Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: Bajamajat lentelivät Suviseuroilla Pudasjärven Jyrkkäkoskella - poliisi tutkii vakavaa loukkaantumista

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Jannes kirjoitti: La Kesä 29, 2024 4:48 pm
ruusumaa kirjoitti: La Kesä 29, 2024 4:11 pm
Jannes kirjoitti: La Kesä 29, 2024 4:00 pm Ukko ja Tapio heittää aavikkodemoninpalvojia paskahuusseilla :D
Mistä lähtien lestadiolaiset on niitä olleet?
Siitä lähtien kun ne on olleet olemassa? Vai onko kristinuskon alkuperä nykyään jossain muualla :D

Kaikki sieltä päin lähtöisin olevat kultit palvoo sitä samaa paskademonia, judet, musset sekä kristityt, hämmentävää että tämäkin asia pitää selittää.
No shit... Viime viikonloppuna siis kirjaimellisesti.

OT sikseen, todella ikävä tapaus, niin kuolleen naisen osalta kuin myös kaatuneessa paskahuussissa olleelle. Eihän tämä ole viime vuosien aikana edes ainoa yleisötapahtuma, jossa joku on kuollut syöksyvirtauksen aiheuttamien tuhojen seurauksena.

Nyt sitten tutkitaan olisiko masto tuettu asianmukaisesti niin että se olisi kestänyt siihen kohdistuneet voimat. Itse arvelen, että tapahtumassa on käynyt ns. negatiivinen lottovoitto.
TampereenSalapoliisi
Armas Tammelin
Viestit: 79
Liittynyt: La Kesä 29, 2024 7:44 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja TampereenSalapoliisi »

Tuli lessulle lentävä lähtö.
SatuSetä
Jack Bauer
Viestit: 941
Liittynyt: Ma Loka 29, 2018 5:35 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja SatuSetä »

TampereenSalapoliisi kirjoitti: Ma Heinä 01, 2024 5:39 pm Tuli lessulle lentävä lähtö.
No tuo nyt on aika matalamielistä virnuilua ja tuskinpa on edes etäisesti faktuaalisesti totta.
Vareksenpoikanen
Theo Kojak
Viestit: 1138
Liittynyt: Su Syys 15, 2013 10:35 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Vareksenpoikanen »

"Tapahtuman järjestäjien tulisi pystyä reagoimaan säätilan muutoksiin" ????
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010537904.html
Onnettomuustutkintakeskuksen mielipide asiaan.

Lisäksi tällaisten rakennelmien paikka tulisi valita paremmin.

Asiassa ei epäillä rikosta.

*poistettu arviointia toisista kirjoittajista. Sellaisen arvioinnin paikka on Lautamiehissä*tm
Avatar
nisse55
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 113
Liittynyt: To Tammi 10, 2019 9:17 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkasi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja nisse55 »

Vareksenpoikanen kirjoitti: Su Kesä 30, 2024 3:09 pm Aloituksessa kerrottiin että "ukkospuuska aiheutti vahinkoa..."
Ilmeisesti ei ukkonen kuitenkaan iskenyt Suviseura-alueelle? Eikä ilmeisesti siten myös siihen mastoon?
Poliisin haastattelussa ei myöskään tullut esiin tutkintalinjaa jossa ukkosen iskeminen mastoon olisi otettu varteenotettavaksi vaihtoehdoksi vahingon aiheuttajaksi?

Onko nämä lisämastot yleensä maadoitettu? Onhan se täysin mahdollista että ukkonen iskee mastoon. Monissa kesätapahtumissa ja -festareilla käyneenä ei oo tullut edes ajateltua puhelinmastojen maadoitusta. Ja jos maadoitus tehtäisiin niin miten? 15 m kuparilankaa maahanko?
Tietenkin masto on maadoitetttu. Tällä ei tosin ole mitään merkitystä sattuneen onnettomuuden kannalta: maadoituksen tarkoitus on suojata tukiasemaa ja sen herkkiä laitteita ilmastollisilta ylijännitteitä, ei tuulenpuuskilta. Vaikea sanoa minkä standardin mukaisesti maadoitus on tehty, mutta koko tukiasema on käyttömaadoitettu. Olettaisin että maadoitus on tilattu samalta operaattorilta joka on toimittanut tarvittavan käyttösähkönkin.

Ukkosen iskeminen tuskin olisi edes katkaissut mastoa. Oma arvioni on että maston mitoitus ei ollut ilman tukivaijereita riittävä suurten antennien painon ja lisääntyneen tuulikuorman aiheuttamaa äkillistä rasitusta vastaan.
------------------------------------------------------
Enpä vihjaile mutta sanonpa suoraan
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

tuulituu kirjoitti: Ma Heinä 01, 2024 9:54 am
holmesin haamu kirjoitti: Ma Heinä 01, 2024 9:05 am Onhan tuolla ihan käsittämättömän paljon väkeä. Varsinkin kun ottaa huomioon että kyseessä on uskonnollinen joukkokokoontuminen.
Siellä on ainakin nuorissa myös näitä jotka eivät ole itse lestadiolaisia, lestanuorilla voi olla kavereita mukana, varsinkin näillä vähän vanhemmilla. Itse muutaman nuoren kanssa jutellut, eivät kuulu edes kirkkoon, mutta sanovat että tunnelma yöllä on mahtava, kun aikuiset nukkuvat ja muoria on todella paljon, mutta kuitenkin kokevat paikan turvalliseksi ja saa tutustua uusiin ihmisiin, pelailevat tutustumisleikkejä, juttelevat uskosta, siitä kun ei usko, tulevaisuudesta.

Suurin osa on varmaan uskossa, mutta nuorethan eivät enää perheen aikuisten kanssa siellä kulje, joten ottavat kavereitaan mukaan.
Nämä kaikenlaiset kirkko yhteisöt pitävät myös vastaavia tilaisuuksia monissa kaupungeissa. Sinänsä voi ymmärtää niiden suosion. Samoin saa ilmaista ruokaa.
Still love
Jane Marple
Viestit: 1063
Liittynyt: Su Syys 02, 2018 12:00 am

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Still love »

Naista oli elvytetty 1h 20 minuuttia ennen kuin Sepen porukka oli saapunut paikalle autolla. Helikopterilla ei ollut pystynyt tulemaan sään takia. Suviseurojen ensiaputeltan lääkäreitä ja random sairaanhoitajia (paikalle sattuneita) oli ollut elvyttämässä. Naisen jalat oli ollut lähes irtipoikki ja mm. nenästä, suusta ja korvista tullut verta. Ambulanssiin siirtyessä oli ollut elossa.

Tapahtumapaikkalla heti tuon tapahtuman aikoihin ollutta on kuultu heti ja todennäköisesti kuulustelua tulossa myöhemminkin.

Tuossa olisi voinut käydä muillekin pahasti, paikallla olija oli ennen maston kaatumista huutanut usealle lähellä olevalle ihmiselle että poistua paikalta, kun oli nähnyt lavan (en muista termiä varmaksi) huojuvan tosi uhkaavasti. Pian tämän jälkeen oli huomannut että masto oli kaatunut ja huomannut naisen jääneen sen alle. Maston kaatumista ei ollut osannut ennakoida, ymmärsin että ei ollut koko mastoa nähnyt ennen kuin oli huomannut sen kaatuneena.
Henki olisi voinut lähteä helposti kuulemma useammaltakin, ellei paikalla olija olisi huutanut ihmisiä poistumaan kauemmaksi lavan huojumisen takia hetkeä ennen kuin masto oli kaatunut. Siinä oli ollut paljon väkeä varoituksia huutaessaan.

Elvytys oli ollut haastavaa, kun satanut kaatamalla ja myrskynnyt, pressua täytynyt pitää suojana ettei tavarat (esim.defa ja imu) kastu, ja tavaraa oli ollut valtavasti (ymmärsin, että maston kaatumisen yhteydessä syntynyttä "roinaa".)
JokuHemmo

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkasi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja JokuHemmo »

nisse55 kirjoitti: Su Kesä 30, 2024 4:20 pm
JokuHemmo kirjoitti: Su Kesä 30, 2024 2:33 pm
Joo, kyllä DNA ja Telia yhteistyötä tekee.
Kuvia katsellessa on trailerissa Telian teksti ja kaatunut tolppa vieressä, sitten on DNA traileri ja kaatunut tolppa sen vieressä.

Esim tässä artikkelissa kuva jossa selvästi DNA teksti trailerissa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010532271.html

Ympäristön "maamerkkejä" ja eri kuvia vertaillen näyttää että samassa trailerissa on toisella puolella DNA logo ja toisella puolella Telian.
Tässä vaiheessa ei ole enää epäselvyyttä siitä, että kaatuneen maston omistaa Suomen Yhteisverkko oy.
Kuvista ja logoista ei pidä mitään syvempiä johtopäätöksiä tehdä: ne ovat mainosjulkaisuja.
Tuotteella ei ole mitään arvoa ellei siinä ole DNA tai Telia mukana.
Ilman mobiiliverkkoa kukaan ei viitsi pystyttää moista tolppaa, sillä ei tekisi mitään.

Se että DNA/Telia jättää vaativan fyysisen työn sellaisen tahon tehtäväksi joka ei hommaa osaa, ei poista heidän vastuuta.
Kyseessä ei siis todellakaan ole pelkkä mainosjulkaisu.

Mikä se vastuu on? No ainakin kannattaa tarkistaa toimintatapoja, miettiä kenen antaa tehdä hommia ja millä kriteereillä.
Vastuu on ainakin osakkeenomistajille, niin raadolliselta kuin se kuulostaakin.
TampereenSalapoliisi
Armas Tammelin
Viestit: 79
Liittynyt: La Kesä 29, 2024 7:44 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja TampereenSalapoliisi »

Aika paljon tekstiä saanut yksi lessu aikaan...
Sivussa seurataan
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 91
Liittynyt: Ma Joulu 02, 2019 11:26 am

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Sivussa seurataan »

Tämä menehtynyt äiti oli maston vieressä lastensa kanssa. Kauhea tilanne varmasti lapsile.

Vieressä oli bajamajat eli ei varmaankaan tajunnut paikan olevan vaarallinen.

Voimia omaisille!
Kalapaliikki
Roger Murtaugh
Viestit: 876
Liittynyt: La Joulu 12, 2020 7:05 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Kalapaliikki »

Seuraavaa onnettomuutta odotellessa. Kun katsoo noita majoitusalueen styroxliitereitä, ei taida ainakaan joka paikassa turvavälit täyttyä. Tollanen kun yöaikaan syttyy, taitaa olla melkoinen domino käsillä. Siinä ei ei kädet ristissä mumina enää auta.
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1992
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkasi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Rousku »

haral76 kirjoitti: La Kesä 29, 2024 7:40 pm Pastorit saavat kyllä keksiä syitä miksi näin tuli tapahtumaan ja miksi yhden piti poistua tästä maallisesta maailmasta
Eikös meidän jokaisen joskus pidä? Ja siihenhän oli syynä se käärme, jonka viekotuksia Eeva uskoi, ja Aatami taas Eevaa, ja niin haukkasivat kiellettyä hedelmää ja Jahve suuttui ja kirosi luomakunnan. Pastoreille on syy ihan selvä.

Eiköhän maston pystytys ja tukeminen tilattu jonkun uskonveljen firmalta. Rikosta ei ole tapahtunut, joten asia jää uskonyhteisön sisäiseksi, ja kaikki annetaan anteeksi.
Avatar
nisse55
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 113
Liittynyt: To Tammi 10, 2019 9:17 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja nisse55 »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Kesä 29, 2024 3:44 pm https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010531345.html

Kova myräkkä keskeytti Suvi­seurat – yksi loukkaantui vakavasti, baja­majat lähtivät lentoon

Kenttäradiosta kuulutettiin käsky siirtyä sisätiloihin.

KOVA myrsky iski Pudasjärvellä järjestettäviin Suviseuroihin keskeyttäen tapahtuman. Myräkästä on aiheutunut myös vahinkoja.

Tapahtuma tiedottaa, että puolen päivän aikaan iskenyt ukkospuuska aiheutti yhden vakavan loukkaantumisen. Poliisi tutkii vakavaa loukkaantumista tapaturman tutkintana ja tiedottaa asiasta tarvittaessa.

Lisäksi myrsky aiheutti yksittäisiä lievempiä loukkaantumisia sekä lieviä omaisuusvahinkoja.
https://viranomaisuutiset.fi/suviseuroi ... lmistunut/

Suviseuroissa Pudasjärvellä tapahtui kuolemaan johtanut onnettomuus – onnettomuustutkinta on valmistunut

Poliisin ja Onnettomuustutkintakeskuksen paikkatutkinnassa ilmeni, että tukiaseman vasen takatukijalka ei koskettanut maahan ja tukiasema pääsi kallistumaan katkeamissuuntaan.

24.7.2024 15.38
PUDASJÄRVI
Viranomaisuutiset uutisoi 29. kesäkuuta kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta Pudasjärvellä 28. kesäkuuta ja 1. heinäkuuta välisenä aikana järjestetyissä Suviseuroissa. Kuolemaan johtanut onnettomuus tapahtui 29. kesäkuuta, kun myrskypuuska katkaisi siirrettävän tukiaseman maston, joka kaatuessaan osui osallistujaan. Osallistuja sai vakavia vammoja ja kuoli myöhemmin sairaalassa.
-----

OTKES:n havainnot.
Onnettomuudessa vaurioitunut tukiasema oli operaattoriyhtiön omistama ja sen pystytyksestä vastasivat alihankkijat. Tukiasemat sijoitettiin kiitotien läheisyyteen, jotta saatiin paras mahdollinen kattavuus. Paikan valintaan vaikuttivat myös sähkön saatavuus ja fyysiset tiedonsiirtoyhteydet.

Järjestäjä oli rakentanut tukiasemalle ohjeidenmukaisen asennusalustan, mutta ei ollut tunnistanut tukiaseman aiheuttamia riskejä tapahtumalle. Tietojenvaihto tukiaseman toimittaneen operaattoriyhtiön ja asentajatahon puolelta järjestelyorganisaation suuntaan oli vähäistä.

Tukiaseman asennusohjeet ovat hyvin yksinkertaiset. Maston keskivaiheilla olevien harusvaijereiden käyttöä vaaditaan vain, jos maston pituus ylittää 15 m ja tuulenvoimakkuus on yli 21 m/s. Mastossa olevien antennien massaa tai tuulipinta-alaa ei ohjeissa huomioida.

Poliisin ja Onnettomuustutkintakeskuksen paikkatutkinnassa ilmeni, että tukiaseman vasen takatukijalka ei koskettanut maahan ja tukiasema pääsi kallistumaan katkeamissuuntaan. Asentajat arvioivat maston korkeudeksi noin 12 metriä. Poliisin tutkinnassa maston korkeudeksi mitattiin noin 15 metriä.

Suviseurojen järjestelyorganisaatio oli varautunut sään vaikutuksiin kattavasti. Ilmatieteen laitoksen Turvallisuussääpalvelun kautta seuraorganisaatio sai tietoa uhkaavasta säätilasta ja järjestäjällä oli käytössään myös Ilmatieteen laitoksen sääpalvelupaketti. Ilmatieteen laitos seurasi myrskyrintaman kehittymistä ja tiedotti siitä aktiivisesti. Myrskyrintaman aiheuttama vaara oli järjestäjillä hyvin tiedossa ja asiasta informoitiin osallistujia turvallisuuskuulutuksin, joiden tehostamiseksi lisättiin myös järjestyksenvalvontaa. Kuulutusten lisäksi tapahtuman järjestyksenvalvojat ohjasivat osallistujia megafoneilla siinä vaiheessa, kun tapahtumassa päädyttiin seurateltan ja keskuskentän tyhjentämiseen sekä kehotettiin osallistujia siirtymään suojaan ajoneuvoihin.

Päätös tukiaseman maston laskemisesta tehtiin noin tuntia ennen onnettomuutta. Tapahtuman järjestäjän viestiliikennetoimikunnalla oli valmiudet maston laskemiseen, mutta tukiaseman lähettimet olisi pitänyt kytkeä pois päältä ennen maston laskemista, eikä operaattorin toimittamaan lukittuun tukiasemakonttiin ollut pääsyä. Lupa maston laskemiseen olisi pitänyt saada tukiaseman omistaneelta operaattoriyhtiöltä, mutta yrityksen asiakaspalvelusta ei tavoitettu ketään onnettomuutta edeltäneen tunnin aikana. Operaattori on ostanut asiakaspalvelun toiselta yritykseltä ja se toimii Romaniasta käsin. Maston laskemisen osoittautuessa aiottua haasteellisemmaksi ei ryhdytty toissijaisiin toimiin, kuten alueen rajaamiseen laajemmalta alueelta.

Matkapuhelinverkkojen toiminnan varmistaminen oli nähty turvallisuuden kannalta kriittiseksi tekijäksi jo tapahtuman suunnitteluvaiheessa. Tapahtuman järjestäjä oli vedonnut operaattoreihin ratkaisujen etsimiseksi ja varautunut omalta osaltaan varajärjestelyihin mahdollisen häiriön aikana. Operaattoreilla on laissa sähköisen viestinnän palveluista (917/2014) osoitettu velvollisuus varautua normaaliolojen häiriötilanteisiin. Tukiaseman vaurioitumisen seurauksena viestintäverkot ruuhkautuivat ja puhelinyhteydet alueella eivät toimineet suurelle ihmismäärälle.

Tapahtumassa yleisöä oli etukäteen ohjeistettu mahdollisista häiriöistä matkapuhelinliikenteessä ja käytössä oli lisäksi kenttäkuulutukset ja seuraradio yleisön tavoittamiseksi. Suurissa yleisötapahtumissa matkapuhelinverkon toiminnan merkitys korostuu sekä tapahtumaan osallistuvien, että alueen asukkaiden ja elinkeinoelämän näkökulmasta. Tulevaisuudessa myös viranomaisten käytössä olevat Virve 2 -järjestelmän viestintäpalvelut tulevat suurelta osin toimimaan operaattoreiden verkossa, joka lisää tarvetta varmistaa riittävän kattava verkko tilanteisiin, joissa pienellä alueella on samanaikaisesti runsaasti verkon käyttäjiä.

OTKES muistuttaa seuraavista asioista, jotka on otettava huomioon vastaavien onnettomuuksien välttämiseksi:
• Tapahtumajärjestäjien tulee ottaa vakavasti luonnonilmiöiden aiheuttamat riskit. Nämä riskit kohdistuvat yleensä suuriin ihmismääriin. Vuoden 2010 rajuilmojen tutkinnassa vakavimmat henkilövahingot sattuivat yleisötilaisuuksissa.
• Alihankintaketjut ja niistä aiheutuvat riskit tulee huomioida toiminnassa ja rakenteissa. Poikkeustilanteissa on oltava valmius reagoida näihin riskeihin.
• Siirrettävien tukiasemien haltijoita muistutetaan asentajien perehdytyksen tärkeydestä tukiaseman pystytyksessä. Lisäksi maston lujuus ja riittävä tuenta ovat ensiarvoisen tärkeitä.
• Tukiasemien ympärille tulee järjestää riittävän laaja suoja-alue.
• Tukiasemaverkon merkitys sekä tiedonvälitys- että turvallisuuskanavana on huomattava, ja se tulee ottaa huomioon kaikissa tilanteissa.

Näiden seikkojen huomioiminen on olennaista turvallisuuden varmistamiseksi ja vastaavien onnettomuuksien ehkäisemiseksi tulevaisuudessa.

Onnettomuustutkintakeskus ei käynnistä tapauksesta turvallisuustutkintaa, koska turvallisuustutkinnalla ei arvioida saatavan merkittävää turvallisuutta edistävää lisätietoa. Onnettomuustutkintakeskus on tutkinut vuonna 2010 teematutkinnassa heinä-elokuun rajuilmat ja antanut niihin liittyen suosituksia (S2/2010Y).[/quote]
https://viranomaisuutiset.fi/suviseuroi ... lmistunut/
------------------------------------------------------
Enpä vihjaile mutta sanonpa suoraan
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Herralle kiitos! Eivät pääsekään uskonveljet tällä kertaa kuin koira veräjästä. Useampi henkilö epäiltynä kuolemantuottamuksesta.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010599935.html

Yle: Suviseurojen mastoturmaa tutkitaan rikoksena

Mastoturma Suviseuroissa vaati yhden kuolonuhrin.

YLEN mukaan poliisi tutkii Suviseurojen mastoturmaa kuolemantuottamuksena. Rikoksesta epäiltynä on useampia henkilöitä.

Suviseuroissa tapahtui traaginen turma tänä vuonna, kun siirrettävän mastoperävaunun masto katkesi myrskyssä Suviseura-viikonloppuna ja romahti Suviseuroissa olleen naisen päälle. Siilinjärveltä kotoisin oleva viiden lapsen äiti kiidätettiin hoitoon, mutta hän kuoli vammoihinsa sairaalassa.

Juttu päivittyy
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Pudasjärvi: Myrsky iski Suviseuroille - syöksyvirtaus katkaisi tolpan, nainen kuoli

Viesti Kirjoittaja McCall »

YLE 15.9.2025 / https://yle.fi/a/74-20182961

Perheenäiti kuoli Suviseuroilla, kun masto kaatui päälle – esitutkinta lopetettiin: Ei rikosta

Poliisin esitutkinnassa ei löytynyt näyttöä siitä, että maston pystytyksessä olisi tehty laiminlyöntejä.
Pudasjärvi 29-06-2024.jpg
Pudasjärvi 29-06-2024.jpg (140.13 KiB) Katsottu 518 kertaa
Oulun poliisi on lopettanut esitutkinnan Pudasjärven Suviseuroilla vuonna 2024 sattuneesta kuolemantapauksesta. Suviseuroihin osallistunut nainen jäi tapahtuma-alueella tilapäisen tukiasemamaston alle, kun masto katkesi voimakkaan myrskynpuuskan takia 29. kesäkuuta 2024. Nainen kuoli vammoihinsa sairaalassa. Poliisi tuki asiaa mahdollisena kuolemantuottamuksena.

Esitutkinta on nyt lopetettu syyttäjän ratkaisusta. Perusteluna on, ettei esitutkinnassa löytynyt näyttöä siitä, että maston kaatuminen olisi johtunut jonkinlaisesta laiminlyönnistä.

– Asia tutkittiin ja siinä ei ollut mitään sellaisia laiminlyöntejä, tai ylipäätään laiminlyöntejä, kertoo jutun tutkinnanjohtaja Jari Heikkilä Oulun poliisista.

”Rikoksen tunnusmerkit eivät täyttyneet”

Poliisin esitutkinnassa pyrittiin selvittämään, oliko mastoturmassa kuolleen siilinjärveläisnaisen kuolema seurausta jonkun mastosta vastuussa olleen tahon toiminnasta.

Poliisi etsi vastauksia siihen, toimivatko tahot jollain tavalla huolimattomasti, eli olivatko he osaltaan vastuussa naisen kuolemasta.

– Tahallisuutta ei missään vaiheessa epäilty. Katsottiin, onko kyse tuottamuksesta. Sellaista ei löytynyt. Rikoksen tunnusmerkit eivät täyttyneet, selittää rikoskomisario Heikkilä.

Esitutkinnan alkuvaiheessa poliisi kertoi selvittävänsä muun muassa sitä, oliko masto pystytetty oikein ja ohjeiden mukaisesti.

Onnettomuustutkintakeskus Otkes julkaisi oman selvityksensä onnettomuudesta viime vuonna. Selvityksen mukaan Suviseurojen järjestäjätaho ei ollut tunnistanut tukiaseman aiheuttamia riskejä tapahtumalle.

Maston omisti Telian ja DNA:n yhteinen Suomen yhteisverkko oy. Maston pystytti toinen yritys.
Vastaa Viestiin