Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Huumausainerikoksille oma ketju.
Samoin yleinen huumausainekeskustelu tänne.
Sverdlov
Javier Pena
Viestit: 1805
Liittynyt: Pe Marras 11, 2016 8:28 am

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sverdlov »

Yritin hakea sopivaa otsikkoa, jonka alle tämän laittaisin; tämän sopivampaa en löytänyt.

Naisethan pitävät - elleivät suorastaan rakasta - tekemiensä lainvastaisuuksien jälkeen maamme oikeuskäytännän mukaisista vankeustuomioista. Minä saan sellaisen vaikutelman, että rangaistusta ei kärsitä, ei edes suoriteta, vaan nautitaan. Tällainenko on rikoksen jälkeen saatu rangaistus, jolla pitäisi olla myös muille kansalaisille ns. pelottava vaikutus? Epäilen syvästi.

Tänään tv:ssä: Ulkomaalainen Mona, 74, istuu kiitollisena telkien takana Suomessa – ”Ihan kuin asuisin tavallisessa talossa”
Mona nähdään Linna-sarjan kakkoskauden uusissa jaksoissa.



https://www.iltalehti.fi/tv-ja-leffat/a ... 94a43faf9b
Anteeksi nimimerkkini, mutta en tiedä mihin päin sen pitäisi viitata?
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Poliisi keskeytti laajan Satakuntaan suuntautuneen huumeoperaation

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

LOUNAIS-SUOMEN poliisin Porin huumausainerikollisuuden ja järjestäytyneen rikollisuuden tutkimiseen ja torjuntaan erikoistunut ryhmä esti suuren huumelastin leviämisen Satakunnan markkinoille.
Satakunnan käräjäoikeus vangitsi maanantaina 8. huhtikuuta 19-vuotiaan miehen vahvoin todennäköisin syin epäiltynä kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta ja törkeästä ampuma-aserikoksesta.
Helsinkiläinen nuorukainen yritti poliisin esitutkinnassa saamien tietojen mukaan myydä kahdelle satakuntalaiselle miehelle suuren määrän huumausaineita. Teini-ikäisellä epäillyllä huumediilerillä ei ole toimituksen tekemän selvityksen mukaan aiempaa rikostaustaa.
Poliisin esitutkinnassa keräämien tietojen mukaan huumeet oli tarkoitus levittää Satakunnan alueelle.

Esitutkinnassa poliisi sai takavarikoitua peräti 22 500 kappaletta Xalol-lääkkeitä, yli kilon amfetamiinia, noin 250 Subutexia, yli 30 grammaa kokaiinia sekä Oxycontin-lääkkeitä.
Rikosepäily törkeästä ampuma-aserikoksesta liittyy osittain 3D-tulostimella valmistettuun FGC9 -malliseen aseeseen.
Aseen nimi tulee sanoista Fuck Gun Control.

HUUMERIKOSVYYHDIN tutkinnanjohtajan, rikoskomisario Kimmo Lindholmin mukaan poliisi epäilee, että asetta on käytetty maksuvälineenä hankittaessa huumausaineita.
Poliisin epäilemät ostajat on jo otettu aiemmin kiinni. Heidät on vangittu käräjäoikeuden päätöksellä samassa vyyhdissä. Ensin poliisin haaviin jäi tammikuussa 48-vuotias porilaismies Helsingissä. Maaliskuussa poliisi otti kiinni Satakunnan ulkopuolella 29-vuotiaan Porin seudulla aiemmin huumekauppiaana toimineen miehen.
Tutkinnanjohtajan mukaan jutun esitutkinta on yhä kesken.

https://www.satakunnankansa.fi/satakunt ... 45002.html
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja McCall »

Iltalehti 11.4.2024 / https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/ ... 2f1c224ff4

Kapellimestari Hannu Lintua syytetään rikoksesta

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus vahvistaa Iltalehdelle, että kapellimestari Hannu Lintua syytetään huumausainerikoksesta.

Kapellimestari Hannu Lintua, 56, syytetään huumausainerikoksesta. Itä-Uudenmaan käräjäoikeus vahvistaa tiedon Iltalehdelle.

Hannu Lintu.jpg
Hannu Lintu.jpg (54.71 KiB) Katsottu 11952 kertaa

Hakemus on tullut vireille 12. maaliskuuta. Tietojen mukaan rikos olisi tapahtunut marraskuussa Vantaalla. Kapellimestari on tapauksen ainut vastaaja, eli toisin sanoen muita henkilöitä ei syytetä rikoksesta.

Lintu on toiminut Radion sinfoniaorkesterin ylikapellimestarina vuosina 2013-2021. Tällä hetkellä hän toimii Suomen kansallisoopperan ja -baletin ylikapellimestarina.

Linnun entinen kumppani professori Pekka Mattila kuoli 45-vuotiaana tammikuussa. Pari piti yhtä 17 vuotta, kunnes he erosivat vuonna 2023. Mattila työskenteli Aalto-yliopistossa markkinoinnin professorina. Hänet nimitettiin tehtävään noin vuosi sitten viisivuotiskaudelle.

Iltalehti tavoitti Linnun assistentin, joka kertoi heidän kommentoivan asiaa myöhemmin. Lintu ei ole toistaiseksi kommentoinut asiaa Iltalehdelle. Taiteellisen ohjelmansa mukaan Lintu on parhaillaan työmatkalla Berliinissä.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Mies salakuljetti Yhdysvalloista tuttuja huumelääkkeitä Suomeen

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Helsingin hovioikeus määräsi tiistaina antamallaan tuomiolla vaarallisia opioidilääkkeitä salakuljettaneen ja levittäneen miehen 5 vuoden ja 6 kuukauden vankeusrangaistukseen
Hovioikeus totesi 54-vuotiaan Peter Johan Tallbäckin syyllistyneen törkeään huumausainerikokseen tuomalla 80 mg OxyContin-tabletteja Espanjasta Suomeen sekä henkilökohtaisesti että postitse sähköpotkulautojen sisään kätkettynä. Rikokset tapahtuivat elokuun 2022 ja huhtikuun 2023 välisenä aikana.

Espanjasta tuotuja tabletteja oli yhteensä 1629 kappaletta, joista on oikeuden mukaan ollut saatavissa noin 4800 suonensisäistä päihdekäyttöannosta. Määrä vastaa oikeuden mukaan noin 240 grammaa heroiinia.
Lisäksi Tallbäck toi maahan 283 kappaletta alpratsolaamitabletteja ja piti hallussaan myös muita lääkeaineita ja amfetamiinia. Tallbäck toi OxyContin-tabletteja myös Virosta, josta hän hankki niitä virolaisen lääkärin määräämällä reseptillä.

Hovioikeus piti voimassa Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden miehelle antamat tuomiot huumausainerikoksesta, törkeästä huumausainerikoksesta ja ampuma-aserikoksesta. Ampuma-aserikos koski hänen hallustaan löydettyä tehokasta, ilma-aseeksi luokiteltavaa Walther-merkkistä kaasuasetta

Erittäin vaarallinen aine
Vastaavat reseptilääkkeet ovat yksi syy Yhdysvalloissa riehuvaan opioidiriippuvuusepidemiaan. Maan terveysvirasto CDC arvioi, että lähes 400 000 yhdysvaltalaista kuoli opioidien aiheuttamaan yliannostukseen vuosina 1999–2017. Heistä noin puolet kuoli reseptilääkkeiden yliannostukseen.
Tallbäck perusteli lääkkeiden maahantuontia sillä, että hänellä itsellään oli voimakas lääkeriippuvuus. Hän kertoi käyttävänsä OxyContinia omien selkä- ja lonkkavaivojensa aiheuttamien kipujen hoitoon.
Hovioikeus kuitenkin totesi, että Tallbäckin sairaudet ovat olleet lieväasteisia, eivätkä ne suomalaisten lääkäreiden mukaan edellytä vahvaa kipulääkitystä.

Käteistä kassakaapeissa
Oikeuden mukaan aineet oli hankittu myynti- ja levitystarkoitukseen. Tämän puolesta puhui se, että miehen kotoa takavarikoidut lääkkeet oli pakattu pieniin, uudelleen suljettaviin muovipusseihin.
Lisäksi Tulli löysi hänen hallustaan satoja tuhansia euroja käteistä rahaa. 68 165 euroa löytyi kätkettynä miehen asunnon uunin rakenteisiin.
Miehen äidin asunnon makuuhuoneen kaapeissa olleista kassakaapeista taas löytyi jopa 647 875 euroa. Kassakaappien avain oli miehen hallussa.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mie ... #gs.7vejio
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000010391033.html
Poliisi ihmettelee kokaiinin korkeita hintoja Suomessa – rikolliset tekevät kovia voittoja


Levityksen siirtyminen kaduilta nettiin on tehnyt käytöstä ja myynnin aloittamisesta aiempaa helpompaa nuorille, sanoo Helsingin poliisin rikostarkastaja.

Keskusrikospoliisi julkaisi maanantaina kuvan rikollisryhmän kuljettamasta kokaiinista. Kuva: Keskusrikospoliisi
Jecaterina Mantsinen STT
28.4. 8:34

Suomen huumemarkkina on poliisin mukaan kasvanut voimakkaasti viime vuosina, eikä aineiden vyörylle näy loppua.

Keskusrikospoliisi kertoi aiemmin tässä kuussa kansainvälisestä ryhmästä, jonka epäillään lennättäneen kokaiinia Suomeen pienlentokoneella. Tutkinnassa takavarikoitiin lähes sata kiloa huumeita.

Ensi kuussa Helsingin käräjäoikeuden on määrä antaa tuomionsa ruotsalaiseen Dödspatrullen-rikollisverkostoon liittyvästä huumejutusta, jossa poliisin mukaan Suomeen tuotiin muun muassa rekoilla 350 kiloa huumeita.

Suomen tilanteessa on tiettyjä erityispiirteitä, joiden takia ulkomaalaiset toimijat pitävät markkinaa kannattavana. Helsingin poliisin rikostarkastaja Kimmo Sainio viittaa ensiksi kasvaneeseen käyttäjämäärään.

Esimerkiksi kokaiinin käyttö on THL:n jätevesitutkimuksen mukaan lisääntynyt huomattavasti Suomen suurissa kaupungeissa. Käytön lisääntyminen menee käsi kädessä saatavuuden helpottumisen kanssa.

”Aiemmin piti tuntea joku henkilö kadun kulmalta. Nyt myynti tapahtuu sovellusten myyntiryhmissä, missä se on räjähtänyt käsiin. Huumeet ovat helposti saatavilla etenkin nuorille, jotka ovat synnynnäisiä puhelinten käyttäjiä”, Sainio sanoo STT:lle.

Uusille toimijoille tuli huumemarkkinalla tilaa, kun poliisi putsasi laajassa Greenlight-operaatiossa pois pelistä merkittävän osan perinteisestä järjestäytyneen rikollisuuden kentästä.

”Maahantuontimarkkina on auennut uusille toimijoille. Kun yhdistää sen, että käyttö on laajentunut ja markkina on auki, se tarkoittaa, että tulee uusia toimijoita markkinoille.”

Huumekaupan tekijäportaan muutos on tehnyt rikostorjunnasta aiempaa vaikeampaa. Aiemmin poliisi tunsi suhteellisen hyvin toimijat, jotka Suomessa vastaanottivat huume-erät levitykseen. Nyt maahantuojilla ei usein ole kiinteää sidosta Suomeen.

”Ne tekevät toimenpiteensä salakuljetusta varten ja poistuvat sitten maasta. Se tuo ihan omat haasteensa maahantuonnin paljastamiseen. Myös rahavirrat menevät ulkomaille”, jolloin niiden seuraaminen on entistä vaikeampaa.

Suomi kiinnostaa ulkomaisia toimijoita myös korkeiden voittojen takia.

”Kokaiini nostaa päätään ja on suosittu aine viikonloppuisin etenkin Helsingissä. Sen katukauppa-arvo on suuri verrattuna muuhun Eurooppaan.”

Sainio sanoo, että Suomessa kokaiinigramma maksaa yli sata euroa, keskimäärin 120–130 euroa. Muualla Euroopassa grammasta saa 60–80 euroa.

”Se on erikoista, että lisää ainetta on tullut markkinoille, mutta hinta ei ole lähtenyt putoamaan. Lakipistettä ei ole vielä saavutettu.”

Levityksen siirtyminen kaduilta nettiin ei ole pelkästään tuonut huumeita nuorten käyttäjien saataville. Se on tehnyt myös huumekauppaan lähtemisestä nuorille aiempaa helpompaa ja houkuttelevampaa.

Sainio sanoo, että esimerkiksi huumaavia Xalol-tabletteja myydään ulkomailta 20 sentin kappalehintaan. Suomessa niistä saa jopa kaksi euroa kappaleelta.

”Niitä kauppaamalla aika nuorikin pääsee mukaan bisnekseen ja saa helposti paljon rahaa. Tämä voi tuottaa halun tehdä vielä enemmän rahaa”, mennä kovempiin aineisiin ja ottaa isompia riskejä.
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Avatar
meitzi
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5298
Liittynyt: La Loka 18, 2008 8:17 am

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja meitzi »

Mikä ihmeen selaimen suosikkien korvike tästä ketjusta on tullut?

Lainauksia ja linkkejä ilman sanan puolikastakaan. Eikös tollaset voisi laittaa talteen kukin omiin selainten kirjanmerkkeihin.
Työtön hullu ja eläkeläinen - Takkunatsi
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

meitzi kirjoitti: Ti Huhti 30, 2024 2:39 am Mikä ihmeen selaimen suosikkien korvike tästä ketjusta on tullut?

Lainauksia ja linkkejä ilman sanan puolikastakaan. Eikös tollaset voisi laittaa talteen kukin omiin selainten kirjanmerkkeihin.
Ei voi, kivempi postailla tänne pitkin viikkoa. Tällaista tää nyt vaan on.
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Aprokoo
Alokas
Viestit: 7
Liittynyt: Ti Touko 12, 2020 4:17 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Aprokoo »

McCall kirjoitti: Ma Tammi 29, 2024 4:36 pm
Hämeen Sanomat 29.1.2024 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/6519595

Tuomitulla oli hallussaan tuhansia annoksia amfetamiinia – Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi miehen ehdottomaan vankeuteen

Miestä syytettiin törkeästä huumausanerikoksesta aineen suuren määrän ja vaarallisuuden takia.

Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi miehen ehdottomaan vankeusrangaistukseen Forssassa tapahtuneesta törkeästä huumausainerikoksesta.

Kylmäkosken vankilaan passitettiin vuonna 1986 syntynyt Henri Olavi Hakala, jolle määrättiin kahden vuoden ja kahden kuukauden ehdoton vankeusrangaistus.

Poliisi löysi tammikuussa 2022 Hakalan hallusta suuren määrän erittäin vaarallista huumausainetta. Hänellä oli hallussaan yhteensä 948 grammaa amfetamiinia, joka vastaa 3 094 käyttöannosta.

Häntä syytettiin törkeästä huumausainerikoksesta juuri aineen suuren määrän ja erittäin vaarallisen laadun vuoksi.

Hakalan mukaan hän on tekoaikaan käyttänyt itse amfetamiinia ja hän kertoi käräjäoikeudelle, että tuntuva osa aineesta oli hänen omaan käyttöönsä. Käräjäoikeus uskoo, että näin on ollut, mutta koska määrä on ollut näin suuri, aine on pääosin tarkoitettu myyntiin. Hakala tunnusti pitäneensä amfetamiinia hallussaan myös myynti- ja levitystarkoituksessa.

Hakala on aikaisemminkin tuomittu huumausainerikoksista. Vuonna 2019 ja 2020 hänet tuomittiin ehdollisiin vankeusrangaistuksiin törkeästä huumausainerikoksesta ja huumausainerikoksesta. Niistä jälkimmäisen koeaika päättyi vasta vuonna 2022 tehdyn rikoksen jälkeen.

Maanantaina annettu Kanta-Hämeen käräjäoikeuden kansliatuomio ei ole vielä lainvoimainen. Oikeuden ratkaisuun voi hakea muutosta valittamalla hovioikeuteen tai ennakkopäätösvalituksella korkeimmalta oikeudelta.

Lieneeköhän kyseessä sama Henri Hakala, joka on joitakin vuosia sitten ollut voimailupiireissä? Syntymävuosi täsmää.
Forssan Lehti 7.5.2016 / https://www.forssanlehti.fi/paikalliset/4893424

Henri Hakala oli hurjassa iskussa voimailun osalajien Forssan mestaruuskilpailuissa lauantaina Vesihelmessä.


Forssan Lehti 7-5-2016.jpg


Alle 110-kiloisiin painonsa pudottanut Hakala punnersi penkiltä raakana muhkeat 215 kiloa ja nosti maasta tasan 300 kiloa. Mies oli itsekin tyytyväinen päivän saldoonsa, vaikka penkkienkka 225 kiloa jäi nyt nostamatta.

-Täytyy olla tyytyväinen siihen nähden, että painoa on kuusi kiloa vähemmän kuin normaalisti. Paino on pudonnut ihan aamulenkeillä, portaalainen Hakala jutteli.

Hakalan seuraava tähtäin on rikkoa voimanostossa 850 kilon yhteistulos. Hän arvelee sen syntyvän 300 kilon kyykyllä, 220 kilon penkillä ja 330 kilon vedolla.

Ja voi olla, että sarjakin pysyy aiempaa alhaisempana.

-Onhan se kivampi olla alle 110-kiloisissa kuin alle 125-kiloisissa. Eikä tuo painonpudotus ole näyttänyt vielä syövän voimiakaan, Hakala kertoi.

Tähän liittyen tuli mieleen, näyttää olevan vapaalla jalalla kun kylillä tulee vastaan. Ei taida siis olla vielä tuomittu vai onkoos valittanut eteenpäin?
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17398
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Keksintöjä rakentanut mies osti halvan teollisuuskiinteistön Multialta

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Nelikymppinen äänekoskelaismies osti teollisuuskiinteistön Multialta tammikuussa 2019.
Kauppasumma oli 20 000 euroa. Mies alkoi kunnostamaan hallia ja uudisti muun muassa eristykset ja betonilattian. Hän toimi keksijäyhteisössä ja teki kiinteistössä puutöitä sekä keksintöjen prototyyppejä.

Lisäksi mies keksi hallille laittoman käyttötarkoituksen. Kun poliisi teki teollisuuskiinteistön kotietsinnän heinäkuussa 2022, sen sisältä löytyi kymmenien kannabiskasvien viljelmä ja sata kannabiskasvin pistokasta. Halliin oli rakennettu automatisoitu kastelujärjestelmä ja kasveja viljeltiin lämpölamppujen alla.
Seuraavana päivänä poliisi tutki miehen kodin Äänekoskella. Sieltä löytyi yhteensä lähes 4,5 kiloa marihuanaa muun muassa pakastimeen pussitettuna. Ulkorakennuksessa oli puolestaan kymmenien kannabiskasvien viljelmä. Lisäksi miehellä oli hallussaan yli 4 000 euroa käteistä pieninä seteleinä.

Miestä syytettiin Keski-Suomen käräjäoikeudessa kahdesta törkeästä huumausainerikoksesta.
Oikeus arvioi hänen voineen odottaa viljelmistä yli kymmentä kiloa marihuanaa. Mies kertoi poliisille esitutkinnassa myyneensä marihuanaa edullisesti kuuden euron grammahinnalla.
Huumausainerikokset katsottiin törkeiksi takavarikoidun marihuanan määrän perusteella. Lisäksi toimintaa pidettiin kasvatuksen osalta suunnitelmallisena ja ammattimaisena.

Juha Tapio Kouhia, 46, tuomittiin kahdeksi vuodeksi ja kahdeksaksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen. Lisäksi Multialla sijaitseva kiinteistö sekä mieheltä takavarikoidut 4 240 euron käteisvarat määrättiin valtiolle menetettäväksi.

https://www.ksml.fi/paikalliset/6825430
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Juu, kieltämättä kotimaisen keskiluokan viihdekäytölläkin tuetaan välillisesti väkivaltaista rikollisuutta ja orjuutta jossain päin maailmaa, mutta ei silti voi olla korostamatta myös niitä haittoja, mitkä olisivat mahdollisesti tuon viihdekäytön tilalla ihan täällä Suomessa. Eli vuosien ja vuosikymmenten takainen hillitön viinan kanssa sekoilu ja laajakirjoinen ongelmien aiheuttaminen. Tietysti Tulli sitä duuniaan tekee, mutta jättäköön jeesustelun vähemmälle. Ja entä se jonkinasteinen laillistaminen? Paljonko sillä saisi leikattua pois sitä rikollista ja ongelmallista puolta?

https://www.hs.fi/feature/art-2000010364731.html
Tullin valvontajohtaja Hannu Sinkkonen on nähnyt läheltä, kuinka suomalainen keskiluokka on alkanut bilettää ja rentoutua yhä enemmän huumeiden voimalla. Moni ei halua ajatella hyvän olon todellista hintaa.

Meri Toivanen

Työssäkäyvä keskiluokka käyttää yhä enemmän huumeita. Moni ajattelee, että ne ovat näppärä keino pidentää bileiltaa, rentoutua tai parantaa mielenterveyttä.

Käyttö siis pyörii omien tarpeiden ja mielihyvän ympärillä. Juuri se, suomalaisen huumekeskustelun yksilökeskeisyys, kismittää Tullin valvontajohtajaa Hannu Sinkkosta.

”Keskiluokkainen käyttäjä pitää usein itseään liberaalina ja selittää käyttönsä sillä, että se kuuluu minun lifestyleeni. Todellisuudessa hän tukee orjuutta ja väkivaltaa.”

Sinkkonen on seurannut läheltä muutoksia suomalaisten huumeidenkäytössä. Hän on tehnyt 39 vuoden uran Tullin palveluksessa.

”Kun huumejuttuja tutkitaan, esille tulee nykyään neli–viisikymppisiä työssäkäyviä ihmisiä.”

Keskiluokan huumeidenkäyttöä kutsutaan usein viihdekäytöksi. Toisin kuin ongelmakäytössä, aineita käytetään satunnaisesti ja käyttö on hallinnassa – ainakin ihmisen omasta mielestä. Jotkut tutkijat tosin puhuvat mieluummin satunnaiskäytöstä, sillä sana viihdekäyttö saattaa antaa vaarattoman vaikutelman toiminnasta, johon sisältyy aina riskejä.

Keskiluokkainen käyttäjä pyrkii hoitamaan hyvin opiskelunsa, työnsä ja ihmissuhteensa. Niinpä hän puntaroi, mistä aineita saa huomiota herättämättä, milloin niitä voi käyttää ja kuinka pitkään ne näkyvät testeissä.

Pääkaupunkiseudulla huumeita on siellä, missä hyvätuloinen keskiluokka liikkuu ja varsinkin juhlii. Ilta-Sanomat otti kevään aikana laboratorionäytteitä Helsingin baareista, Helsinki-Vantaan lentoasemalta, Emma-gaalasta ja somevaikuttajien Tubecon Awards -gaalasta. Huumausainejäämiä löytyi kaikkialta.

Julkisuudessa on puhuttu eniten kokaiinista. Se on kiihdyttävä piriste, joka on muutamassa vuodessa lyönyt itsensä läpi bilehuumeena Etelä-Suomen kaupungeissa. Korkea hinta tekee siitä hyväosaisten päihteen.

Vielä tuoreempi tulokas on ketamiini, jonka käyttö on Hannu Sinkkosen mukaan yleistynyt rajusti kahdessa vuodessa. Aine kuuluu huumaaviin lääkkeisiin, ja sillä on hallusinogeenisia vaikutuksia. Jotain suosion kasvusta voi päätellä siitä, että vuodesta 2021 vuoteen 2023 ketamiinin takavarikkomäärä Suomessa satakertaistui.

Kiinnostusta keskiluokassa herättävät myös hallusinogeeniset sienet. ”Viime vuoden villityksenä” Sinkkonen nostaa esiin huumekasvi kratomin.

Laboratorioissa kehitettyjä uusia aineita vyöryy markkinoille jatkuvasti. Tällaisiin muuntohuumeisiin kuuluvat keinotekoisesti synnytetyt kannabistuotteet ja vanhemmista huumausaineista muun muassa keskiluokan suosima ekstaasi. Kaikkiaan Tulli löysi viime vuonna Suomessa 134 erilaista huumaavaa ainetta.

Huumeisiin tutustutaan suositusten kautta, Sinkkonen toteaa. Halutaan piristyä, rauhoittua tai jaksaa väsymättä. Kavereilta tai netistä haetaan vinkkejä siihen, mikä aine toimisi omaan ahdistukseen, keskittymiskyvyn puutteeseen tai sosiaalisiin pelkoihin.

Julkkisten esimerkki houkuttelee. Varsinkin kokaiini ja ketamiini liitetään menestykseen.

Sinkkosen mukaan viehätystä ei vähennä edes se, etteivät tarinat suinkaan aina pääty onnellisesti. Frendien tähtinäyttelijän Matthew Perryn ketamiinikuolema nousi viime syksynä suureksi uutiseksi.

Huumekauppaa käydään nykyisin anonyymisti pimeässä verkossa, ja se on tehnyt aineiden hankkimisesta viihdekäyttäjälle helpompaa. Keskiluokkainen loppukäyttäjä voi hommata huumeensa Tor-verkosta tai kaverin suosittelemalta diileriltä sosiaalisessa mediassa.

Ennen kauppoja tapahtuu paljon sellaista, miltä satunnaiskäyttäjät sulkevat Sinkkosen mukaan silmänsä. Ikään kuin käyttö ja sen vaikutukset yksilölle eivät olisi yhteydessä tuotantoon, salakuljetukseen ja välitykseen.

”Arvot, joita keskiluokkaiset käyttäjät pitävät kunniassa omassa elämässään, unohtuvat täysin, kun he haluavat ostaa huumeita. Käyttäminen liitetään vapauden tunteeseen, mutta sitä, miten aine on tuotettu, ei oteta ollenkaan huomioon.”

Kokaiinia ostava ihminen sekaantuu kansainväliseen huumekauppaan ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen, Sinkkonen sanoo. Kokaiini valmistetaan Etelä-Amerikassa orjuuttavissa olosuhteissa. Laboratorioissa työskentelevät ihmiset ovat veloissa kokaiinia tuottavalle rikollisjärjestölle. Velka maksetaan työnteolla, päivät ovat pitkiä, työturvallisuutta ei ole.

Kokaiinin valmistusta Sinkkonen ei ole nähnyt itse. Heroiinilabran olosuhteita hän on todistanut.

”Myrkkyjä käsitellään paljain käsin. Se on silmiä avaavaa.”

Huumausaineita tuotetaan ja myydään aina pelkästään rahan takia, Sinkkonen muistuttaa.

”Ulkomailta tilattujen sienten takana ei ole elämäntapafilosofiaa. Vaikka nettisivuilla puhuttaisiin intialaisesta gurusta, hän voi olla hollantilainen varastomies.”

Huumeiden tuotanto tuhoaa myös ympäristöä, Sinkkonen lisää. Jätevedet lasketaan mihin sattuu. Tuottajat eivät välitä säädöksistä, sillä he toimivat yhteiskuntien ulkopuolella.

Lisäksi huumausaineiden levitys edellyttää salakuljetusta, ovathan aineet laittomia. Kokaiini tuodaan Suomeen tätä nykyä Espanjan tai Keski-Euroopan kautta. Muuntohuumeet tulevat Kaukoidästä, huumaavat lääkkeet Itä-Euroopasta.

”Salakuljettajat ovat erittäin julmia. He käyttävät ihmisiä törkeästi hyväkseen. Väkivallalla uhataan sekä kohdetta että hänen perhettään”, Sinkkonen sanoo.

Rikolliset huijaavat myös yrityksiä. He ottavat selvää niiden liikennevirroista ja ujuttavat huumelastit rekkoihin ja kontteihin. Paketit haetaan pois satamassa tai jopa yrityksen tiloissa.

”Yritykset ovat tästä pääosin täysin tietämättömiä.”

Sama koskee tavallisia ihmisiä. Identiteettivarkauksien avulla tai vaikkapa sukulaisia hyväksi käyttämällä aineita voidaan tilata yksityishenkilön postilaatikkoon ja noutaa sieltä asukkaan huomaamatta.

”Joskus kiinni jäänyt huumausainelähetyksen tilaaja on 92-vuotias, lähes liikuntakyvytön vanhus. Kun lähetys on vielä tilattu netissä ja maksettu bitcoineilla, voi päätellä, että tämä ei nyt ihan pidä paikkaansa.”

Sekä Ruotsissa että Suomessa on todettu, että keskiluokan ostamat huumeet vahvistavat huumekauppaa käyviä katujengejä. Seurauksena on omaisuusrikoksia ja raakaa väkivaltaa.

Rikollisuus ulottuu kaikille huumeiden tuotannon ja välityksen portaille. Myös hallussapito ja käyttö ovat Suomessa rikoksia.

Niiden rangaistavuutta Sinkkonen olisi valmis arvioimaan uudelleen.

”Huumausaineongelma ei parane rankaisemalla. Nuoren käyttäjän kohdalla harkitsisin ennemmin pikaista hoitoonohjausta.”

.....
.....
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Sienisalaatti
Axel Foley
Viestit: 2042
Liittynyt: Ma Huhti 12, 2021 5:34 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sienisalaatti »

Kuopiossa huumeita on käytetty THL:n jätevesitutkimuksien mukaan useimmiten suhteessa eniten Lahden tai Tampereen pohjoispuolella olevista kaupungeista. Ei poikkeusta tänäkään vuonna.

https://www.savonsanomat.fi/paikalliset/7295940
Huumeiden käyttö Kuopiossa on noussut uuteen ennätykseen

Asta Tenhunen
22.7.2024 9:00 | Päivitetty 22.7.2024 10:40

Huumeiden käyttö Kuopiossa on nelinkertaistunut kymmenessä vuodessa. Tänä vuonna huumeiden käytön on mitattu olevan Kuopiossa suurempaa kuin koskaan keväällä 2012 alkaneiden mittausten aikana.

Tieto perustuu Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen oikeuskemiayksikön jätevesitutkimuksiin.

– Jätevesitutkimuksessa ei saada tutkittua kannabiksen ja buprenorfiinin käyttöä, vaikka se olisi mielenkiintoista. Tiedot amfetamiininkin käytöstä kertovat kuitenkin paljon, sillä se on ollut jo vuosikymmenien ajan käytetyimpiä huumeita Suomessa, johtava asiantuntija Teemu Gunnar THL:n oikeustoksikologian tiimistä sanoo.

THL:n jätevesitutkimuksessa on tutkittu amfetamiinin, metamfetamiinin, kokaiinin ja ekstaasin määriä 29 kaupungin jätevesistä. Seuranta on vuodesta 2012 alkaen laajentunut eri kaupunkeihin.

– Amfetamiinin käyttö on kasvanut ympäri Suomen. Sen rinnalle on viime vuosina tullut kokaiinin käytön kasvu, Gunnar kertoo mittausten tärkeimmät tulokset.

Gunnarin mukaan vastaava muutos näkyy myös huumerattijuopumuksissa ja huumekuolemissa.

– Lisäksi teemme paljon muuta päihdetestausta. Näistä kaikista saadut havainnot tukevat jätevesitutkimuksen tuloksia.

Jätevesitutkimus on luotettavin mittari kertomaan huumeiden käytön muutoksista, sillä tutkimus on objektiivinen, kattaa 60 prosenttia väestöstä ja mahdollistaa alueelliset vertailut.

Gunnarin mukaan eri kaupunkien tuloksia voi verrata suoraan keskenään. Esimerkiksi Kuopio on Itä-Suomessa huumekaupan keskus. Kuopiossa käytetään huumeita selvästi enemmän kuin Joensuussa.

Kuopiossa huumeidenkäytön kasvu viime vuosina on ollut jyrkkää. Kuopio on ohittanut käyttömäärissä myös Lappeenrannan ja Jyväskylän, mutta tilanne ei ole vielä aivan niin paha kuin Lahdessa.


Vaikka amfetamiinin yleistyminen on koko maata koskeva ilmiö, kokaiinin käytössä on alueellisia eroja. Kokaiini on yleistynyt Suomessa, koska siitä on ylituotantoa Etelä-Amerikassa. Rikollisorganisaatiot ovat tuoneet viime vuosina Eurooppaan aiempaa suurempia kokaiinilasteja ja hinta markkinoilla on laskenut.

Kokaiini ei ole siten enää harvinainen eliittihuume, vaan sitä levitetään ja käytetään samoissa piireissä kuin muitakin huumeita. Eniten kokaiinia on tarjolla pääkaupunkiseudulla.

Edelleen ympäri Suomen tavataan myös ekstaasia, jolla on ollut maine etenkin juhlimishuumeena.

Metamfetamiini on hyvin samantyyppistä ainetta kuin amfetamiini ja sitä tavataan Suomessa silloin, kun salakuljetusorganisaatiot korvaavat sillä amfetamiinin tuontia.

– Jätevesitutkimuksissa ensimmäinen havaittu uusi ilmiö oli muuntohuumeiden käytön näkyminen jätevesissä 2010-luvulla. Vuonna 2016 jätevesinäytteistä näki, että metamfetamiinia alkoi tulla pääkaupunkiseudulle korvaamaan amfetamiinia, Gunnar kertoo.

Korona-aikana jätevesitutkimuksista seurattiin, väheneekö huumeiden käyttö kokoontumis- ja rajanylitysrajoitusten takia. Huumeita tuli kuitenkin Suomeen rekkaliikenteessä eikä romahdusta tapahtunut.

– Sen sijaan poliisin Greenlight-tutkintaoperaatio isoine takavarikkoineen näkyi selvästi jätevesinäytteissä vuonna 2021 ja huumeiden käyttö väheni.

Greenlight-isku huumekauppiaisiin näkyi erityisen selvästi Helsingissä, Kotkassa ja Lahdessa, mutta merkittävästi myös Kuopiossa.

.....
.....
Oikeudesta viis, kunhan laki säilyy! Eikä mitään henkilökohtaista ketään kohtaan, asiat vain asioina täällä.
Avatar
McCall
Perry Mason
Viestit: 3997
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja McCall »

Mites toi 87-prosenttinen kokkeli vertautuu Suomessa myytävään eli kuinka vahvaa se kaduilta ostettuna on?
Hämeen Sanomat 5.9.2024 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/7813493

Mieheltä löytyi iso määrä kokaiinia Hattulassa – Aine osoittautui poikkeuksellisen vahvaksi

Oikeus piti epäuskottavana, että kokaiini olisi hankittu vain omaan käyttöön. Toisaalta näyttöä myyntiaikeistakaan ei löytynyt.

Ison kokaiinierän hankkiminen toi tuomion vuonna 1983 syntyneelle miehelle. Mies jäi kiinni hankittuaan yhdessä toisen henkilön kanssa 41,4 grammaa kokaiinia. Rikoksen tapahtumapaikaksi on tuomiossa merkitty Hattula ja Helsinki.

Kanta-Hämeen käräjäoikeuden eilen keskiviikkona antaman tuomion mukaan huume-erä oli poikkeuksellisen korkealaatuista, laboratoriotutkimuksen mukaan peräti 87-prosenttista.

Oikeuden mukaan voimakkaan kokaiinin määrä oli niin suuri, että pelkkä oma käyttö oli epäuskottava syy aineen hankkimiselle. Toisaalta näyttöä huumausaineen levittämistarkoituksesta tai miehen osallistumisesta aineiden levitysorganisaatioonkaan ei oikeudessa löydetty.

Mies tuomittiin törkeästä huumausainerikoksesta vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Collie »

McCall kirjoitti: To Syys 05, 2024 6:45 pm Mites toi 87-prosenttinen kokkeli vertautuu Suomessa myytävään eli kuinka vahvaa se kaduilta ostettuna on?
Hämeen Sanomat 5.9.2024 / https://www.hameensanomat.fi/paikalliset/7813493

Mieheltä löytyi iso määrä kokaiinia Hattulassa – Aine osoittautui poikkeuksellisen vahvaksi

Oikeus piti epäuskottavana, että kokaiini olisi hankittu vain omaan käyttöön. Toisaalta näyttöä myyntiaikeistakaan ei löytynyt.

Ison kokaiinierän hankkiminen toi tuomion vuonna 1983 syntyneelle miehelle. Mies jäi kiinni hankittuaan yhdessä toisen henkilön kanssa 41,4 grammaa kokaiinia. Rikoksen tapahtumapaikaksi on tuomiossa merkitty Hattula ja Helsinki.

Kanta-Hämeen käräjäoikeuden eilen keskiviikkona antaman tuomion mukaan huume-erä oli poikkeuksellisen korkealaatuista, laboratoriotutkimuksen mukaan peräti 87-prosenttista.

Oikeuden mukaan voimakkaan kokaiinin määrä oli niin suuri, että pelkkä oma käyttö oli epäuskottava syy aineen hankkimiselle. Toisaalta näyttöä huumausaineen levittämistarkoituksesta tai miehen osallistumisesta aineiden levitysorganisaatioonkaan ei oikeudessa löydetty.

Mies tuomittiin törkeästä huumausainerikoksesta vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.
Kai sitä oletetusti 'jatketaan' aika rankasti katukauppaan. Tullin viisi vuotta vanha(?) artikkeli kertoo seuraavaa:
Tulli kirjoitti:Tulli tarkasti kontin ja löysi kylmälaitteen sisältä yhteensä 12 pakkausta, jotka kaikki sisälsivät noin kilon kokaiinia. Kokaiini oli pitoisuudeltaan 82–86-prosenttista. Jatkettuna takavarikoidusta kokaiinierästä olisi saanut noin 60 000 käyttöannosta, ja sen katukauppa-arvo olisi ollut noin 2,9 miljoonaa euroa. Asian esitutkinta on kesken.
https://tulli.fi/web/tullinvuosi/2019/v ... initilanne

En tiedä, onnistuuko tuosta jotenkin laskea minkä vahvuista aine olisi katukaupassa. Artikkeli on tosiaan ilmeisesti ainakin viisi vuotta vanha, joten trendit on voineet muuttua tuosta.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
Sarjahurmaaja
Jack Bauer
Viestit: 968
Liittynyt: To Loka 19, 2023 11:22 pm

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Sarjahurmaaja »

Eiköhän kaikki tavara ole enemmän tai vähemmän jatkettua. Ei ihan raakaa puhdasta tavaraakaan myydä sillä ajatuksella että sitä vedettäisiin sellaisenaan tai ainakaan ilman mittausvälineitä jolla käyttäjä saa mitattua ns. turvallisen annoksen. Voisin kuvitella että se on kokemattomalta käyttäjältä mahdollisesti henki pois jos alkaa snorttaamaan jotakin melkein 90-prosenttista kokkelia vähänkin rankemmalla kädellä.
Avatar
Phobia
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Ma Loka 02, 2023 8:23 pm
Paikkakunta: Oceanus Procellarum

Re: Yleinen huumausainekeskustelu sekä pienemmät huumausainerikokset

Viesti Kirjoittaja Phobia »

Sarjahurmaaja kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:51 pm Eiköhän kaikki tavara ole enemmän tai vähemmän jatkettua. Ei ihan raakaa puhdasta tavaraakaan myydä sillä ajatuksella että sitä vedettäisiin sellaisenaan tai ainakaan ilman mittausvälineitä jolla käyttäjä saa mitattua ns. turvallisen annoksen. Voisin kuvitella että se on kokemattomalta käyttäjältä mahdollisesti henki pois jos alkaa snorttaamaan jotakin melkein 90-prosenttista kokkelia vähänkin rankemmalla kädellä.
On. Jokainen jatkettu gramma tietää lisä dinaareita, ja rahastahan hommassa on kyse. Plus ei perus toimisto jamppa valita diilerilleen, jos edellinen erä oli vähän "leivinjauhomaista", ollaan vaan hys hys ja tyytyväisiä että kysyntä ja tarjonta kohtaa.

Enkä väitä olevani asiantuntija, mutta vahvasti olen tällaisessa uskossa. :lol:
I never saw a wild thing
sorry for itself.
A small bird will drop frozen dead from a bough
without ever having felt sorry for itself.
Vastaa Viestiin