No eipä varmaan, mutta olen uinut yli 30 v ja pääasiassa yksin. Hazardia touhua, mutta on aika vähän mitään nautintoja ja iloja elämässä, joten leikin hengelläni tämän verran.Vemppa kirjoitti: La Heinä 27, 2024 10:18 amSun kannattaisi varmaan ottaa hieman takapakkia, ja lähteä uimahalliin opettelemaan, jossa syvyydet ovat hallittavissa ja vesi kirkasta. Sukeltamisessa niin ikään.Ifigeneia kirjoitti: La Heinä 27, 2024 10:03 am
Olennaista kohdallani on se, että pelkään meneväni paniikkiin kun menee vettä nenään, ja pelkään hukkuvani jos menen paniikkiin. Uin keväästä syksyyn, mutta tietyin ehdoin: ei saa olla kova aallokko, ja kauhean mielelläni en mene niin syvälle ettei jalat ylety pohjaan. Ideaalisyvyys on itseasiassa vesi vyötärön korkeudella.
Todellakin maahanmuuttajat pitäisi laittaa defaultina uimakouluun koko konkkaronkka. Eivät he kumminkaan tyydy vain hikoilemaan kauhtanoissaan rannalla, tai käryttelemään niitä paistoöljyjään kun leiriytyvät uimarannalle. Vesi ei ole mikään leikin asia, vaikka se ihana elementti onkin.
Järvi tai meri ei ole varsinaisesti kauhean hyviä treenipaikkoja, koska ”häiriötekijät” tuuli, aallokko, suolaisuus, sameus tai lämpötila voivat koitua kehnon uimarin turmioksi ihan yllättäenkin.
Mielestäni meri/järviuinteihin ei ylipäätään kannata lähteä, jos uimataso ei ole vähintäänkin ”ok” tasolla ja hommattuna sieltä valvotusta uimahallista.
Aikoinaan lopetin uimahalleissa uimisen nimenomaan sen takia, että siellä käy jatkuva aallokko muiden ihmisten takia. Sain totaalisesti tarpeekseni kun kerran roikuin poijussa kiinni ja joku muija virnuili vittumaisesti ohi uidessaan. Sen koommin en ole uimahallissa uinut - vaan pelkästään vesijuossut. Ei ole se vesi niin kärkkäästi menossa nenään.
Järvissä juostessani pidän semmoista välimatkaa rantaviivaan, että jos vyö prakaisi kesken kaiken, pystyn uimaan rantaan. Uintia puolestaan harrastan rannanmyötäisesti, en rannasta poispäin, ellei ole matalapohjainen ranta. Näitä aikuisten inhoamia matalapohjaisia onneksi löytyy jokunenkin.
Tämä nyt vähän tämmöistä "älkää tehkö kuten minä teen".
Tällä asentohuimauksella korvia ei kertakaikkiaan voi päästää kastumaan.