Miss Holmes #1 kirjoitti: La Heinä 27, 2024 11:44 pm
Sissi kirjoitti: La Heinä 27, 2024 11:01 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: La Heinä 27, 2024 9:49 pm
No ei.
V:n tulot 2022 150.000€
Ei olisi luullut noilla tuloilla talouden menevän karille aviomiehen parin kuukauden sairausloman takia.
Ei kai kysymys siitä olekaan, vaan periaatteesta.
Ei kai se, että olet hyvä tuloinen tarkoita sitä, että siipeillä saa rauhassa?
Eikä Tikkasen olisikaan kannattanut valita mitään tyhjätaskua, silloin olisi loisiminen mennyt mahdottomaksi.
Toiset parisuhteet kestävät esim. puolison useamman kuukauden (keski)vaikean masennuksen, toiset eivät kestä. Tässä tapauksessa se oli saattanut olla merkittävä tekijä siihen, että V oli mahdollisesti harkinnut eroa. Varmaksi ei voida tuotakaan tietää, kun ei ollu V kellekään kertonut. Veljensä luuli Vn elämän olleen ihan hyvin / järjestyksessä, ainoastaan stressiä työpaikan muutosta (tarkka sanamuoto tarkistamatta).
Empaattiseksi sanotun Vn empatia ei enää 3 kk kohdalla riittänyt. Ja toki elämä (keski)vaikeasti masentuneen puolison kanssa on käytännössä oikeasti rasittavaa. Omaiset tarvitsisivat siihen tukea.
Ehkä arki sairaan puolison kanssa oli tehnyt Vn hieman stressaantuneeksi sen lisäksi että kovasti tuntui huolettaneen se, ettei puolison palkka juokse. Varmaksi ei voida tuotakaan tietää. Lisärasitteena stressi työpaikan muuton vuoksi (pitkittynyt, vähän oudolta kuulostava) ja omista vanhemmista huolta, heillä toki arki lienee ollut hoitokodissa järjestyksessä (oliko isänsä vielä tukitoimien varassa kotonaan, kun veli todistelussaan kertoi 16.12. 22 soittaneensa hoitokotiin ja ajaneensa isänsä luokse).
Hyvätuloinen voi toki vaikka ostaa moniakin arjen palveluja halutessaan.
Ehkä hyvätuloisen Vn arki on kaikesta huolimatta voinut olla suhteellisen "kevyttä" viitaten siihen veljensä kertomaan, ettei V siivonnut koskaan. Ehkä siivousfirma kävi heillä tosiaan viikottain eikä 2 viikon välein - kun kahdenlaista tietoa ollut. Ja jos oli osannut opettaa jo sen ikäisten lastensa osallistumaan heille soveltuviin arjen askareisiin.
Sitä toki ihmettelen, jos V ei ollut mieluiten heti viimeistään Tn muutettua Ullikseen edellyttää häntä osallistumaan arjen askareisiin. Ilmeisesti ei ollut. T ei ehkä yksityislääkärinä käynyt sen ohessa enää päivystelemässä esim. Siellä Porvoossa? Miksi V ei ehkä ollut edellyttänyt? He asuivat yhdessä jo ennen naimisiin menoa.
Oletko Miss Holmes sitä mieltä, että sairaus = loisimista? Kerroit aiemmin sairastaneesi keskivaikeaa masennusta, loisitko sinä silloin puolisosi tuloilla itse mitään tekemättä?
Muutamista masennukseen liittyvistä kommenteistasi olen myös miettinyt, että onko jonkinlainen masennus mielestäsi "hyväksyttävää" ja toisenlainen taas ei. Onko jopa niin, että mielestäsi ei-hyväksyttävää masennusta ei pitäisi edes hoitaa mitenkään - pitäisikö itseään niskasta kiinni ottaminen ja ryhdistäytyminen riittää "hoidoksi" tälle lorvikatarriksi nimeämällesi tilaksi. Ja vainko sinun mielestäsi "oikeaa" masennusta kuuluisi hoitaa lääkkeillä ja mahdollisesti terapiallakin?
Miten mahtaa noin niin kuin oikeasti olla, suhtautuvatko alalla työtä tekevät eri taustaiseen masennukseen eri tavalla. Poikkeaako hoito?
Ketjun tapauksessa toki lopulta paljastunut syytetyn riippuvuus uni-ja rauhoittaviin lääkkeisiin ja stimulanttien väärinkäyttö olivat hankaloittaneet sekä diagnostiikkaa ja hoitoa siihen asti, kun vasta Aurorassa paljastui.