Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17471
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Miestä epäillään törkeästä pahoinpitelystä, joka tapahtui Myyrmäen Paalutorilla Vantaalla 20. heinäkuuta, kertoo Itä-Uudenmaan poliisi.
Mies löi uhriaan saksilla useamman kerran. Lyönnit kohdistuivat uhrin selkään ja päähän.

Kun poliisipartiot saapuivat paikalle, oli epäilty jo järjestyksenvalvojien hallussa. Järjestyksenvalvojat olivat saaneet sivullisilta tiedon väkivallanteosta. Kun järjestyksenvalvojat pääsivät paikalle, väkivallanteko oli jo ohi, mutta sakset olivat edelleen epäillyllä.
Järjestyksenvalvojat olivat vieneet miehen maahan, sillä tämä ei totellut järjestyksenvalvojien käskyjä.
Uhri kuljetettiin sairaalaan.
Uhri ja epäilty ovat poliisin mukaan kertoneet kuulusteluissa, että eivät tunteneet toisiaan etukäteen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cd71 ... 2de2882deb
vanhellsing

Re: Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja vanhellsing »

En oikein keksinyt parempaakaan paikkaan niin laitetaan tähän vähän aikaa sitten tullut poliisin uutinen. Kiirettä on heillä ollut Itä-Uudenmaalla, varsinkin Vantaalla. Tässä tämä saksitapauskin ja pari muuta juttua jotka on jo täällä Minfossa.

https://poliisi.fi/-/vakivallanteot-ja- ... n-poliisia
Väkivallanteot ja omaisuusrikokset ovat työllistäneet Itä-Uudenmaan poliisia
Julkaisuajankohta23.7.2024 15.36
UUTINEN
Erilaiset yksilönsuojaan kohdistuneet tehtävät ovat näkyneet Itä-Uudenmaan poliisin tilastoissa viimeksi kuluneen viikon aikana. Näiden lisäksi myös liikenteeseen, omaisuuteen ja huumausaineisiin liittyviä tehtäviä on ollut runsaasti. Viime viikonloppuna järjestetty Tikkurila Festivaali sujui poliisin näkökulmasta rauhallisesti, eikä festivaalikansa aiheuttanut kuin yksittäisiä poliisitehtäviä.

Mieskaksikko vangittu epäiltynä törkeästä väkivallanteosta Hamarissa

Poliisi otti kiinni kaksi miestä epäiltynä perjantai-iltana 12.7.2024 Porvoon Hamarissa sijaitsevassa yksityisasunnossa tapahtuneeseen väkivallantekoon. Teossa kaksikon epäillään pahoinpidelleen törkeällä tavalla kolmatta miestä ampumalla ja lyömällä tätä veitsellä.
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus vangitsi miehet poliisin vaatimuksesta viikolla 29. Tekoa tutkitaan törkeänä ryöstönä, törkeänä kotirauhan rikkomisena, törkeänä pahoinpitelynä, ampuma-aserikoksena ja laittomana uhkauksena. Asiassa on määrä nostaa syyte 23.10.2024 mennessä.

Pahoinpitelyssä aseena sakset, tekijä ei tuntenut uhria ennalta

Miehen epäillään syyllistyneen törkeään pahoinpitelyyn Myyrmäen Paalutorilla Vantaalla 20.7. Epäilty oli lyönyt uhria useamman kerran saksilla. Lyönnit olivat osuneet uhria selkään sekä päähän. Poliisin partioiden saapuessa paikalle epäilty oli järjestyksenvalvojien hallussa.
Järjestyksenvalvojat olivat saaneet tiedon väkivallanteosta sivullisilta. Järjestyksenvalvojien päästyä tapahtumapaikalle oli väkivallanteko jo ohi, mutta sakset olivat edelleen epäillyn hallussa. Epäilty ei ollut totellut järjestyksenvalvojien käskytystä, minkä seurauksena tämä oli viety maahan.
Sairaankuljetus kuljetti uhrin sairaalaan saamaan hoitoa vammoihinsa.
Sekä epäilty että uhri ovat kuulusteluissa kertoneet poliisille, että he eivät tunteneet toisiaan ennalta.

Arvokkaat puhelimet anastanut vastusti voimakkaasti järjestyksenvalvojia

Henkilön epäillään syyllistyneen varkauteen ja järjestystä ylläpitävän henkilön vastustamiseen Vantaalla kauppakeskus Jumbossa 16.7. Henkilön epäillään anastaneen kaksi arvokasta matkapuhelinta Jumbossa sijaitsevassa liikkeestä. Puhelimet olivat olleet esillä liikkeessä ja niihin oli kytketty hälyttimet, jotka epäilty oli repinyt irti. Anastettujen puhelinten arvo on yhteensä hieman yli 3 300 euroa.
Epäilty oli poistunut liikkeestä kauppakeskuksen WC-tiloihin. Järjestyksenvalvojat olivat havainneet epäillyn menneen WC-tiloihin ja jäivät odottamaan epäiltyä ulkopuolelle. Tultuaan pois WC-tiloista epäilty oli havainnut järjestyksenvalvojat ja yritti lähteä karkuun. Pakenemisyritys saatiin estettyä ja henkilö otettiin kiinni järjestyksenvalvojien toimesta. Epäilty vastusti järjestyksenvalvojien tekemää kiinniottoa voimakkaasti ja oli sanallisesti aggressiivinen, minkä vuoksi hänelle oli jouduttu laittamaan käsiraudat.
Paikalle tullut poliisipartion otti henkilön haltuunsa järjestyksenvalvojilta. Hänet kuljetettiin Vantaan poliisivankilaan. Hänen epäillään syyllistyneen varkauteen sekä järjestystäylläpitävän henkilön vastustamiseen.

Tuntematon tunkeutui perheen asuntoon parvekkeen kautta

Poliisi sai 23.7. ennen kello yhtä yöllä hätäkeskuksen kautta tehtävän, jonka mukaan perheen asunnon parvekkeelle Vantaalla oli tunkeutunut tuntematon henkilö. Päästyään parvekkeelle henkilö oli rikkonut parvekkeen oven ikkunan, avannut oven rikotun ikkunan kautta ja tullut sisälle asuntoon. Asunnossa sisällä oli kolmihenkinen perhe, joista yksi oli alaikäinen. Perhe oli paennut tunkeutujaa porraskäytävään ja siitä ulos.
Poliisipartion saapuessa paikalle oli tunkeutuja lukittautunut asunnon WC-tiloihin, josta poliisi sai tunkeutujan tulemaan ulos käskyttämällä. Henkilöä epäillään törkeästä kotirauhan rikkomisesta.

Kesä lisää pääsylippuhuijauksia

Kesällä Suomessa järjestetään paljon erilaisia festivaaleja ja muita keikkoja, mikä lisää yksityishenkilöiden välillä käytävää pääsylippukauppaa. Usein yksityishenkilöiden väliset lippukaupat sujuvat ongelmitta, mutta valitettavasti myös epärehelliset myyjät aktivoituvat kysynnän kasvaessa. Lippuja myydään esimerkiksi eri sosiaalisen median alustoilla ja viestipalveluissa.
Usein pääsylippuhuijauksissa käy niin, että myyjä ei omista lainkaan kaupittelemiaan lippuja, vaan ainoa tarkoitus on saada ostaja siirtämään rahat myyjälle. Kun myyjä on saanut rahat ostajalta, hän voi lopettaa yhteydenpidon kokonaan, tai kertoa ostajalle sepittämiään syitä, joiden vuoksi lippujen toimitus ei onnistukaan sovitusti.
Poliisi muistuttaa, että tällainen toiminta on rikos. Ostajan kannattaa tehdä poliisille ilmoitus asiasta, mikäli hän joutuu tällaisen rikoksen uhriksi. Helpoiten rikosilmoituksen voi tehdä poliisi.fi -sivujen kautta. Kun ostaja on suorittanut maksun sähköisesti, esimerkiksi verkkopankissa tai erilaisten maksusovellusten kautta, on tapausten selvitysprosentti poliisissa erittäin korkea.
Avatar
NeroKatti
Neuvoja-Jack
Viestit: 567
Liittynyt: La Heinä 06, 2024 2:23 am

Re: Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja NeroKatti »

Miehen epäillään syyllistyneen törkeään pahoinpitelyyn Myyrmäen Paalutorilla Vantaalla 20.7. Epäilty oli lyönyt uhria useamman kerran saksilla. Lyönnit olivat osuneet uhria selkään sekä päähän. Poliisipartioiden saapuessa paikalle epäilty oli järjestyksenvalvojien hallussa.

Järjestyksenvalvojat olivat saaneet tiedon väkivallanteosta sivullisilta. Järjestyksenvalvojien päästyä tapahtumapaikalle oli väkivallanteko jo ohi, mutta sakset olivat edelleen epäillyn hallussa. Epäilty ei ollut totellut järjestyksenvalvojien käskytystä, minkä seurauksena tämä oli viety maahan.

Sairaankuljetus kuljetti uhrin sairaalaan saamaan hoitoa vammoihinsa.

Sekä epäilty että uhri ovat kuulusteluissa kertoneet poliisille, että he eivät tunteneet toisiaan ennalta.

https://alibi.fi/uutiset/mies-iski-saks ... ja-paahan/
Kirjoittaja McCall » "On kyllä loistava ketju. Upeaa seurata asiantuntijoiden argumentointia." :!:

JesseHames » "Olen siis parikymppinen, syrjäytynyt huumeidenkäyttäjä, joka on vieläpä älykkyydeltään simpanssin tasoa."
Myrskyluodon Maija
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: To Huhti 04, 2019 1:04 pm

Re: Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja Myrskyluodon Maija »

No mitäs ihmettä. Eikös se postinkantajakin tapettu Myyrmäessä ja SAKSILLA?
Svimba
Roger Murtaugh
Viestit: 884
Liittynyt: Pe Maalis 30, 2018 4:54 pm

Re: Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja Svimba »

Mistä sä oot kuullu/lukenut et postinjakaja ois murhattu saxilla?
Ku kaikki jutut mitkä mä oon kuullu/lukenut niin ois käytetty astaloa, sehän voi olla mikä vaan.
jee, MV-LEHTI on taas hengissä!!
Myrskyluodon Maija
Nikke Knatterton
Viestit: 165
Liittynyt: To Huhti 04, 2019 1:04 pm

Re: Törkeä pahoinpitely Myyrmäen Paalutorilla 20.7.2024

Viesti Kirjoittaja Myrskyluodon Maija »

Svimba kirjoitti: Su Heinä 28, 2024 4:51 am Mistä sä oot kuullu/lukenut et postinjakaja ois murhattu saxilla?
Ku kaikki jutut mitkä mä oon kuullu/lukenut niin ois käytetty astaloa, sehän voi olla mikä vaan.
Väsyneen sekoilua taisi ollakin, jotenkin sekoitin tapaukset keskenään. Luulin eilen lukeneeni näin
Vastaa Viestiin