Kauankohan on ollut retkelläAmerikkalaisnainen löytyi karmeassa kunnossa kahlittuna metsästä Intiassa
Nainen ei pystynyt aluksi kommunikoimaan muuten kuin raapustamalla pieniä lauseita lehtiöön.
3.8. 11:01
INTIALAISET paimenet joutuivat järkyttävän tilanteen keskelle noin viikko sitten, kun he löysivät amerikkalaisnaisen nälkiintyneenä ja kahlittuna puuhun keskeltä metsää Maharashtran osavaltiosta.
:
Paimenet löysivät 50-vuotiaan Lalita Kayin Sindhudurgin piirikunnan tiheistä metsistä, kun nainen kiljui hysteerisenä ja huusi apua. Paimenet hälyttivät paikalle poliisin, joka sai naisen irti kahleista.
:
– Ääni kuului vuoren puolella olevasta metsästä. Kun menin sinne, näin, että toinen hänen jaloistaan oli sidottu puuhun. Hän huusi kuin eläin. Soitin muille kyläläisille ja paikalliselle poliisille, Gawkar kertoi.
ERITTÄIN alipainoinen nainen toimitettiin sairaalahoitoon. Nainen väitti, että hänen aviomiehensä jätti naisen metsään kuolemaan ilman vettä tai ruokaa.
:
Poliisi on löytänyt kopion naisen passista, jonka mukaan nainen on amerikkalainen. Naiselta löytyi myös intialainen henkilöllisyystodistus, jonka mukaan hänen kotiosoitteensa on Tamil Nadussa, josta väitettyä aviomiestä myös etsitään.
Naiselta löytyi myös matkapuhelin, tabletti ja rahaa noin 31 000 rupiaa eli reilu 300 euroa. Koska naisella oli arvokkaat tavarat hallussaan, poliisin mukaan kahlitsemisen motiivi ei vaikuta varkaudelta tai ryöstöltä.
Nainen ei pystynyt aluksi kommunikoimaan muuten kuin raapustamalla pieniä lauseita lehtiöön. Niiden avulla hän kertoi aviomiehestään ja väitti olleensa metsässä 40 päivää ilman ruokaa ja vettä.
Poliisi on suhtautunut epäilevästi naisen väitteisiin, sillä olisi hyvin epätodennäköistä selvitä hengissä yli kuukausi ilman vettä ja ravintoa.
NAINEN on saanut BBC:n mukaan myös psykiatrista hoitoa. Goan lääketieteellisen korkeakoulun tohtori Shivanand Bandekar kertoi The Indian Express -lehdelle, että naisella oli haavoja jalassaan ja hän vaikuttaa kärsivän jonkinlaisista mielenterveysongelmista.
– Emme tiedä, kuinka kauan hän on ollut syömättä, mutta hänen elintoimintonsa ovat vakaat. Hän puhuu vain englantia, tohtori kertoi lehdelle.
Nainen on muun muassa väittänyt, että hänelle on annettu jonkinlainen ”äärimmäiseen psykoosiin tarkoitettu injektio”, joka on ”lukinnut hänen leukansa” ja estänyt häntä juomasta vettä.
Intian poliisi tutkii tapausta murhan yrityksenä, josta epäiltynä on naisen kertoma aviomies. Poliisit ovat etsineet miestä Tamil Nadusta, Goalta ja Maharashtrasta, mutta miestä ei ole BBC:n mukaan vielä löydetty.
POLIISIN mukaan Kayi on työskennellyt balettitanssijana ja joogaohjaajana Yhdysvalloissa. Hän muutti Intiaan kymmenen vuotta sitten opiskelemaan meditaatiota ja joogaa Tamil Naduun. Siellä hän kertoi tavanneensa aviomiehensä.
:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010606079.html
Lisätty linkki. Cut. Pykälä 21.
-NILS-


