Espoon Alepa-kauppojen ryöstöt: 2.8. Viherlaakso, 30.8. Matinkylä ja 2.9. Niittykumpu

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17471
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

14-vuotias otti vastuun ryöstöistä – ”Kun sul ei tuu mtn”

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Kahden teinipojan viestittely oli yksi todisteista, jotka vakuuttivat oikeuden molempien syyllisyydestä
”Jos tästä jtn tulee kuulustelui tms niin mä en puhu mitään enkä tiedä mistään mitään ainoo jos sä haluut ottaa omaks syyksi kun sul ei tuu mtn.”

Näin viestitti 17-vuotias nuorukainen 14-vuotiaalle kaverilleen sen jälkeen, kun poliisi olivat saapuneet teinien majapaikkaan, eräälle huoneistohotellille Espoossa syyskuussa 2023.
:

Ryöstöretki alkoi Lohjalta. 17-vuotias tyttö ja 14-vuotias poika olivat niin sanotusti hatkassa sijoituspaikastaan. He lyöttäytyivät lopulta 17-vuotiaan pojan matkaan.

Elo-syyskuun taitteessa kolmikko suuntasi Lohjalta Espooseen. Siellä naamioitunut nuorukainen ryösti kaksi Alepaa veitsellä uhaten. Matkaan lähti käteistä rahaa sekä tupakkaa satojen eurojen edestä.
Poliisin etsinnässä espoolaisesta huoneistohotellin huoneesta löytyi ryöstössä saatuja tupakka-askeja, tekoväline eli puukko sekä ryöstössä käytettyjä vaatteita.

14-vuotias tunnusti
14-vuotias teinipoika otti vastuun teoista ja halusi kertoa tapahtumista myös oikeudessa. Hän muun muassa kertoi, että yksi kauppa jäi ryöstämättä, koska siellä oli vartijoita.
:
– Toivottavasti ei tee etsintää sinne siel on se ase, pari kaasua, pari konttia viinaa, kukkaa pieni, vapeja pari konttia, ryöstövaatteet jne jne, 17-vuotias viestitti 14-vuotiaalle.
– Muutan ne vapet ja oliks 9 pulloa rahaks omasta pussista niin annanko ne rahat sun mutsil vai osan vai säästänkö itsellä?
14-vuotias poika vastasi kaverilleen, että hänellä on omat rahansa, kolikoita lukuun ottamatta.
– Ja kontti, lava ja vapet on siellä. Heit vaan kaikki mu mutsil jos pystyt, 14-vuotias jatkoi.

17-vuotias mukana
:
– [14-vuotiaalla pojalla] voi olla intressi suojella ystäväänsä [17-vuotiasta poikaa] ja ottaa siitä syystä vastuu yksin kannettavakseen – etenkin tietäessään, ettei ikänsä puolesta ole asiassa rikosoikeudellisessa vastuussa, oikeus arvioi.
Matkassa mukana ollut 17-vuotias tyttö kertoi kuulleensa, kuinka 17-vuotias poika pyysi teinipoikaa tekemään ryöstön. Myös tyttö oli syytteessä ryöstöstä, mutta oikeus hylkäsi nämä syytteet.

Vankeutta
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi tekoaikaan 17-vuotiaan nuorukaisen nuorena henkilönä tehdyistä ryöstöistä. Lisäksi nuorukainen tuomittiin alkuvuodesta 2024 tapahtuneista ryöstöistä sekä yhdestä ryöstön yrityksestä. Tuolloin nuorukainen oli jo 18-vuotias.
Oikeus määräsi nuorukaiselle kahden vuoden ja yhden kuukauden ehdottoman vankeusrangaistuksen.
14-vuotias poika ei ollut ryöstöjen aikaan rikosoikeudellisessa vastuussa. Oikeus tuomitsi hänet maksamaan yhdelle ryöstön uhrille yhteisvastuullisesti 17-vuotiaan nuorukaisen kanssa kärsimyskorvauksia ja oikeudenkäyntikuluja yhteensä oin 2800 euroa.
17-vuotiaan maksettavaksi tuli lisäksi tuhansia euroja korvauksia muista ryöstöistä.
Vuoden 2024 ryöstöissä sekä ryöstön yrityksessä oli osallisena niin ikään kaksi alaikäistä, 15- ja 16-vuotiaat pojat. Heidät tuomittiin vuoden mittaisiin vankeusrangaistuksiin.

Tuomio ei ole lainvoimainen.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d6b2 ... b39241d01f
MrAhab
Sofia Karppi
Viestit: 443
Liittynyt: Ti Syys 01, 2020 10:13 am

Re: 14-vuotias otti vastuun ryöstöistä – ”Kun sul ei tuu mtn”

Viesti Kirjoittaja MrAhab »

Millainen lie ollut tuon 14-vuotiaan äidin rooli touhussa, kun on ilmeisesti kuitenkin päässyt saaliista nautiskelemaan.
Paikalla
Huutaja Jaana
Horatio Caine
Viestit: 6214
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: 14-vuotias otti vastuun ryöstöistä – ”Kun sul ei tuu mtn”

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

MrAhab kirjoitti: Ke Elo 14, 2024 3:21 pm Millainen lie ollut tuon 14-vuotiaan äidin rooli touhussa, kun on ilmeisesti kuitenkin päässyt saaliista nautiskelemaan.
Niimpä, mädästä puusta harvoin kasvaa hyvää hedelmää!
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
Kalapaliikki
Roger Murtaugh
Viestit: 879
Liittynyt: La Joulu 12, 2020 7:05 pm

Re: Espoon Alepa-kauppojen ryöstöt: 2.8. Viherlaakso, 30.8. Matinkylä ja 2.9. Niittykumpu

Viesti Kirjoittaja Kalapaliikki »

Ai että kun tekisi hyvää yhteiskunnalle viedä nämä paviaanit mutseineen saunan taakse. Säästyisi paljon euroja tulevaisuudessa.
Vastaa Viestiin