https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010633833.htmlRuotsissa ensimmäinen apinarokkotapaus
Kyseessä on Aftonbladetin mukaan ensimmäinen uuden variantin apinarokkotapaus Afrikan ulkopuolella.
19:08 | Päivitetty 19:14
RUOTSISSA on todettu ensimmäinen apinarokkotapaus torstaina, uutistoimisto Reuters uutisoi.
Maailman terveysjärjestö WHO julisti aiemmin torstaina apinarokon olevan kansainvälinen terveysuhka sen jälkeen, kun tauti lähti leviämään Kongon demokraattisesta tasavallasta muihin maihin.
Kyseessä on toinen kerta kahden vuoden sisään, kun WHO tekee vastaavan julistuksen.
Apinarokko ei tavallisesti leviä helposti. Sen leviämiseen ihmisestä toiseen vaaditaan Terveyden ja hyvinvoinninlaitoksen mukaan suoraa kontaktia sairastuneen ihomuutoksiin tai pitkään kestävää kasvokkaista lähikontaktia.
Aftonbladetin mukaan Ruotsin apinarokkotapaus on kuitenkin ensimmäinen uuden variantin tapaus, joka on todettu Afrikan mantereen ulkopuolella. Uusi variantti leviää aiempaa helpommin.
Kyse on kladi 1 -variantista. Aiemmin maassa on todettu noin 300 tapausta heikommin leviävää kladi 2 -varianttia.
– Kladi 1:n kohdalla on todennäköisesti suurempi riski vakavaan sairauteen ja kuolemaan kuin kladi 2:n kohdalla, Ruotsin valtion epidemiologi Magnus Gisslén sanoo.
Katos vaan. Uusi vaarallinen virusmuoto pomppasi suoraan naapurimaahan.