Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
JudgeCooper
Sofia Karppi
Viestit: 445
Liittynyt: Ma Tammi 16, 2023 3:44 pm
Paikkakunta: NY

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja JudgeCooper »

Väripommein miinoitettu kulkuväylä. Siinä voi piltillä olla kotokiven alla selittelemistä. Toisaalta mitäpä se taparikollisten vanhemille kuuluu. Taparikollisia ovat itsekin.
Välinpitämättömyys on valinta.
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2774
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja aumari »

Tulee mieleen onko toiminnan taustalla joku usuttamassa, eli kyseessä olisi välillinen vainoaminen. Tiedän yhden tapauksen, jossa vainoaminen on erään henkilön toimesta yhtä henkilöä kohtaan välikäsien avulla kestänyt yli kolmekymmentä vuotta, vaikka kohde on vaihtanut välillä paikkakuntaakin.
Avatar
-Martta-
Agentti Scully
Viestit: 668
Liittynyt: Ma Syys 26, 2011 5:06 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja -Martta- »

^ tuo kävi kanssa mielessä. Jollain jonnefoorumilla käyty yllyttämässä.
Kukin saa ansionsa mukaan, niin muista... sinäkin saat... Älä väitä, ettet olisi ansainnut ;)
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5749
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Kyllä tämä tosiaan vahvasti haisee siltä, että jossain paikallisessa koulussa tai nuorisoporukassa on vaan joskus pahoitettu mieli jostakin, mikä voi olla hyvinkin vähäpätöistä ja sitten juuri tämän pariskunnan kiusaamisesta on tullut "perinne". Jompi kumpi pariskunnasta on vittuuntunut mopolla rälläämiseen muuten rauhallisella kotikadullaan tms. ja käynyt siitä sanomassa, ei siihen sen enempää tarvita kun on riittävästi tarpeeksi tyhmiä päitä, jotka kolisevat yhteen. Tuskin tämä tosiaan ihan tyhjästä on alkanut, mutta eihän tuollainen mitenkään oikeutettua ole, vaikka olisi pahemminkin jollekulle joskus vuosia sitten sanottu.
ed_gein
Christopher Lorenzo
Viestit: 1685
Liittynyt: Ma Touko 30, 2011 2:19 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja ed_gein »

JanitaSlim kirjoitti: Ma Elo 19, 2024 11:20 am Voisko tähän olla jokin syy? Eikai ne lapset vaan valitse jonkun pihaa, jossa alkavat häiriköimään.

Jotain jätetään kertomatta itse kohteena olevasta perheestä.


Poliisi on saanut kiinni vain 2 lasta, vaikka kaikkien kasvot videolla?
Lapset? Viime aikoina on alettu nuorista rikoksentekijöistä puhumaan "lapsina" koska tämä ikään kuin vapauttaa vastuusta ja vaatii ymmärtämään. Omassa nuoruudessani lapsi oli jotain alle 12-vuotias, 17-vuotiasta pidettiin aikuisena.

Mutta joo. Turpiin vaan kunnolla tuolle porukalle. Vielä 80-luvulla paikallispoliisi olisi katsonut muualle jos tuollaisia höykyteään. Nyt kun kaikessa pitää pilkulleen noudattaa lakia ja luottaa, että yhteiskunta rankaisee ja tällä rangaistuksella on joku teho, niin tämä ei auta.

Meidän rangaistuksemme eivät pelota ketään, eivät omia rikollisiamme, eivät ulkomaalaisia. Nyt pitää rangaistuksia kunnolla koventaa ja toisaalta sallia oman käden oikeuden. Muutama mustelma, ruhje ja jopa pari katkennutta luuta kyllä saavat lopettamaan rikollisuuden.
hillomies
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Ke Tammi 29, 2020 11:43 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja hillomies »

Minne kirjoitti: Ma Elo 19, 2024 7:31 am Mitäs tähän?
Oi aikoja, oi tapoja!
Jantterit kuriin. Miten?
Miinoja. Itse kyttäisin katolla haulikon kanssa.
kyr-12
Martin Beck
Viestit: 784
Liittynyt: La Maalis 02, 2019 8:55 am

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja kyr-12 »

Tämä tulee eskaloitumaan vielä siihen, että joku on sairaalassa tai ruumishuoneella.
Toivoisin mielummin jantterin olevan jommassa kummassa.
Unhola
Martin Beck
Viestit: 762
Liittynyt: Ke Syys 15, 2010 7:50 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Unhola »

Kotirauhan rikkominen on asianomistajarikos, joten sen uhreilla on suhteellisen korkea kynnys rikosilmoituksen tekemiseen. Senkin takia tällaiset tilanteet saattavat jatkua vaikka kuinka pitkään.
Knobster
Adrian Monk
Viestit: 2968
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Knobster »

Sipi kirjoitti: Ma Elo 19, 2024 12:14 pm
jasso kirjoitti: Ma Elo 19, 2024 11:59 am
Ja jutun mukaan molemmat eläkkeellä, mutta se on sitten yksi ja sama vaikka missä olisivat. Mutta kuten pohdittu, niin on tähän joku syy pakko olla, vai muutenko vaan ovat ottaneet nuo kohteekseen?
Muistan omasta nuoruudestani, että eläkkeellä olevaa yläasteen liikunnanopettajaa häirittiin törkeästi. Siihen osallistuivat monen ikäiset pojat, ja lopulta myös sellaiset, joita tämä mies ei edes koskaan ollut opettanut. Juttu vaan kulki nuorten keskuudessa, että äijä on natsi ja perseestä. Hauskaa siitä teki nuorison mielestä se, miten mies reagoi. Raivosi, huusi ja uhosi kuistillaan. Nuoria tämä nauratti. Hänen pihaansa mentiin välillä parinkymmenen pojan porukalla, ja lopulta ne, jotka jutun panivat alulle vuosia aikaisemmin olivat jo täysi-ikäisiä eivätkä osallistuneet enää koko juttuun. Nuoremmat astuivat remmiin ja kaikki "tiesivät", että tämä ukko ansaitsi kaiken kiusanteon, vaikka eivät edes tunteneet koko ihmistä.

Mitä tämä liikkaope sitten oli tehnyt ansaitakseen tämän? No, työnsä yläasteella. Eli laittanut laiskat jätkät hiihtämään, puuttui tupakointiin, oli tiukkana siitä että varusteet ovat kunnossa eikä kuunnellut mitään "mulla on käsi kipee" -paskaa. Se riitti. Oli sellainen armeijatyylinen kurinpitäjä ja näin aikuisena kun asiaa pohdin, niin hänenlaisiaan tarvittaisiin nykykoulumaailmassa kipeästi. Mutta pojille se ei sopinut.

Tämän siilinjärveläispariskunnan kohdalla kyse voi olla jostain täysin mitättömästä asiasta. Rouva on vaikka saattanut puuttua nuorison käyttäytymiseen jollain julkisella paikalla, tai sitten heidän talonsa vaan sattuu olemaan sellaisessa paikassa, että pihaan on helppo ohimennen poiketa sikailemaan. Juttu alkaa sitten kulkea ja lopulta kaikki tietävät "ne kusipäät" joiden pihaan taas ollaan menossa. Kun se on niin kivaa.
Meikäläisen liikunnanopettaja esiintyi pornolehdessä nussien jotain helvetin pakoputkea. Se oli vielä tosi kämäinen kärry. Legenda. Häntä kyllä siitä kiusattiin ja sai "ysienpäivänä" oman hienon esityksensä jossa lähtevät oppilaat sitten läväyttivät kaikki kivat kuvat nähtäville. Eipä siinä. Siihen sentään jäi. Olihan se kusipää joka istui autossaan -25-30C (lapissa pakkasrajoista ei niin välitetä) pakkasissa ja pakotti meidät lapset ulos URHEILEMAAN! Olisi sairasta kuitenkin kuvitella että häntä tai perhettään olisi häiritty pornohommien tai kusipäittyynsä takia. Olisihan tuossa jo kaksi syytä penikoille.
phonyjoker
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Pe Joulu 14, 2018 8:21 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja phonyjoker »

Ei näihin kummosta syytä tarvita. Nuorisolla tylsää ja yks antisosiaalinen ryhmänjohtaja manipuloi muut mukaan. Samalla kaavalla monet muut kiusaamistapaukset toistuu ihan koulukiusaamisesta lähtien. Tämän kuvion taustasyy voi olla niinkin yksinkertanen ku kateellisuus kivasta omakotitalosta tai sen sijainti kulkureitin varrella tai paha olo nuorilla, jonka takia kaikki pitää pistää paskaks. Kiinnostus tulien sytyttelyyn on todettu olevan antisosiaalisilla kakaroilla tavallisia korkeempaa. Toivottavasti tää ei etene tuhopoltoks. Tuli elementtinä lähtee otollisissa olosuhteissa helposti käsistä. Vuosia, jos jatkaa tällasta skitsoilua niin sitä tarttee keksiä koko ajan pahempaa ja hurjempaa, että saa samat kiksit. Tekis mieli sanoo noille kakaroille, et hankkikaa elämä. Herää kysymys missä vanhemmat?

Stalkkertapaukset on oma lajinsa, mutta voivat myös alkaa lähes tyhjästä ja jatkua loputtomiin.
Kalinka Holmes
Harjunpää
Viestit: 345
Liittynyt: To Loka 30, 2014 8:15 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Kalinka Holmes »

Mitä hemmetin pässejä nuo Itä-Suomen poliisit on? Kyllähnä tuo on jo terveyteen kohdistuvaa toistuvaa häiriköintiä ja vainoamista. Tyypit näkyy ihan selvästi (poliisidaamin kommentti, että tämmösissä tapauksissa henkilöt jäävät usein pimentoon). Ei ole kaukana, että räkänokat sytyttää semmoisen tulipalon, että pariskunta jää ansaan.
Joku kaukasianpaimenkoira ketjussa talon taakse kytikselle ja pakoikoille, valmiit hep kun nuo lökäpöksyt tulevat taas ovelle.
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2267
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

Eikö näiden maalaisjuntti pentujen naamoja saa julkiseksi? Tänne vaan kuvat. Tätä se on, kun asuu pienellä paikkakunnalla ja serkut menee keskenään naimisiin niin lapsista kasvaa häiriintyneitä. Eihän toi ole enää normaalia.
Henrietta Poirot
Nikke Knatterton
Viestit: 166
Liittynyt: Su Elo 30, 2020 9:43 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Henrietta Poirot »

Melkeinpä ottaisin ja valvoisin yöllä odotellen öykkäreitä. Kamera mukaan aina, ja pesäpallomaila kainaloon. Tuossa saattaisi joku alkaa jo aseita kalistella jos mitään muuta ratkaisua kiusaamiseen ei löydy.
Tai! sukulaisista tutuista porukka kasaa, ja ambush tyylinen teko eli se kohta jossa häiriköivät niin tutut piirittää kys kohdan ollen piilossa, ja kun alkaa tapahtua, piiritystilanne kiusaajille käyntiin. Kun tähän reagoi tällä tavalla melkolailla heti, niin voi olla että vatipäät väistyy.
Taavi
Frank Drebin
Viestit: 398
Liittynyt: Pe Kesä 12, 2020 10:21 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja Taavi »

Väijyhän noille pitäisi järjestää. Luulisi nyt kylillä sen verran olevan yhteishenkeä, että kovimmat juoksijat voisi toimia kiinniottajina. Sitten pollarit ja sossut paikalle.

Tai sitten jos ei juoksijoita, niin joku pitpull lainaan. Eiköhän siinä isommat kiusaamishalut lähtisi, kun puoli jalkaa irti.

Ympäristömyrkytkö alkaa vaikuttaa kun joka päivä saa lukea kusipäisistä kakaroista. Jotain K-Kaupan henkilökuntaa kakarat kiusasi myös. Vantaalla taisi olla...
murhe
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Su Joulu 25, 2022 7:48 pm

Re: Kotirauhan rikkominen: Siilinjärveläispariskunnan piinan vuodet - video!

Viesti Kirjoittaja murhe »

Taavi kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 10:30 pm Väijyhän noille pitäisi järjestää. Luulisi nyt kylillä sen verran olevan yhteishenkeä, että kovimmat juoksijat voisi toimia kiinniottajina. Sitten pollarit ja sossut paikalle.

Tai sitten jos ei juoksijoita, niin joku pitpull lainaan. Eiköhän siinä isommat kiusaamishalut lähtisi, kun puoli jalkaa irti.

Ympäristömyrkytkö alkaa vaikuttaa kun joka päivä saa lukea kusipäisistä kakaroista. Jotain K-Kaupan henkilökuntaa kakarat kiusasi myös. Vantaalla taisi olla...
Yhteistoiminta VÄIJY olisi jo hyvä alku .
Ja siitä seuraava lemmekäs kuritus -1950- luvun malliin. Kuin KÄMPPÄLAKI savotoilla .. OLI TOSI TEHOKAS amatööri -hulikaaneille , . Myöhemmin voitaisiin käyttää syyllistä kurahaaroista termiä TELOITUSKELPOISET .
Vastaa Viestiin