Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Luulisi että jäänteiden läheltä on myös löytynyt jotai,n esim. rahapussi, joka antaa vihjeen siitä että kyseessä olisi Saku, kun jo nyt uutisoinnissa tuotiin hänen nimensä esiin. Yleensähän ei luuranko löydöissä ole mielestäni kerrottu näin nimeltä tutkittavan, vaan vasta sitten tuotu nimeä esiin, kun Dna-tutkimus on valmistunut. Eli kyllä melko varmasti Saku on nyt löytynyt. Toivottavasti äiti, ja muut läheiset saavat nyt rauhan itselleen
Voi voi, kun päättyi elämän koi
-
ristweiler
- Hetty Wainthropp
- Viestit: 453
- Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 2:29 pm
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Kyllähän tuossa on asutusta hyvinkin lähellä. Metsikköä voisi kutsua melkein taajaman viheralueeksi, jos tuota ilmakuvaa nyt oikein tulkitsen. Tuskinpa tuolla kukaan metsästää yhtään mitään.Täytekakku Koskinen kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 9:57 pm
Mietityttää tosiaan, että kuinka läheltä etsijät olivat silloin aikoinaan menneet näkemättä Sakua. Onko se niin, että koiratkaan (metsästyskoirat) eivät reagoi ruumiiseen, vai oliko löytöpaikka kuitenkin vaan niin sivussa kaikesta.
Tuossa näyttää olevan toisella puolella tietä avohakkuualuekin. Milloin lie metsä kaadettu?
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Epäuskottavasta paikasta löytynyt, läheltä asutusta, ei välttämättä kenelläkään ole ollut tarvetta tuolla liikkua, harvemmin marjastajatkaan vai olisko etsinyt jo sieniä.
-
Piisamirotta28
- Aloitteleva Besserwisser
- Viestit: 11
- Liittynyt: To Tammi 14, 2021 11:36 am
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Eikös joku epäilysti Sakulle kuulunut vaatekappale, takki tai kenkä kenties, löytynyt pian katoamisen jälkeen tuosta Tervakoskentien varresta, läheltä nykyistä ABC:n automaattiasemaa?
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Huivi muistaakseni. Jota epäiltiin hänen omaisuudeksi mutta saatiinko varmuutta silloin?Piisamirotta28 kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 10:32 pm Eikös joku epäilysti Sakulle kuulunut vaatekappale, takki tai kenkä kenties, löytynyt pian katoamisen jälkeen tuosta Tervakoskentien varresta, läheltä nykyistä ABC:n automaattiasemaa?
Oli taas niin sekava selitys että pelkkä kuseminen kenkäkaappiin ei riittänyt. Täytyi vääntää paskatkin.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Uutisesta sain käsityksen että joku hiekkakuoppa on siinä löytymispaikan lähellä? Kuinka varma on se tieto että olisi ollut bussissa paniikkikohtaus ja siksi jäänyt kyydistä? Tulee vaan sekin mieleen että onko ollut bisneksillä tai neuvottelussa tms siellä, siksi jäi kyydistä ja olisi joku väkivaltainen juttu tässä kuitenkin kuolinsyynä? Lähittäin vankilasta vapautunut jne. Toki jos on varmuudella jäänyt sekavana tms kyydistä niin spekulaationi on vailla pohjaa. Nämä veijarit vaan harvemmin tolleen yhtäkkiä metsään jää vaikka olot olisi huonotkin...ei yleensä ole ekakerta ja jotenkin sinnitellään eteenpäin. Itsemurhalle myös outo paikka ja hetki. Kokoajan tää soitattanut kelloa siihen suuntaan että jotain huonoa kohtasi.
-
Pk_etsijä
- Sofia Karppi
- Viestit: 402
- Liittynyt: Su Maalis 20, 2016 8:16 pm
- Paikkakunta: Pääkaupunkiseutu
- Viesti:
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Pyöräilijähavainnot, polkupyörälöytö, palestiinalaishuivi hyppyrimäellä, Sakua muistuttava ja tummiin pukeutunut ohikulkija Kelhän kohdalla, kaupan seinälle ilmestyneet viestit, arafat-huivipäähavainto tulivat kaikki tuolta Leppäkoskentien ja Kukonnokan hyppyrimäen alueen puolelta, eli moottoritien itä- ja pohjoispuolelta. Mahdollinen löytöpaikka on moottoritien länsipuolella, noin 1km Tervakosken keskustasta.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Eiköhän patologi jäänteistä saa selville ainakin sen, onko voimakkaaseen väkivaltaan kuollut. Itse kyllä enemmän epäilen vakava, ja yllättävää sairauskohtausta, vaikkapa aivoverenvuotoa, joka voisi selittää hyvinkin erikoista toimintaa ennen katoamista
Voi voi, kun päättyi elämän koi
-
viivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5729
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
On voinut ollakin. Ei kuolinhetkeä yhdeksän vuotta maastossa maanneesta luurangosta välttämättä pysty enää määrittämään edes vuoden tarkkuudella, eli siihen ei tulla saamaan varmuutta, milloin hän tarkalleen ottaen on löytöpaikalleen päätynyt. Saku on ihan hyvin voinut sompailla seudulla jossain päihdeporukoissa pidemmänkin aikaa ennen kuin on menehtynyt, ja hänen kuolemansa on saattanut johtua periaatteessa aivan mistä tahansa syystä. Voinee kuitenkin olettaa, että hän on menehtynyt viimeistään viikon parin sisällä katoamisestaan.Taavi kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 9:44 pm Ilmeisesti alueella nähty pyöräilevä mies ei ole sitten ollut Saku.
Mitä kuolinsyyhyn tulee, niin tuskin luista ainakaan mitään välittömästi ilmiselviä väkivallan merkkejä, kuten luodinreikää päässä, on löytynyt. Muuten olisi jo tiedotettu, että poliisi tutkii epäiltyä tappoa/murhaa. Jos olisi esimerkiksi jonkun huumeen yliannostukseen kuollut tai ollut muuten aineissa kuollessaan, niin siitä saattaisi ehkä vielä olla viitteitä luuytimessä. Muuten kuolinsyyn jäljille pääseminen on yhdeksän vuoden jälkeen aika lailla mahdoton rasti ilman niitä ihan kiistattomia väkivallan jälkiä luissa, eli jos joku Sakun surmasi ja onnistui tekemään sen luita "merkkaamatta", niin siitä hän selvisi kuin koira veräjästä, varsinkin kun ruumiin löytöpaikka on sellainen, että kuka tahansa tervejalkainen pääsee sinne helposti omin voimin eikä mikään Ilmeisesti viittaa siihen, että ruumista olisi yritetty kätkeä tai haudata.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Koira tekee virheitä siinä missä ihminenkin.Gonzo kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 9:41 pm Taatusti Sakua on myös katoamisen alussa etsitty tuolta alueelta. Jos ja kun siellä on ollut myös koiria mukana, niin miten ihmeessä eivät ole saaneet ruumiista vainua ? Luulisi koiran kuonoon ruumiin hajun osuvan hyvinkin kaukaa.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Sairaskohtaukseen minäkin kallistun. Joku aivotapahtuma on hyvin mahdollista.Murheli kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 11:43 pm Eiköhän patologi jäänteistä saa selville ainakin sen, onko voimakkaaseen väkivaltaan kuollut. Itse kyllä enemmän epäilen vakava, ja yllättävää sairauskohtausta, vaikkapa aivoverenvuotoa, joka voisi selittää hyvinkin erikoista toimintaa ennen katoamista
Harhaillut sekavana, kunnes on lyyhistynyt ja siihen jäänyt.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Ehkä tämä on jo mainittukin, mutta itselle tuli paniikkikohtauksista kärsivänä mieleen, että paha kohtaus saattaa tuntua siltä, että sinulla on sydänkohtaus. Olisiko paniikkikohtaus ollutkin sairaskohtaus? Mutta aika kauas olisi sitten hoiperrellut.
En jaksa uskoa, että mitään rikosta liittyy kuolemaan.
En jaksa uskoa, että mitään rikosta liittyy kuolemaan.
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Tätä mietin itsekkin että me eikä poliisikaan sitä tiedä onko Saku elänyt tuolla alueella mahdollisesti päiviä tai jopa viikkoja (mitä en usko) ennenkuin on menehtynyt. Luulen myös että tarkkaan kuolin aikaa ei pystytä määrittämään joten tämä mysteeri ei taida meille kenellekkään selvitä.viivahattu kirjoitti: La Elo 24, 2024 6:20 amOn voinut ollakin. Ei kuolinhetkeä yhdeksän vuotta maastossa maanneesta luurangosta välttämättä pysty enää määrittämään edes vuoden tarkkuudella, eli siihen ei tulla saamaan varmuutta, milloin hän tarkalleen ottaen on löytöpaikalleen päätynyt. Saku on ihan hyvin voinut sompailla seudulla jossain päihdeporukoissa pidemmänkin aikaa ennen kuin on menehtynyt, ja hänen kuolemansa on saattanut johtua periaatteessa aivan mistä tahansa syystä. Voinee kuitenkin olettaa, että hän on menehtynyt viimeistään viikon parin sisällä katoamisestaan.Taavi kirjoitti: Pe Elo 23, 2024 9:44 pm Ilmeisesti alueella nähty pyöräilevä mies ei ole sitten ollut Saku.
Tuo bussista yhtäkkiä jääminen on mun päähän kyllä piirtynyt ihan täysin äkillisenä tai jostain syystä X mitä bussissa tapahtui, johtuneesta paniikkikohtauksesta. Maasto on tehnyt kulkijalle tepposet ja on lyyhistynyt siihen mistä nyt löytyi.
TAI
Sydänkohtaus on toinen varteenotettava vaihtoehto mutta siitä kai löytyisi merkit ruumiinavauksessa jos näin olisi, vai olenko väärässä?
Toivon että Saku olisi vihdoin löytynyt ja omaiset saisivat tiedon löytymisestä ja läheisen haudan lepoon eikä joutuisi elämään enää epätietoisuudessa
Idiootitkin tarvitsevat ystäviä
-
viivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5729
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Sydänkohtaus on yhtä kuin se, että sydän lakkaa äkillisesti lyömästä. Ei siitä jää luurankoon mitään merkkejä. Sydänlihakseen ehkä, mutta siitähän ei ole ollut mitään jäljellä enää vuosikausiin.
Uskoisin, että ainoat kuolinsyyt, jotka näin pitkän ajan jälkeen pystyy ehkä varmuudella selvittämään, ovat se luihin merkkejä jättänyt väkivalta ja myrkytys tai huumeiden yliannostus, minkä voi ehkä todeta luuytimestä. Hukkumisen voinee myös sieltä luuytimestä jotenkin katsoa, mutta siitä tuskin on kysymys tässä tapauksessa.
Ruumiin alla ja ympärillä olleesta maa-aineksesta pystyy ymmärtääkseni jotain testejä tekemään, mistä voi päätellä esimerkiksi maahan vuotaneiden ruumiinnesteiden määrää, käytännössä tarkoituksena selvittää että onko henkilö kuollut niille sijoilleen vai tuotu siihen muualta, mutta mitenköhän luotettavia nekään enää ovat yhdeksän vuoden sateiden, lumien sulamisten ja maaperän eliötoiminnan jälkeen?
Ylivoimaisesti todennäköisin lopputulos on, että kuolinsyy jää mysteeriksi samoin kuin se, kävelikö Saku löytöpaikkaansa elävänä itse vai tuotiinko hänet siihen kuolleena. Tärkeintä joka tapauksessa on, että läheiset saavat vihdoinkin hänet haudata ja hyvästellä ja pääsevät eteenpäin omassa surussaan.
Uskoisin, että ainoat kuolinsyyt, jotka näin pitkän ajan jälkeen pystyy ehkä varmuudella selvittämään, ovat se luihin merkkejä jättänyt väkivalta ja myrkytys tai huumeiden yliannostus, minkä voi ehkä todeta luuytimestä. Hukkumisen voinee myös sieltä luuytimestä jotenkin katsoa, mutta siitä tuskin on kysymys tässä tapauksessa.
Ruumiin alla ja ympärillä olleesta maa-aineksesta pystyy ymmärtääkseni jotain testejä tekemään, mistä voi päätellä esimerkiksi maahan vuotaneiden ruumiinnesteiden määrää, käytännössä tarkoituksena selvittää että onko henkilö kuollut niille sijoilleen vai tuotu siihen muualta, mutta mitenköhän luotettavia nekään enää ovat yhdeksän vuoden sateiden, lumien sulamisten ja maaperän eliötoiminnan jälkeen?
Ylivoimaisesti todennäköisin lopputulos on, että kuolinsyy jää mysteeriksi samoin kuin se, kävelikö Saku löytöpaikkaansa elävänä itse vai tuotiinko hänet siihen kuolleena. Tärkeintä joka tapauksessa on, että läheiset saavat vihdoinkin hänet haudata ja hyvästellä ja pääsevät eteenpäin omassa surussaan.
-
ristweiler
- Hetty Wainthropp
- Viestit: 453
- Liittynyt: Ma Loka 19, 2015 2:29 pm
Re: Saku Inomaa 19.5.2015 Tervakoski
Mä en kanssa millään jaksa uskoa, että kuolinsyyn selvittämiseen ihan hirveästi paukkuja laitettaisiin. Toki jos paikalla on hiuksia, niin niistähän ilmeisesti pystyy huumeiden käytön jollain tapaa toteamaan, mutta jos olisi vetänyt överit ja kuollut tuohon, se tuskin näkyisi hiuksissa.viivahattu kirjoitti: La Elo 24, 2024 9:21 am Ylivoimaisesti todennäköisin lopputulos on, että kuolinsyy jää mysteeriksi samoin kuin se, kävelikö Saku löytöpaikkaansa elävänä itse vai tuotiinko hänet siihen kuolleena. Tärkeintä joka tapauksessa on, että läheiset saavat vihdoinkin hänet haudata ja hyvästellä ja pääsevät eteenpäin omassa surussaan.
Poliisia tuskin asia suuremmiten kiinnostaa näin pitkän ajan jälkeen, jollei päästä löydy luodinreikää. Tuo löytöpaikka ei vaan mielestäni ole ehkä sen narkkien välienselvittelyyn otollisin.
Toisaalta paikka näyttäisi hyvinkin kätevältä ruumiin dumppaamiseen, eli jos henki on lähtenyt vaikka jossain asunnossa, tuo olisi oikein oivallinen paikka kadottaa kroppa jo senkin vuoksi, että oletusarvoisesti se tuosta löydettäisiin. Ja tarkoitan siis sellaista vaihtoehtoa, että kuolema on seurannut yliannoksesta tai sairaskohtauksesta, eikä asunnon omistaja ole halunnut poliisia/ambulanssiväkeä asuntoonsa pyörimään.