▪︎ Niin...?Miima kirjoitti: To Elo 29, 2024 12:37 am Tämä kusipää on ilmeisesti syyntakeinen, eli jollain tavalla ymmärtää, mitä tuli tehtyä ja on vielä kykenevä tuntemaan tunteitakin, eli ei ilmeisesti psykopaatti. Eiköhän hänen elämänsä ole tuhoutunut, lapset vihaavat ikuisesti, elämänsä rakkaus on kuollut ja itseään ei pääse valvotuissa olosuhteissa helposti ottamaan hengiltä. Toki rangaistus Suomessa jää lyhyeksi, mutta vaikuttaa siltä, että kärsii loppuelämänsä aamusta iltaan teostaan.
Sopii sitten vain toivoa, että vapauduttuaan lyhyeksi jäävästä tuomiostaan Suomen täyshoito- ja ylöspitolaitoksesta, ymmärtää välittömästi viiltää auki myös oman kurkkunsa.
Vaan lienee turha haave, että mitenkään sillätavoin toimisi. Eiköhän tuolle useitakinkin lohduttajia ja elämänturvaajia löydy täältä suomenniemeltä. Etunenässä varmaan murhatun uhrin äiti, joka selittänee kai uhrin lapsillekin kaiken parhain päin.