"Keskusrikospoliisin rikosteknisen laboratorion johtaja Erkki Sippolan mukaan Suomessa ei hyödynnetä kaupallisia DNA-tietokantoja.Tähdet kertovat kirjoitti: Pe Elo 30, 2024 11:33 pm ^Voi olla noinkin, että niitä voi jossain saadakin käyttöön, mutta meillä on ainakin todella tarkkaa sopimussuojan ja rekistereihin liittyvän tiedon oikeusturva. En usko että niistä olisi helppoa alkaa juridista vääntöä käymään, tuolla tiedon määrällä ja niiden alkuperäisellä aivan toisenlaisella ja vapaaehtoisuuteen perustuvalla tarkoituksella. Nähdäkseni todella hankalaa materiaalia, saada ns. viranomaiskäyttöön.
”On epäselvää, olisivatko tämän tyyppiset tutkimukset hyväksyttäviä suomalaisen lainsäädännön kannalta, mutta asia tullaan selvittämään jossain vaiheessa”, Erkki Sippola sanoo."
En osaa sanoa. KRP:n dirikka on esittänyt, että jopa nykylainsäädönnän puitteissa voitaisiin verrata kaupallisiin tietokantoihin, että asia on epäselvä.
Btw, tsekkasin MyHeritagen sopimusehdot ja tiivistettynä: yhtiöllä täysi oikeus tietoihin, ja poistavat tiedot viimeistään 7 päivässä, jos haluaa tiedot poistaa. Esim. USA:n ja UK:n poliisi voi myös tietojani käyttää rikosten selvittämisessä. Mistäs sitä tietää, vaikka joku kolmansista tai neljänsistä serkuistani olisi sarjamurhaaja jenkeissä