Kävin läpi vielä Z-studion eilistä striimiä, 30 minuuttia alusta riitti! Natseja ja derussifikaatiota nähdään joka puolella ja koko ajan.

- Z_NATOprinsessa.jpg (87.53 KiB) Katsottu 1272 kertaa
Tommi Lievemaan mukaan ulkoministeri
Elina Valtosen tiistaisen puheen kaksi ensimmäistä minuuttia on natsistista hourujulistusta joka on toiselta nimeltään Suomen ulkopolitiikka. Venäjän olemassaolo on meidän suomalaisten kaikkien yhteinen suuri ongelma, Bäckman tulkitsee Valtosen puhetta. Venäjän suurin uhka on Venäjä ja sen idea itse -lausetta halutaan avata.
Aiheesta kysellään
Leena Hietaselta.
Hietanen selittää Viron ajoistaan, jolloin puhuttiin siellä koko ajan ‘venäläisestä miehittäjästä’. Silloin koko lännen ongelma oli se että venäläiset miehittävät Venäjää Venäjä pitää vapauttaa ven miehittäjästä. "Tämä on derussifikaatioasia joka alkoi heti 1991, tavallaan tämä on kansanmurhapolitiikkaa", Hietanen summaa.
Valtosen puhe ei siis yllätä Hietasta, on hän kuullut saman aiemminkin.
"Venäjän suurin uhka on se että siellä asuu venäläisiä", Johan toistaa mukasarkastisesti.
"Tää on uskomaton puhe kun prinsessa saa nämä asiat esiin minuutissa", hän jatkaa.
Johan kyselee
Stigultakin mielipidettä.
Stigun mukaan puhe on tyypillistä lännen propagandaa jollaista on harrastettu Venäjää vastaan kun tajuttiin ettei Putin olekaan valmis jatkamaan Jeltsinin linjalla ja maan tuhoamista ja sen pitämistä USA:n alusmaana. "Tämän jälkeen alettiin levittää narratiiviä imperialistisesta Venäjästä joka pyrkii koko ajan laajentumaan, mutta Venäjä ei uhkaa ketään, kaikki on vain keksittyä propagandaa", Stigu listaa.
Stigu kauhistelee Kiovan banderistinatsistista hallintoa, joka on hänen mukaansa hyökännyt Kurskiin ja ihan Belgorodiin alueelle ihan joukkojen kanssa, eikä pelkillä ohjuksilla.
Ukrainalaiset ovat nyt konkreettisesti tunkeutuneet joukkojen kanssa ja lännen tuella. Samaan aikaan ulkoministeri horisee että kukaan ei uhkaa Venäjää. Stigu kehuu Väyrystä ja Karjalaista.
Puhutaan
Mika Aaltolan puheista Venäjän hajoamisesta.
Hietasen toistaa, kuinka kyse on derussifikaatiopolitiikasta, jolla ajetaan venäläisiä Baltiasta, Ukrainasta ja Venäjältä. Hänen mukaansa tällainen politiikka on ihan kansanmurhatasoa. Hietanen myös haukkuu Valtosen puheen.
Johan ivaa Suomen työllisyyslukuja, Venäjällä kun on täystyöllisyys.
Stigun mukaan Valtonen projisoi puheessaan Venäjän romahdusta vaikka todellisuudessa lännen taloudet ovat romahtamassa. Suomessakin talous syöksyy koko ajan järjettömän pakotesodan takia.
Johan ivaa valtamediaa.
Lievemaan mielestä Valtosen puhe demonisoi turhaan Venäjää ja Kiinaa, Valtosen mukaan Suomi on kuitenkinmaailman paras ja onnellisin maa.
Kun Valtonen sanoo "Venäjä ei ole meille vihollinen", on kommentti vaikea näille asiantuntijoille.
Hietasen mukaan länsinarratiivia toistetaan papukaijamaisesti. Pitää olla uskollinen uudelle isännälle. Hän ei osaa sanoa mikä on ihmisten - Stubbin tai Valtosen - psykologia, mutta lopulta hän toteaa että kyse ei ole vain venäläisvihasta, vaan kyse on kuolemantoiveesta, death wish, ollaan Ukrainan tiellä.
Lievemaan mukaan tilanne on vakava. Poliitikot ovat tosissaan. Ei voi olla pilailua. Suomi on korviaan myöten lirissä. Jos USA:lla on pyrkimyksiä.
Suomi on säälittävä kärpänen joka litistyy tässä välissä. Sota on varmasti tulossa. Lievemaa säälii tulevia sukupolvia eikä halua sadointuhansin nuoria tuhottavaksi idioottien takia, koska lähdetään väärään kelkkaan.
Lievemaa on kuullut päivittäin uutisia kuinka valmistaudutaan sotaan.
Tästä kertoo muiden muassa Tekniikka ja talous-lehden uutinen siitä kuinka raideleveys halutaan samaksi Ruotsin kanssa. Yksi perustelu oli se ettei Pohjois-Suomessa ole tarpeeksi sairaaloita. Pitää pystyä lähettämään haavoittuneet junilla Ruotsiin massamitassa. Tällaisia uutisia tulee. Joka päivä tulee tällaisia uutisia. Nöyränä USA:n alamaisena valmistaudutaan sotaan.
Valtosta maksettuna mielistelijänä ja maireana lässyttelijänä Bäckman kutsuu tätä NATO-paratiisiksi ja kehuu Hietasen kommenttia Valtosesta NATO:n saappaiden nuoleskelijana. Suomi on Johanin mukaan vapaan pudotuksen tilassa. Valtosen puheen on kirjoittanut vannoutunut natsi, mahdollisesti
Hiski Haukkala.
https://yle.fi/a/74-20106094
UPIn tuleva johtaja Hiski Haukkala työstään Niinistön kabinetissa: Opin kantapään kautta
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.