Tampereella kadonnut mies

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
Avatar
Ciaramea
Scooby-Doo
Viestit: 20
Liittynyt: Pe Loka 02, 2015 12:02 am

Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja Ciaramea »

"Sisä-Suomen poliisi pyytää havaintoja Tampereella 30. elokuuta eli viime perjantaina kadonneesta miehestä.

Miehellä on päällään siniset päällysvaatteet ja on mahdollista, että hän matkustaa raitiovaunulla Tampereella. Poliisin mukaan kadonneen terveydentilan vuoksi hänen tavoittamisensa olisi ensiarvoisen tärkeää.

Yhteydenotot kaikista havainnoista pyydetään ilmoittamaan hätäkeskukseen 112."

https://www.aamulehti.fi/tampere/art-2000010672603.html
"Life it tough, but it's tougher if you're stupid."
-John Wayne
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3751
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Nuori mies vielä. Tulee mieleeni aina nämä itsetuhoisuudet. Toivottavasti löytyy. Ystävälliset silmät ja varmasti vielä pitkälti elämää edessään.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Näyttökuva 2024-09-03 151740.png
Näyttökuva 2024-09-03 151740.png (429.23 KiB) Katsottu 6321 kertaa
Ei ainakaan narkin näköinen yhtään.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Olinko eka
Olivia Benson
Viestit: 735
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 4:24 am

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja Olinko eka »

Kuva

Urheilumiehiä varustuksesta päätellen.
NeitiEtsivätär
Lauri Hanhivaara
Viestit: 128
Liittynyt: Su Maalis 24, 2013 3:48 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja NeitiEtsivätär »

Tämä löytynyt kuolleena.

Sisä-Suomen poliisi ilmoitti tiistaina etsivänsä Tampereelta viime perjantaina 30. elokuuta kadonnutta miestä.

Poliisi tiedotti tiistaina alkuillasta, että etsitty mies on löytynyt menehtyneenä. Kuolemansyyn selvittäminen on salassa pidettävää tietoa eikä poliisi aio tiedottaa asiasta enempää.

Poliisi jakoi kadonneesta tuntomerkit ja myös kuvan. Poliisi korosti aiemmassa tiedotteessaan, että kadonneen terveydentilan vuoksi hänen tavoittamisensa olisi ollut ensiarvoisen tärkeää.
Petteri
Theo Kojak
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe Loka 26, 2007 4:01 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja Petteri »

Tampereella kadonnut mies on löytynyt
3.9.2024 17.36

Poliisi ilmoitti tänään etsivänsä Tampereella 30.8.2024 kadonnutta miestä. Mies on löytynyt menehtyneenä. Kuolemansyyn selvittäminen on salassapidettävää eikä poliisi tiedota asiasta enempää. Poliisi kiittää kaikkia havaintoja antaneita.

https://poliisi.fi/-/tampereella-kadonn ... loytynyt-1
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Voi kun surullista. Ystävälliset silmät, kuten Sipi sanoi.

Tossa pesiskuvassa on vaatetus vähän sen näköinen, että housut ja kengät olis haettu joltain niitä jakavalta taholta.
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Sipi
Perry Mason
Viestit: 3751
Liittynyt: Ke Tammi 03, 2018 9:58 pm

Re: Tampereella kadonnut mies

Viesti Kirjoittaja Sipi »

Itsemurha siis.

Tulee ihan sellainen mieleeni, että kun näitä henkilöitä haetaan ja heidän "terveydentilansa" vuoksi on ensiarvoisen tärkeää tavoittaa nopeasti, mietin missä se yksilönsuoja sitten menee.

Jos henkilö on itsetuhoinen, rajaa se varmasti etsintäalueita. Mutta ymmärrän toisaalta, ettei asiaa saa kertoa julkisuuteen.

Kuitenkin jos kyse on fyysisestä sairaudesta, ihminen liikkuu todennäköisesti erilaisissa paikoissa kuin silloin, jos hän hakeutuu johonkin tiettyyn paikkaan päättämään elämänsä. Jälkimmäisessä tapauksessa ihmistä tuskin tavoitetaan mistään rautatieasemalta tai ravintolasta muiden ihmisten seurasta, vaan ennemminkin joltain syrjäiseltä, tutulta paikalta kuten metsästä, kesämökiltä, autiolta rannalta tms.

Olisiko sillä nopean löytymisen kannalta merkitystä, jos kerrottaisiin vaikka että "omaisten arvion mukaan henkilö saattaa hakeutua syrjäiseen paikkaan XXX:n lähistöllä, liikkua XXX:n alueella metsikössä tai pyrkiä pysyttelemään tavoittamattomissa..."

Surullinen tapaus jälleen kerran.
Vastaa Viestiin