USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Trumpin tuomion lukeminen kevään laittoman oikeudenkäynnin päätteeksi on lykätty marraskuulle. Taisivat tajuta, että sen linnaanheitto olisi taannut voiton. Huhujen mukaan rikerinssa olisi jo vankiselli rempattu Trumppia varten.





Hank Voight

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Hank Voight »

"Rikerissa vankiselli rempattu Trumpia varten" :mrgreen:
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Pad kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 5:49 pm
qurqo kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 4:49 pm Hunterikin myönsi syyllisyytensä rikoksiin, jotta isukki kerkeää sen vielä armahtamaan.
Kerkeäisii varmasti, mutta armahtaako? Se on toinen juttu. Tai armahtaako seuraava Yhdysvaltain presidentti Kamala Harris?

Biden on julkisesti sanonut ettei aio armahtaa tai lieventää poikansa tuomiota.
Ei Biden tule tuota vaalien alla tekemään...ei se niin seniili ole. Harris oli San Franciscon piirisyyttäjänä (2004–2011) ja Kalifornian oikeusministerinä (2011–2017) sen verran tiukka tiukka täti, että en kyllä Hunterina laskisi kovin paljon armahduksen varaan :mrgreen:

Yhdysvaltojen korkein oikeus antoi vuonna 2011 Kalifornian osavaltiolle varoituksen, että osavaltion ylipaisuneet vankilat aiheuttivat huolen vankien perustuslaillisten oikeuksien toteutumisesta. Harris kuitenkin kieltäytyi vapauttamasta edes väkivallattomista rikoksista tuomittuja vankeja. Hänen kaudellaan vapautettiin vähemmän vankeja kuin aiempien oikeusministerien aikana. Harrisin syyttäjät muun muassa vetosivat toistuvasti muotoseikkoihin evätäkseen vapauttavan todistusaineiston kuulemisen oikeudessa. Harrisin hallinto argumentoi vankien olevan osavaltiolle tärkeä työvoimareservi, jonka käyttö vankiloiden ulkopuolella teetettävässä työssä yleistyi massiivisesti. Vangeilla onkin ollut Harrisin kaudesta lähtien tärkeä rooli muun muassa maastopalojen sammutustöissä.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

Näin suomalaisena äänestäjänä se vain kuulostaa erittäin utopistiselta ja anarkistiselta, ettei kaikkialla USA:ssa äänestäessä vaadita todistamaan henkilöllisyyttä, eikä edes onko kyseisen maan kansalainen ja siten oikeutettu äänestämään presidentinvaaleissa ylipäätään. Ja nykyinen presidentti Biden sekä demokraatit vastustavat henkilöllisyyden tarkistamisen tuomista lakiin.
Texas on poistanut yli miljoona epäkelpoa nimeä äänioikeusrekisteristä – mukana tuhansia ei-kansalaisia

06.09.2024 |15:53

Texas poisti yli miljoona epäkelpoa nimeä äänioikeusrekisteristä. Poistettujen joukossa oli tuhansia ei-kansalaisia. Samaan aikaan demokraattien hallitsemat osavaltiot kieltäytyvät siivoamasta äänioikeusrekistereitään ja helpottavat laittomasti maassa olevien rekisteröitymistä äänestäjiksi. Presidentti Biden on vannonut estävänsä veto-oikeudellaan kaikki lakiesitykset, joissa vaadittaisiin kuvallisen henkilötodistuksen esittämistä äänestämisen yhteydessä.

Yhdysvalloissa on viime vuosina puhuttu paljon vaalien rehellisyydestä. Texasin osavaltion kuvernööri Greg Abbott ilmoitti äskettäin, että Texasin äänioikeusrekisteristä on vuoden 2021 jälkeen poistettu yli miljoona sellaista henkilöä, joilla ei ole oikeutta äänestää Texasissa.

Suurin osa poistetuista oli henkilöitä, jotka ovat kuolleet tai muuttaneet pois Texasista, mutta joukossa oli myös sellaisia henkilöitä, joilla ei ole Yhdysvaltain kansalaisuutta. Osa näistä ei-kansalaisista oli jo aiemmin ehtinyt äänestää Texasissa.

– Rehelliset vaalit ovat tärkeä osa demokratiaa, kuvernööri Abbott totesi tiedotteessaan.

– Olen allekirjoittanut maan vahvimmat vaalilait suojatakseni äänioikeutta ja estääkseni laittoman äänestämisen.

– Laitonta äänestämistä ei tulla Texasissa suvaitsemaan, kuvernööri painotti.

---

Ajantasaisuus tärkeää vaalivilpin estämiseksi

Kuolleiden ja pois muuttaneiden säännöllinen poistaminen äänioikeusrekisteristä on tärkeää, koska henkilön vanhaan osoitteeseen lähetettyä postiäänestyslippua voidaan käyttää väärin. Äänioikeusrekisterin pitäminen ajan tasalla on osavaltioiden lakisääteinen tehtävä, mutta kaikki osavaltiot eivät suhtaudu siihen yhtä vakavasti kuin Texas.

Pääsääntö on, että republikaanien hallitsemat osavaltiot pyrkivät poistamaan ei-kansalaiset äänioikeusrekisteristään. Esimerkiksi Virginia on viimeisten kolmen vuoden aikana poistanut 6 303 ei-kansalaista listalta.

Demokraattien johtamat osavaltiot sen sijaan suhtautuvat äänioikeuteen löysemmin. Arizonassa kansalaisjärjestö on joutunut haastamaan kuntien rekisteriviranomaiset oikeuteen, jotta nämä poistaisivat ei-kansalaiset äänioikeusrekisteristä.

Tim Walz salli “paperittomille” ajokortit


Minnesotan kuvernööri Tim Walz – joka on nyt Kamala Harrisin varapresidenttiehdokas – hyväksyi maaliskuussa 2023 lain, joka mahdollisti ajokortin saamisen myös laittomasti maassa oleville. Hän perusteli lainmuutosta sillä, että tieturvallisuus paranee, kun kaikilla noin 81 000 laittomasti Minnesotassa oleskelevalla maahanmuuttajalla on mahdollisuus hankkia ajokortti.

Vaaliturvallisuuden kannalta haittapuolena on, että esittämällä Minnesotan osavaltion ajokortin ja omalla nimellään tulleen sähkölaskun tai muun todisteen asumisesta, laittomasti maassa oleva voi rekisteröityä äänestäjäksi. Demokraattien mukaan ei ole olemassa riskiä, että laittomasti maassa olevat rekisteröityisivät äänestäjiksi, koska äänestäminen presidentinvaaleissa ilman kansalaisuutta on laitonta.

Kuvallista henkilötodistusta ei vaadita kaikkialla

Yksi vaalien rehellisyyden takeista on kuvallisen henkilötodistuksen vaatiminen äänestäjiltä, kuten Suomessa tehdään. Yhdysvalloissa vain yhdeksän osavaltiota vaatii ehdottomasti äänestäjää esittämään kuvallisen henkilötodistuksen. Yhteensä 36 osavaltiossa vaaliuurnilla pyydetään jonkinlaista henkilötodistusta (kuvan kanssa tai ilman), mutta 14 osavaltiossa henkilötodistusta ei kysytä lainkaan.

Republikaanit ovat yrittäneet saada läpi lakia, joka määräisi kuvallisen henkilötodistuksen pakolliseksi kaikissa liittovaltiotason vaaleissa. Istuva presidentti Joe Biden on kuitenkin vannonut estävänsä kyseisen lain läpimenon presidentin veto-oikeudellaan.

Kaikki tämä antaa pontta republikaanien väitteille, että demokraatit haluavat antaa laittomasti maassa oleville äänestysmahdollisuuden ja jopa kansalaisuuden haaliakseen maahan lisää vasemmiston äänestäjiä.
https://www.suomenuutiset.fi/texas-on-p ... nsalaisia/
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Even Steven

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Even Steven »

Kyllä huomaa, että palstan älykkäästi ylivoimainen klaani ei pelaa shakkia.
Liitteet
Screenshot_20240906_222806.jpg
Screenshot_20240906_222806.jpg (379.84 KiB) Katsottu 738 kertaa
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 815
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

^^Nopea googletus ei tuonut kuin yhden inkin aiheesta ja se oli Muskin vuodatus, joten kovin vakaalla pohjalla ei ole tiedot siitä että Biden käyttäisi veto-oikeuttaa tuohon SAFE lakiin.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Even Steven

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Even Steven »

Liitteet
IMG_20240906_223404_921.jpg
IMG_20240906_223404_921.jpg (224.15 KiB) Katsottu 733 kertaa
Viimeksi muokannut Even Steven, Pe Syys 06, 2024 10:39 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 815
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

Liz Cheney kertoi jo julkisesti äänestävänsä Harrisia. Nyt yksi vaikutusvaltaisimmista rautakanslereista, Liz Cheney isä, Dick Cheney on myös ilmoittanut äänestävänsä Harrisia.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

Pad kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:31 pm ^^Nopea googletus ei tuonut kuin yhden inkin aiheesta ja se oli Muskin vuodatus, joten kovin vakaalla pohjalla ei ole tiedot siitä että Biden käyttäisi veto-oikeuttaa tuohon SAFE lakiin.
Sitä se teettää kun ei ilmeisesti vaivaudu lukemaan edes sitä lyhyttä juttua jossa lähde mainitaan, vaan 'nopeasti googlettaa'. Alla lähde, Yhdysvaltain edustajainhuoneen puhemies ja Bidenin hallinnon virallinen linjaus:



Enemmän olisin sinunakin huolissaan siitä, jos et edes googlettamalla löytänyt yhtään valtamedian juttua tuosta.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

qurqo kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 11:51 am

Heh heh. Te kyllä elätte nioista kontekstista poistetuista klipeistä.

Sata tonttua on Tim Poolin mediaimperiumissa pähkinöitä. Sehän tahkoaa kymmeniä miljoonia vuodessa ellei enemmänkin.

Olisi varmaan sisältö venäjämyönteistä, jos tenet median diilillä olisi jotain merkitystä kanavan sisältöön. Kummasti vain tahtoo haukkua elättäjäänsä :mrgreen:

Jos Tenet media ryssän asialla oli, niin tarkoituksena heillä varmaankin oli nostaa kanava esille ostamalla tunnetuilta tekijöiltä sisältöä, ja sitten alkaa omaa propagandaa tekemään. Tubessa on uusien kanavien aika hemmetin vaikea esille päästä. Jäisi hyvät propagandat vain muiden ryssätrollien seurantaan.

Enkä kyllä yhtään ihmettelisi vaikka tämä olisi demokraattien juoni mustamaalata vääristä aiheista puhuvia tubettajia. Muutama miljoona on pikkuraha heille.

Fox Newsin mukaan ryssät maksoivat Tim Poolille ja Benny Johnsonille $400 000 kuussa ryssänpropagandan levittämisestä. Tim Pool väittää, että hänet huijattiin tuohon hommaan. Siteeratakseni erästä besserwisseriä: Heh heh.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Hank Voight

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Hank Voight »

Tää oli mainio:

"Tim Pool hysterically banging table shouting UKRAINE IS THE ENEMY OF THIS COUNTRY

He didn’t know he was working for a company that took $10 million USD in black bag payments from Russia guys. Horrible coincidence. We’ve all been there"
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 815
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

Collie kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:42 pm



Enemmän olisin sinunakin huolissaan siitä, jos et edes googlettamalla löytänyt yhtään valtamedian juttua tuosta.
Varmaan siksi, koska ei tuossakaan mainittu Bidenin edes lupaavan käyttää veto-oikeuttaan. Siinä vain mainitaan, että on olemassa jo lakeja, joiden mukaan äänestäminen väärillä henkilötiedoilla olisi rangaistavaa ja jos henkilö, jolla ei ole kansalaisuutta yrittäisi äänestää niin se johtaisi maasta karkoitukseen.

Mutta sen myönnän, että luulisi olevan kaikkien etu jos laitteistot ja säännöt äänestyspaikoilla olisivat mahdollisimman aukottomat ettei mitään vaalivilppiä pääsisi tapahtumaan.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Pad kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:38 pm Liz Cheney kertoi jo julkisesti äänestävänsä Harrisia. Nyt yksi vaikutusvaltaisimmista rautakanslereista, Liz Cheney isä, Dick Cheney on myös ilmoittanut äänestävänsä Harrisia.
Cheneyt on ollut vihatuimpia rebublikaaneja jo kauan. Ei niilä mitään asiaa rebublikaaneihin enää ole, joten vaihtaisivat suosiolla demokraattteihin.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Brass kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:47 pm
qurqo kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 11:51 am

Heh heh. Te kyllä elätte nioista kontekstista poistetuista klipeistä.

Sata tonttua on Tim Poolin mediaimperiumissa pähkinöitä. Sehän tahkoaa kymmeniä miljoonia vuodessa ellei enemmänkin.

Olisi varmaan sisältö venäjämyönteistä, jos tenet median diilillä olisi jotain merkitystä kanavan sisältöön. Kummasti vain tahtoo haukkua elättäjäänsä :mrgreen:

Jos Tenet media ryssän asialla oli, niin tarkoituksena heillä varmaankin oli nostaa kanava esille ostamalla tunnetuilta tekijöiltä sisältöä, ja sitten alkaa omaa propagandaa tekemään. Tubessa on uusien kanavien aika hemmetin vaikea esille päästä. Jäisi hyvät propagandat vain muiden ryssätrollien seurantaan.

Enkä kyllä yhtään ihmettelisi vaikka tämä olisi demokraattien juoni mustamaalata vääristä aiheista puhuvia tubettajia. Muutama miljoona on pikkuraha heille.

Fox Newsin mukaan ryssät maksoivat Tim Poolille ja Benny Johnsonille $400 000 kuussa ryssänpropagandan levittämisestä. Tim Pool väittää, että hänet huijattiin tuohon hommaan. Siteeratakseni erästä besserwisseriä: Heh heh.
Tuolta voit kaivaa esille ne videot, missä ryssän propagandaa tehdään. Voi olla tekemätön paikka.

https://rumble.com/c/TENETmedia
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Hank Voight kirjoitti: Pe Syys 06, 2024 10:53 pm Tää oli mainio:

"Tim Pool hysterically banging table shouting UKRAINE IS THE ENEMY OF THIS COUNTRY

He didn’t know he was working for a company that took $10 million USD in black bag payments from Russia guys. Horrible coincidence. We’ve all been there"
Eipä ole tuo klippi Culture War podcastista
Vastaa Viestiin