Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11460
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Kyllä vitutti aamulla katsella YLE:n aamulähetyksessä pällistelevää Jyri Häkämiestä höpisemässä työmarkkinasyksystä kun tämä uutinen pälähti ruutuun. Kokoomus ja Persuthan ovat saaneet yhdessä EK:n kanssa aikaan sen, että rahaa on käytössä yhä vähemmän. Käännän siis aiheen enemmän poliittiseksi jutuksi. Toki rikoksiakin varmaan seuraa kun lakeja valmistelleet virkamiehet hakevat pääkaupunkiseudun yössä kotimaisen työn merkinnöillä vvarustettua maksullista seksiä.


https://yle.fi/a/74-20106956


Seksibisnekseen tulee nyt uusia tekijöitä: nuoria aikuisia, joilta loppuvat rahat

Liikkuva prostituutio on lisääntynyt taloudellisten vaikeuksien vuoksi eri puolilla Eurooppaa. Suomessa alalle tullaan yhä useammin rahan takia.



Seksityöntekijöiden määrä on kasvanut heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.

Näin arvioi alan sosiaali- ja terveysjärjestö Pro-tukipiste. Sen mukaan yhä useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha. Pro-tukipisteestä kerrotaan, että monet uudet alalle tulijat ovat nuoria aikuisia, jotka harkitsevat seksityötä toimeentulon parantamiseksi.

– Meidän palveluihimme tulee koko ajan uusia ihmisiä, uusien ja alalle palaavien määrä on lisääntynyt, sanoo Pro-tukipisteen palvelujohtaja Minna Huovinen.

Poliisi ei varsinaisesti seuraa kotimaista seksikauppaa, koska se on itsessään laillista.

– Laittomaan paritukseen tai varsinkaan ihmiskauppaan liittyviä tapauksia ei ole juuri ilmennyt, sanoo Helsingin poliisin ihmiskaupparyhmän rikosylikomisario Hannu Kortelainen.

Seksuaaliterapeutti, seksityöntekijä Tiia Forsström tarjoaa keskustelutukea ja mentorointia myös alaa harkitseville.

– Se, että ihmiset mainitsevat nimenomaan taloudellisen tilanteen yhtenä syynä alalle tulemiseen on lisääntynyt. Muitakin syitä on, mutta aina on ollut se fakta, että suurin ja tavallisin syy tehdä seksityötä on raha, Forsström sanoo.


Tiia Forsström kertoo, että työnohjauksessa pohditaan myös, mikä tuntuu turvalliselta tavalta tehdä seksityötä.

– Alan ulkopuolella mielikuvat turvallisuudesta liittyvät usein fyysiseen turvallisuuteen.

Forsström nostaa esiin median ja kulttuurin tavan tuottaa mielikuvia siitä, että seksityö on vaarallista erityisesti sen takia, että asiakkaat olisivat vaarallisia.

– Uskon, että suurin osa alan työntekijöistä olisi kanssani samaa mieltä, jos väitän, että suurimmat pohdinnat ja pulmat eivät liity fyysiseen turvallisuuteen, vaan yksityisyyden suojelemiseen ja nimenomaan alaan liittyvään stigmaan.

Hänen mukaansa se, että seksityöntekijät tekevät työtä seksin parissa tai vähissä vaatteissa, ei lähtökohtaisesti tee työstä turvattomampaa kuin muusta työstä, jota tehdään kahdestaan suljetussa tilassa ennestään tuntemattoman ihmisen kanssa.

– Seksityö ei lähtökohtaisesti ole vaarallisempaa kuin taksikuskin tai vaikkapa terapeutin työ. Jos turvallisuudentunteeseen vaikuttaa ulkoiset tekijät, kuten asiakaskunnan rajaaminen jollain tietyllä tavalla tai mikä tahansa muu juttu, niin sitten se kannattaa tehdä, Forsström sanoo.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
vastarannansääski
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Su Tammi 21, 2024 5:56 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja vastarannansääski »

Herää pahvi.
hikkyukko
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Pe Huhti 26, 2024 12:06 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja hikkyukko »

Sen mukaan yhä useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha.
Se, että ihmiset mainitsevat nimenomaan taloudellisen tilanteen yhtenä syynä alalle tulemiseen on lisääntynyt.
Millä logiikalla kukaan kukaan hässii maksua vastaan jos motivaationa ei ole raha? :lol:
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja rumilus »

Hädin tuskin viikon voimassa ollut ALV-korotus on jo ehitnyt ajamaan ihmisiä prostituution pariin? Inflaatiohan on myös ollut huomattavan maltillista Orpon kaudella Marinin hallituksen aikoihin verrattuna. EI, en sano, että syyt juuri olisi olleet kyseisissä hallituksissa, mutta Orpolla ja Purralla ei nyt kuitenkaan ollut aikakonetta, joka olisi voinut tehdä heistä syypään inflaatioon, joka tapahtui ennen heidän kautensa alkua.
Laittomaan paritukseen tai varsinkaan ihmiskauppaan liittyviä tapauksia ei ole juuri ilmennyt, sanoo Helsingin poliisin ihmiskaupparyhmän rikosylikomisario Hannu Kortelainen
- mistä herrä kysymys, miten tämä myöskään kuuluu rikosalueelle?
vastarannansääski
Neuvoja-Jack
Viestit: 508
Liittynyt: Su Tammi 21, 2024 5:56 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja vastarannansääski »

Vasemmistolle tyypilliseen tapaan laitetaan asioita oikeiston tekemisten syyksi ilman, että on minkäänlaista käsitystä asioista, puhumattakaan syy-seuraus -suhteiden ymmärtämisestä. Idealismi sumentanut OP:n aivot.
jotunheimen
Olivia Benson
Viestit: 726
Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja jotunheimen »

Huonosti menee normi-ihmisellä, oli asioista "päättämässä" sitten pepsi tai kokis. Mutta hei, ehkä ensi kerralla...
@veitera has blocked you
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Alvn korotus nyt ei ole mikään suurin ongelma (kyllä se tuo hintojen korotuksen hyvin laajast, mutta käytettävissä oleva rahamäärä on monille isompi ongelma), mutta laajat leikkaukset ovat kokonaisuudessaan isompi ongelma, kun ne kohdistuvat koko ajan samoihin henkilöihin.
Varsinkin asumistuen heikennys saattoi tuoda laajasti satasten kuluerän. Paljon muitakin leikkauksia on ollut.

Tuolloin aiemmin myös selvisi miten hallitus ei ollut arvioinut millään tavalla leikkausten vaikutusta väestöön ja samoille henkilöille. Leikkaukset tehtiin siitä huolimatta. Monesti kyse saattoi olla kymmenistä ja sadoista miljoonista euroista, joihin samat rahat olisivat löytyneet muista kohteista.
Jopa kokoomukseen kallellaan oleva liberaalipuolue taisi löytää miljardisäästöt yritystuista. Niihin ei ole koskettu.

Erikseen voi tietysti mainita valtiovarainministeri Riikka Purran julkiset poliittiset puheet ennen vaaleja, joiden mukaan köyhemmiltä ei leikata. Ilman muuta tässä tapahtui varmaan historiallisesti yksi suurimmista poliittisista takinkäännöistä.

Hallitus puhuu paljon talouden tasapainottamisesta. Mutta se vaikuttaa olevan edelleen hyvin nurinkurista miten toimitaan oikeasti. Esimerkiksi yksityislääkärien kelakorvauksia nostettiin joillakin kympeillä, vaikka mitään vaikutusta niillä ei ole koettu olevan. Summaa nostettiin entisestään. Montako sataa miljoonaa tähänkin laitetaan... YLE on koskematon. Yritystuet samoin mitä nyt yksi edellisen hallituksen tuki poistettiin.

Varmaan kaikki nämä leikkaukset yhdistettynä johtaa myös lieveilmiöihin. Toisaalta aika hanakasti myös valtamedia mainostaa kaikkia Onlyfans tilejä ja sellaista toimintaa.
Psykopaatti
Neuvoja-Jack
Viestit: 535
Liittynyt: Ma Marras 28, 2022 11:14 am

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Psykopaatti »

Kehoittaisin kaikkia näitä kyseisiä älykkäitä naisia hakeutumaan hoidon piiriin ja mitä nopeammin sen parempi. Koska Suomessa on paljon yksinkertaisia ihmisiä, jotka uskovat näihin harhaisiin höpötyksiin.
Jaa, että seksitöihin...kun vasemmistolaisen lihapiirakka kahdella nakilla kallistui neljä senttiä, sitten kauhea vuokraisäntä meni ja nosti vuokraakin vielä, sähköyhtiötkin eivät ole säästäneet kurimukselta....joten mitä teen?
Alan tässä ahdingossa myymään pillua, muutenhan en tätä olisi missään tapauksessa tehnyt. En missään tapauksessa. Sitä paitsi tämä, että haluan myydä pillua, tämä kaikki on hallituksen vika. Kun Sanna Marin oli pääministeri, en halunnut myydä pillua. Mutta kun tuo pahainen Petteri Orpo tuli tuohon pääministeriksi, nyt minä myyn pillua.
Nyt siis Suomessa nuoret tytöt, lähes kaikki joutuvat hallituksen takia myymään pillua, että saavat ruokaa.
Ai, se tosiaan alvikin on ollut jo muutaman tunnin voimassa...no perkele laitetaan sekin syyksi siihen, kun olen älykkö naistukipalveluista. Hallituksen vika, että pimpin myyntialalle tuli kolme uutta tyttöä eli kaikki Suomen nuoret tytöt. Hehän eivät näin tekisi muutenkaan helpomman elämän ja helpomman rahan takia. Ei ei ei....
Minämies

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Minämies »

Kyllä juu. Viikossa ALV korotukset sai minutkin myymään kulliani. Aika nopeastihan tämä näköjään meni tähän. Oikeiston vika! Kiesus mitä palikoita tämäkin maa päällään kantaa. Näillä on vielä äänioikeus? Ei hyvää päivää
Kummisetä
Michael Knight
Viestit: 4280
Liittynyt: Ma Joulu 16, 2019 3:52 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Kummisetä »

Otsikkoon viitaten, ei se alv:n korotus 1,5 prosentilla 24:stä 25,5 prosenttiin aja ketään yhtään mihinkään.
Varsinkaan kun ruuan alv ei noussut ja ruuan hintakin on laskenut.
Niin ja viinaverokin laski.
Eikä muutkaan elinkustannukset ole kovinkaan paljoa nousseet vaan päinvastoin esim. liikennepolttoaineiden ja asuntojen hinnat on laskeneet roimasti ja sähkö ollut todella halpaa viimeaikoina.
Et sil tappaa.....
Oulun_Kungas kirjoitti: To Elo 28, 2025 8:35 pm täh? elää kerrostalossa. varmaan yli puolet suomalasista elää. tekeekö se heistä huonoissa oloissa eläviä? itekeki asun vittu
Anom
Vic Mackey
Viestit: 1954
Liittynyt: Ti Kesä 30, 2015 9:07 am

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Anom »

Nyt on OP vetänyt pikkuisen mutkia suoriksi. :lol: Tiettyjen ihmisten mielestä kaikki paha maailmassa on oikeiston syytä. :roll:
Viimeksi muokannut Anom, Ma Syys 09, 2024 1:27 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta; joutuu alentumaan niiden tasolle ja lopulta ne voittaa sut kokemuksella.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Kummisetä kirjoitti: Ma Syys 09, 2024 1:00 pm Eikä muutkaan elinkustannukset ole kovinkaan paljoa nousseet vaan päinvastoin esim. liikennepolttoaineiden ja asuntojen hinnat on laskeneet roimasti ja sähkö ollut todella halpaa viimeaikoina.
Et sil tappaa.....
Oot sitä mieltä että ihmisten ostovoima on kasvanut?
Avatar
Birch Tree Headland
Martin Riggs
Viestit: 629
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2023 5:03 pm

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Birch Tree Headland »

Enpä ihan heti muista yhtä typerää avausta täällä. Että joku olisi vetänyt mutkat näin suoriksi että yrittää selittää seksityöhön "ajautumisen" jollain nykyisen hallituksen päätöksillä.

Jos hallitus kiukuttaa, eikö siitä voi itkeä muualla kun avata ketju tällaiseen manipulaatioyritykseen?
"You Need A Fucking Kick Up The Ass For Being A Bitch, Cunt, Gold-digging Whore - With A Pussy Son."

"I Deserve To Be Blown - FIRST - Before The Fucking Jacuzzi."

- Mel
Minämies

Re: Oikeiston alv-korotus ja koronneet elinkustannukset ajavat nuoria aikuisia seksityöhön

Viesti Kirjoittaja Minämies »

^ Äläs nyt! Ei ole sentään taidettu mainita vielä, että neitojen huoraaminen olisi natsien, metsäkonekuskien, ilmastonmuutoksen, tai vaikka Vornasen vika. Jäädään kuulolle, kyllä ne vielä mainitaan!
Vastaa Viestiin