Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
-
Ramppa X Rämäpää
- Harjunpää
- Viestit: 305
- Liittynyt: To Elo 20, 2020 10:40 am
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Tuo rintaliivikommentti kuulostaa kyllä tosi randomilta. Ei sillä, etteikö niin olisi voinut tapahtua, mutta väkisin panee miettimään että siitä on kuitenkin vain kuulijan näkemys ollut esille mediassa. Kuitenkin aika iso mahdollisuus väärinkäsityksellekin on. Joku jo jossain selitti asiaa sillä, että biologilla olisi ollut kameraliivi ja liivin poistaminen liittyisi pyyntöön lopettaa kuvaaminen. Eipä tuostakaan ole mitään todistetta. Itse pidän kyllä mahdollisena että biologi on kuullut tai ymmärtänyt väärin. Siellä on kuitenkin ollut vastakkain ihan eripiireistä olevat ihmiset, joten en ihmettilisi vaikka väärinymmärryksiä tapahtuu.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Täälläkin suureen ääneen syytettiin kuskia tai moto yrittäjää.. Mutta nää on syyttömiä raakku tuhoihin.
HS: Metsäkoneen kuljettaja noudatti saamiaan ohjeita - hakkuusuunnitelmassa annetaan ymmärtää, että raakkujoen voi ylittää
HS: Metsäkoneen kuljettaja noudatti saamiaan ohjeita - hakkuusuunnitelmassa annetaan ymmärtää, että raakkujoen voi ylittää
Valkoinen Suomi
Re: Poliisi tutkii törkeää luonnonsuojelurikosta Suomussalmella
Aika huonosti osu nää veikkauksetSolttuetsivä kirjoitti: Ke Elo 21, 2024 2:39 pm Aika syyllistäen metsätyökonemiehiä on kirjoitettu.
Tuskin he ovat tahallaan raakkuja tappaneet ja hävittäneet.
Eivät vaan ole olleet tietoisia raakkujen olemassaolosta.
Ei tarvinnut kauaa penkoa kun selvis, et alkuperäinen väite oli aivan oikein. Ahne ja vittumainen metsäkoneyrittäjä tiesi tasan tarkelleen mitä oli tekemässä mutta koska ahneus iski nii tappoi ne tahallaan.
-
ajokoiramies75
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 124
- Liittynyt: Su Loka 09, 2022 10:54 pm
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Jokainen edes pienen mettäpalan omistaja tiesi heti,et firma,ja kuski syytön,kuten nyt tuli uutinen,ohjeen mukaan ajettiin joen yli,vanhasta ylityskohdasta.
-
Kotietsivä
- Armas Tammelin
- Viestit: 79
- Liittynyt: To Tammi 04, 2024 8:50 am
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Niin,tänne siitä kirjoittelin ja minua jos syytettiin Storan metsäasiantuntijoiden maalituksesta.ajokoiramies75 kirjoitti: Ma Syys 09, 2024 5:54 pm Jokainen edes pienen mettäpalan omistaja tiesi heti,et firma,ja kuski syytön,kuten nyt tuli uutinen,ohjeen mukaan ajettiin joen yli,vanhasta ylityskohdasta.
Maanomistaja ihan yhtä lailla.
Pienemmätkin palstat kävellään sen ostajan kanssa ja leimataan.Katsotaan vesipaikat ja monta muuta.Itselle sattui kerran vielä niin luontoa arvostava motokuski,joka soitti” en aio näitä ikimäntyjä kaataa,tehkää mitä teette,mutta nämä jätän”.
Joten monessa vaiheessa olisi tässäkin voitu laittaa peli poikki,jos olisi haluttu.
-
Paikallaviivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5729
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Eiköhän siellä ole kaikilla portailla oltu täysin tietoisia, että vieressä virtaa suojeltu joki. Asiasta on vain päätetty olla välittämättä, koska on ajateltu, että ei siitä kuitenkaan kiinni jäädä. Nyt vaan sattui käry käymään ja Stora Enson lakiosastolle tuli purtavaksi sellainen pähkinä, että tuskinpa ovat vastaavaa ennen kokeneet, kun pitäisi jotenkin selittää parhain päin ja pois tämmöinen ihan tarkoituksellinen piittamaattomuus.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Mitä enemmän media myy(SAA RAHAA) raakku juttuja sitä enemmän siitä pidetään meteliä. Raha tulee rahan luokse. Toinen juttu on se että jotkut tahot haluaa lopettaa Suomen metsäteollisuuden tähän keissiin esim venäläiset(Ukrainan tuen takia) ja saksalaiset kilpailija tahot,(omat intressit) no suomestakin löytyy näitä uuvatteja myös, kuten on monesti huomattu.
Valkoinen Suomi
-
Paikallaviivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5729
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Tässä kukaan ole mistään vitun metsätalouden alasajosta puhunut mitään. Sama ulina metsäteollisuudelta ja sen puhemiehiltä joka kerta, kun pitäisi jotain lakeja ja sääntöjä noudattaa. Eihän niillä 1970-luvullakaan olisi millään ollut varaa olla laskematta jätevesiään käsittelemättöminä vesistöihin, ja nyt ei sitten millään ole varaa suunnitella hakkuita niin, että ne eivät vaarantaisi jo 70 vuotta sitten suojellun eläinlajin harvoja jäljellä olevia esiintymiä.Nokus kirjoitti: Ma Syys 09, 2024 9:01 pm Mitä enemmän media myy(SAA RAHAA) raakku juttuja sitä enemmän siitä pidetään meteliä. Raha tulee rahan luokse. Toinen juttu on se että jotkut tahot haluaa lopettaa Suomen metsäteollisuuden tähän keissiin esim venäläiset(Ukrainan tuen takia) ja saksalaiset kilpailija tahot,(omat intressit) no suomestakin löytyy näitä uuvatteja myös, kuten on monesti huomattu.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Miltäs nyt tuntuu? Kuten epäilin, kuljettaja on noudattanut annettuja käskyjä ja ohjeita, eikä ole tiennyt raakkujen olemassaolosta ollenkaan...Unelmatonvävy kirjoitti: Ti Elo 27, 2024 2:56 pmKiva nähdä öyhöttäjien, väheksyjien ja puolustelijoiden naamat siinä vaiheessa kun ajomiehelle napsahtaa pari vuotta ehdotonta vankeutta.Koljattii kirjoitti: Ti Elo 27, 2024 2:52 pm Olis kiva nähdä näiden kuljettajaa lynkkaavien naamat siinä vaiheessa jos oikeus toteaa että kuljettaja on noudattanut ohjeistusta eikä syyllistynyt mihinkään rikokseen. On nimittäin hyvin todennäköinen skenaario. Ketjussa on mainittu hyvin alussa että yleensä käytetään vanhoja ajouria, ja joku oli myös tietävinään että urat ovat olleet valmiina kymmenen vuoden takaisista hakkuista. Lisäksi motokuski on ajanut suurella todennäköisyydellä myös samasta kohtaa tällä hakkuulla ennen ajokonetta päästäkseen hakkaamaan aluetta. Se että joku ituhippi tulee häiritsemään työntekoa, todennäköisesti täysin vauhkona molottanut soijanakki suupielessä sylki roiskuen käsittämätöntä raakku-huutoa( 2 viikkoa sitten 95% suomalaisista ei tienny mikä on raakku, nimestä päätellen joku lintu) niin on täysin ymmärrettävää että käskee painua häirikön v*ttuun. Ainakin omalle työpaikalle jos joku ulkopuolinen tulee möykkäämään niin lähtö tulee välittömästi häirikölle.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Stora Enson toimistolla hyräillään "oops i did it again"...
Luonnonsuojelualueiden kyntämiset liejuksi on kuitattu "sori nyt kävi näin, meitä kovasti harmittaa" tyyppisillä ilmoituksilla Ely-keskuksille. Aina kun Stora Enson tekemisiä kaivellaan, paljastuu "poikkeamia".
https://www.talouselama.fi/uutiset/talo ... bd5e5dff31Talouselämän tiedot: Stora Enson työmaan lähellä vaurioitettiin uhanalaisten suotyyppien aluetta, liito-oravien vuoksi suojattu metsä jyrättiin
Talouselämä selvitti, miten Ely-keskukset ovat suhtautuneet eri puolilla Suomea sijaitsevien Stora Enson hakkuutyömailla tai niiden liepeillä sattuneisiin vahinkoihin
Vahingot. Stora Enson hakkuutyömaila kuljetettiin puita pois luonnonsuojelualueen läpi. Yhtiö toimitti kuvan vaurioista Ely-keskukselle kesällä 2023.
16:58
Kesäkuussa 2023 metsäyhtiö Stora Ensosta lähestyttiin sähköpostitse valvovaa viranomaista.
Yhtiö kertoi Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskukselle, että hakkuutyömaalla Kiimingissä oli sattunut talven aikana ympäristövahinko. Elyn tehtäviin kuuluu valvoa luonnonsuojelulain noudattamista.
Nyt hakkuutyömaalta oli kuljetettu metsäkoneella puita pois virheellisesti. Tämän vuoksi luonnonsuojelualueella sijaitsevan uhanalaisia suotyyppejä sisältävä suo oli vaurioitunut. Talouselämä sai tiedot tapauksesta tietopyynnöllä.
Stora Ensosta kerrottiin Pohjois-Pohjanmaan Ely-keskukselle, että yhtiön metsäasiantuntija ei ollut huomannut kartalla näkyvää luonnonsuojelualuetta. Siksi puiden kuljetus oli suunniteltu kyseisen alueen läpi.
”Puiden kuljettamiseen ei oltu myöskään näin ollen kysytty lupaa Ely-keskukselta. Maastovauriot ovat huomattavat, vaikka kuljetus tehtiin talvella”, Stora Ensosta kirjoitettiin valvovalle viranomaiselle.
Runnottuja puita ja leveä ajoura
Yhtiö kertoi olevansa tapahtuneesta erittäin pahoillaan. Se kertoi myös olevansa valmis korjaaviin toimenpiteisiin maastossa, mikäli ne katsottaisiin tarpeellisiksi.
Elyssä tapausta arvioi ympäristölakimies Soile Veteläinen. Elyssä todettiin, että ajoura kulki luonnonsuojelualueella noin 150 metriä. Maastossa näkyi runnottuja puita sekä leveä ja ruma ajojälki, Ely arvioi.
Veteläinen muistutti, että puiden kuljettamista varten tehtävä talvitie tehdään auraamalla lumi pois. Silloin suo jäätyy ja maapohja kantaa jopa tukkirekan.
”Talvitien tekoperiaatteet tulisi olla metsätalouspuolella hyvin tiedossa, kun sitä yleisesti käytetään soiden takana olevien hakkuukohteiden korjuussa. Jäljet suomaastossa olisivat näin menetellen vähäiset”, hän arvioi.
Ely ei vaatinut Stora Ensoa korjaamaan vahinkoja.
”Maastojälkien korjaamista ELY-keskus ei pidä tarpeellisena, koska luonto itse korjaa jäljet parhaiten”, Veteläinen kirjoitti yhtiölle.
Ely kertoi ilmoittavansa tapauksen sertifioinnin poikkeamana, mikäli keskukselta pyydettäisiin siitä lausuntoa. Muita valvontatoimia Ely ei pitänyt tarpeellisina.
Luonnonsuojelualueiden kyntämiset liejuksi on kuitattu "sori nyt kävi näin, meitä kovasti harmittaa" tyyppisillä ilmoituksilla Ely-keskuksille. Aina kun Stora Enson tekemisiä kaivellaan, paljastuu "poikkeamia".
-
PaukkuPate
- Aloitteleva Besserwisser
- Viestit: 12
- Liittynyt: Ke Joulu 23, 2020 9:25 pm
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
"HS:n mukaan hakkuusuunnitelmassa annetaan ymmärtää, että joesta voi mennä yli.
Suunnitelman lisätiedoissa lukee “vanha ylityspaikka hienojakoisella maalla ja rinteessä. Laitetaan rinteeseen puuta/havuja, jotta ei menisi urille”.
HS:n mukaan lisätiedot saattavat olla myös urakoitsijan täyttämiä. Kuitenkin HS:n alalta saamien taustatietojen perusteella on tyypillistä, että urakoitsija on sopinut vähintäänkin varastointipaikasta hakkuuoikeuden haltijan kanssa. Varastointipaikka ja metsässä ajettu kuljetusmatka vaikuttavat taksaan, jonka metsäyhtiö urakoitsijalle urakasta maksaa."
Tuo, että lisätiedot olisi urakoitsijan/aliurakoitsijan jopa jälkikäteen lisäämiä, käy järkeen. Jos olisin itse ollut vastaavassa tilanteessa koneen kuljettajana tai urakoitsijana, olisin varmasti heti osoittanut toimivani tuollaisen ohjeistuksen mukaan ja tuonut sen näkyvästi julki oman nahkani ja maineeni pelastamiseksi.
Tässä tapauksessa kuitenkin on kulunut jo viikkoja tapahtumasta, kunnes vasta "löydetään" tällainen ohjeistus.
Suunnitelman lisätiedoissa lukee “vanha ylityspaikka hienojakoisella maalla ja rinteessä. Laitetaan rinteeseen puuta/havuja, jotta ei menisi urille”.
HS:n mukaan lisätiedot saattavat olla myös urakoitsijan täyttämiä. Kuitenkin HS:n alalta saamien taustatietojen perusteella on tyypillistä, että urakoitsija on sopinut vähintäänkin varastointipaikasta hakkuuoikeuden haltijan kanssa. Varastointipaikka ja metsässä ajettu kuljetusmatka vaikuttavat taksaan, jonka metsäyhtiö urakoitsijalle urakasta maksaa."
Tuo, että lisätiedot olisi urakoitsijan/aliurakoitsijan jopa jälkikäteen lisäämiä, käy järkeen. Jos olisin itse ollut vastaavassa tilanteessa koneen kuljettajana tai urakoitsijana, olisin varmasti heti osoittanut toimivani tuollaisen ohjeistuksen mukaan ja tuonut sen näkyvästi julki oman nahkani ja maineeni pelastamiseksi.
Tässä tapauksessa kuitenkin on kulunut jo viikkoja tapahtumasta, kunnes vasta "löydetään" tällainen ohjeistus.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Ei tuommoisella luonnonsuojelualueella voi mitään maata pitkin kuljettaa.
On olemassa rahdin kuljettamiseen tarkoitettuja hekoja jotka ns roikottamalla siirtävät lastin. Tällaisia voisi hyvin tuolla käyttää. Puut vaan nippuun, liina ympäri ja kopterin nostovaijeriin kiinni ja siitä sitten tien varteen. Ei tulisi mitään vahinkoja.
Olen nähnyt kun ison kesämökin rakennustarvikkeita siirrettiin mantereelta saareen hekolla nostamalla. Hyvin näytti homma käyvän.
On olemassa rahdin kuljettamiseen tarkoitettuja hekoja jotka ns roikottamalla siirtävät lastin. Tällaisia voisi hyvin tuolla käyttää. Puut vaan nippuun, liina ympäri ja kopterin nostovaijeriin kiinni ja siitä sitten tien varteen. Ei tulisi mitään vahinkoja.
Olen nähnyt kun ison kesämökin rakennustarvikkeita siirrettiin mantereelta saareen hekolla nostamalla. Hyvin näytti homma käyvän.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Eri tahojen syyttelyn sijaan olisi kyllä fiksuinta odottaa että poliisi saa esitutkinnan päätökseen. Sen jälkeen syyttäjä tekee syyttämispäätökset ja oikeusasteet mittaa tuomiot. Tästä riittää seurattavaa vielä pitkäksi aikaa.
On vielä aivan spekulaation varassa miten ne vastuut tässä tapauksessa tullaan mittaamaan. Vaikka konekuskit olisivat "vain noudattaneet ohjeita", niin kyllä vastuu menee silti läpi koko ketjun. myös hakkuutyön suorittajilla ja puuaineksen siirtäjillä on velvollisuus tietää edes alkeet mitä pitää huomioida hakkuutöissä ja näillä on velvollisuus keskeyttää työt jos ja kun huomaavat, että hakkuusuunnitelmassa on virheitä.
Tietysti se, onko toiminta ollut tahallista vai ei, pitää myös huomioida. Täällä joku on tuonut esiin sen, että urakka olisi ketjutettu toimijalle, joka ei ole aivan paikallinen, jolloin paikallistuntemusta ei välttämättä ole eikä työn suorittajille ole ehkä tarpeeksi selkeästi viestitty sitä, millaisessa kohteessa hakkuualue sijaitsee. Tämä siis, jos on tapahtunut tietokatkos hakkuualueella huomioitavista seikoista, kuten uhanalaisisen lajin olemassaolosta.
Tuo korjattu puumassa voi muuttua Storalle melkoiseksi ongelmajätteeksi, kun nyt tiedetään ettei se täytä mitään vastuullisuuskriteerejä.
Huom. kaikki yllä on spekua. Minusta olisi hyvä antaa poliisille ja muille viranomaisille tutkintarauha.
On vielä aivan spekulaation varassa miten ne vastuut tässä tapauksessa tullaan mittaamaan. Vaikka konekuskit olisivat "vain noudattaneet ohjeita", niin kyllä vastuu menee silti läpi koko ketjun. myös hakkuutyön suorittajilla ja puuaineksen siirtäjillä on velvollisuus tietää edes alkeet mitä pitää huomioida hakkuutöissä ja näillä on velvollisuus keskeyttää työt jos ja kun huomaavat, että hakkuusuunnitelmassa on virheitä.
Tietysti se, onko toiminta ollut tahallista vai ei, pitää myös huomioida. Täällä joku on tuonut esiin sen, että urakka olisi ketjutettu toimijalle, joka ei ole aivan paikallinen, jolloin paikallistuntemusta ei välttämättä ole eikä työn suorittajille ole ehkä tarpeeksi selkeästi viestitty sitä, millaisessa kohteessa hakkuualue sijaitsee. Tämä siis, jos on tapahtunut tietokatkos hakkuualueella huomioitavista seikoista, kuten uhanalaisisen lajin olemassaolosta.
Tuo korjattu puumassa voi muuttua Storalle melkoiseksi ongelmajätteeksi, kun nyt tiedetään ettei se täytä mitään vastuullisuuskriteerejä.
Huom. kaikki yllä on spekua. Minusta olisi hyvä antaa poliisille ja muille viranomaisille tutkintarauha.
-
ajokoiramies75
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 124
- Liittynyt: Su Loka 09, 2022 10:54 pm
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Joku kirjoitti helikopterista
voi hyvää päivää
Talvella nevojen yli ajetaan,ei tarvi kopteria,mut nyt jostain syystä ajettu sulanmaan aikaan,ja jos märkä syksy,ni joka paikkaan tuli syviä ajouria,aina tullut,ja tulee tulemaan,ja mitä tulee pinon paikkaan,puunostaja,tai välittäjä sen hommaa,ei ajokone kuski pura omsnpään mukaan,nykyään vie tarkempaa,kun harvoin purkavat tieltä,vaan purkavat metänpuolelta,jos suinkin mahollista,et tie ei vaurioidu.
Talvella nevojen yli ajetaan,ei tarvi kopteria,mut nyt jostain syystä ajettu sulanmaan aikaan,ja jos märkä syksy,ni joka paikkaan tuli syviä ajouria,aina tullut,ja tulee tulemaan,ja mitä tulee pinon paikkaan,puunostaja,tai välittäjä sen hommaa,ei ajokone kuski pura omsnpään mukaan,nykyään vie tarkempaa,kun harvoin purkavat tieltä,vaan purkavat metänpuolelta,jos suinkin mahollista,et tie ei vaurioidu.
Re: Törkeä luonnonsuojelurikos Suomussalmella - mahdollisesti jopa tuhansia raakkuja kuollut
Tuo, ettei suunnittelija olisi muka huomannut luonnonsuojelualueen olemassaoloa suunnitelmaa tehdessään on, anteeksi vain, aivan täyttä paskaa. Tavallinenkin kansalainen näkee helposti luonnonsuojelualueet Karttapaikan nettikartoista, koska kyseiset alueet on rajattu näkyvästi vihreällä.
Every ship must sail a world.