Romanisurma Tampereen keskustassa 12.9.2024 - Terno Hedmanille elinkautinen murhasta
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Tänään 16.9.2024 Romano - Missio kutsuu kaikkia yhteiskunta toimijoita työskentelemään yhdessä yhteiskunta-rauhan puolesta ... ?
HALOO !
Eiköhän Romano- Mission kannattaisi nyt , 16.9.2024 , keskittää kaikki tarmonsa niihin yhteisönsä jäseniin jotka tämän kaiken paskan on aikaan saaneet .. !
- On turha peiliä syyttää -- jos naama on vino - !
HALOO !
Eiköhän Romano- Mission kannattaisi nyt , 16.9.2024 , keskittää kaikki tarmonsa niihin yhteisönsä jäseniin jotka tämän kaiken paskan on aikaan saaneet .. !
- On turha peiliä syyttää -- jos naama on vino - !
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
No jaa, nyt on tämäkin ongelma taas saatu listattua miesten ja yhteiskunnan syyksi tuossa.Binohiiri kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 11:34 am
Toi teksti pitäs laittaa jokaisen romanin luettavaksi. Paasaisivat tota tekstiä yhtä hartaasti kuin sitä uskontoansa.
Taaskaan ei mitään yritystä tuossakaan romanien viestissä minkäänlaiselle itsepohdiskelulle.
Yhteiskunnan liian vähillä tuilla syrjäyttämiä miehiä, on tuonkin ulostulon viesti.
-
Redneck1989
- Scooby-Doo
- Viestit: 23
- Liittynyt: La Huhti 27, 2019 11:20 am
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Minfo on spekulointia varten, muuta täällä ei juuri tehdäkään. Täällä käydään keskustelua sukkien väristä asunnon sisustukseen. Ja kun tähän tapaukseen liittyy sometähti ex-naikkosena, ihmisiä ymmärrettävästi kiinnostaa. Ikävää mutta totta, murhamiehen läheiset joutuvat valitettavan usein kohtaamaan epäasiallista käytöstäMilloinvainmissävain kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 2:07 am Sä joka tiedät noin "hyvin" natassan mies kuviot ja tekemiset niin et tainnu tietää et natassalla on ihan valkolaismies ollut alkuvuodesta. Huvittavaa, että jaksat jauhaa paskaa. Ja aika moni tietää tämän joka vaikka seuraa edes hänen tiktokkia, on liveissä kertonut että on ottanut valkolaismiehen. Eikä nuo mustalaisnaiset koskaan omasta halustaan luovuta lapsiaan. Jännä et natassa kuitenkin taisteli lapsensa kotiin. Ja toinen asia miten uskallat jauhaa noin paskaa, jos natassa olisi ternon halunnut takaisin tuskin mikää tuleva lapsi olisi siinä ollut esteenä. Onhan hän hoitanut ja kasvattanut muitakin lapsia kuin vain omiaan. Lisäksi täällä muutama muu pohtii kenenkin lapsi lukua, kaikki lapset ei varmaan ole ternon, niin natassan kun edes menneen naisenkaan. Lapsilla voi olla myös muita isiä. Sinä kirjoittaja taidat olla joku katkera mustalaisämmä. Lehti on vahvistanut että lähestymiskielto on edelleen Natassalla voimassa ensivuoteen, Lisäksi on tulossa pahoinpitelykäräjiä missä Terno on tekijä ja natassa asianomainen, niin mitäpä lottoot oliko haluamassa Ternoa takasi. Ja lisäksi naurattaa kyllä, joo olen sitä mieltä että olet joku katkera mustalaisämmä joka levität täällä täyttä paskaa, vai ootko natasan suuri fani, kun luulet tietäväsi sen kaikki mieskuviot? Pyydä nimmari. Se että yks kerto, toinen kuuli ja kolmas luuli, ei sen perusteella kannata heittää noin raskaita syytöksiä mitkä ei pidä paikkaa. Voit vielä itse mustalaisämmä joutua mukaan soppaan ja koko sukus.
-
Redneck1989
- Scooby-Doo
- Viestit: 23
- Liittynyt: La Huhti 27, 2019 11:20 am
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Milloinvainmissävain kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 2:07 am Sä joka tiedät noin "hyvin" natassan mies kuviot ja tekemiset niin et tainnu tietää et natassalla on ihan valkolaismies ollut alkuvuodesta. Huvittavaa, että jaksat jauhaa paskaa. Ja aika moni tietää tämän joka vaikka seuraa edes hänen tiktokkia, on liveissä kertonut että on ottanut valkolaismiehen. Eikä nuo mustalaisnaiset koskaan omasta halustaan luovuta lapsiaan. Jännä et natassa kuitenkin taisteli lapsensa kotiin. Ja toinen asia miten uskallat jauhaa noin paskaa, jos natassa olisi ternon halunnut takaisin tuskin mikää tuleva lapsi olisi siinä ollut esteenä. Onhan hän hoitanut ja kasvattanut muitakin lapsia kuin vain omiaan. Lisäksi täällä muutama muu pohtii kenenkin lapsi lukua, kaikki lapset ei varmaan ole ternon, niin natassan kun edes menneen naisenkaan. Lapsilla voi olla myös muita isiä. Sinä kirjoittaja taidat olla joku katkera mustalaisämmä. Lehti on vahvistanut että lähestymiskielto on edelleen Natassalla voimassa ensivuoteen, Lisäksi on tulossa pahoinpitelykäräjiä missä Terno on tekijä ja natassa asianomainen, niin mitäpä lottoot oliko haluamassa Ternoa takasi. Ja lisäksi naurattaa kyllä, joo olen sitä mieltä että olet joku katkera mustalaisämmä joka levität täällä täyttä paskaa, vai ootko natasan suuri fani, kun luulet tietäväsi sen kaikki mieskuviot? Pyydä nimmari. Se että yks kerto, toinen kuuli ja kolmas luuli, ei sen perusteella kannata heittää noin raskaita syytöksiä mitkä ei pidä paikkaa. Voit vielä itse mustalaisämmä joutua mukaan soppaan ja koko sukus.
"Voit vielä itse mustalaisämmä joutua mukaan soppaan ja koko sukus." Voiko tämän tulkita uhkaukseksi tuolle joka paljasti sisäpiiri tietoja?
-
Redneck1989
- Scooby-Doo
- Viestit: 23
- Liittynyt: La Huhti 27, 2019 11:20 am
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
"Edelleen se syy, miksi se Tatjana pääsi hengestään, oli se kun se oli pettänyt Ternoa, heidän yhteinen vauva mahassa. Ja mustalaisethan ei noin saa tehdä. Se teksti kyllä on poistunut Ternon Fb-profiilista, mutta sieläpä se oli ollut."EnNenN kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 2:29 am Varokaa vaan, ei Terno lusi koko elämäänsä. Tulee ja telottaa pian teidätkin keskelle katua.
Edelleen se syy, miksi se Tatjana pääsi hengestään, oli se kun se oli pettänyt Ternoa, heidän yhteinen vauva mahassa. Ja mustalaisethan ei noin saa tehdä. Se teksti kyllä on poistunut Ternon Fb-profiilista, mutta sieläpä se oli ollut.
Ja kukas sä olet, joka tiedät puhua et terno näki ja kuuli omiaan, ja pelkäs "poliiseja" harhoissaan. Sä taidat olla tosi läheinen varmaan sit, joka tiedät nää. No vedetäänkö faktoja pöytään sit lisää? Ootko ternon omainen? Vai tatjanan omainen? Yritättekö ternon sukulaiset nyt vierittää syyn viattoman ihmisen päälle? Vai yritättekö tatjanan omaiset peittää sen tosiasian mitä ternon fb-seinällä on lukenut?
Mä oon istunut Ternon kanssa linnassa, joskus ja mä tiedän et se ei tommosta tekis ihan tosta noin vaan. Psykoosissa se oli sen ny tajuaa kaikki, ku näki sen katseen, mut se et sä tiedät kaikkee näitä puhua tänne, kertoo siitä et sä olet läheinen ja mietipä kaks kertaa kannattaako puhua paskaa.
Ja voin sen verran kertoa Ternon perhetaustoista et äitihän sillä on juoppo ja tykkää tosi paljon miehistä, ja potkassut oman lapsensa kadulle Ternon ollessa 12v, et ei kovin hyviä eväitä antanut äiti sille elämään, ja sen isä kuoli ku oli 12v. Te jos tietäisitte ton tyypin tarinan mistä se on lähteny, vois tulla teillekin itku silmää. En olis koskaan Ternosta uskonut tätä! Mut, kaipa se on uskottava.
Jos tääl oikeesti on yhtää järkevää porukkaa, älkää puhuko muiden lapsista. Missää muus ketjussa en oo nähny et yht laajasti ruoditaan lapsikuvioita. Ternolla on lapsia Nadja nimisen naisenkin kanssa, Ternolla on lapsen lapsiakin. Te luulette tietävänne mut ette edes tiedä. Jättäkää viattomat lapset ja ihmiset rauhaan.
Lisäks eiköhän se Terno itse niitä pyssyjä ole kaupitellut eikä kukaan muu "kova narkomaani" siinä lehtikin kirjoitti asiasta. Kyl teil menee nyt puurot ja vellit sekasi. Huomenna tulee joku uus uutinen jatkakaa sen kimpussa eiköhän tää oo jo aika taputeltu. Edes se lapsen tappaja kaksikko ei saanut tällästä paskaa niskaan, mut tottakai ku on mustalainen kyseessä niin tietenkin. 37 sivua siitä kuka on kenenkin lapsi ja miten mustalaiset sais kaikki telottaa. Entä kaikki suomalaiset lapsien tappajat?
Mielestäni pettäminen ei oikeuta tappamaan raskaana olevaa naista. Mieluummin lusikat jakoon kun toiselta nirri pois. Uhri teloitettiin kadulle ampumalla päähän, vain ihme pelasti uhrin sylissä olleen lapsen. Oli lähellä ettei TH tappanut 3. Keskusteluiden mukaan uhrin lapsen isä oli aiemmin kuollut autokolarissa, nyt tämä pieni poika on kokonaan ilman vanhempia. Rankka elämäntausta ei anna oikeutusta tappamiseen.
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
↑
Näin on. Eikä Tatjanan väitetystä uskottomuudesta ole todisteita. Päinvastoin, täällä on puhuttu, että kyse oli Ternon mustasukkaisista ja psykoottisista epäluuloista.
Näin on. Eikä Tatjanan väitetystä uskottomuudesta ole todisteita. Päinvastoin, täällä on puhuttu, että kyse oli Ternon mustasukkaisista ja psykoottisista epäluuloista.
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Alkuperäinen teksti Romano Mission sivulla on muuttanut muotoaan siirtyessään Ilta Sanomien sivulle
Romano Missio vetoaa, että yhteiskunnan on puututtava syrjäytymiseen, ulkopuolisuuden kokemuksiin ja yhteiskunnallisiin ongelmiin ennen kuin ne kärjistyvät ja ajavat ”ihmisiä epätoivoisiin ja tuhoisiin tekoihin”.
Alla alkuperäinen teksti
Vetoomus rauhan ja ymmärryksen puolesta
Romano Missiona kutsumme kaikkia yhteiskunnan toimijoita – viranomaisia, järjestöjä ja kansalaisia – apuun työskentelemään yhdessä rauhan ja ymmärryksen puolesta. Meidän on luotava tulevaisuus, jossa ketään ei jätetä ulkopuolelle, jossa väkivalta ei ole ratkaisu ja jossa jokaisen ihmisen henki on arvokas. Haluamme järjestönä olla osa yhteistä neuvottelupöytää, jossa etsitään keinoja ja ratkaisuja ehkäistä väkivaltaa.
Romano Missio antaa tukensa uhreille, heidän perheilleen ja koko romaniyhteisölle. Tämä on hetki, jolloin meidän on yhdistyttävä, ja puolustettava niitä arvoja, joiden varaan todellinen romanikulttuurimme ja Suomalainen yhteiskuntamme on rakennettu: elämä, kunnioitus ja ihmisarvo.
Romano Missio ry
Romano Missio vetoaa, että yhteiskunnan on puututtava syrjäytymiseen, ulkopuolisuuden kokemuksiin ja yhteiskunnallisiin ongelmiin ennen kuin ne kärjistyvät ja ajavat ”ihmisiä epätoivoisiin ja tuhoisiin tekoihin”.
Alla alkuperäinen teksti
Vetoomus rauhan ja ymmärryksen puolesta
Romano Missiona kutsumme kaikkia yhteiskunnan toimijoita – viranomaisia, järjestöjä ja kansalaisia – apuun työskentelemään yhdessä rauhan ja ymmärryksen puolesta. Meidän on luotava tulevaisuus, jossa ketään ei jätetä ulkopuolelle, jossa väkivalta ei ole ratkaisu ja jossa jokaisen ihmisen henki on arvokas. Haluamme järjestönä olla osa yhteistä neuvottelupöytää, jossa etsitään keinoja ja ratkaisuja ehkäistä väkivaltaa.
Romano Missio antaa tukensa uhreille, heidän perheilleen ja koko romaniyhteisölle. Tämä on hetki, jolloin meidän on yhdistyttävä, ja puolustettava niitä arvoja, joiden varaan todellinen romanikulttuurimme ja Suomalainen yhteiskuntamme on rakennettu: elämä, kunnioitus ja ihmisarvo.
Romano Missio ry
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Kylmäkosken vankilassa tapahtunut puukotus.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 99917.html
Sattuuko joku tietämään, ovatko romanit olleet asialla ja että liittyykö puukotus jotenkin Tampereen ampumiseen?
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 99917.html
Sattuuko joku tietämään, ovatko romanit olleet asialla ja että liittyykö puukotus jotenkin Tampereen ampumiseen?
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Tässä sanotaan että uhri oli viimeisillään raskaana. On siis mahdollista, että syntymätön vauva olisi selvinnyt. 
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 00079.html
Lisäksi sanotaan että oli hakenut turvakodissa turvaa väkivaltaisen miehen takia.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 00079.html
Lisäksi sanotaan että oli hakenut turvakodissa turvaa väkivaltaisen miehen takia.
- Yrjö Yrjönpoika
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5149
- Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Aha juu...??lammas1 kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 12:06 pm Romano-Missiokin puuttuu asiaan. Yhtään ei auta se että voivotellaan tai haukutaan romaneja, heillä on omat tapansa joita toteuttavat...
Kummankohan olisi aika alkaa oppia uusille tavoille? Yhteiskunnan vai mustalaisten?
Kunhan kysyn.
X X X X X
-
PaikallaOikeus ennen kaikkea
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 17403
- Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
IS:n tiedot: Tampereen keskustassa ammuttu nainen oli viimeisillään raskaana ja turvakodissa
Ilta-Sanomien tietojen mukaan Tampereen keskustassa viime torstaina kuoliaaksi ammuttu nainen oli viimeisillään raskaana.
Poliisi epäilee 35-vuotiaan naisen taposta 37-vuotiasta romanimiestä, jonka kanssa hänellä oli ollut noin vuoden mittainen suhde.
Osoitetietojen perusteella mies ja nainen asuivat samassa osoitteessa Parkanossa, mutta nainen oli sittemmin hakeutunut turvakotiin Tampereelle miehen epäillyn väkivaltaisuuden takia.
Turvakoti sijaitsee lähellä ampumispaikkaa Tampereen Hämeenkadulla.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan mies olisi ampunut naista ainakin kolmesti. Ainakin yksi luoti osui naista päähän. Naisella oli tapahtumien aikaan mukanaan 4-vuotias poikansa, mutta hän ei saanut vammoja.
Poliisi epäilee miestä tällä hetkellä ainakin taposta, ampuma-aserikoksesta ja vaaran aiheuttamisesta. Rikosnimikkeet voivat muuttua tutkinnan aikana
Poliisi esittää miestä vangittavaksi Pirkanmaan käräjäoikeudessa maanantaina.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 00079.html
Ilta-Sanomien tietojen mukaan Tampereen keskustassa viime torstaina kuoliaaksi ammuttu nainen oli viimeisillään raskaana.
Poliisi epäilee 35-vuotiaan naisen taposta 37-vuotiasta romanimiestä, jonka kanssa hänellä oli ollut noin vuoden mittainen suhde.
Osoitetietojen perusteella mies ja nainen asuivat samassa osoitteessa Parkanossa, mutta nainen oli sittemmin hakeutunut turvakotiin Tampereelle miehen epäillyn väkivaltaisuuden takia.
Turvakoti sijaitsee lähellä ampumispaikkaa Tampereen Hämeenkadulla.
Ilta-Sanomien tietojen mukaan mies olisi ampunut naista ainakin kolmesti. Ainakin yksi luoti osui naista päähän. Naisella oli tapahtumien aikaan mukanaan 4-vuotias poikansa, mutta hän ei saanut vammoja.
Poliisi epäilee miestä tällä hetkellä ainakin taposta, ampuma-aserikoksesta ja vaaran aiheuttamisesta. Rikosnimikkeet voivat muuttua tutkinnan aikana
Poliisi esittää miestä vangittavaksi Pirkanmaan käräjäoikeudessa maanantaina.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2 ... 00079.html
-
viivahattu
- Watson itse
- Viestit: 5730
- Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
No voi hellanduudelis sentään, oli vaikea lapsuus niin saa murhata muita vai mitä vittua sinä yrität sönköttää? On tässä karuissa oloissa joutunut moni muukin kasvamaan, mutta ainakaan itse en toistaiseksi ole ketään surmannut sen takia. Aikuinen mies se saatana on ja vastuussa omista teoistaan, ei enää mikään pikkulapsi. Nythän sillä on vuosikausia aikaa taas istua linnassa ja käyttää psykologin ja psykiatrin palveluita, hankkikoon hoitoa kun kerran tarvetta on. Vai onko kutistajalla käyminenkin "epäpuhdasta" tai jotain?EnNenN kirjoitti: Ma Syys 16, 2024 2:29 am Ja voin sen verran kertoa Ternon perhetaustoista et äitihän sillä on juoppo ja tykkää tosi paljon miehistä, ja potkassut oman lapsensa kadulle Ternon ollessa 12v, et ei kovin hyviä eväitä antanut äiti sille elämään, ja sen isä kuoli ku oli 12v. Te jos tietäisitte ton tyypin tarinan mistä se on lähteny, vois tulla teillekin itku silmää. En olis koskaan Ternosta uskonut tätä! Mut, kaipa se on uskottava.
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
No nyt tuli vahvistus sille mistä olinkin varma että oli ollut turvakodissa asiakkaana. Tosiaan se oli toukokuu kun näin tän uhrin treen rautatieasemalla pahoinpideltynä ja hiukset leikattuina. Oon varma että oli sama nainen koska tarkkailin pidemmän aikaa, jutteli suht kiihtyneenä toisen romaninaisen kanssa ja kävivät välillä tupakalla, raskautta en tuolloin havainnut. Liekö ollut junalla liikenteessä kun tre-parkano väliä juna kulkee. Jos oli viimeisillään niin onkohan vauva mahdollisesti pelastettu. Ja tää joka ternoa puolustaa, meillä muillakin on ollut rankka lapsuus päihdeperheessä mutta en ainakaan itse silti ammuskele ihmisiä kadulla. Pettämisen luulen olleen ternon päässä ja näillä on taito saada ystävänsä ja perheensä uskomaan siihen. Ja vaikka olisikin pettänyt niin se ei oikeuta kenenkään tappamiseen.
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
↑
Ei ole ihme jos kasvaa sekopää ihmisiä kun lapsi piilataan jo ennen kuin on edes syntynyt vetämällä tupakkaa posket lommolla. Eikö noissa geeneissä ole jo tarpeeksi.
Ei ole ihme jos kasvaa sekopää ihmisiä kun lapsi piilataan jo ennen kuin on edes syntynyt vetämällä tupakkaa posket lommolla. Eikö noissa geeneissä ole jo tarpeeksi.
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
-
PaikallaOikeus ennen kaikkea
- James Bond (Daniel Graig)
- Viestit: 17403
- Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm
Re: Naista ammuttiin Tampereen keskustassa 12.9.2024 - kuoli sairaalassa, ampuja tavoitettu
Hämeenkadun ampumisesta epäillyn vangitseminen alkamassa – oikeustalon ympäristössä runsaasti poliiseja
Pirkanmaan käräjäoikeudessa käsitellään maanantaina Hämeenkadun ampumistaposta epäillyn vangitsemista. Aamulehti seuraa vangitsemisoikeudenkäynnin julkisen osuuden. Istunnon on määrä alkaa kello 13.
Pirkanmaan käräjäoikeuden edustalla ja takana on useita poliisiautoja ja aulassa useita poliiseja, mikä on harvinaista. Käräjäoikeuden takapihalla näkyy raskaasti aseistautunut poliisi, joilla on rynnäkkökivääri ja kypärä päässä.
Tämä epäillystä tiedetään
37-vuotias epäilty on tuomittu väkivaltarikollinen, joka on ampunut ihmisiä kohti ennenkin. Hänet on tuomittu muun muassa kahdesta tapon yrityksestä Ruovedellä. Mies ampui ihmisiä kohti haulikolla toisen henkilön kanssa.
Lisäksi hänet on tuomittu muun muassa kotirauhan rikkomisesta ja laittomasta uhkauksesta vyyhdissä, jossa mies rikoskumppaneineen tunkeutui pariskunnan kotiin, uhkasi naista kirveellä ja pahoinpiteli tämän ja naisen aviomiehen. Hän on lisäksi syyllistynyt useisiin rikoksiin liikenteessä.
Miehelle oli määrätty ainakin yksi lähestymiskielto vuodelle 2024. Hakija oli miehen entinen puoliso.
Aamulehden tietojen mukaan mies istui vankilassa vielä alkuvuonna. Yhdessä asiakirjassa mainittiin, että hän vapautuisi aikaisintaan toukokuussa vankeudesta.
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000010699203.html
Pirkanmaan käräjäoikeudessa käsitellään maanantaina Hämeenkadun ampumistaposta epäillyn vangitsemista. Aamulehti seuraa vangitsemisoikeudenkäynnin julkisen osuuden. Istunnon on määrä alkaa kello 13.
Pirkanmaan käräjäoikeuden edustalla ja takana on useita poliisiautoja ja aulassa useita poliiseja, mikä on harvinaista. Käräjäoikeuden takapihalla näkyy raskaasti aseistautunut poliisi, joilla on rynnäkkökivääri ja kypärä päässä.
Tämä epäillystä tiedetään
37-vuotias epäilty on tuomittu väkivaltarikollinen, joka on ampunut ihmisiä kohti ennenkin. Hänet on tuomittu muun muassa kahdesta tapon yrityksestä Ruovedellä. Mies ampui ihmisiä kohti haulikolla toisen henkilön kanssa.
Lisäksi hänet on tuomittu muun muassa kotirauhan rikkomisesta ja laittomasta uhkauksesta vyyhdissä, jossa mies rikoskumppaneineen tunkeutui pariskunnan kotiin, uhkasi naista kirveellä ja pahoinpiteli tämän ja naisen aviomiehen. Hän on lisäksi syyllistynyt useisiin rikoksiin liikenteessä.
Miehelle oli määrätty ainakin yksi lähestymiskielto vuodelle 2024. Hakija oli miehen entinen puoliso.
Aamulehden tietojen mukaan mies istui vankilassa vielä alkuvuonna. Yhdessä asiakirjassa mainittiin, että hän vapautuisi aikaisintaan toukokuussa vankeudesta.
https://www.aamulehti.fi/rikos/art-2000010699203.html