Mustalaiset

Sana on vapaa, jos uskaltaa...
muumi-o
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 14
Liittynyt: Ke Elo 24, 2022 1:21 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja muumi-o »

ai hyviä kokemuksia mustalaisista? :D :D paras oli ehkä kun leifi kerran yritti ryöstää helsingin rautatieasemalla, pummi multa röökin ja kun annoin, kampitti mut maahan, ja yritti samalla tyhjentää taskut. en edes ehtinyt tipahtaa ennenku leifi lensi siihen mun viereen :lol: :lol: sillon oli kanssamatkustajat mukana, kiitos heille!
kyr-12
Martin Beck
Viestit: 783
Liittynyt: La Maalis 02, 2019 8:55 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja kyr-12 »

"kertokaas nyt sitten mistä oikeasti olette vihaisia, onko kaljarahat loppu vai tuliko joskus vähemmistön edustajalta turpaan?"

Ei ole tullut ja toivottavasti ei tule.
Perustan oman tietoni omaan kokemukseen vuosikymmenien ajalta ja tähän mahtuu yksi ei negatiivinen kohtaaminen.
Muuten sitä perus pahvihousuilla, ryöstö keskellä porukkaa, varkauksia, murtoja, näpistyksiä, ajokäyttäytyminen liikenteessä/pysäköintipaikoilla/kaupoissa/kadulla mm.väkivalta, huorittelu lapsille kaikki paitsi henkirikos joka jäi vähän vajaaksi, näistä syntyy perus täyssynttettinen ja puolisynteettinen pahvihousu.
Rahtihameista taasen samat ja lisäksi viinaan tyrmäystippoja ja ryöstö, houkuttelu ryöstettäväksi, varastelu nenän edestä, ja mikä mainioin omien harrastusten äänen monkuminen yleisillä paikoilla mm.isäsnussia, äitisnussia yms.jota en oiken ymmärrä näissä porukoissa joihin ei kukaan viranomainen puutu, insesti on sairaus ja vei nou nou paitsi himassa.
Kuvitelkaa maailma ilman mustalaisia...
SeitsenpistePirkko
Remington Steele
Viestit: 237
Liittynyt: To Tammi 14, 2021 7:42 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja SeitsenpistePirkko »

JanitaSlim kirjoitti: To Syys 19, 2024 12:33 am
Pimeyden kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 7:09 pm Minulla ei ole mitään hyviä kokemuksia mustalaisista. Päinvastoin.
Ehkä pitäisi kysyä niinpäin, että onko kellään jolla on kokemuksia mustalaisista hyviä kokemuksia heistä :mrgreen:
Minulla on hyvä kokemus. Hevos- ja raviharrastukseni kautta tulin aikoinaan tuntemaan romaniperheen. Heissä ei ollut mitään moittimista. Ihan tavallinen perhe ja tapasin heitä niissä merkeissä jonkun aikaa. Nyt en enää ole harrastanut raveja eikä minulla ole ollut aikoihin hevosia. Ymmärrän kyllä, että näin ei aina ole ja puheena oleva tapahtuma on kauhea.
Abraham Lincoln: "On parempi olla hiljaa ja vaikuttaa hölmöltä – kuin avata suu ja poistaa viimeisinkin epäilys".
Pesukarhu
Jane Marple
Viestit: 1080
Liittynyt: To Helmi 23, 2023 11:26 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Pesukarhu »

SeitsenpistePirkko kirjoitti: To Syys 19, 2024 5:56 am
JanitaSlim kirjoitti: To Syys 19, 2024 12:33 am
Pimeyden kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 7:09 pm Minulla ei ole mitään hyviä kokemuksia mustalaisista. Päinvastoin.
Ehkä pitäisi kysyä niinpäin, että onko kellään jolla on kokemuksia mustalaisista hyviä kokemuksia heistä :mrgreen:
Minulla on hyvä kokemus. Hevos- ja raviharrastukseni kautta tulin aikoinaan tuntemaan romaniperheen. Heissä ei ollut mitään moittimista. Ihan tavallinen perhe ja tapasin heitä niissä merkeissä jonkun aikaa. Nyt en enää ole harrastanut raveja eikä minulla ole ollut aikoihin hevosia. Ymmärrän kyllä, että näin ei aina ole ja puheena oleva tapahtuma on kauhea.
Minulla myös, vaikka olenkin varmaan vähemmistössä. Yläkoulussa oli romani erityisopettajana. Käytti romaniasun yläosaa mutta ei romanihametta, vaan tavallista, pitkää mustaa hametta. Sitten oli kolme romanioppilasta, jotka olivat hyvin mukavia myös. Näistä se poika oli ns. koulun kingi, mutta hyvällä tavalla - puuttui aina kiusaamiseen, ei perseillyt eikä sietänyt sitä keneltäkään muultakaan.

Huonoja romaneita en ole kohdannut, vaikka niitä on todennäköisesti enemmän kuin hyviä ja pyörii tälläkin kylällä.
Nyt mä vittu kävelen täällä rannalla yksinäni.
murhe
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Su Joulu 25, 2022 7:48 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja murhe »

Kun suomessa sodan jälkeen virallinen totuus kuului. : ". NUORISSA ON TULEVAISUUS " ! ! , niin siihen uskottiin ja sitä totuutta vahvistettiin koulutuksella tähän päivään asti. ! .
Voiko romanoyhteisö puhua omista nuoristaan samoin. ?
Mielestäni ei. !
Varsinkin kun lasten ja nuorten ensisijainen kasvatus paikka on KOTI. !
Tästähän emme kai ole erimieltä. ?
Nyt on jo tosin usein vuoden ajan YLEISESTI ja ISOSSA KUVASSA nähtävissä , että kotikasvatus ja sen vastuu on alkanut heikkenemään hirvittävää vauhtia ... ULKOLAISET RIKOSJENGIT rekrytoi nuoria riveihinsä... Ja siinä on se pommi ! Etninen vähemmistö / romanit on nyt eturintamassa sotimassa meidän järjestäytynyttä yhteiskuntaamme vastaan ... Nyt tarvitaan järeitä toimia ! Muuten me hävitään tämä sota .
Mieti ! Sinä vastuullinen Suomalainen . Mitä olisi omalta osaltani tehtävissä , että sota voitetaan ja että ihmisen välittäminen ja vastuu toisesta palautettaisiin sotiemme jälkeiseen tilaan . Missä yhteen hiileen puhaltaminen oli KUNNIA ASIA. !
Narcos
Scooby-Doo
Viestit: 25
Liittynyt: Pe Tammi 17, 2020 10:54 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Narcos »

Ensinnäkin Suomen tulee koventaa rangaistuksiaan!
Suomi, rikollisten hoivakoti.

Mitä tämän tekijän kaltainen tekee vapaalla jalalla, katso rikoshistoria.

Mustalaisissa ei ole hyvää, sekin 00000,1 % mikä esittää kunnollista niin niistäkin löytyy vilppiä ja rikollisuutta.
Itse joudun työssäni mustalaisten kanssa olemaan tekemisissä.

Menehtyneen omaisten oli pakko tehdä julkinen vetoomus ja Miska puhuu jälleen paskaa ja esittää suurta prinssiä kerätessään pisteitä.

Ei sureta tässäkin tapauksessa kuolleet mannet sitten yhtään ja Terho kun taas vapautuu niin hommat jatkuu.

Jossei sitten joku fiksu sitä linnassa ota hengiltä, mikä olisi suotavaa.

Tämä on hyvinvointivaltio Suomi.
Pureva puheenjohtaja
Martin Riggs
Viestit: 602
Liittynyt: Ke Syys 28, 2022 8:10 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Pureva puheenjohtaja »

Wikipediasta kun lukee romanien historiaa, niin on aika jännä yhtälö. Siellä kun mainitaan viranomaisten aikoinaan yrittäneen hankkiutua romaneista eroon, tätä kestänyt pidempääkin. Miksei siinä onnistuttu, miten vaikeaa se on oikein ollut? Ja ei taida romanit olla ihan fiksuimmasta päästä, jos sun elämästä pyritään tekemään täyttä helvettiä, vuosikymmenien ja vuosisatojen ajan, niin eikö sitä normaali ihminen suksisi oma-alotteisesti vittuun sellaisesta paikasta?
Avatar
Binohiiri
Harjunpää
Viestit: 314
Liittynyt: To Helmi 22, 2024 11:28 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Binohiiri »

viivahattu kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 11:08 pm
Binohiiri kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 8:46 pm Katsokaa tämä video romani Miskan kannanotto viimeaikaisiin taphtumiin. Suosittelen katsomaan on asiallista tekstiä.

https://vm.tiktok.com/ZGeE9SVqS/
Ei tekstissä ole mitään vikaa, ja Miska vaikuttaa ihan järkimieheltä, mutta aika paljonpuhuvaa on, että lyhyen ajan sisään on kaksi romanien tekemää "kunniamurhaa" julkisella paikalla ja uhrien lasten silmien alla, ja koko helvetin romaniyhteisöstä YKSI ihminen tuomitsee nämä teot julkisesti. Ja sille pitäisi sitten aplodeerata muna pystyssä että oooooh, katsokaa kuinka romani tuomitsee viattoman ihmisen raukkamaisen teurastamisen. Niin rikas ja hieno kulttuuri! :D

Miska sanoo tuossa videonsa lopussa, että nyt tulee toinen laki tms. Siinä hän on kyllä väärässä. Ei ole tulossa mitään toista lakia. Tässä maassa on yksi laki ja sen mukaan meidän kaikkien täytyy täällä elää. Romanit eivät ole eläneet, ja siksi heitä on niin perkeleesti vankilassa. Se on asia, mikä heidän täytyy kulttuurissaan korjata ihan itse. Tervetuloa vaan 2020-luvulle, mustalaiset, jos teistä on tänne astumaan. Kaikille olisi parempi, jos se teidän perseilynne loppuisi, enkä todellakaan puhu pelkästään naisten julkisista teloituksista, vaikka ne nyt tietenkin pitää ensimmäisenä saada loppumaan. Myös pienimuotoisemman rötöstelyn täytyy loppua.
Joo olet kyllä oikeassa, mutta ehkä hän tarkoittaa toista lakia romaneille. Pois tuo miehen kunnian hakeminen naisia tappamalla, mikä ei ole romani kulttuuria, vaan haettu jostain lähi-idästä. Siihen hän haluaa muutosta, eikä suinkaan Suomen lakiin. Ymmärrän kyllä tämän vihan mitä täällä pursuaa romaneja kohtaa, mutta pitäisi myös muistaa kaikki valkolaisten tekemät rikokset.
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »

viivahattu kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 4:52 pm
HIIJOHOI kirjoitti: Ke Syys 18, 2024 4:47 pm
Mustalaisten 25-kertainen yliedustus henkirikostilastoissa, mikä johtuu lähinnä heidän toisiinsa kohdistamista henkirikoksista, on siis seurausta suomalaisten rasismista? Koska suomalaiset ovat rasisteja, mustalaiset tappavat toisiaan? Mielenkiintoinen teoria.
Sama teoria käsittääkseni pätee jenkeissä mustiin, eli katsotaan syrjäytymisen selittävän sekä murhaamista että uhriksi joutumista.

Lisäys: en ole vihervasemmistosuvakki tmsp. Ymmärrän kyllä, että joillain on huonoja kokemuksia mustalaisista, mutta minulla ei ole. Tunnen pari Kirkkonummen mustalaista, jotka ovat OK-tyyppejä.
Mitä te dorkat dorkailette?
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Binohiiri kirjoitti: To Syys 19, 2024 2:07 pm Ymmärrän kyllä tämän vihan mitä täällä pursuaa romaneja kohtaa, mutta pitäisi myös muistaa kaikki valkolaisten tekemät rikokset.
Kirjoitat keskustelupalstalle, jolla käsitellään kaikkia mahdollisia Suomessa tehtäviä rikoksia. Jos yrität väittää, että kantasuomalaisten tekemistä rikoksista ei muka puhuta, niin tämä on ehkä vähän väärä paikka siihen.
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

Binohiiri kirjoitti: To Syys 19, 2024 2:07 pm Ymmärrän kyllä tämän vihan mitä täällä pursuaa romaneja kohtaa, mutta pitäisi myös muistaa kaikki valkolaisten tekemät rikokset.
Tämä on mustaiset-ketjut. Tässä keskustellaan mustalaisista. Aina näissä ketjuissa joku kaivaa sen kuuluisan HAN-kortin esiin.

Tappavathan ne suomalaisetkin. Raiskaavathan ne suomalaisetkin jne.
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
Paikalla
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5729
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Chiliz kirjoitti: To Syys 19, 2024 4:50 pm Uskomattoman julmaa ja tunteetonta osa kommentoinnista täällä lähtien siitä, että olisi valmis lahjoittamaan omista rahoistaan yhden ihmisryhmän murhaamiseksi. Kun täällä on kyselty onko tässä kokonaisessa ihmisryhmässä mitään hyvää, kyllä minuun ainakin on tehnyt vaikutuksen esimerkiksi se, että uhrin lapsi pääsi nopeasti tuttuun paikkaan ja sukulaisten hoiviin.
Hämeenkadun ketjusta lisää tätä samaa, että aina kun mustalaiset tekevät jotain, mitä kuka tahansa normaali ja täysjärkinen ihminen tekisi, niin se "tekee vaikutuksen" ja on suunnilleen jonkun kansanjuhlan paikka. Miten matalat standardit teillä oikein on mustalaisille, kun jo se, että yksi Suomen 12 000 mustalaisesta tuomitsee julkisesti teloitustyylisen murhan ja se, että äärimmäisen traumaattisella tavalla orvoksi jäänyt lähisukulaislapsi otetaan omiin hoteisiin ansaitsevat jotain erityismainintoja ja suitsutusta? :D
Mansikkakakku
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: To Kesä 13, 2024 10:30 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Mansikkakakku »

Hienoa lukea ettei tää palsta pettänyt tälläkään kertaa .

Arvasin kun romani asialla on naapurin Penat ja Pirkot huutamassa ääni käheänä että eihän täällä muut tee tällaisia kauheuksia kuin mustalaiset .
Tämä teko on järkyttävä ja sen teki mies naiselle . Tämä on fakta . Ja tämäkin on faktaa että nainen kokee väkivaltaa useimmiten omalta puolisoltaan parisuhteessa ollessaan . Ja on nämä tekijät sitten Hagertteja tai suomi penoja niin ihan yhtä paskaa ja järkyttävää .
Tuntuu että monilla täällä kun tekijä on mustalainen on se juttu ja itse tapahtuma toissijainen. Hirveetä luettavaa.
Ihan yhtä vähän kuin sinä olet vastuussa sen naapurin Penan tekemisistä niin ihan yhtä vähän myös joukko mustalaisia ovat vastuussa siitä mitä se Hagertti on tehnyt .
Eriksson
Olivia Benson
Viestit: 706
Liittynyt: To Kesä 15, 2017 10:23 pm
Paikkakunta: Eura

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Eriksson »

Binohiiri kirjoitti: To Syys 19, 2024 2:07 pm .... mutta pitäisi myös muistaa kaikki valkolaisten tekemät rikokset.
Minä muistan ja silti mua vituttaa melkein kaikki mustalaiset.
Pimeyden
Armas Tammelin
Viestit: 87
Liittynyt: Ma Heinä 01, 2024 11:55 pm

Re: Mustalaiset

Viesti Kirjoittaja Pimeyden »

↑↑

Höpsistä höö nyt taas. Mustalaiset on pieni vähemmistö, eivätkä koe kuuluvansa Suomen lainsäädännön piiriin. Heillä on omat lait ja normit. Esim. mustalaisille ei ole mikään häpeä omiensa keskuudessa joutua vankilaan vaikkapa omaisuusrikoksista kantaväestöä kohtaan. Heille on kunnia jallittaa kantaväestöä sen kun kerkee ja saavat aploodit tästä omissa porukoissaan.

Mustalaiset huutavat Jumalaa ja Jeesusta, mutta eivät tarkoita sitä sydämestään. Eiväthän he edes noudata Jumalan käskyjä. He saavat halveksuntaa pelkästään oman käyttäytymisensä takia.
Vastaa Viestiin