Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Millavaan kirjoitti: To Syys 19, 2024 12:34 pm
Jännä muuten, siinä seinäjoen jutussakin missä lapsi jäi ilman äitiä, järjestettiin keräys niin se sai pelkästään kehuja ja tätä vaan haukuttiin koska mustalainen. Molemmissa tapauksissa kyse viattomasta lapsesta.
Myös Valkeakosken 15-vuotiaan raiskauksen ja tapon uhrin perheelle järjestettiin keräys hautauskuluihin, eikä siitä noussut mitään tällaista kohua.
Chiliz kirjoitti: To Syys 19, 2024 4:50 pm
Uskomattoman julmaa ja tunteetonta osa kommentoinnista täällä lähtien siitä, että olisi valmis lahjoittamaan omista rahoistaan yhden ihmisryhmän murhaamiseksi. Kun täällä on kyselty onko tässä kokonaisessa ihmisryhmässä mitään hyvää, kyllä minuun ainakin on tehnyt vaikutuksen esimerkiksi se, että uhrin lapsi pääsi nopeasti tuttuun paikkaan ja sukulaisten hoiviin.
Puhuivat tästä ja siitä pitskun jutussa rikospaikassa. Romanimiehet alkaneet kantaa asetta nykyään ja miettivät mitä sille voisi tehdä, väläyttivät ehdotonta vankeutta laittomasta aseesta mutta sitten samassa ohjelmassa myöhemmin kävi ilmi että tosiaan vankipaikat on täynnä ja poliisillakaan ei oo rahaa, on ylityökielto ja määräaikaisten soppareita ei jatketa joten kuka niitä sitten tutkisi ja minne kaikki vangit laitettaisiin..
Saisitte monet hävetä. Just toi rahankeräys esim. Se on tosiaan usein tapana kun tulee joku läheisen menetys tai vaikka tulipalo ja tälläkin foorumilla on ihan viime ajoilta esimerkkejä siitä kun on kerätty ja valkoisen kohdalla pidätte sitä hienona asiana mihin voisi osallistua mutta kun on kyse tummasta niin he on röyhkeitä. Muutenkin nää tekstit, yks joka väittää kasvattavansa kolmea veronmaksajaa, toivoo lopetuspiikkejä heille eikä tekis pahaa katsoa heidän päätyvän murskaimeen. Yhdelle mustalaiselle vois lopetuspiikin antaa ja se on mäkkäri-esa, saman voisi tehdä michael penttilälle, molemmat on niin huippuvaarallisia. Toki jos ne saadaan pidettyä heidän loppuelämänsä ajan vankilassa pois yhteiskunnata niin ei tarvi. Jos ei saada, tulee lisää ruumiita. Ite oon onnistunut kasvattamaan empatiakykyisen veronmaksajan. Joskaan hän ei mustalaisjuuristaan huolimatta tykkää mustalaisista.
Täällä on välillä meno kuin ylilaudalla.
Viimeksi muokannut Millavaan, La Syys 21, 2024 2:31 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kukaan ei ole ollut tätä kyseistä rahankeräystä vastaan, vaan kysymys on missä on rahankeräys lupanumero. Sen peräänhän täällä on huudettu. Kaikilla, jotka Suomessa kerää rahaa tulee olla Poliisin myöntämä rahankeräys lupa ja lupanumero. Missä se on? Onko julkaistu? Jos on, niin laittaa tänne esille, niin lopuu taas tämäkin kiista.
I´m multitasking. I can listen, ignore and forget at the same time.
^ No kyllä on ollut, syytetty röyhkeudestä. Mut joo on myös kyselty sen rahankeräysluvan perään enkä tiedä onko sellaista saatu sillä ei oo enää ollut mitään ilmoakaan. Jos tulee niin heitän pari egee sillä enemmän tää poika rahaa tarvii kuin moni muu. Raha ei tuo vanhempia takaisin mutta kyllä siitä paljon apua on. Kuoleminen jo itsessään on kallista, kokemusta on. Vaikka eihän tää 4 vee niitä hautajaisia järjestä.
Ikävä myöntää mutta taidatte olla oikeassa. Olisin mieluusti lahjoittanut pari euroa tän orvoksi jääneen pikku Antonin tulevaisuutta varten mikäli sille keräykselle on virallinen lupa vaan eipä taida olla, kyselin sen perään. Haluisin hälle hyvän tulevaisuuden koska lapsi on vielä viaton, tyhjä taulu josta voi vielä tulla jotain oikeanlaisella ohjauksella. Mutta en tod ala lahjoittamaan jonkun random mustalaisen tilille.
Päivittyvä lista rahankeräyksistä. Ei näy ainakaan vielä, onko tässä tapauksessa lupaa haettu.
Joo ei näy olevan ei. Toinen paikka mihin voisin lahjoittaa on se turvakoti mutta ei oo nyt oikein taloudellisesti mahdollista. Sain sieltä taas paljon eväitä elämään eikä se oo vieläkään loppu kokonaisuudessaan kun aloitettiin sellainen väkivaltaterapia eli siis sen tarkoitus on saada itsellä ymmärrys mikä kaikki on väkivaltaa ja että sitä ei tarvitse sietää. Sinne lahjoittamalla voidaan auttaa ja ennaltaehkäistä tällaista jatkossa.
kantavapalju kirjoitti: Ti Syys 17, 2024 7:57 am
Eikö valtion konttori kumminkin loppupeleissä korvaa omaisille ihan hyvän summan ?
Käsittääkseni valtionkonttori korvaa omaisille henkirikostapauksissa suht täysimääräisinä hautajaisiin liittyvät kulut, ei juuri muuta.
Omaisille oikeudenkäynnissä määrättävät kärsimyskorvaukset maksaa tekijä. Toisin sanoen omainen ei yleensä näistä rahoista näe palaneen puupennin puolikastakaan, kun tekijöillä yleensä ei mitään varallisuutta tai ulosmitattavaa. Omaisen pitää itse huolehtia saatavansa ulosotosta.
Luulis ton tilastofaktan olevan täällä jo kaikkien tiedossa. Ei romanit itsekään sitä kiistä. Itse yritän suhtautua jokaiseen yksilönä vaikka tulee sitä välillä yleistettyäkin. Tässä ko jutussa joku sanoi tatjanan opiskelleen lähihoitajaksi ja siskonsa tai veljensä olevan sellainen jo. Ja toinen heistä työelämässä.
Niin, mikä vaikutus muuten tähän juttuun oli päihteillä kun Kinnusen jartsa sanoi että näitä yhdistää päihteet näitä juttuja. Timi oli vetänyt viinaa ennen tapausta mut oliko terno myös ottanut rohkaisua ennen tappamista.
Millavaan kirjoitti: La Syys 21, 2024 3:39 pm
Ikävä myöntää mutta taidatte olla oikeassa. Olisin mieluusti lahjoittanut pari euroa tän orvoksi jääneen pikku Antonin tulevaisuutta varten mikäli sille keräykselle on virallinen lupa vaan eipä taida olla, kyselin sen perään. Haluisin hälle hyvän tulevaisuuden koska lapsi on vielä viaton, tyhjä taulu josta voi vielä tulla jotain oikeanlaisella ohjauksella. Mutta en tod ala lahjoittamaan jonkun random mustalaisen tilille.
Eikä pidäkään, tää Natjan perhekin pyys tosi nopeasti tuon julkaisun jälkeen ettei kukaan laittaisi mitään Natjan tilille vaan jos haluaa pojalle lahjoittaa niin vasta sitten siihen keräykseen kun saavat sellaisen tehtyä. Toi ensimmäinen keräysjulkaisu oli jonkun, varmasti hyvää ajatelleen sukulaisen tms. hätäpäissään tekemä eikä siis tämän siskon jonka tilinumeroa jaettiin.
Millavaan kirjoitti: Pe Syys 20, 2024 10:53 am
Huolestuttavaa että poliisit ei oo vieläkään muuttaneet nimikettä murhaksi. Eikös se nyt oo suunniteltua jos jokin että sulla on ase mukana?
Luulis nyt jo tässä vaiheessa minfouraa olevan murhan tunnusmerkit paremmin hallussa. Aseen mukanaolo ei niitä vielä täytä.