Nukkumassa ollut mies ammuttiin vappuaamuna 1996 Kruununhaassa

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
JanJin
Alibin satunnaislukija
Viestit: 63
Liittynyt: Ma Maalis 27, 2023 11:10 am

Nukkumassa ollut mies ammuttiin vappuaamuna 1996 Kruununhaassa

Viesti Kirjoittaja JanJin »

Nukkumassa ollut mies ammuttiin vappuaamuna

Helsinkiläinen mies sai surmansa vapunpäivän aamuna sattuneessa ampumisvälikohtauksessa. Vuonna 1957 syntynyt helsinkiläinen autonkuljettaja ampui 1964 syntyneen opiskelijan Mariankadulla Helsingin Kruununhaassa olevassa asunnossa noin seitsemältä keskiviikkoaamuna.

Asunnossa oli juhlimassa kolmen naisen ja kolmen miehen seurue. Avovaimonsa kanssa seurueeseen kuulunutta miestä oli pyydetty poistumaan muiden halutessa nukkumaan. Poistumispyyntöä edelsi riita.

Häädetty, reilussa humalassa ollut 39-vuotias mies ajoi taksilla kotiinsa Myllypuroon ja nouti pienikaliberisen, luvallisen aseen. Hän palasi Kruununhakaan, missä ampui nukkumassa ollutta 31-vuotiasta riitakumppaniaan useita kertoja. Uhri kuoli heti. Miehet eivät olleet entuudestaan tuttuja.

Ampuja ilmoittautui itse poliisille, mutta hän oli poliisin mukaan hyvin niukkasanainen.

Helsingin Sanomat 3.5.1996

Helsingin Sanomien arkistosta löysin tähän keissiin sopivan kuolinilmoituksen. Vainajan kerrottiin olleen aistillisia nautintoja ja seikkailuja etsinyt nautiskelija, jolle elämä oli suurta teatteria. Holtittomana boheemina eivät omaiset häntä kuitenkaan muistelleet: "Kaiken aikaa pyrit eteenpäin" etc. Kaipaamaan jäi myös työtoveripiiri.

Ehkäpä aivan oikein, että uhrista on enemmän kerrottavaa kuin surmaajastaan. Tuomiota yritin tonkia Hesarin arkistosta, mutten löytänyt.