Vihdoinkin hyviä uutisia!
Supo aloittaa yt:t
Tiedotteen mukaan säästöjä haetaan ensisijaisesti henkilöstön irtisanomisilla.
Suojelupoliisi aloittaa yhteistoimintaneuvottelut viraston talouden tasapainottamiseksi. Tiedotteen mukaan säästöjä haetaan ensisijaisesti henkilöstön irtisanomisilla.
Neuvottelujen tavoitteena on säästää henkilöstömenoista 4,4 miljoonaa euroa, joka vastaa noin 60 henkilötyövuotta.
Voimassa olevien valtion määrärahakehysten mukaan Suojelupoliisin taloustilanne heikkenee entisestään vuosina 2026–2028. Sen vuoksi säästöt toteutetaan ensisijaisesti henkilöstön irtisanomisina. Toissijaisina keinoina voidaan käyttää lomauttamisia ja määräaikaisia osa-aikaistamisia. Nämä keinot tuovat kuitenkin vain kertaluonteisen säästön.
Neuvottelut koskevat koko henkilöstöä lukuun ottamatta turvallisuusselvitysosaston henkilöstöä, jonka palkkakulut rahoitetaan kokonaan turvallisuusselvitysten maksutuotoista. Suojelupoliisissa työskentelee noin 580 työntekijää
Yhteistoimintaneuvottelut alkavat 3. lokakuuta ja kestävät vähintään kuusi viikkoa. Neuvottelujen aikana käytettävät toimenpiteet täsmentyvät.
Suojelupoliisi on jo karsinut menojaan kuluvana ja edellisenä vuonna lähes kymmenellä miljoonalla eurolla. Säästöt ovat jo nyt vaikuttaneet Suojelupoliisin suorituskykyyn. Henkilöstöön kohdistuvien säästöjen lisäksi Suojelupoliisi joutuu edelleen ajamaan alas myös teknistä suorituskykyään.
Suojelupoliisi on turvallisuus- ja tiedustelupalvelu, joka torjuu Suomeen kohdistuvaa vakoilua, vihamielistä vaikuttamista ja terrorismia sekä hankkii tiedustelutietoa ulko- ja turvallisuuspoliittisen johdon päätöksenteon tueksi.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/44a9 ... 01db49ff99
Tämän uutisen kunniaksi käyn huomenna jossakin kivassa pikkukahvilassa kakkukahveilla. Vihaan näitä pullasorsia, jotka eivät ole päivääkään tehneet rehellisiä töitä. Tulee paljon halvemmaksi pitää työttömyyskortistossa näitä ylikalliita suojatyöpaikkalampaita. Parasta olisi, jos laittaisivat lapun luukulle. Me emme tarvitse tätä turhaa virastoa mihinkään.
Supo irtisanoo
Supo irtisanoo
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.