Kammottava tuo uusi rikosnimike. ... Ei se kuitenkaan tavallaan yllättänyt, kun sopii jotenkin tekijän ihmistyyppiin kuin nyrkki silmään.
Pisti myös miettimään koko tapausta vähän jälkiviisaana ja kävi mielessä, että kauankohan nulikalla on tätä materiaalia ollut hallussa ja millä todennäköisyyksillä olisi jäänyt jo niiden Ylilauta-kirjoitteluidensa aikana kiinni tästä materiaalista jos homma olisi jo tuolloin hoidettu läpsyttelemättä.
Mikäli "epäillyllä [ei] ollut seksuaalista kuvamateriaalia henkirikoksen uhrista" (kuten syyttäjä on
Iltalehdelle 19.9. kertonut), niin materiaalihan on silloin jostain muualta ja luultavasti vanhempaa (jossei nyt täpinöissään lataillut sitä murhan ja kiinnioton välissä). Rikoskomisaario on taas 16.9.
kertonut Iltasanomille Kikkareen koneelta löytyneen "materiaalia, jossa on seksuaalista kuva-aineistoa yhdestä
tai useammasta alaikäisestä lapsesta" (boldaus minun), joka taasen kuulostaa siltä, että matskua on enemmänkin. Voinhan väärässäkin olla, mutta jotenkin se, että Ilta-Sanomissa puhutaan ensin että "poliisi epäilee miestä lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta" (yksikössä) ja sitten "materiaalista" (epäselvä) ja "yhdestä tai useammasta lapsesta" kuulostaa vähän pahaenteiseltä.
Tätä siis alleviivaan lähinnä siksi, että Kikkare vaikuttaa juuri sellaiselta nilkiltä, jolla materiaalia on luultavasti ollut enemmän ja pidempään, ja veikkaan, että mikäli niitä Ylilauta-kirjoittelujen yhteydessä takavarikoituja laitteita olisi
vähän ihmetelty tarkemmin, oltaisiin luultavasti tältäkin alaikäiseen kohdistuneelta raauudelta säästytty.
Asiasta vähän kukkaruukkuun, mutta
Ylellä 28.6. puhuttiin myös takavarikoinnin yhteydessä "älypuhelimesta ja kannettavasta tietokoneesta", kun taas nyt Ilta-Sanomissa kerrotaan materiaalin olleen "tietokoneella". Jos kone on sama ja jätkä itse niin syvällä materiaalissa, että tarvitsee herran vuonna 2024 konetta ladatakseen tiedostoja, joihin ei pääse käsiksi pelkällä puhelimella, on tilanne kyllä aika hurjalla nojalla. (... Ellei kyseessä ylimääräinen pöytäkone jota poliisit eivät vain jaksaneet kantaa asemalle takavarikkoon? Tässä kohtaa tapausta en yllättyisi

)
Noh. Paha tästä nyt jälkikäteen päätänsä sekoittaa, mutta toivottavasti en ole ainoa, jonka verenpaine kohosi uuden informaation yhteydessä. Kunhan nyt avaisi tämä kolmas rikosnimike edes jonkun vyyhdin jota pitkin useampi lapsiinsekaantumisesta kiinnostunut kiinni tai jotain, mutta taitaa jäädä sivumaininnaksi kaiken muun kurjan ohessa.