Iltalehti 11.10.2024 / https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/83a8 ... fc50f864c4
”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen – Ei olisi pitänyt
Huutelu ja huulien lipominen oli yhtä vakavaa kuin koskettelu, käräjäoikeus katsoi.
Kuusamolaisen marketin edustalla tapahtui viime vuoden kesällä lyhyt, mutta inhottava välikohtaus, jota puitiin käräjäoikeudessa asti.
85-vuotias mies lähestyi pihalla kävellyttä nuorta naista autollaan ja hihkaisi avoimesta ikkunasta irstaan ehdotuksen:
– Paljonko maksaa, vanha mies kysyi huuliaan äänekkäästi lipoen.
– Mitä, etkö anna? hän jatkoi.
Jo eläköitynyt metsätalousalan yrittäjä sai syytteen seksuaalisesta ahdistelusta.
Syyttäjän mukaan mies tarjosi nuorelle naiselle rahaa seksuaalisesta kanssakäymisestä, ja teko oli vakavuudeltaan rinnastettavissa kosketteluun. Ikämies ei saapunut Oulun käräjäoikeuteen. Asia ratkaistiin siitä huolimatta.
Käräjäoikeus oli samoilla linjoilla syyttäjän kanssa ja katsoi, että tuntemattoman vanhemman miehen toiminta on loukannut naisen seksuaalista itsemääräämisoikeutta.
Oulun käräjäoikeus piti oikeudenmukaisena seuraamuksena ”tuntuvahkoa” sakkorangaistusta, eli 40 päiväsakkoa. Se tekee miehen tuloilla yhteensä 480 euroa.
Rikoksen uhri jätti vahingonkorvausvaatimuksensa käräjäoikeudelle niin myöhään, ettei sitä saatu annettua miehelle ajoissa tiedoksi. Näin ollen vaatimusta ei tutkittu tai vahingonkorvauksia tuomittu. 10. lokakuuta annettu tuomio ei ole lainvoimainen.
Kuusamo 2024 / ”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen
Kuusamo 2024 / ”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen
Re: Kuusamo 2024 / ”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen
Hienoa että tuossa iässä vielä viisari värähtää 
Neuvostoliitto
1922-2022
-
Kattivaara
- Nikke Knatterton
- Viestit: 183
- Liittynyt: Ma Heinä 28, 2008 2:43 pm
Re: Kuusamo 2024 / ”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen
Rajan toisella puolella olisi myötämielisempää suhtautumista, mutta eipä sinne helpolla pääse.
Re: Kuusamo 2024 / ”Paljonko maksaa?” kysyi 85-vuotias mies huuliaan lipoen
85- vuotiaan ollessa kyseessä rajan toinen puoli on monitulkintainen.Kattivaara kirjoitti: La Loka 12, 2024 11:08 am Rajan toisella puolella olisi myötämielisempää suhtautumista, mutta eipä sinne helpolla pääse.
Viisarien villiintymisen inspiroimanakaan seksuaalinen ahdistelu ei ole luvallista vaikka olisi puoli pakaraa haudassa.