Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Peltokallo
Lauri Hanhivaara
Viestit: 127
Liittynyt: Ma Joulu 04, 2023 4:32 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Peltokallo »

Kåsastul kirjoitti: Su Syys 01, 2024 3:16 pm
Peltokallo kirjoitti: Su Syys 01, 2024 12:17 am Vankilassa kuulin yli 10v sitten että hävitetty auton mukana. Tiedä sitten onko totuuden kanssa mitään tekemistä.
Minkä auton mukana? Kai Salomaan Honda Civic on kyllä edelleen olemassa, taitaa rekisteritiedotkin löytyä netistä.
Onko Salomaan civikki ainoa auto maailmassa? Kyllä poliisilla on jo tieto tästä ku tänne kirjoittaa.
Avatar
Kaarma
Martin Beck
Viestit: 812
Liittynyt: Ti Touko 11, 2021 10:55 pm
Paikkakunta: Virrat

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Kaarma »

kukakohan tässä on ollut pääepäilty jota krpkin hyvin seurannut. mahtoikohan risteilyllä viini virrata ja totuudet toitotettua julki?
kadut omansa muistaa
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Vaasalaismies teki oudon autokaupan ja katosi – aiemmin salatut asiakirjat paljastavat KRP:n jäljitysoperaation

KRP on vuosia seurannut miestä, jota se on epäillyt vuonna 2003 kadonneen Kai Salomaan surmasta. Yle kertoo nyt ennen julkaisemattomia tietoja murhatutkinnasta.

...
Ylen hankkimat asiakirjat paljastavat, että poliisi on vuosien ajan epäillyt yhtä miestä yli 20 vuotta sitten kadonneen Kai Salomaan henkirikoksesta.
...

Keskusrikospoliisi alkoi tutkia tapausta murhana viime vuonna.

Tätä nykyä yli viisikymppinen mies oli tutkinnan alussa vangittuna henkirikoksesta epäiltynä. Hän on kiistänyt syyllistyneensä tekoon.

KRP on yrittänyt hankkia miestä vastaan todisteita kaikin käytössä olevin keinoin.

Nyt Yle kertoo tutkinnasta uusia tietoja, jotka selviävät aiemmin salatuista poliisin ja käräjäoikeuden asiakirjoista.
...

Pelko
...

Salomaa lähti Vaasasta kohti Karviaa myöhään illalla 13. toukokuuta 2003.

Karvialla asui Salomaalle tuttu mies. He olivat muun muassa olleet molemmat syytettyinä eräässä omaisuusrikosjutussa.

Miehellä oli jo vuonna 2003 mittava rikostausta ja useita vankeustuomioita.

Kai Salomaa yöpyi miehen ja tämän silloisen vaimon luona Karvian Laurilantiellä sijaitsevassa talossa. Pariskunta ei kuitenkaan omistanut taloa.

14. toukokuuta Salomaa kävi Pohjanmaan Laihialla. Sieltä hän osti Honda Civic -henkilöauton ja ajoi sillä takaisin Karvialle.

Seuraava päivä jäi hänen viimeisekseen.

Kai_Salomaas_sista_dagar.jpg
Kai_Salomaas_sista_dagar.jpg (139.55 KiB) Katsottu 7707 kertaa
Laukauksen ääni
Iltapäivällä 15. toukokuuta 2003 Kai Salomaa poistui Hondallaan majapaikastaan Karvian Laurilantieltä.

Tämä on viimeinen tiedossa oleva näköhavainto hänestä.

Myöhemmin samana päivänä Honda Civic nähtiin jälleen talon pihassa, mutta poliisi ei tiedä, kuka auton oli siihen ajanut.

Kai Salomaa ilmoitettiin kadonneeksi 21. toukokuuta 2003. Tutkinta siirtyi pian KRP:lle, sillä tapauksessa oli vahvoja viitteitä henkirikoksesta.

Tutkinnassa selvisi, että Salomaan kännykästä soitettiin lyhyt puhelu Satakunnan hätäkeskukseen katoamispäivänä kello 23.

Hätäpuhelu paikannettiin juuri sen Laurilantiellä sijaitsevan talon lähistölle, jossa Salomaa nähtiin viimeisen kerran.

Poliisi kuuli hätäpuhelutallenteelta aseen laukaisua muistuttavan äänen. Se alkoi epäillä Salomaan majoittanutta pariskuntaa henkirikoksesta.

Ristiriitainen kertomus
Ammuttiinko Kai Salomaa kesken hätäpuhelun?

Sitä ei voitu poissulkea.
– Kaikki seikat huomioiden voidaan pitää mahdollisena, että näytteen alussa kuultava pamausääni on laukausääni, KRP lausui oikeudelle eräässä telepakkokeinovaatimuksessa.

Pääepäilty, tuolloin alle nelikymppinen mies, kiisti surmanneensa Salomaan.

Hän kertoi, ettei ollut kotona, kun Salomaan Honda Civic tuli takaisin Laurilantielle.

Epäilty sanoi olleensa vaimonsa kanssa kahden silloin, kun Salomaan puhelimesta oli soitettu hätäkeskukseen heidän kotinsa tuntumasta.
...

Ruumiskoira reagoi
Salomaan Honda Civic löytyi myöhemmin hylättynä epäiltynä olleen pariskunnan kodin läheltä Laurilantieltä.

Tutkinnassa selvisi, että Salomaa oli ostanut auton selvästi ylihintaan sen todelliseen arvoon nähden. Poliisi päätteli, että autokauppa liittyi miehen velkoihin.

Myös auton myyjän osuutta katoamiseen selvitettiin.

Poliisin ruumiskoira merkkasi Hondan. Se viittasi siihen, että autossa oli kuljetettu tai säilytetty vainajaa.

Pian poliisi sai selville, että Salomaan katoamisesta epäilty pariskunta oli lainannut peräkärryä karvialaiselta huoltoasemalta kesäkuun 2003 alussa. Kärry oli otettu käyttöön likaisena, mutta palautettu puhtaana.

Ruumiskoira merkkasi myös peräkärryn.
...

KRP tutki pariskuntaa perusteellisesti, etenkin pääepäillyksi joutunutta miestä.
...

Elo–syyskuussa 2003 poliisi sai luvan sijoittaa kuuntelulaitteen epäillyn ja hänen vaimonsa henkilöautoon, sillä heidän otaksuttiin keskustelevan tapauksesta. Myös heidän puhelimiaan kuunneltiin.
...

Syksyllä 2005 epäilty aloitti opinnot eräässä oppilaitoksessa. Poliisi sai selville, että hän käytti oman puhelimensa lisäksi myös oppilaitoksen puhelinta.

Siihen ei voinut kohdistaa telepakkokeinoja, kuten kuuntelua ja puhelutietojen selvittämistä.
...

Poliisi uskoi, että jos epäilty puhuu Salomaan tapauksesta jonkun toisen henkilön kanssa, se tapahtuu henkilökohtaisesti. KRP sai joulun alla 2005 luvan sijoittaa kuuntelulaitteen miehen huoneeseen opiskelija-asuntolassa.

Läpimurtoa ei tullut, mutta lisää tiedonjyviä kyllä.

Puheita ruumiin hävityksestä
Tammikuussa 2006 poliisi sai tietää, että epäilty halusi tavata kylpylähotellissa henkilön, jolle tämä ehkä avautuisi Kai Salomaasta.

Mies varasi tapaamiseen saunallisen huoneen. Poliisi kuunteli huonetta käräjäoikeuden luvalla.

Epäillyn kuultiin puhuvan oma-aloitteisesti Salomaan katoamisesta.

Hän oli muun muassa kommentoinut Alibi-lehden juttua aiheesta. Miehen mukaan jutussa oli virheellisiä tietoja.
...

Poliisi sai selville, että mies lähtisi huhtikuussa tuttavansa kanssa Turku–Tukholma-risteilylle Viking Isabella -laivalla. Käräjäoikeus antoi luvan asentaa kuuntelulaitteen kaksikon hyttiin.

KRP jatkoi myös epäillyn puhelujen kuuntelua.

Syksyllä 2006 poliisi kertoi käräjäoikeudelle, että mies otti niissä Salomaan katoamisen esiin useasti.

Hän puhui uhrin polttamisesta ja hävittämisestä niin, ettei sitä tulla koskaan löytämään.

Asiakirjoista ei kuitenkaan käy ilmi, että hän olisi tunnustanut tekoa.

Kun tutkinta siirtyi vuonna 2013 KRP:n Vaasan yksiköstä viraston päämajaan Vantaalle, mies pysyi yhä epäiltynä.

Ylen tavoittama mies ei halunnut kommentoida Salomaan katoamista tai poliisin häneen kohdistamia rikosepäilyjä.
...

KRP:llä yksi epäilty
Nykyinen tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Jan Aarnisalo kertoo, että KRP epäilee Salomaan murhasta tällä hetkellä vain yhtä henkilöä.
...

Hän kertoo nyt ensi kertaa, että Salomaata on etsitty erään rakennuksen sisätilojen rakenteista.
...

Murhan syyteoikeus ei vanhene, joten tekijä tai tekijät on yhä mahdollista saattaa vastuuseen.
– Poliisi ei murhaa unohda.
Enemmän täällä: YLE
12.10.2024 18:03, päivitetty 8:39
Tätä nykyä yli viisikymppinen mies oli tutkinnan alussa vangittuna henkirikoksesta epäiltynä.
Miehellä oli jo vuonna 2003 mittava rikostausta ja useita vankeustuomioita.
Pääepäilty, tuolloin alle nelikymppinen mies, kiisti surmanneensa Salomaan.
Syksyllä 2005 epäilty aloitti opinnot eräässä oppilaitoksessa.
Ylen tavoittama mies ei halunnut kommentoida Salomaan katoamista tai poliisin häneen kohdistamia rikosepäilyjä.
Nimi? Ikä nyt noin 55-58 vuotta.

Kävikö niin, että poistuessaan Laurilantie 68:sta Salomaa ajoi ansaan. Ehti soittaa hätäpuhelun, mutta hänet ammuttiin. Ruumiinsa Hondaan, kärri vuokralle, ruumis kärriin ja se sotkettiin suohon tai poltettiin max 100 km Karvialta. Autohan oli aamulla taas pihassa.

Edellisellä sivulla on nimimerkki Helmien kokoaman lista Salomaan ostaman Hondan aiemmista omistajista. Salomaa osti auton 14.5.2003
9.5.2003-27.5.2003
Entinen omistaja Autoliike Lähdemäki-Oy, PL 462, 65101 VAASA
Siihen viitaten:
Tutkinnassa selvisi, että Salomaa oli ostanut auton selvästi ylihintaan sen todelliseen arvoon nähden. Poliisi päätteli, että autokauppa liittyi miehen velkoihin.
Myös auton myyjän osuutta katoamiseen selvitettiin.
Yhä toiminnassa oleva autoliike Lähdemäki tuskin on sekaantunut Salomaan tapaukseen, mutta ehken tämä myöhempi omistaja Oy Kitteldahl. Myynyt auton Salomaalle velaksi. Ylihintaan. Kuka oli henkilö Kitteldahlin taustalla?
27.5.2003-25.9.2003
Entinen omistaja OY KITTELDAL AB, MJÖLNAREGATAN 14, 65100 VAASA
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Avatar
Kaarma
Martin Beck
Viestit: 812
Liittynyt: Ti Touko 11, 2021 10:55 pm
Paikkakunta: Virrat

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Kaarma »

kiitos Lecterille.

edellisellä sivulla oli maininta että huhun mukaan olisi hävitetty auton mukana. todennäköisesti kuitenkin ollut kuolleena autossa josta koira saanut vainun.
kaiketi senkin voisi selvittää kuka tuon kitteldalin on aikoinaan omistanut. tässä on nähty kovin vaivaa jälkien peittelyyn, mutta kukapa haluaisi viimeisiä päiviään telkien takana viettää. silti kysymys miksi on oleellinen. mitä asunnolla tapahtui? päätyikö Kai puhelun jälkeen vielä asuntoon, ei elävänä kuitenkaan? mitä tässä on oikein tapahtunut? huumeissa riehuttu ja käynyt vahinko? Oliko Kailla enemmän rahaa ja tilaisuus teki varkaan?


auto varmaan tarkoituksella viety helsinkiin löydettäväksi, sitä ennen palloteltu omistajuussuhdetta, lisää työtä poliisille. ruumis hävitetty alkumetreillä kuitenkin?
kaiken kaikkiaan hämärä kuvio. asunto ei oikein kutsu luokseen asumaan, ajatuskin puistattaa.

kun tämä henkilö on ollut risteilyllä, mitä on sillä aikaa tapahtunut maissa?

paljon liikkuvia osia että ratas pyörii ja haluttu lopputulos saadaan aikaiseksi?
kadut omansa muistaa
Nonis
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: La Joulu 28, 2019 9:32 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Nonis »

Kaupparekisterin haku ei vaan lakanneista yrityksistään tuollaista Kittedalia tunne tai sitten en vaan osaa käyttää. https://virre.prh.fi/novus/companySearch?execution=e3s1
Vekku11
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ma Elo 15, 2011 10:54 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Vekku11 »

Yrityksen tiedot
Yrityksen perustiedot Alkaen Historia
Nimi Oy Kitteldal Ab 26.05.1972
Oy Kitteldal Ab 26.05.1972
Y-tunnus 0181429-2
Kaupparekisterinumero 212.571
Kotipaikka Mustasaari 07.06.1995
Oravainen 01.02.1995
Oravainen 26.05.1972
Yritysmuoto Osakeyhtiö 01.01.1000
Yrityksen kieli ruotsi
Rekisteröintiajankohta 26.05.1972
Lakkaamisajankohta 30.04.2014 30.04.2014
Viimeisin rekisteröintiajankohta 30.04.2014 30.04.2014
Yrityksen tiedot järjestelmässä alkaen 07.02.1995
Yrityksen tila Lakannut 30.04.2014
Yrityksellä on yrityskiinnityksiä Ei
MuusiK
Alokas
Viestit: 2
Liittynyt: Su Loka 13, 2024 3:52 pm

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja MuusiK »

Iltaa arvon ryhmäläiset!

Itseä ihmetyttää tämä Hondan kohtalo. Tapahtumien aikajanan mukaan auto on ollut autoliike Lähdemäen omistuksessa katoamisen aikaan. Silti auto on ostettu yksityiseltä Laihian Jokikylästä. Tämä myyjä ei koskaan ilmeisesti ehtinyt laittaa sitä omiin nimiinsä, ennenkuin myi sen Salomaa lle ja Salomaa luonnollisesti ei ehtinyt myöskään laittaa sitä nimiinsä. Tämä OY KITTELDAL Ab ilmeisesti hankkinut auton katoamisen jälkeen.
Tuntuu todella oudolta tämä todella tiheä omistajan vaihtelu. Kuka oli tämä myyjä, joka auton Salomaalle Laihialla myi?
Ja millä rahalla Salomaa auton osti?
Nonis
Susikoski
Viestit: 44
Liittynyt: La Joulu 28, 2019 9:32 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Nonis »

↑↑

No ilmankos ei tuottanut tulosta kun jäi L-kirjain välistä, anteeksi :D
Kåppis
Harjunpää
Viestit: 337
Liittynyt: Ke Kesä 26, 2024 9:52 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Kåppis »

MuusiK kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 6:15 pm Iltaa arvon ryhmäläiset!

Itseä ihmetyttää tämä Hondan kohtalo. Tapahtumien aikajanan mukaan auto on ollut autoliike Lähdemäen omistuksessa katoamisen aikaan. Silti auto on ostettu yksityiseltä Laihian Jokikylästä. Tämä myyjä ei koskaan ilmeisesti ehtinyt laittaa sitä omiin nimiinsä, ennenkuin myi sen Salomaa lle ja Salomaa luonnollisesti ei ehtinyt myöskään laittaa sitä nimiinsä. Tämä OY KITTELDAL Ab ilmeisesti hankkinut auton katoamisen jälkeen.
Tuntuu todella oudolta tämä todella tiheä omistajan vaihtelu. Kuka oli tämä myyjä, joka auton Salomaalle Laihialla myi?
Ja millä rahalla Salomaa auton osti?
Teoriassa olisi voinut olla myös viimeinen keikka kyseessä, "ostaa" auto jossa lasti päällä ja mennä sillä sovittuun paikkaan sovitulla kellonlyömällä. Se sitten ollut ansa jossa tapettu. Tai vaihtoehtoisesti ostanut ihan tavalliselta autojobbarilta auton ja ollut ne treffit jossa oli tarkoitus saada lasti kyytiin siirrettäväksi eteenpäin rengin roolissa. Silti voinut auton myyjä olla alan mies, ja ehkä olennainen pointti että autoa ei ollut rekisteröity jobbarin eikä Kain nimiin. Jos ollut bisnesreissu niin varmasti tärkeää että auton rekisterinumerosta ei pomppaa poliisin tutut miehet esiin jos poliisi vaikka vastaan tullessa tarkastaa ja joku iso lasti kyydissä. Ihan hyvin voinut olla treffit jossain, missä ollut odottamassa ihan eri miehet kuin tämä jonka luona Kai oli, ja joka toki selvästi juoneen liittyy ja on osallinen. Toki voinut hoitaa itse koko hommankin. Tai sitten ollut pakkoraossa ja jonkinlainen kilpi ja Juudas tuossa. Tiukasti on kyllä poliisi tutkinut, mielenkiintoista itselle uutta paljon tuossa yllä. Varmaan on pyritty selvittää tän epäillyn liikkeet ja kontaktit. Kyllä on sumua silti olennaisin osin 😐
Avatar
Ross Sullivan
Telkkaridekkareiden asiantuntija
Viestit: 10460
Liittynyt: La Joulu 02, 2017 2:14 am

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Ross Sullivan »



"Tai vaihtoehtoisesti ostanut ihan tavalliselta autojobbarilta auton" Tuskinpa vaan, koska poliisin mukaan maksanut roimaa ylihintaa autosta. Ilmeisesti siinä on kuitattu huumevelkoja.
Mitä te dorkat dorkailette?
TokariSapelius
Jack Taylor
Viestit: 17
Liittynyt: Su Loka 18, 2020 5:59 pm

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja TokariSapelius »

Salomaalle auton myynyt konna on kuollut jo 5-10 vuotta sitten. Tippui auto tunkilta ja jäi alle ja kuoli.
Lähdesmäen Autoliike ja moni muu isompi liike myy noita halvempia vaihdossa tulleita romuautoja noille jobbareille jotka ei välttämättä laita autoa omiin nimiinsä ollenkaan välissä vaan myyvät nopeasti pois.
J.K. on tuon epäillyn nimikirjaimet. Alhainen pikkunilkki joka Kaitsun petti isoille pojille ja varmasti jotain hyötyi siitä itsekin.
Viimeisimmän tiedon mukaan asustellut Keski-Suomessa ja tullut ”uskoon”.
Avatar
Kaarma
Martin Beck
Viestit: 812
Liittynyt: Ti Touko 11, 2021 10:55 pm
Paikkakunta: Virrat

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Kaarma »

TokariSapelius kirjoitti: Ke Loka 16, 2024 12:00 am Salomaalle auton myynyt konna on kuollut jo 5-10 vuotta sitten. Tippui auto tunkilta ja jäi alle ja kuoli.
Lähdesmäen Autoliike ja moni muu isompi liike myy noita halvempia vaihdossa tulleita romuautoja noille jobbareille jotka ei välttämättä laita autoa omiin nimiinsä ollenkaan välissä vaan myyvät nopeasti pois.
J.K. on tuon epäillyn nimikirjaimet. Alhainen pikkunilkki joka Kaitsun petti isoille pojille ja varmasti jotain hyötyi siitä itsekin.
Viimeisimmän tiedon mukaan asustellut Keski-Suomessa ja tullut ”uskoon”.
olisko antaa lisää johtolankaa?
kadut omansa muistaa
Helluby
Agentti Scully
Viestit: 653
Liittynyt: Ma Syys 28, 2009 9:56 pm

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja Helluby »

TokariSapelius kirjoitti: Ke Loka 16, 2024 12:00 am Salomaalle auton myynyt konna on kuollut jo 5-10 vuotta sitten. Tippui auto tunkilta ja jäi alle ja kuoli.
Lähdesmäen Autoliike ja moni muu isompi liike myy noita halvempia vaihdossa tulleita romuautoja noille jobbareille jotka ei välttämättä laita autoa omiin nimiinsä ollenkaan välissä vaan myyvät nopeasti pois.
J.K. on tuon epäillyn nimikirjaimet. Alhainen pikkunilkki joka Kaitsun petti isoille pojille ja varmasti jotain hyötyi siitä itsekin.
Viimeisimmän tiedon mukaan asustellut Keski-Suomessa ja tullut ”uskoon”.
Auts! Nyt on paha. Nämä kun tulee uskoon, niin ne alkaa aina sitten tunnustamaan kaikenlaista: tehtyä ja tekemätöntä, omia juttuja ja muiden juttuja. Ehkä sitten selviää tämäkin juttua.
Ihan sivusta sanoisin ettei 1+1 ole koskaan 2, vaan ihan tilanteesta johtuen se on joko 1, tai 3, joskus jopa 4.
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3961
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

Ilmeisesti sen auton kauppahinta on pystytty toteamaan jostain? Jos näin on, niin taidan pitää todennäköisimpänä skenaariona sitä, että ylihinnalla on kuitattu velkoja mutta ei Kain vaan niiden, jotka tappoivat hänet. Eli murhalla kuitattiin omat velat. Myyjäkin voinut olla vain välikäsi. Sinänsä erikoista, että palkkamurhan maksusta jää tällainen jälki. Ja joo, Kaille on voitu uskotella, että kyseessä on huumekauppa ja tsupparina toiminen, millä lyhennetään omia velkoja.

Tämä ei ole kovin mielenkiintoinen juttu, koska hyvin todennäköisesti katoaminen selittyy murhalla, jonka motiivi ja olosuhteet ovat suhteellisen selkeät.
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
tasaraha
Poliisikoira Rex
Viestit: 262
Liittynyt: Ti Loka 06, 2020 7:22 pm

Re: Kai Salomaa, 46 - katosi Karvialla kesällä 2003

Viesti Kirjoittaja tasaraha »

TokariSapelius kirjoitti: Ke Loka 16, 2024 12:00 am Salomaalle auton myynyt konna on kuollut jo 5-10 vuotta sitten. Tippui auto tunkilta ja jäi alle ja kuoli.
Osuuko tähän nimikirjaimet T H?
Vastaa Viestiin