Entinen nimismies Tarmo Rapo, 71, katosi Kokkolassa - löytyi Toholammin maastosta

Selvinneet tapaukset ja tuntemattomat löydetyt.
kaalimatte
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 108
Liittynyt: La Huhti 29, 2023 8:05 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja kaalimatte »

Uskokaa jo että hautausmaa spekulaation voi unohtaa :? Pohjanmaalla, ainakin Lampilla haudat täytetään saman tien.
Ja myös ihan mahdoton ajatus on että jostain sairaalalta ois käsi ilmestynyt TOHOLAMMIN PURURADALLE :o :shock: Taitaa olla Oulussa lähin sairaala missä irrotellaan ihmisten ruumiinosia. :D
kaalimatte
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 108
Liittynyt: La Huhti 29, 2023 8:05 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja kaalimatte »

Lampilaine kirjoitti: Su Loka 13, 2024 4:43 pm Sievistä kuulemma löytynyt ihmisen jalka 🤔.
Pala kerrallaan löytynee
Aiemmin "löyty Ullavasta" eli taitaa olla aivan höpö höpö juttuja.
Odotetaan että poliisi kertoo.
Toivottavasti "palaset loksahtelee kohdilleen" :D
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15338
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja URSA »

kaalimatte kirjoitti: Su Loka 13, 2024 9:43 pm Uskokaa jo että hautausmaa spekulaation voi unohtaa :? Pohjanmaalla, ainakin Lampilla haudat täytetään saman tien.
Ja myös ihan mahdoton ajatus on että jostain sairaalalta ois käsi ilmestynyt TOHOLAMMIN PURURADALLE :o :shock: Taitaa olla Oulussa lähin sairaala missä irrotellaan ihmisten ruumiinosia. :D
Miksi käsi olisi välttämättä paikalliselta hautausmaalta, jos se olisi varastettu haudasta? Joku varastanut sen muualta Suomessa haudasta, tutkinut sen mätänemistä tai jotakin ja sitten nakannut jonnekin tien varteen, mistä joku eläin on kuljettanut sen löytöpaikalle.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Hmmm... Mutta miten puolikas käsi liittyisi Toholampeen? No tietysti jos toholla ensin poltettu. :lol:

E: Joo totta, että eihän käsi liity välttämättä Toholammin hautuumaahan. Joku saanut päissään kuningasidean pelotella muita näin Halloweenin aattona, mutta kun käsi haisi niin pirusti niin nakkasi 'kuhajonnekin'.
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Rysänpäällisenvieri
Alokas
Viestit: 9
Liittynyt: To Heinä 16, 2020 1:46 am

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Rysänpäällisenvieri »

Entäpä huhu joka on jo vuosia ollut liikkeellä Jami-Petteri Klemolaan liittyen: ”Jami-Petteristä ei löytynyt kaikkea, vaan osa jäi kadoksiin.”
Tällainenkin on korviini kantautunut. Mitäpä siitä sanoisitte? Jospa osia on ollut jollakin pakkasessa ja nyt nakeltu maastoon…
”The wise man’s eyes are in his head; but the fool walketh in darkness: and I myself perceived also that one event happeneth to them all.”
Pelleyks1
Sabrina Duncan
Viestit: 361
Liittynyt: To Heinä 26, 2018 7:12 am

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Pelleyks1 »

Oliskohan nunna Elisabeth tai pyöräilijä Mikko. :roll:
Painkiller_x
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2023 8:24 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Painkiller_x »

Toholammin hautausmaa on tosi savinen maa ja haudat täyttyy usein vedellä, kun on kaivettu. Siellä tuppi voi säilyä pitkäänkin mätänemättä, kun happea vähän. Vois sieltä nousta joku vanha käsi ja eläin kuljettaja sen vajaan kilometrin päähän. Toisaalta yhdessä kuvassa näyttäisi, kun olis luuta leikattu.
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3788
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Hurjimus kirjoitti: Su Loka 13, 2024 6:36 pm Veikkaan mustaa huumoria, joka muuttunut todeksi. Mikäpä otollisenpi aihe, kuin jalka ja sievin jalkine 🤭
Tietysti on mahdollista, että jalan heittäjä on ollut sen huumori lajin harrastajia🤔
Kyllähän tämä Sievin löytö taas näyttää olevan hevosmiesten tietotoimiston uutinen, valitettavasti.
Tämä tietotoimisto on kyllä nopea liikkeissään, mutta uskottavuus ei ole hääppöinen 🤔

Aika heikko on monilla käsitys ruumiin säilymisestä, ellei se ole pakkasessa.
Kyllä tämä lienee tuore tapaus.
135piispa
Poliisikoira Rex
Viestit: 258
Liittynyt: Su Heinä 08, 2018 4:49 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja 135piispa »

rakastaja nylkynen kirjoitti: To Loka 10, 2024 3:16 pm
Sipi kirjoitti: To Loka 10, 2024 3:15 pm Mietin myös, miten poliisi kuvittelee tapahtumien edenneen ilman rikosta?
katja miinalainen :shock:
Sellaistakin sattuu, että mielenterveyshäiriössä katkaisee kätensä.
Jack the Ripper
Jessica Fletcher
Viestit: 3225
Liittynyt: To Heinä 19, 2007 2:31 am
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Jack the Ripper »

135piispa kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 11:52 am Sellaistakin sattuu, että mielenterveyshäiriössä katkaisee kätensä.
Ihan vaikkapa jos sanatarkasti haluaa noudattaa raamatun oppeja: "Jos oikea kätesi yrittää viekoitella sinua, leikkaa se pois."
"Olen pessimisti. Tiedän kaiken turhaksi, mutta todennäköisesti olen taas tässäkin väärässä"
Toimintaterapia
Neuvoja-Jack
Viestit: 541
Liittynyt: Ti Syys 17, 2019 2:53 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Toimintaterapia »

Hurjimus kirjoitti: Su Loka 13, 2024 8:32 pm
Kaarma kirjoitti: Su Loka 13, 2024 8:12 pm huumorimiehet on kyllä tekijöitä! mitäs muita paikkakuntia tuolla nurkalla on? lahopäätä tai perssilmää löytyykö?
No jalan reisiosa löytynee siitä vierestä Reisjärveltä 🙃
Jalkaterä varmaankin Lestijärvellä.
Sveriges sak är vår!
lammas1
Theo Kojak
Viestit: 1184
Liittynyt: Pe Loka 31, 2014 10:36 am

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja lammas1 »

Jos kyseessä olisi Juvalla kadonnut Kajaanilainen Antti Sivonen, niin olisiko hän ollut varkaissa tms Juvalla? Esim saanu jonkun huume-erän itelleen ja jääny sitten kiinni siitä. Tässä on sitten käsi katkaistu ns muistutuksena. Muuten tyyppi on jätetty henkiin.
Jos homma on tehty jossain mehtätaipaleella, niin Sivonen ei kauas ole harhaillu kun on kuiviin vuotanu. Onhan voitu laittaa jopa joku sidos ja sitten potkasta harhailemaan maastoon.
Tää tuli vaa mielee.
Tessu
Axel Foley
Viestit: 2176
Liittynyt: La Tammi 05, 2013 1:51 am

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Tessu »

Kummasti kiinnostaa ihmisiä tuo hautausmaa,meinaako joku ihan tosissaan että joku menee päivällä kaivaa käsiä esiin tai otsalamput kiiluen yöllä?
En usko tuohon hommaan yhtään.
Eikä kukaan huomaa mitään outoa olisi.
Avatar
ruusumaa
Horatio Caine
Viestit: 6380
Liittynyt: Ma Elo 31, 2020 5:47 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja ruusumaa »

Tessu kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 3:21 pm Kummasti kiinnostaa ihmisiä tuo hautausmaa,meinaako joku ihan tosissaan että joku menee päivällä kaivaa käsiä esiin tai otsalamput kiiluen yöllä?
En usko tuohon hommaan yhtään.
Eikä kukaan huomaa mitään outoa olisi.
Ei tässä kylläkään enää moneen viestiin puhutttu hautausmaista?! :roll:
Suoraan sanottuna, suurin piirtein, sellaista elämä on.
Painkiller_x
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 13
Liittynyt: Ma Maalis 20, 2023 8:24 pm

Re: Ihmisen käsi löytyi Toholammin maastosta

Viesti Kirjoittaja Painkiller_x »

Hautausmaalla kaivetaan hautoja joka viikko ihan seurakunnan toimesta. Sieltä voi nousta vanhoista haudoista rupin osia ja kun ne on mutaisessa maassa, ne on yllättävän hyväkuntoisia. Näin sanoi eräs suntio.
Vastaa Viestiin