Janne Puhakan murha Espoossa 13.10.2024

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
L337
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Su Tammi 08, 2023 9:48 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja L337 »

Onkohan Rolffin ex vaimo facebookissa nimellä Bjørg Nordmo? Saanut sydärin ku puoliso tullut kaapista ulos ja jättänyt perheensä?? In memorian page luotuna. 🤔
tm_astro
Poliisikoira Rex
Viestit: 258
Liittynyt: Su Joulu 29, 2013 3:39 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja tm_astro »

Psykologisesti aika kimurantti keissi. Eläinlääkäri, metsästäjä, joka tappaa ja syö asiakkaitaan/potilaitaan, tekee bisnestä asiakkaittensa kuolleilla ruumiilla ( ne merenelävät) ja joka lopuksi tappaa nuoren täysin lisääntymiskyvyttömän miehen, homoseksuaalin, joka ikänsä puolesta voisi olla hänen lapsensa tai jopa lapsenlapsensa.

HUH HUH.

Tässä keississä on paljon piilotettua, joten mitähän siitä vielä löytyisikään? Neuroottinen, pelkkää symboliikkaa sisältävä isä-poika tai poika-isä suhde, jossa haikailtiin jonkin lapsuudessa puuttumaan jääneen rakkauden perään, mutta sitä ei saatu. Vain toistettiin jotain vanhaa lapsuuden kuviota. Toinen henkilö ei ollutkaan toinen ihminen vaan vain pelkkä symboli jollekin aiemmin varhain menetetylle ja kun sitä rakkautta ei symbolilta saatu, niin sitten murhattiin.

Metsästäjien sukupuolielämästä on tutkimuksia. Kyseessä valtaa hakeva korviketoiminto, jolla korvataan omaa voimattomuuden ja heikkouden tunnetta kun saadaan kiduttaa/tappaa viaton, puolustuskyvytön eläin. Verrattavissa ihmissarjamurhaajan vallantunteeseen, joskus jopa fyysiseen orgasmiin asti kun saa tapettua uhrinsa.

Sarjamurhaajiahan huvimetsästäjät onkin. Eläinten sarjamurhaajia. Monet ihmisten sarjamurhaajat aloittavat eläimillä. Metsästys ei ole harrastus. Tappaminen ei ole koskaan harrastus. Se on aina tappamista, toisen elävän ja tuntevan olennon raaka ja julma hengenriisto, murha ja kun kerran teet sen eläimelle, niin sen jälkeen se on helppoa tehdä toiselle ihmisellekin. Siis jotain, mikä raaistaa ja väkivaltaistaa monin tavoin koko yhteiskuntaa. Nykyinen eläinten huvimetsästys on väkivaltaviihdettä, jolle ei löydy mitään todellista syytä tai pohjaa nälästä, oikeasta ruoan hankinnasta, vaan vain pelkästä tappamisen hurmiosta, metsästyskiihkosta johon sitä harrastavat addiktoituu päätyen usein vakaviinkin rikoksiin.

Minusta tässä keississä nyt näkyy todella selvästi koko ihmiskunnan pervous ja kieroutunut mädännäisyys. Tähän tällaiseen kaameaan moraalin ja etiikan vääristyneeseen sotkuun ja suohon on tultu. Se sotku on joka suuntaan pelkkää väkivaltaa.


Tämä metsästäjien psykoseksuaalista asiaa käsittelevä artikkeli kannattaa lukea ja jos ei osaa englantia niin kannattaa sitten kääntää se jollain guuglella löytyvällä englanti-suomi- kääntäjällä.


Hunting Linked To Psychosexual Inadequacy & The 5 Phases Of A Hunter’s Life Of Sexual Frustration

https://www.feelguide.com/2016/11/07/hu ... ustration/
Viimeksi muokannut tm_astro, Ma Loka 14, 2024 8:21 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

URSA kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 6:04 pm Tämä voi olla siis sattumaakin, mutta homot tuskin on kovin tavallisia jääkiekkoilijoiden parissa. En muista sitä tarinaa sen tarkemmin enkä tiedä, liittyikö se uhriin. Ja vaikka ei olisi liittynytkään, murhaaja on voinut luulla niin.
Itseasiassa tutkimusten mukaan armeija ja jääkiekko vetää keskimääräistä enemmän homoja puoleensa.

Nuori ihminen kyseessä ei ole varmaankaan halunnut norskin omaishoitajaksi lähteä. Varmasti myös taloudellista hyväksikäyttöä ollut, toinen lääkäri ja toinen joku harrastelija jääkiekkoilija.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
K9Wifey
Adrian Monk
Viestit: 2623
Liittynyt: Pe Loka 02, 2020 11:20 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja K9Wifey »

Niinpä. Ja Jannehan on ollut vasta 19 vee (!!!), kun he ovat alkaneet seurustella. Liekö edes ollut pahemmin homosuhteita ennen tätä petollista suhdetta?

Janne pääsi julkisuuteen, alkoi tienata sillä, tapasi julkkiksia siinä kun Roffe tutki lohien lihoja. Tai jotainhan hän on tehnyt. Vanhalle miehelle lisää paineita; ja tiedä millaiset paineet siellä makkarissa on ollut. Ehkä se ohjelmakin (en ole seurannut) vielä buustasi jännitteitä.

Huvittaa jotkut naapuruston kommentit siitä, että onneksi pennut ei ollu himassa. Ihan kuin Roffe olisi naapuruston puskissa lymynnyt aseen kanssa. Naapuri oli kuitenkin se, joka oli soittanut häkeen. Voitu tosiaan luulla, että syysloma lla eivät ole kotona, vai onko luultu mitään. Tai siis Roffe lähinnä.

E: ∆
Kuten Janita kommentissaan kirjoitti harrastelijajääkiekkoilijasta niin eipä yleisestikään nelisenkymmentä liigapeliä pelannutta voi kovin korkealle huippujääkiekkoilijoiden listassa nostaa - tosin Jannehan itsekin tiedosti sen haastettelujen mukaan. Oliko se juuri tämä jääkiekkoilija/homo -status, jolloin hän alkoi saamaan tilaa julkisuudessa?
RL11/6 kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Poistettu mielipuolista mölinää.
-NILS-
Chinaski
Martin Riggs
Viestit: 613
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 5:13 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Chinaski »

*poistettu poliittinen OT-öyhötys*tm
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Rousku »

vivy kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 7:57 pm Käsitin, että Rolf olisi ainakin aiemmin työskennellyt kalateollisuuden parissa? Tällöin ei kyllä lääkkeiden hankkiminen yli oman käytön ole mitenkään helppoa. Ainakaan Suomessa, tuskin Norjassakaan.

Eläinlääkärirekisterin julkisesta tietopalvelusta hän ei löydy, joten ilmeisesti oikeutta toimia eläinlääkärinä ei Suomessa ole.
Muisteletkohan tätä Ilta-Sanomien julkaisemaa tietoa?
Yritystietojen perusteella Rolf Nordmolla ja Janne Puhakalla on ollut yhteinen yritys, jonka toimitusjohtaja on ollut Puhakka ja toimitusjohtajan sijainen Nordmo.

Food from blue -yrityksen toimialaksi on merkitty kalatukkukauppa. Yritys on ollut kaupparekisterissä elokuusta 2022 saakka. Toiminnan on merkitty lakanneen 24. lokakuuta samana vuonna.
Minua ihmetyttää, miksi firma olisi ollut noin vähän aikaa pystyssä. Onko tuossa taas vaihteeksi toimittaja ymmärtänyt tai muistanut väärin jotain kuulemaansa.

Iltalehden jutusta löytyy enemmän tietoja Nordmon työhistoriasta. Näyttäisi painottuneen enemmän byrokratia- ja bisnespuoleen kuin käytännön eläinlääkintään. Verotettavat tulot Norjassa 120 000 euroa vuonna 2022, eli ei liene jäänyt pois työelämästä Suomeen muutettuaan. Bisnestähän voi hoitaa etänäkin, ja ilmeisesti on myös reissannut Norjassa edelleen ahkeraan. Jos ei kaikkea törsää vaan sijoittaa osan, niin kyllähän omaisuuttakin voi olla merkittävästi niin ettei 66-vuotiaana ole enää tarvinnut töitä paiskia niska limassa.

Jos on suhteita ja rahaa, niin luulisi saavan ihan mitä mömmöjä tahansa.
azaikk53723_XY
Aloitteleva Besserwisser
Viestit: 11
Liittynyt: Ma Loka 14, 2024 6:14 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja azaikk53723_XY »

Miksi suunnitelmallinen murha ja vielä erityisen raaka tai julma?

Ilttiksestä:
"Niko Ranta
14:31
Länsi-Uudenmaan poliisi epäilee ex-kiekkoilija Janne Puhakan miesystävää tappoa kovemmasta rikosnimikkeestä, eli murhasta.

Asian vahvistaa IS:lle tutkinnanjohtaja Matti Högman.

Hänen mukaansa rikosnimike koveni, koska teossa epäillään vakaata harkintaa, minkä lisäksi sen epäillään olevan erityisen raaka tai julma."
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Tässä on kysymyksessä matalan tason jääkiekkoilija, josta ei olisi ikinä kuultu jos ei olisi tuonut homosteluaan julkisuuteen. Sen kun teki, niin olikin heti huippu kiekkoilija ja kun otti vielä vanhan homon miehekseen, niin koko valtakunta huusi hoosiannaa.
Hyi helvetti sanon minä. Vanha pappa panee pakariin nuorta jätkää. Siinä ei ole mitään ilosanomaa. En yhtään ihmettele, että päättyi näin. Yksinkertainen lopputulos. Vanha homo alkoi mustasukkaiseksi ja homon kostohan on juuri tällainen. Ei näillä ihan kaikki himassa ole. Sillanpääkin hyvä esimerkki.
Mutta hei. Fanittakaa ihmeessä näitä hinureita. Se on jotain niin ihanaa ja ihan tavoittelemisen arvoista.
Tukkimies
Alokas
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Syys 09, 2019 1:30 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Tukkimies »

Harry Ambrose kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 3:20 pm
Sylarr kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 12:50 pm
le Carré kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 12:02 pm
Hän on ELÄINlääkäri, joten tuskimpa hän tietäisi mihin ihmistä kannattaisi ampua.
Muutenkin koko palsta tuntuu olevan pelkkää öyhötystä homoudesta ja ikäerosta. Pariskunta näytti oikeesti olevan onnellisia yhdessä ja olivathan he ollut jo 10vuotta. Kuitenkin se nyt päättyi traagisesti ja uskon että on ollut perinteinen mustasukkaisuus keissi. Se että oliko asianosaiset homoja tai ei, ei vaikuta siihen mitenkään.
No niin eläinlääkäri ei varmaankaan tunne suuren nisäkkään homosapienssin anatomiaa ja fysiologiaa. 🥴
Enpä tiedä pitääkö olla eläin- tai ihmislääkäri, että tietäisi hengen ihmisestä pakenevan kun aseella kohti ampuu. Ja koulutuksesta riippumatta osumakohdasta voi sitten itse kukin arvella miten pahaa jälkeä syntyy.
Surullinen tapaus ja varmaan äkkipikaistuksissa tehty. RIP
Chinaski
Martin Riggs
Viestit: 613
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 5:13 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Chinaski »

Carelin kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 9:00 pm Tässä on kysymyksessä matalan tason jääkiekkoilija, josta ei olisi ikinä kuultu jos ei olisi tuonut homosteluaan julkisuuteen. Sen kun teki, niin olikin heti huippu kiekkoilija ja kun otti vielä vanhan homon miehekseen, niin koko valtakunta huusi hoosiannaa.
Hyi helvetti sanon minä. Vanha pappa panee pakariin nuorta jätkää. Siinä ei ole mitään ilosanomaa. En yhtään ihmettele, että päättyi näin. Yksinkertainen lopputulos. Vanha homo alkoi mustasukkaiseksi ja homon kostohan on juuri tällainen. Ei näillä ihan kaikki himassa ole. Sillanpääkin hyvä esimerkki.
Mutta hei. Fanittakaa ihmeessä näitä hinureita. Se on jotain niin ihanaa ja ihan tavoittelemisen arvoista.
Ihan kun joskus 30 vuotta sitten. Ihan tässä nostalgiseksi tulee. Kaikki homofobiset juntit ovat ryömineet kiviensä alta, ja meuhkaavat nyt Murhainfossa. Onneksi maailma muuten on jo siirtynyt eteenpäin. Mansikille vain terveisiä, kun käyt navetassa vierailemassa seuraavan kerran.
phonyjoker
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: Pe Joulu 14, 2018 8:21 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja phonyjoker »

Tässä se taas nähtiin, ettei julkikisstatus suojaa henkirikoksen uhriksi joutumiselta. Lähipiirille todella järkyttävää, kun ensin menettivät perheenjäsenen traagisesti ja päälle kaikki kohuotsikot. Tapauksesta tullaan satavarmasti tekemään vielä yks jos toinenkin true crime -dokkari. Mitä teon motiiviin tulee epäilen mustasukkaisuutta, joka tuskin pelkästään perustui tekijän omiin harhaoletuksiin, vaan sille oli mahdollisesti löytynyt näyttöä. Epäilen myös taloudellista motiivia. Mikäli Rolf on narsisti/narsistinen on myös täysin mahdollista, että hän on ollut mustasukkainen Jannen saamasta huomiosta noin muutenkin. Janne on luultavasti kovasti odottanut Petolliset finaalin tulemista ulos telkkarista varsinkin, jos hän on voittanut koko ohjelman. Rolf ei ole pystynyt sietämään Jannen menestystä, koska se on mahdollistanut miehen ajelehtimisen yhä kauemmaksi kumppanistaan.
Viimeksi muokannut phonyjoker, Ma Loka 14, 2024 9:24 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Carelin
Axel Foley
Viestit: 2113
Liittynyt: Su Elo 21, 2011 8:37 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Carelin »

Mun mielestä 30 v sitten oli ihan mukavaa aikaa. Ei joka toinen hakeutunut terapiaan ja ei joka toinen ollut Suomessa hintti tai mutiainen.
Se mansikin tuottama maitokin on mielestäni ihan jees. Kaikki arvostus maaseudun ihmisille, kun kaupungin hinttapulit ovat seonneet. Ei muuta kun otat pikkurilli pystyssä lattea ja katot homopornoa.
Mivinen
Susikoski
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Helmi 10, 2023 7:19 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Mivinen »

Todennäköisimminhän teon takana on mustasukkaisuus, joka liittynee ikäeroon ja muuttuneeseen sosiaaliseen statukseen

Mutta,
Onko petollisten viimeinen jakso ollut jo ruutu+ palvelussa? Paljon voittaja saa, joku 30K€ voi helpottaa irtiottoa rahakkaasta setämiehestä, siis jos Janne on kilpailun voittanut
Amy
Rico Tubbs
Viestit: 1285
Liittynyt: Ma Touko 17, 2010 8:40 pm

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja Amy »

Carelin kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 9:00 pm Ei näillä ihan kaikki himassa ole. Sillanpääkin hyvä esimerkki.
Se on kyllä totta. Samoin kuin kaikki heteromiehet on naisten hakkaajia, koska hyvänä esimerkkinä on Tauski ja Matti Nykänen. Eiku... mites se junttimainen yleistäminen menikään?
ManHalen
Harjunpää
Viestit: 297
Liittynyt: La Huhti 17, 2021 11:19 am

Re: Ex-huippukiekkoilija Janne Puhakka surmattiin Espoon Henttaalla 13.10.2024

Viesti Kirjoittaja ManHalen »

Carelin kirjoitti: Ma Loka 14, 2024 4:36 pm Vanha homo on tullut mustasukkaiseksi nuoresta morsiamestaan. Nuorikko ehkä löytänyt uuden ja eihän kiivas hintti nyt sellaista hyväksy.
Onhan tuollainen ikäero ja heidän homostelu ihan sairasta. Ainakin minun mielestä. Vanha käppänä panee nuorta poikaa. Ihan sama kun meidän ministeri Haavisto haki sen nuoren pojun jostain etelä-amerikasta. Hyi helvetti. Ei ihme, että maailma on sekaisin, kun tuollaista puolustetaan.
Sinua nyt näyttää ahdistavan todella pelkästään että he olivat homoja koska tuo ylin postaus on sinulla tuolla peräkkäin 3 kertaa. Oletko ajatellut kirjoittaa isommankin mietelauselman homouden sairaudesta vai olisiko sinulla jotain peloktiloja itsestäsi ja omasta suuntautumisesta?
Pieni huomautus maailma on täynnä vanha 70v setä ja 20 vuotias nuori nainen, se ei sinua ahdista ollenkaan?
Puhumattakaan Danny ja hänen 20v nuorikko, ikäeroa yli 60v.
Vastaa Viestiin