Vastasit sitten omaan kysymykseesi. Niinkuin olisivat jättäneet kertomatta jos on luvat Suomessa.mammutti kirjoitti: To Loka 17, 2024 2:50 pmLinkkaatko lehtijutun, jossa poliisi on sanonut, että luvat oli vain Norjassa? Itselle on osunut silmiin ainoastaan sellaisia, joissa on todettu aseen olleen luvallinen Norjassa (mutta ei vain Norjassa). Jos olisi jo tiedossa, että minkäänlaista lupaa Suomeen ei ollut, niin miksi ei tutkita ampuma-aserikosta? En siis tällä väitä, etteikö ase voisi olla luvatta Suomessa, mutta mielestäni poliisi ei ole vahvistanut asiaa.Pureva puheenjohtaja kirjoitti: To Loka 17, 2024 1:31 pmMonta kertaa eri lehtijutuissa poliisi painottanut että luvat aseeseen oli vain Norjassa.Kuikka Koponen kirjoitti: To Loka 17, 2024 1:26 pm
Onko jossain sanottu, että on luvatta tuonut?
Ehkä hän on ajatellut että jatkaa metsästystä suomessa jonkun seura kutsusta, yleensä rahallaa saa kutsuja ja lupia eriseuroihin.
On myös voinut olla pelkästään savikiekkojen ammunta mielessä, jotta pysyy tähtäys kunnossa liikkuvaan maaliin.
Toistaiseksi tuotu esille että metsästi ja vietti suurimman osan ajastaan Norjassa, ei ole tuotu esille että sillä aseella olisi Suomessa ollut muuta käyttöä kuin ex-kumppanin ampuminen. Niinkuin tuolla todettiin, ei ole mikään temppu eikä mikään kuljettaa asetta rajan yli. Mistä tiedät ettei tutkita ampuma-aserikosta?