Rapatessa vain voi roiskua, kuka lienee muurari ollut, sillä ei liene tämän jutun kannalta merkitystä
Soita tutkinnanjohtajalle, jos se noin vaivaa
Ihan vain ihmetelen miten tuollaiset sekoilijat voisi jotain juttua selvittää?Hurjimus kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 9:27 pm Mitä merkitystä näillä päivämäärillä on jutun selviämiseen
Rapatessa vain voi roiskua, kuka lienee muurari ollut, sillä ei liene tämän jutun kannalta merkitystä
Soita tutkinnanjohtajalle, jos se noin vaivaa![]()
Tarina perustuu täysin poliisin kertomaan paikallislehdessä.Verinuoli kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 9:01 pmMiten uutisia korjailtu ja onko tietoa miksi poliisi ei ole "korjannut" tiedotettaan? Ja mihin tämä tarina perustuu??kaalimatte kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 8:48 pm Ja mitä tulee päivämäärä sekoiluihin.. joihinkin uutisiin niitä on kyllä korjailtu..
Mutta aluksihan käden löysi lenkkeilijä koiran kanssa joka oli lehden mukaan lähettänyt kuvan metsästystä harrastaville ihmisille jotka eivät tienneet mikä kyseessä. Käsi jäi sinne ja sen löysi parin päivän kuluttua toinen henkilö joka ilmoitti löydöstä poliisille.. nämä löytäjät on ottanu ja jakanu kuvia eteenpäin jotka sitten levis tännekin.. siksi ne kuvat on vähän erilaisia / eri kuvakulmasta keskenään.
" aluksihan käden löysi lenkkeilijä koiran kanssa joka oli lehden mukaan lähettänyt kuvan metsästystä harrastaville ihmisille jotka eivät tienneet mikä kyseessä. Käsi jäi sinne ja sen löysi parin päivän kuluttua toinen henkilö joka ilmoitti löydöstä poliisille.. "
kuulostaa kovin eksoottiselta. en ole katsonut dexteriä mutta voisin kuvitella siinä olevan tämän kaltainen jakso.toki ei tarvitse varmasti niin kauas mennä. voisiko olla niin, ettei kiinnijääminen ole kauheasti kiinnostanut? ehkä tässä ei ole keskittyminen riittänyt alusta loppuun saakka. ollut edes moista tietotaitoa?Jokuloppu kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 9:41 pm Ruumiin siirtely on hankalaa. Siihen tarvitsee pahvia ja sellaista materiaalia, kuten huopaa, mikä herkästi omaa staattisen varauksen (staattinen sähkö) joka pitää irtoavan ihosolukon ja hiukset matkassa mukana. Pahvin rooli on estää sen varauksen katoaminen eli materiaali on pahvin ja ruhon välissä. Irtonaiset raajat teettävät entisestään työtä, koska silloin ruho pitää joko elävänä tai pian kuoleman jälkeen valuttaa kuiviin ennen paloittelua, mikäli aikomus on siirtää. Käytännössä riiputtamalla jonkun saavin päällä lemmikkieläimelle tarkoitettu kauluri kaulassa ja silti roiskuu vähän sinne tänne. Helpoin olisi pilkkoa auton sisärenkaisiin/sisäkumeihin ja sitten polttaa, heittää ne mötikät vesistöön. Käsittely estää koiraa haistamasta pinnalle, mutta ei torju luotaamista välttämättä. Taitaa olla kiireessä tehty juttu paikalla tai sitten jollain tunarilla käynyt tuuri ja saanut viikkoja tekonsa ja löydön väliin. Kiinni tulee jäämään jos niin on, ainakin jos esitutkintaan motivoidutaan riittävällä tavalla.
Tähän en osaa vastata.Hattu kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 9:30 pm Osaako kaalimatte sanoa milloin lähiasukkaat on haastaneet jotain outoa?
Joku normaali lukemisen ymmärtäminen olisi suotavaa!!kaalimatte kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 9:55 pm Maanantaina koiraa lenkittänyt ei osannut heti arvata raajaa ihmiselle kuuluvaksi: ”En ilmoittanut poliisille”
Poliisin mukaan hätäkeskukseen soitettiin tiistaina 8.lokakuuta.
:
:
:
Tuo muutoshan vaikuttaa, jos se säädetään, voimaan tullessaan vasta voimassaoloaikana tehtyihin tappoihin, ei takautuvasti.Hurjimus kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 5:54 pm ...
Vuoden vaihtuessa eduskunnan pitäisi säätää laki, ettei tappo enää vanhenisi, kuten nyt.![]()
Mitä, etkö osaa lukea.. niinhän tuossa juuri lukeeVerinuoli kirjoitti: Ma Loka 21, 2024 10:10 pm Joku normaali lukemisen ymmärtäminen olisi suotavaa!!
Missä kohdassa kerrotaan mainitsemastasi asiasta " aluksihan käden löysi lenkkeilijä koiran kanssa joka oli lehden mukaan lähettänyt kuvan metsästystä harrastaville ihmisille jotka eivät tienneet mikä kyseessä. Käsi jäi sinne ja sen löysi parin päivän kuluttua toinen henkilö joka ilmoitti löydöstä poliisille.. "