Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Pirkkala jarruttelee tamperelaisurheilijoiden piilohotellia 50 000 euron uhkasakolla

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://yle.fi/a/74-20119273



Kunta yrittää lopettaa entisen tennistähden piilohotellin – lätkäisi 50 000 euron uhkasakon

Yrityksen mukaan kerrostalossa ei harjoiteta lyhytaikaista majoitustoimintaa, vaan toiminta vastaa tavallisen vuokratalon elämää. Silti talossa ei ole kirjoilla yhtään asukasta.



Tampereen naapurikunta Pirkkala yrittää lopettaa luvattomaksi katsomansa majoitusliiketoiminnan asuinkerrostalossa.

Uudehkoa kerrostaloa Pirkkalan Soljassa on kunnan mukaan käytetty lyhytaikaiseen vuokraukseen, mikä on voimassa olevan asemakaavan ja myönnetyn rakennusluvan vastaista.

Tarkastusinsinööri Jorma Immonen Pirkkalan kunnasta kertoo, että alkusysäyksenä selvityksille oli kuntalaispalaute. Kuntalaisten mukaan toiminta rakennuksessa on häirinnyt ympäröivää asutusta.

Talon asunnot on vuokrattu Global Mobility -yritykselle, joka vuokraa asuntoja edelleen.

Yrityksen toimitusjohtaja on tamperelainen hotelliyrittäjä Micke Kontinen – entinen urheilijalupaus, joka sijoittui aikanaan tenniksen maailmanlistalle.

Yle ei yrityksistä huolimatta ole saanut Kontista tai yhtiön hallituksen puheenjohtaja Noora Aartiota kommentoimaan asiaa.

Kaupparekisteritietojen mukaan Kontinen ja Aartio pyörittävät useita hotelleja ympäri Suomea – muun muassa Raisiossa, Kangasalla ja Järvenpäässä.

Global Mobilityn kunnalle antaman selvityksen mukaan pirkkalalaiskiinteistössä ei harjoiteta sellaista majoitustoimintaa, joka olennaisesti poikkeaisi nykyisestä asemakaavasta tai rakennusluvasta, vaan se vastaa tavallisen vuokrauskäytössä olevan talon elämää.

Myöskään häiriöitä taloyhtiöstä ei ole tullut yrityksen tietoon.

Mahdollinen piilohotelli pistetään kuriin uhkasakolla.

Pirkkalan kunnan yhdyskuntalautakunta on määrännyt toimintaa pyörittävälle yritykselle 50 000 euron sakon, jos lyhytvuokraus talossa ei pääty viimeistään tämän vuoden loppuun mennessä. Sen jälkeen juoksee 10 000 euron kuukausisakko.

Asiassa on pyydetty sen jälkeen selvityksiä neljältä osapuolelta, jotka ovat kiinteistön ja rakennuksen omistava As Oy Soljan Veturi, osakkeiden omistaja Toivo Kodit sekä vuokraukseen keskittyneet Global Mobility ja Uhanda.

Kaikki osapuolet ovat kiistäneet luvanvastaisen majoitusliiketoiminnan, eivätkä ne näe perusteita uhkasakolle.

Yhdyskuntalautakunnan määräämistä pakkokeinoista voi vielä valittaa.

Uhanda.jpg
Uhanda.jpg (79.25 KiB) Katsottu 4251 kertaa


https://www.uhanda.fi/
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Iltalehti 26.10.2024.
Iltalehti 26.10.2024.
etla.jpg (15.88 KiB) Katsottu 3826 kertaa
Totta. Monet ovat keksineet heittäytyä invalideiksi ja sokeiksi saadakseen vielä enemmän Kelan avustuksia. On myös keksittyä sukulaisuutta ja oman iän hatusta vetämistä. Näilläkin innovaatioilla on saatu Kelan kukkaron nyörejä avattua ja saatu jopa turvapaikka sen isomman säälin periaatteella; aivan yksin tulleet alaikäiset.

Luemme rikosuutisista myös 14-vuotiaista väkivallantekijöistä. Valheellisen iän ilmoittaminen on keksintö, joka poistaa rikosoikeudellisen vastuun. Kätevästi.

Muistamme myös nerokkaat unohdukset; keksivät mokomat unohtaa kun muuttivat ulkomaille ja lapsilisät juoksivat edelleen.

On myös urheita sotureita, jotka Suomen islamisaation hitaaseen etenemiseen kyllästyneinä lähtivät isiensä maille silpomaan ihmisiä ja pesemään pyykkiä, valmistamaan ruokaa sekä orjuuttamaan jesidinaisia. He keksivät olla ilmoittamatta lähdöstään. Ja katso, avustukset, tuet, päivärahat virtasivat tileille. Taloudellinen keksintö.
- Tämä keksintö toimi, sillä kun he palasivat, niin tuet, päivärahat, avustukset ja kotihoidon lisät jatkoivat virtaamistaan tileille. Ikiliikkuja se on.

Myös asumiseen on keksitty innovaatio; pariskunta eroaa ja mies "muuttaa" muualle, saa kaupungilta asunnon, asuu kuitenkin ex-vaimonsa kanssa ja kaupungin asunto on pimeästi jälleenvuokrattu. Aiheeton asumistuki ja yksinhuoltajalisä jatkuvat useita vuosia. Asumiskeksintö.

Taksinkuljettajat jos ketkä ovat hyviä keksijöitä; päihtynyt nainen haluaa kotiinsa Helsinkiin, mutta hänet keksitään viedä Espooseen, jossa häneen kohdistetaan sukupuoliyhdyntää kerta toisensa jälkeen. Sitten keksittiin, ettei kerrota missä ollaan ja ketkä yhtyivät ja viedään nainen kotiinsa.

Oli myös leikkikalugangasteri, joka keksi liittyä SDP:hen ja tälläytyä mahdollisimman monen poliitikon ja julkimon kanssa yhteiskuvaan, niin sai itselleen ja hankkeelleen lisää ra... eiku myötätuntoa. Mies keksi hyödyntää julkisuutta.

Myös monet venäläiset keksivät aikoinaan olla inkeriläisiä; Suomeen muutti satoja, ellei jopa tuhansia umpiryssiä keksityn inkeriläisyyden perusteella. Se mikä ennen oli häpeä = olla suomalainen, olikin yht`äkkiä asia, josta keksittiin kehittää omaksi ja suvun parhaaksi.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Alfons Jokinen
Nikke Knatterton
Viestit: 172
Liittynyt: La Loka 29, 2022 12:00 pm

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Alfons Jokinen »

Doctor Lecter kirjoitti: La Loka 26, 2024 9:30 pm etla.jpg

Myös monet venäläiset keksivät aikoinaan olla inkeriläisiä; Suomeen muutti satoja, ellei jopa tuhansia umpiryssiä keksityn inkeriläisyyden perusteella. Se mikä ennen oli häpeä = olla suomalainen, olikin yht`äkkiä asia, josta keksittiin kehittää omaksi ja suvun parhaaksi.
Tässähän oli silloinen tasavallan presidentti Mauno Koivisto moottorina. Eli kaikki, jotka tuntevat itsensä inkeriläiseksi, voivat tulla tänne vaikka ilman papereita.
Jason
Sabrina Duncan
Viestit: 360
Liittynyt: Su Touko 27, 2007 10:15 am
Paikkakunta: Helsinki

Vantaanjoesta on löytynyt vainaja

Viesti Kirjoittaja Jason »

https://yle.fi/a/74-20120453

Vantaanjoesta löytyi vainaja

Asiassa ei epäillä rikosta.

Poliisi sai ilmoituksen vainajasta vedessä.
Anna Horppu
13:46

Vantaanjoesta on löytynyt sunnuntaina alkuiltapäivällä vainaja.

Helsingin kaupungin pelastuslaitos sai asiasta tehtävän Silvolantien kohdalle hieman ennen kello yhtä iltapäivällä.

Poliisin johtokeskuksesta kerrotaan tapahtuneesta lisää.

– Vedestä on löytynyt menehtynyt henkilö. Asiaa tutkitaan kuolemansyyn selvittämisenä eikä asiassa epäillä rikosta, poliisin johtokeskuksesta kerrotaan.

Poliisi ei kommentoi vainajan ikää tai sukupuolta.


Ei ole ensimmäinen kerta kun tältä alueelt löytyy vedestä kuollut henkilö.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Vakava turma Vantaalla: Ihminen jäi öljysäiliön seinämän alle

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Yksi henkilö on loukkaantunut vakavasti Martinlaaksontien voimalaitoksen alueella maanantaina, pelastuslaitos tiedottaa
Pelastuslaitoksen mukaan onnettomuus tapahtui, kun henkilö oli ollut öljysäiliön purkutöissä. Säiliön seinämä sortui henkilön päälle.

Keski-Uudenmaan pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Arto Pirinen kertoo Iltalehdelle, että kyseessä oli hänen arvionsa mukaan noin kymmenen metriä korkea raskasöljysäiliö. Pirisen mukaan osa henkilön kehosta jäi purkutöiden yhteydessä säiliön sortuneen seinämän alle.
Paikalla oli ollut toinen henkilö työskentelemässä, ja hän sai Pirisen mukaan autettua henkilön pois puristuksista.
Pirinen kertoo, että henkilö oli saatu pelastettua puolen tunnin kuluttua hälytyksestä. Hänen mukaansa onnettomuuspaikka oli haastava, ja henkilöä oli vaikea pelastaa sortuneen seinän alta.
– Hän loukkaantui vakavasti, toinen ihminen sai autettua hänet pois ja pelastustoimi siirsi hänet ensihoidon hoiviin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/daab ... fff5cce15f
Puni
Alokas
Viestit: 4
Liittynyt: Su Marras 11, 2012 4:05 pm
Paikkakunta: McKylä, Espoo
Viesti:

Re: Vakava turma Vantaalla: Ihminen jäi öljysäiliön seinämän alle

Viesti Kirjoittaja Puni »

Mikähän firma ollut purkamassa, ettei vaan PK?
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Sastamalan Pohjanmaantiellä liikenneonnettomuus, jossa menehtynyt yksi henkilö

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Hätäkeskus ilmoitti kahden ajoneuvon välisestä liikenneonnettomuudesta keskiviikkona 30.10.2024 kello 11.53
Onnettomuus tapahtui Sastamalassa Pohjanmaantien ja Yhdystien risteyksessä.

Osallisina liikenneonnettomuudessa olivat raskas ajoneuvoyhdistelmä sekä kolmipyöräinen mopoauto. Onnettomuudessa menehtyi iäkäs mopoauton kuljettaja.
Alustavan selvityksen mukaan mopoauto on kääntynyt risteyksessä kulkusuunnassaan vasemmalle tukkirekan eteen.
Onnettomuuspaikan kohdalla tie on saatu avattua ja liikenne sujuu normaalisti.

Poliisi selvittää onnettomuuden syytä eikä tiedota asiasta tässä vaiheessa enempää.

https://poliisi.fi/-/sastamalan-pohjanm ... si-henkilo
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4014
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: Sastamalan Pohjanmaantiellä liikenneonnettomuus, jossa menehtynyt yksi henkilö

Viesti Kirjoittaja McCall »

Aamulehti 30.10.2024 / https://www.aamulehti.fi/pirkanmaa/art- ... 97733.html
...
Onnettomuus on tapahtunut Yhdystien ja Pohjanmaantien risteysalueella, muutama kymmenen metriä risteyksestä ABC-liikenneasemalle ja valtatie 11:lle päin.
...
Sastamala 30-10-2024.jpg
Sastamala 30-10-2024.jpg (199.25 KiB) Katsottu 4635 kertaa
Koljattii
Theo Kojak
Viestit: 1108
Liittynyt: Su Elo 18, 2024 6:03 pm

Re: Sastamalan Pohjanmaantiellä liikenneonnettomuus, jossa menehtynyt yksi henkilö

Viesti Kirjoittaja Koljattii »

Ja taas tullaan syynäämään josko saataisiin työtään tekevälle tuomio, vaikka syyllinen on ollut ymmärtämätön vanhus käännyttyään suoraan eteen. Olisiko ylikuormaa kilo tai pari, entäs ylinopeutta kilometrin tai kaksi.
Tubbs
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 103
Liittynyt: Ti Loka 03, 2023 10:15 pm

Re: Sastamalan Pohjanmaantiellä liikenneonnettomuus, jossa menehtynyt yksi henkilö

Viesti Kirjoittaja Tubbs »

80 rajoitusalue ja täydessä tukkilastissa oleva tukkirekka on saatu pysähtymään ilman että kärryn perä on poistunut risteyksestä, tuskin kuormittaa poliisia tai syyttäjää. Hyvä niin.

Lainattua uutista korjattu, alkuun ilmeisesti otsikoiden toivossa oletettu että kolmipyörä on tullut äänen nopeudella ja molemmat ovat pysähtyneet paikoilleen?

12:50 | Päivitetty 15:21

Yksi ihminen kuoli liikenneonnettomuudessa Sastamalan Kiikoisissa keskiviikkona.

Onnettomuus sattui puoliltapäivin Pohjanmaantien ja Yhdystien risteyksessä. Osallisina olivat raskas ajoneuvoyhdistelmä ja kolmipyöräinen mopoauto. Poliisin mukaan onnettomuudessa kuoli iäkäs mopoauton kuljettaja.

Poliisin alustavan selvityksen mukaan mopoauto oli kääntynyt risteyksessä kulkusuunnassaan vasemmalle tukkirekan eteen.

Onnettomuuden vuoksi ajokaista suljettiin onnettomuuspaikan kohdalta. Jonoa kertyi molempiin suuntiin. Kaista oli suljettuna lähes kolme tuntia.

Poliisi selvittää onnettomuuden syytä.
Yxkaksvaan
Roger Murtaugh
Viestit: 870
Liittynyt: Su Maalis 06, 2022 9:47 am

Re: Lehtien lööpit, jotka eivät ansaitse omaa ketjua (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Yxkaksvaan »

Voihan joskus vanhuskin haluta tapattaa itsensä vaikka ei ehkä tässä tapauksessa.

Nuoria ajaa suoralla tiellä vähän väliä päin yhdistelmiä mutta mitä muuta päin mopoauton rimpuloilla tai sähkökeksinnöillä voisi varmiten ajaa hengenlähdöksi kuin juuri mahdollisimman ison keksinnön keulille?
Takuuvarma lähtö ja korvaukset omaisille.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Teinipoika esitteli paljasta persettään kirjastoon luokasta ikkunan läpi Kuhmossa

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010799688.html


Paljas peppu vilkkui lasin takaa pienen suomalaiskaupungin kirjastossa – kovat toimet käyttöön
Kirjaston mukaan vakavat järjestyshäiriöt ovat harvinaisia.




KUHMON kaupunginkirjastossa on ryhdytty poikkeuksellisiin toimiin häiriö­käyttäytymisen vuoksi.

Kaupungin vs. kirjasto- ja kulttuuripäällikkö Aino Ainali kertoo, että vakavia järjestyshäiriöitä esiintyy harvoin, mutta viime aikoina tietoon on tullut yksittäistapauksia.

Paikallislehti Kuhmolaisessa kirjaston asiakas kertoo todistaneensa äänieristetystä luokkahuoneesta kantautuvaa yläkouluikäisten poikien möykkää.

Lisäksi luokkahuoneen sälekaihtimia oli rämpytetty ja pian lasin takaa oli näytetty sanomalehtihuoneeseen paljasta takapuolta.

– En tiedä, tarkoitettiinko sitä edes kenellekään näytettäväksi, mutta todella ärsyttävä, ällöttävä, pienten tarhaikäisten temppu, asiakas kuvailee lehdelle.

Vs. kirjasto- ja kulttuuripäällikkö Ainali kertoo IS:lle, että hän ei pysty suoraan vahvistamaan asiaa, sillä henkilökunta ei ole nähnyt tilannetta.

– Muun muassa some- ja lehdistökirjoitusten perusteella saamamme palaute kuitenkin viittaa tällaiseen. Sellainen ei ole toivottavaa käytöstä, Ainali toteaa.

AINALIN mukaan häiritsevä käytös kirjastossa johtaa ensin huomautukseen ja tilanteen jatkuessa poistumispyyntöön.

Nyt keinot ovat kuitenkin olleet kovemmat, sillä kirjaston yksi luokkatila pantiin iltaiselta oleskelutilakäytöltä kuukaudeksi säppiin. Päätös tehtiin lokakuun puolivälissä.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Video: Oppilaan kännykkä räjähti kesken tunnin Hämeenkyrössä - savua ja palovammoja

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Hyvä että oli känny että saatiin kuvattua savuava känny!


https://yle.fi/a/74-20122811



Oppilaan puhelin räjähti kesken oppitunnin – savuttaminen tallentui videolle
Yläasteen oppitunti keskeytyi Hämeenkyrössä, kun oppilaan puhelin alkoi ensin sihistä ja sitten savuta. Pelastuslaitos joutui tuulettamaan luokkatilat.




Oppilaan puhelin kärähti kesken yläasteen oppitunnin Hämeenkyrön yhteiskoulussa tänään keskiviikkona.

Puhelin oli ensin alkanut sihistä oppilaan pulpetilla ja sitten savuta. Oppilas oli heittänyt puhelimen lattialle, jonka seurauksena siitä oli kuulunut luja pamaus.

Ylen tietojen mukaan yksi oppilas sai tilanteessa palovammoja käsiinsä.

Myös palokunta hälytettiin paikalle.

Pirkanmaan pelastuslaitoksen tilanne- ja johtokeskuksen päivystävä palomestari Tomi-Pekka Olkkonen kertoo, että pelastuslaitos kävi paikalla varmistamassa tilanteen ja tuulettamassa tilat.

– Sen verran se aiheutti käryä ja savua sisälle, Olkkonen kertoo.

Kun pelastuslaitoksen yksikkö saapui paikalle, puhelin oli viety jo ulos rakennuksesta.

Tilanteessa ei tarvittu ensihoidon apua.

Akkulaitteiden räjähdykset eivät ole harvinaisia, Olkkonen sanoo.

– Puhelin- ja akkupaloja alkaa nykypäivänä olla, kun laitteita on niin paljon.

Yle ei tavoittanut keskiviikkona koulun rehtori Merja Heinäahoa kommentoimaan tapausta.

Aiheesta enemmän: Paketissa 1 linkki
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Pölijä
Harjunpää
Viestit: 302
Liittynyt: Pe Helmi 11, 2022 2:46 pm

Auto ja mopo kolaroivat Miehikkälässä – mopoilija kuoli

Viesti Kirjoittaja Pölijä »

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010822114.html

Miehikkälässä Multasillantien ja Kirkkotien risteyksessä tapahtui perjantai-iltapäivänä vakava liikenneonnettomuus, joka vaati mopoilijan hengen. Asiasta tiedottaa Kaakkois-Suomen poliisi.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11472
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Turun kouluissa ruokasäännöstely - lasta rangaistiin kun hän söi lattialle tippuneen kalapuikon

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

https://yle.fi/a/74-20122803?origin=rss



Nälkäistä oppilasta nuhdeltiin lattialle pudonneen kalapuikon syömisestä – lapsia kielletty santsaamasta ruokaa Turussa

Kouluruuan taso on vanhempien mielestä heikentynyt Turussa, kun ruokapalvelutuottaja vaihtui. Ruoka on loppunut välillä myös kesken. Ruokapalvelutuottaja ihmettelee kritiikkiä.


Kalapuikkotrio.jpg
Kalapuikkotrio.jpg (81.79 KiB) Katsottu 3620 kertaa
[/b]
Pöydälle olevalle muovitarjottimella on lautanen, jossa on pala perunaa, muutama kurkkusiivu sekä neljä kalapuikkoa. Tarjottimen reunalla on puolikas lasillinen maitoa.Viidesluokkalaisen oppilaan ottama kuva ateriastaan kalapuikkopäivänä. Kuva ei liity jutussa mainittuun tapaukseen.




Turkulainen alakoululainen sai syksyllä negatiivisen Wilma-merkinnän, koska oli syönyt lattialle pudonneen kalapuikon. Lapsi perusteli syöneensä ruokaa lattialta nälkäänsä.

– Hän luuli, ettei voi hakea uutta kalapuikkoa tilalle, koska oli jo ottanut lautaselleen sallitun määrän ruokaa, äiti kertoo.

Ruuan säännöstely nousi esiin, kun Yle kysyi vanhempien kokemuksia kouluruuasta.

Esimerkiksi kalapuikkoja saa ottaa Turun kouluissa 5–7 iästä riippuen. Joissakin kouluissa lapsia on vanhempien mukaan kielletty hakemasta ruokaa lisää, jotta se ei lopu kesken.

Valtaosa vastanneista kokee kouluruuan olevan niin herkkä aihe, ettei sitä saa arvostella. Siksi he suostuivat haastatteluun vain nimettömästi. Henkilöllisyydet ovat Ylen tiedossa.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Vastaa Viestiin