Itsellä ei ole yhtään juopumus pidätystä joten en ole joutunut juoppoputkaan.Calabash kirjoitti: Pe Marras 01, 2024 7:36 pmKisahallin putka oli Pohjoismaiden suurin laatuaan. Yli 3000 vuotuista yöpymistä! Kai siellä nyt jo tilastollisesti kuoltiin aika ajoin. Nyt se on ollut kolme vuotta jo suljettuna. Ei sillä meidän oikeiden satunnaisten "vuokralaisten" piirissä huono maine ollut.jokusen koira ressu kirjoitti: Pe Marras 01, 2024 10:45 am Jos pitäisi tälleen äkkiseltään mainita se paikka missä poliisi on eniten "vahingossa" hakannut niin veikkaisin kisahallin putkaa.
Jos saan ex-huligaanin (kaidalla polulla jo vuodesta 1993) näkökulmasta todeta:
Olen viettänyt siellä kymmenkunta yötä aikavälillä 1980-1992 + yhden Itäkeskuksessa. Juu ja yhden Espoossa. Olen ollut varsinaisesti pidätettynä kaksi kertaa Pikku-Roballa ja sitten kerran uudessa Pasilan poliisitalossa. En koskaan ole nähnyt enkä kokenut yhdessäkään näistä tiloista väärinkäytöksiä.
Se ei tietenkään sano, etteikö jollain olisi voinut olla, mutta minun jälkiviisaassa silmässäni aika rauhallisia ja asiat asioina ottavia tyyppejä Stadissa on. Joskus joku on partiossa ehkä vähän kireämpänä, ihmisiä kun tässä ollaan. Mutta ei putka ole hakkauspaikka. Siellä on myös eri vartijat.
Kyllä putkakuolemat yleensä ovat päihdeongelmaisten äkillisiä lähtöjä. Töölössä oli loppuvuosina jo putkan ohessa selviytymisasema. Helsingin selviämishoitoasemalla oli töissä yhteensä kymmenen hoitoalan ammattilaista sekä esihenkilöitä.
Mutta pidätyssellissä kyllä monesti ja tietysti vangittuna myös joutunut laitoksella olemaan ja laitoksessa.
Kun olet siellä syystä joka voidaan katsoa uhaksi/vaaraksi poliisille. Sen lisäksi olet ns varohenkilö.
Se voiton huuma mikä poliiseilla on ollut kun ottavat sinut kiinni ja tekevät etsintää muuttuu putkalla kohteliaaksi tasapainoiluksi.
Mennään herrasmies sopimuksella kiinni pitämisen päätteeksi kysellään että olisiko jotain huomautettavaa.
Tästä jää paska maku.
Aika ajoin ystäväpiirissä joku saa ylimääräistä rumpaa ja sambaa. Hiljaista neuvontaa tarjotaan tässä maassa enemmän kuin se nousee otsikoihin uskon sen kohdistuvan henkilöihin joilla tulee suusta enemmän kuin keho pystyy lunastamaan. Henkilöihin joilla sattuu ja tapahtuu paljon mutta ei niin vakavaa että olisivat todellinen vaara poliisille. Puhtaasti juoppoja voi kohdella miten vaan koska siitä ryhmästä ei juuri nousta valittamaan. Mahdollista on että osa tästä on laiminlyöntejä osaamattomuutta tunnistaa haltuun otetun henkilön terveydentilaa poliisin koulutukseen kuuluu luonnollisesti varmaankin ensihoitoa en tiedä mutta EA1,EA2.
Kiireessä ei ehkä tule kaikkea huomioitua joskus tuntuu tahalliselta kun pidätetty kärsii uniapneasta ja hänelle ei anneta sähköllistä selliä vaikka sen tarvitsee CEAP laitteelleen viittaan tässä Jaatiseen ja lahden poliisilaitokseen.
Niin tai näin epäkohdat tulisi korjata esimerkiksi jos valtio joutuisi maksamaan tuntuvan korvauksen putka kuolemasta omaisille.
Se voitaisiin ottaa poliisin vuotuisesta budjetista pois se auttaisi huolellisemmin työskentelemään.