Egypti satuu vain tietämään mikä on se Israelin suuri suunnitelma elikkä tarkoitushan on puskea Palestiinalaisväestö Egyptin tontille josta se sitten jaettaisiin ympäri eurooppaa. Tämä ei tule koskaan tapahtumaan vaikka näin Netanjahu oli asiat suunnitellut.QwertyKeyboard kirjoitti: Ti Marras 05, 2024 10:20 pm Naurattaa edelleenkin se, että Egypti on rakentanut Gaza - Egypti rajalle kaksinkertaiset muurit piikkalankaesteineen ja muine bunkkereineen, mutta Egyptin ja Israelin rajalla ei ole ole mitään muuria, piikkilankaesteitä tai bunkkereita. Edes Egyptiläiset eivät pidä palestiinalaisia mukavina naapureina vaan ovat linnoittaneet sinne johtavan rajan niin vahvasti kuin vain mahdollista, jotta rauhaa rakastavat palestiinalaiset eivät pääse hyökkäämään Egyptiin.
Jostain kumman syystä jopa Egypti pitää Juutalaisia turvallisimpina naapureina kuin Palestiinalaisia, koska rajaa ei tarvitse linnoittaa Juutalaisten hallitsemilla alueilla, mutta palestiinalaisten hallitsemilla alueiden rajalla pitää rakentaa linnoituksia ja muureja niin paljon kuin mahdollista.![]()
Näistä suunnitelmista löytyy myös dokumenttia mutten muista löytyikö tältä foorumilta enkä nyt ala niitä etsimään mutta etsivä taatusti kyllä löytää.