Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Huumeiden maahantuonti on tällä hetkellä täysin ulkomailla toimivien eri organisaatioiden hallussa. Jakelussa saattaa sitten tulla kiistoja. Näinhän se Ruotsissa on mennyt. Ruotsin typerä väkivalta on ollut pohjaltaan näiden jengien välistä huumesotaa, johon on sitten vedetty kakarat mukaan. Koston kierre ei tasoitu ja nämä johdossa olevat arabit vetelevät naruista jossain kaukana ostaen rahalla vapautensa.
Mansikka-nimen tausta on seuraava. Ruotsin maanteillä tavataan myydä mansikoita teiden varsilla ilman lupia, ilman verottajan kouraa. Kojujen takana on kytkös jengirikollisuuteen. Mansikkabisnekset liittyvät nimenomaan rikollispomo Ismail Abdon toimintaan. Hänet tunnetaan myös nimellä Jordgubben. Abdo on aiemmin liitetty myös uppsalaisyritykseen, joka kauppaa torilla hedelmiä ja marjoja.
Jos mennään mantereelle katsomaan niin saksassa koko kauppa on karvakäsien.
Niitä on niin paljon että sille ei ole tehtävissä mitään. Monet kerhot/ryhmät jotka ennen eivät edes harkinneet
turkkilaisen mukaan ottamista ovat tähän sortuneet. Ympäristön paineiden tai puhtaasti liiketaloudellisista syistä. Turkkilaiset ovat hyvin verkostoituneita luonnostaan johtuen erilaisesta kulttuuristaan. Perheitä sukuja klaaneja vaikka minkälaista kytkyä ja luontainen yritteliäisyys.
Ruotsissa turkkilaisilla on luontaisia ongelmia jugot mutta taitavat hävitä määrässä.
Se että ovat alkaneet haastaa kansainvälistä pyöräkerhoa kertoo vallan siirtymästä. Jos päätetään olla maksamatta niin
pitää huolehtia siitä että tarvittaessa pystyy vastaamaan.
Calabash kirjoitti: Su Marras 10, 2024 9:40 am
Mansikka-nimen tausta on seuraava. Ruotsin maanteillä tavataan myydä mansikoita teiden varsilla ilman lupia, ilman verottajan kouraa. Kojujen takana on kytkös jengirikollisuuteen. Mansikkabisnekset liittyvät nimenomaan rikollispomo Ismail Abdon toimintaan. Hänet tunnetaan myös nimellä Jordgubben. Abdo on aiemmin liitetty myös uppsalaisyritykseen, joka kauppaa torilla hedelmiä ja marjoja.
Abdon jengin nimi on Rumba.
On muuten paljon parempi selitys mansikka nimen synnylle kuin edellinen.
Nyky Bandidokset haluaisivat myydä vaan tuonti rapakaljaa sosiaalipummeille kerhotiloissa. Ei taida pimujakaan enää kiinnostaa tallilla pyöriminen Sitten joku tukkuri tuo huumeita myyntiin niin vässykät ei tiedä mitä tekisivät. Mansikka solmi jatkuvan tilauksen/toimituksen, ilman purku mahkua. Kamat jäi käsiin Balleroiden käsiin ja "velka" kasvoi!
aku88 kirjoitti: Su Marras 10, 2024 10:51 am
Nyky Bandidokset haluaisivat myydä vaan tuonti rapakaljaa sosiaalipummeille kerhotiloissa. Ei taida pimujakaan enää kiinnostaa tallilla pyöriminen Sitten joku tukkuri tuo huumeita myyntiin niin vässykät ei tiedä mitä tekisivät. Mansikka solmi jatkuvan tilauksen/toimituksen, ilman purku mahkua. Kamat jäi käsiin Balleroiden käsiin ja "velka" kasvoi!
Tässä on nyt monenlaista pursketta rapakaljasta pimuihin, mutta kiinnostava osa on tuo "jatkuvan tilauksen toimitus". Mihin perusteltuun lähteeseen väitteesi perustuu?
Minämies kirjoitti: Pe Marras 08, 2024 3:46 pm
Nyt sitten vaan näiden suomalaisten, sekä ruotsalaisten Jarin ja Göranin nimet tähän esiin, vai olisko sittenkin Ahmedeja ja Muhamedeja? Tuskin ne nyt sentään tällaista tekisi, kun on kiire rakentaa raketteja ja hoitaa lääkäreinä sairaita ihmisiä.
Minämies -> olen yrittänyt ottaa yhteyttä sinuun, mutta olet laittanut yksityisviestit pois päältä, nm. Vappu-Hml-95
Kun aiemmin Bandidos ja Helvetin enkelit ampuivat toisiaan kyse oli Tanskassa alkanut riita markkinoista. Väkivalta loppui kun kumpikin järjestö USA:ssa päätteli sen haittaavan bisneksia ja markkinoiden jakamisesta syntyi sopimus.
Huumekaukka on bisnestä ja siinä liikkuu paljon rahaa.
Liiketoimintana siihen kuuluu niin tukkujakelu, rahanpesu ja tulojen hoitaminen sekä alueelliset markkinat. Työvoima on ketä saadaan, pienellä palkalla rivitason konnat toimivat ja kaduilla näkyvät kurririmyyjät vielä pienemmällä.
Ruotsalainen tukkukauppa halusi siis laajentua Suomeen ja paikallinen tukkuri haittasi operaatiota. Ilmeisesti löytyi kummallekin sidettävä ratkaisu tulojen hankkimiseen, kun pommit eivät paukkuneet ja luodit vinkuneet. Liiallinen huomio kun haittaa ansaintaa.
Ihan kiva keksiä "ulkomaalaiset" huumebisneksen aiheuttajaksi, kun todellisuudessa kyse on siitä millä rahaa tienataan ja miten se saadaan itselle. Ihan kotimaiset viihdekäyttäjät ovat markkina, eivät horjuvat huumehörhöt. Hommaa tehdään vain ja ainoastaan rahasta. Harmaa talous jarahanpesu ovat siinä olennainen osa ja se on siistiä sisätyötä. Höperö sisäministeri ei vain viitsi jahdata mukavia yrittäjiä, jotka vielä työllistävät.
Ruotsissa kyse on myös bisneksestä ja kilpailusta ei jrjestöjen välillä. Jotkut osaavat pitää homman paremmin pyörimässä, jotkut raivaavat itselleen markkinatilaa.
Puntari kirjoitti: Su Marras 10, 2024 12:46 pm
Ihan kotimaiset viihdekäyttäjät ovat markkina, eivät horjuvat huumehörhöt.
Kyllä. Kokkelinnuuskaajat ovat järjestäytyneen rikollisuuden päärahoittaja. Nämä käyttäjät ovat välillisiä murhaajia, eivätkä luultavasti paljon ajattele koko asiaa. On helpompi antaa anteeksi jollekin nuorelle köyhälle addiktille kuin jetsetille.