Kadonnut Ismo Kumpulainen (ent. Immonen), 32 v. Riihimäki 2/2000

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3282
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Helmie »

työn sankari kirjoitti: To Marras 14, 2024 5:50 pm Esa vapautettiin just
Tästä vahvistus Ylellä:
Oikeus hylkäsi 47-vuotiaan miehen vangitsemisvaatimuksen Ismo Kumpulaisen tapauksessa
https://yle.fi/a/74-20124627?origin=rss
Uutista päivitetään.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5735
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Epilän seppo kirjoitti: To Marras 14, 2024 4:37 pm Firmasta tietoa

"HM-Action Oy on perustettu vuonna 1999. Se on osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Tampere, ja pääasiallinen toimiala LVI-alan työt. Yhtiön toimitusjohtaja on Esa Johannes Hannula.

Yhtiön toinen toimiala on nuohous."

Eiköhän se Ismo läheltä katoamis paikkaa löydy. Jos edes tuli Suomeen?
Poliisi pitää varmana, että Kumpulainen on palannut laivalla Suomeen. Eiköhän siitä ole laivan valvontakameroista saatu vahvistus tai jotain vastaavaa.
Helmie
Jessica Fletcher
Viestit: 3282
Liittynyt: Ti Tammi 06, 2009 4:55 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Helmie »

Tässä IS:n juttu aiemmin tältä päivältä:
Tuttava: Tällainen oli kadonneen perheenisän ja murhasta epäillyn viimeinen ilta
”Ihan älytöntä”. Tuttava järkyttyi kuullessaan toimitus­johtajan murhaepäilystä.

14:44


Poliisi epäilee 47-vuotiasta riihimäkeläistä toimitus­johtaja­miestä yli 20 vuoden takaisesta Ismo Kumpulaisen, 32, murhasta.

Poliisi esittää miestä vangittavaksi käräjäoikeudessa keskiviikkona.

Tieto murhaepäilystä on kantautunut myös epäillyn tuttaville. He ovat hölmistyneitä rankasta rikosepäilystä.

Yksi tuttava kuvailee epäiltyä hyväsydämiseksi ja reiluksi mieheksi, joka on vuosien saatossa auttanut kaikkia. Epäillyllä ei ole myöskään rikostaustaa ainakaan viimeisten kymmenen vuoden ajalta. Siksi tieto vuosien takaisesta murhaepäilystä tuli suurena yllätyksenä.

– Ihan älytöntä, tuttava sanoo.

Perheenisä Kumpulainen katosi helmikuussa 2000 Riihimäeltä osoitteesta Kylänraitti 7. Mies oli palannut Ruotsin MM-rallista ja mennyt illalla kaverinsa luokse Kylänraitille. Tarkoitus oli viettää iltaa ja saunoa korjaamokiinteistöllä.

Tämän jälkeen Kumpulaisesta ei ole tehty varmoja havaintoja eikä häntä ole löydetty. Saunareissulta kadonnut perheellinen mies jätti jälkeensä vain saunakassin. Puhelin oli mykkä. Pankkitiliä ei käytetty.

Tuttavan mukaan epäilty ja uhri tunsivat toisensa yhteisen ralli­harrastuksen kautta. Hänen mukaansa epäilty oli yksi viimeisistä tai viimeisin, joka näki Kumpulaisen elossa Riihimäellä korjaamo­kiinteistöllä.

– He tulivat rallireissusta ja menivät hallille. Ja sitten äijä on hävinnyt sieltä. (Toimitusjohtaja) oli sitten etsinyt naapurihalleista, oliko Ismo hilpaissut sinne. Mutta ei sitä ollut enää missään, tuttava sanoo.

Hänen käsityksensä mukaan poliisit ovat kuulleet toimitus­johtaja­miestä jo heti tuoreeltaan katoamisen aikoihin ja myöhemminkin sen jälkeen. Katoamistapaus ei tuolloin kuitenkaan selvinnyt.

Ilta-Sanomat uutisoi maaliskuussa, että Kumpulaisella oli taustallaan maksamattomia velkoja ja häntä oli uhkailtu. Poliisille syntyi käsitys, että veloissa saattaisi olla jopa aineksia henkirikoksen motiiviin. Velkojia puhutettiin ja heidän liikkeitään selvitettiin, mutta tutkimukset eivät silti johtaneet läpimurtoon.

Viime viikolla poliisi tiedotti lopulta, että se epäilee Kumpulaisen tapauksessa henkirikosta. Poliisin mukaan tutkinnassa tuli esiin seikkoja, joiden perusteella asiassa on syytä epäillä rikosta. Poliisi ei usko Ismo Kumpulaisen kadonneen omatoimisesti.

Tuttavan mukaan poliisit ottivat yhteyttä toimitus­johtaja­mieheen viime perjantaina ja pyysivät tätä kuulusteltavaksi poliisiasemalle tämän viikon maanantaiksi.

– Hän oli menossa kalalle viikonloppuna ja perjantaina ne soittivat, että pitäisi mennä kuulusteluihin, tuttava sanoo.

Tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Marko Mäkinen vahvisti aiemmin Ilta-Sanomille, että mies tuli pyynnöstä poliisiasemalle maanantaina. Sen jälkeen mies pidätettiin ja hänestä tehtiin vangitsemis­vaatimus oikeudelle.

Tuttavat ovat turhaan yrittäneet tavoitella miestä tällä viikolla. Hänen puhelimensa on ollut kiinni.

– Me meinattiin, että tämä on niiden (poliisien) joku kovistelu ja pitävät kiinni päivän tai kaksi ja päästävät sitten pois. Mutta ei saatana, nythän tämä menee ihan hurjaksi, tuttava sanoo.

Hän toivoo, että oikeus lopulta toteutuu.

– Mulla on vahva luotto siihen, että Suomi on oikeusvaltio, tuttava sanoo.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010833727.html
Avatar
jukuripää
Axel Foley
Viestit: 2094
Liittynyt: Pe Loka 05, 2012 6:30 am
Paikkakunta: Nyhtänköljä, vesijättömaa

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja jukuripää »

No, kyllä tähän keissiin jotain lisätoimintaa tulee, koska ollaan jo yhtä miestä kokeiltu.
Kaikki eiliset ovat menetettyjä päiviä.
J1L5
Harjunpää
Viestit: 327
Liittynyt: Su Huhti 30, 2023 9:45 am

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja J1L5 »

Bodomillakin epäiltiin ainutta henkiin jäänyttä (Nils). Tässäkin tapauksessa sitten viimeinen, joka on nähnyt hengissä. Kun Poliisilla on kortit lopussa, niin ei muutakan voi. Esa on siis vapautettu.

Miksei Esaa voi laittaa hypnoosiin? Eikös silloin ihminen kerro kaiken täsmälleen oikein.
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3790
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Jotenkin niin rehellisen oloinen mies tuossa ohjelmassa, että mieluummin uskoisi häntä.
Mutta kerrankos sitä ihminen erehtyy.🤔
Sääli häntä kohtaan, jos ei osaa, ei arpaa, ikuinen epäily jää elämään.
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3790
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Jotenkin niin rehellisen oloinen mies tuossa ohjelmassa, että mieluummin uskoisi häntä.
Mutta kerrankos sitä ihminen erehtyy.🤔
Sääli häntä kohtaan, jos ei osaa, ei arpaa, ikuinen epäily jää elämään.
Polvijärvellä tämän Karpovin katoaminen ja tappojutut nousi otsikoihin paikallisesti, eihän tällaisen reppanan tapaus julkisuutta saanut enemmälti.
Siinä oli taustalla jonkun hörhön jutut, joita hevosmiehet sitten levittivät ja lopulta poliisin korviin. Lampea sukellettiin ja pari vangittiinkin näiden juttujen vuoksi.
Tiedä, vaikka samanlainen tapaus.🤔
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Sinun pitää vielä harjoitella tämän palstan lainaustoimintoa.

---------


Lainaan kohtaa mitä kommentoin. Minfon ketjut ovat täynnä ylipitkiä lainauksia jotka rasittavat ketjua.

Yp hoitaa mikäli on jotain mitä pitää korjata.
Hattu
Poliisikoira Rex
Viestit: 277
Liittynyt: To Huhti 25, 2024 12:54 am

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Hattu »

Joskus pelko pitää suut supussa vuosikymmenet. Onhan tästä esimerkkejä, vaikkapa Teemu Puumala. Ja siinä sopassa on mukana useampi, eikä kukaan puhu riittävästi. Näyttöä puuttuu, että saatais tekijät vastuuseen.
häirikkö
Neuvoja-Jack
Viestit: 590
Liittynyt: Ke Maalis 25, 2009 7:56 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja häirikkö »

Jännäksi menee. Onkohan tässä tapaus, jossa poliisin oma epäily vahva, mutta ei tosiaan sitä raskauttavinta todistetta. Oli sitten Esa tai joku kaveri.
Mielenkiintoista mitä tässä on lähes 25v. jälkeen tapahtunut. Se sittemmin kuollut henkilö tähän liittyy, luulisin.
työn sankari
Martin Riggs
Viestit: 622
Liittynyt: Pe Kesä 03, 2011 9:38 am

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja työn sankari »

Niin siis käräjäoikeuden mielestä näyttö ei riittänyt siihen että olisi murhasta epäiltynä vangittu, taposta epäiltynä oltaisiin voitukkin, mutta se on nyt päässyt vanhenemaan.
Ghost hunting
Sherlock Holmes
Viestit: 7338
Liittynyt: Ke Elo 16, 2017 3:16 pm
Paikkakunta: aarniometsä

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Ghost hunting »

Porukka pysyy hiljaa jos taustalla muitakin rikoksia, tarpeeksi tärkeitä henkilöitä, pelko, raha ja painostus.
Sitten voidaan voidella myös työpaikkaa antamalla kyläläisten kesken, pelataan kaikenlaista peliä.
Tähän samaan perustuu aika moni keissi.
Viimeksi muokannut Ghost hunting, To Marras 14, 2024 7:09 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Toiminimi: HM-Action Oy
Y-tunnus: 1494699-9
Postiosoite: Mottitie 15 11130 RIIHIMÄKI
HALLITUS (Rekisteröity 10.10.2008)
Varsinaiset jäsenet:
31.05.1977 Hannula Esa Johannes
Varajäsenet:
03.10.1977 Piipponen Jani Eino Tapani
Vangitsemispäätös 14.11.2024.jpg
Vangitsemispäätös 14.11.2024.jpg (157.05 KiB) Katsottu 2284 kertaa
häirikkö
Neuvoja-Jack
Viestit: 590
Liittynyt: Ke Maalis 25, 2009 7:56 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja häirikkö »

Niin niin..Itse ei sitä muistanut tässä tohinassa, että vaikka todettaisiin että on Ismon tappanut ja tunnustaisikin, niin ei siis voida mitään jos ei tunnusta suunnitelmallisuutta tai tekotapaa pystyttäisi raa"aksi todistamaan..?
Hurjimus
Perry Mason
Viestit: 3790
Liittynyt: La Helmi 22, 2020 9:41 pm

Re: Ismo Kumpulainen, kadonnut v. 2000 Riihimäellä

Viesti Kirjoittaja Hurjimus »

Harmillista, että tuollaisella perusteella vapautettu. Nyt poliisin mielenkiinto tapausta kohtaan voi sammua ja asian selvitys loppuu.
Olisi kaikkien kannalta paras, ettei näin kävisi.
Jos Esa onkin täysin ulkopuolinen tässä, hänet muistetaan miehenä, joka pelastui vain vanhenemissäännön vuoksi.
Vastaa Viestiin