United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Ulkomailla tapahtuneet selvitetyt tai vielä selvittämättömät henkirikokset
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3969
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

paneelimies kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 6:38 am Toivottavasti hänellä oli hyvä henkivakuutuus
Ja tulee hyväksytty korvauspäätös
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1759
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Tuntuu siltä että tämä toimitusjohtaja sai mitä tilasi. Sen verran paskasti firma on kohdellut ihmisiä.
jokusen koira ressu
Sabrina Duncan
Viestit: 370
Liittynyt: To Maalis 17, 2022 11:29 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja jokusen koira ressu »

Veikkaisin niin, että tämä tekijä tulee jostain sellaisesta osavaltiosta, missä ei ole aseita saatavana mielin määrin. Videosta voi päätellä että tässä on taktiikkaa, mutta ei tietotaitoa.

Tekijä joutuu suorittamaan jostain syystä pakosti aseella, joka ei varsinaisesti sovellu tekoon eikä ympäristön asettamiin vaatimuksiin.

Jos tekijällä olisi ollut mahdollisuus valita tekoväline vapaasti. Hän olisi varmaankin valinnut 32 tai 45 ne ovat luonnollisesti jo ihan sellaisenaan alle äänen nopeuden eli vaimentimen kanssa erittäin hiljaisia. Toisaalta 22 ja enemmän tunteja ampumaradalla ajaa saman asian etenkin kun tässä kyseessä pehmeä maali.

Jos tekijällä olisi kykyä muokata ampuma asetta. Hän olisi varmaankin keventänyt rekyylijousta tai muulla tavoin parantanut aseen uudelleen latautumista.

Jos patruunat olisivat olleet mahdollisesti itse ladattuja. Taitava kaveri olisi käyttänyt jotain nopeasti palavaa ruutia jotta saadaan ruuti palamaan kokonaan lyhyellä piipun matkalla näin ollen ruutikaasu ja ei pala enää vaimentimen ulkopuolella. Saadaan latausliikettä hiukan tehokkaammaksi luodin painoa nostamalla myös lentonopeus laskee.

Vaihtoehtoisesti kaveri ei ole tyytynyt markkinoilla saataviin vaimennin patruunoihin. Vaan on laskenut rimaa vielä alemmas. Saavuttaakseen omasta mielestään riittävän alhaisen laukauksen äänen hän joutuu itse lataamaan aseen uudestaan. Videosta on havaittavissa, että myös patruunan pesään menemisen kanssa on pientä ongelmaa kun hän joutuu tökkimään luistinta eteenpäin. Ehkä tekijä on yrittänyt modata asetta ja rekyylijousesta on tullut niin kevyt, että vaikka luistin on taka-asennossa , se ei riitä työntämään patruunaa piippuun.
Myös se on mahdollista, että tekijä on joutunut käyttämään ei niin tarkoitukseen sopivaa ruutia. Jolloin se jää osittain palamatta ja koska piipun päässä on vaimennin se aiheuttaa sellaisen takaisinpäin virtauksen ja silloin sitä palamatonta ruutia löytyy myös pesästä.

Valmentaminen on vaikeaa, koska pitää saada pois aseen mekaaniset äänet ja laukauksen ääni sekä lennosta johtuva meteli ja osumaääni. Jos haluat ampua keskellä katua keskellä päivää. Se on haastavaa.

Niin tai näin videosta tulee mieleen amatööri, joka on mahdollisesti nyt käynyt jättämässä yhden miehen reklamaation vakuutus korvauksestaan hylätystä sellaisesta.
Chinaski
Martin Riggs
Viestit: 613
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 5:13 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Chinaski »



Kuvaamiasi Shakaali-tason asefetishistejä ja hifistelijöitä on onneksi harvassa. Ehkä tuo oli vain se ase ja panokset mitkä olivat saatavilla. Edesmenneen isän pöytälaatikosta tms. Riskin minimointia. Ei kannata näyttää naamaansa aseliikkeiden turvakameroissa ennen murhaa. Ei tämä minustakaan huippuammattilaisen työltä vaikuta.

Piiitkä lainaus korvattu nuoliviittauksella edelliseen viestiin
-NILS-
draining
Poliisikoira Rex
Viestit: 253
Liittynyt: Ke Elo 22, 2018 11:21 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja draining »

Haider Al Mullah kirjoitti: To Joulu 05, 2024 5:47 pm Mjaa. Ei näytä kyllä minun silmääni yhtään ammattilaiselta. Voi toki olla jonkuntasoinen ammunnan harrastaja, mutta ei mikään Spetznaz. Esimerkiksi käveleminen ja aseen operointi eivät selvästikään onnistu samanaikaisesti. Jumitusten ja suutarien putsaaminen refleksinomaisesti ei vaadi pitkääkään harjoittelutaustaa.

Uskoisin ammattitappajan toimineen hieman fiksummin. Esimerkiksi:
- Äänenvaimentimen idea on välttää ylimääräistä huomiota. Tässä tapauksessa noin viiden metrin päässä oli eukko joka näki ampumisen. Murhaaja olisi aivan hyvin voinut kävellä vielä vähän eteenpäin ja välttää silminnäkijän.
- Ase ja vaatteet lähtisivät joka tapauksessa 'kiertoon' eli olisi kannattanut kävellä aivan uhrin perässä ja ampua melkein kosketusosumia.
- Oikea ammattilainen testaisi aseen ja kuulat etukäteen, jolloin lataushäiriöiden riski olisi hyvin pieni.
- Tekijämies ei jättäisi hylsyjä jälkeen, vaikkakaan Jenkeissä ei (minkään yleisen kaliiperin) bulkki-ammon jäljittäminen ole mitenkään mahdollista.

Ase muuten EI ollut lopetusase B&T VP9. Selvästi näkyy ensimmäisessä laukauksessa kuinka normaalin puolarin tapaan pistooli päästää savut portista eli yrittää ladata uutta kuulaa pesään. Myös kaiffarin tekemä latausliike näyttää ihan normaalilta (veto-päästö), ei VP9:n kierto-veto-työntö-kierto -manööveriltä. Lisäksi NY Postin kuvan (https://nypost.com/wp-content/uploads/s ... ze=835,589) hylsy ei näytä 9mm Paralta vaan joltain pienemmältä. Sinänsähän kyllä tuollainen erittäin tehokkaasti vaimennettu lopetusase olisi ideaali salamurhiin, mutta ovat vähän hintavia.

Itse veikkaisin, että käytössä oli aliäänipanokset, jotka eivät jaksaneet potkaista luistia tarpeeksi voimakkaasti uuden kuulan lataamiseksi. Ammattimies olisi luonnollisesti vaihtanut löysemmän jousen. Niin, ja ensimmäinen laukaus selvästi osui.
Ei varmaan ammattilainen, mutta jotain käsitystä ollut mitä tekee.

Häiriön poisto ja muu ennakoimaton ei ole hankalaa opetella. Tällöin puhutaan valvotusta ympäristöstä ampumaradoilla.

Tuohon kun lisätään stressi ja enemmänkin se, että pystyy toimimaan ilman sitä ja melko rauhallisesti poistamaan häiriön. Psykopaatit toki toimii ilman paineita mistään..

Pistoolin tai minkä tahansa muun tuliaseen etu on vaikuttaminen kaukaa.

Miksi menisit aivan kiinni toiseen aseella? Mitä jos se ensinmäinen laukaus ei lähdekään?

Mikäli mennään kiinni iholle, niin silloin käytetään jotain muuta kuin pistoolia. Etenkin jos käyttäjällä on aidosti tieto aseiden käytöstä, sekä ennen kaikkea toimimisesta sitä mahdollista aseuhkaa vastaan.
Paikalla
Pureva puheenjohtaja
Martin Riggs
Viestit: 606
Liittynyt: Ke Syys 28, 2022 8:10 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Pureva puheenjohtaja »

Siellä on NYPD aika hyvin selvittänyt ampujan liikkeet ennen ampumista. Nyt vaan vielä puuttuu se tärkein eli liikkeet ampumisen jälkeen.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5734
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Ei tämä todellakaan mikään "huippuammattilainen" ole. Sanokaa minun sanoneen, omasta tai läheisensä vakuutuspäätöksestä katkeroitunut ns. tavallinen kansalainen, jolla on ampumiskokemusta. Armeijasta, kansalliskaartista tai vastaavasta voi olla taustaa, mutta tuskin on mikään Navy SEAL tai Delta Force -operaattori. Todennäköisemmin tämä on joku Mäkkärin pihvinkääntäjä, joka on ihan vaan ampumaradalla käynyt räiskimässä.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1759
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Private dick »

viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 12:32 am Mäkkärin pihvinkääntäjä, joka on ihan vaan ampumaradalla käynyt räiskimässä.
Ei ampumaradalla räiskitä vaan ammutaan tähdättyjä laukauksia tauluun.
muumimamma99
Scooby-Doo
Viestit: 23
Liittynyt: Su Tammi 17, 2021 7:45 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja muumimamma99 »

CNN sanoo etta olisi elainlaakarin (?) kayttama ase:

Investigators are looking into the possibility that the gunman who killed UnitedHealthcare CEO Brian Thompson may have used what is known as a veterinary gun, a larger firearm used on farms and ranches, Joseph Kenny, New York Police Department chief of detectives, told The New York Times.

“If an animal has to get put down, the animal can be shot without” the weapon causing a large noise, Kenny said.

More context: The veterinary gun is based on the design of a welrod that, even dating back to the British during World War II, was an assassin’s weapon, CNN Chief Law Enforcement and Intelligence Analyst John Miller explained.

“It’s practically silent. It’s a significant round. It’s a 9 millimeter round. And it’s meant for close-up killing. It’s meant for vets to kill an animal by shooting it in the head or somewhere, you know, that’s going to be fatal. But it would work the exact same way on humans, very effectively and extraordinarily quietly,” Miller said said.
Ramppa X Rämäpää
Harjunpää
Viestit: 306
Liittynyt: To Elo 20, 2020 10:40 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Ramppa X Rämäpää »

Tässä on tullut useampia "väärin sammutettu" -viestejä liittyen aseeseen ja sen käyttöön. Ihmettelen miksi? Koko tapahtumaan meni 20 sekuntia, ensimmäinen ja viimeisen laukauksen väli 8 sekuntia, uhri kuoli ilman mitään mahdollisuutta puolustautua, tekijä pakeni. Ainakaan aseenvalinnan ja -käytön kannalta ei lopputulos olisi voinut paljon parempi olla. Tai mikä se parempi lopputulos edes olisi ollut? Onnistunut ampumaan puolessa ajassa eli päässyt pakenemaan 4 sekuntia aiemmin? Uhri olisi kuollut enemmän? Ilmiselvästi millään jousen kevennyksillä ei olisi ollut mitään merkitystä lopputulokseen. Vaikea tuosta on myöskään vetää johtopäätöksiä ammattimaisuudesta. Joko oli amatööri joka teki homman sillä välineistöllä, joka oli saatavilla tai ammattilainen joka tiesi että tällä välineistöllä se onnistuu.
Avatar
pokkapitää
Neuvoja-Jack
Viestit: 591
Liittynyt: Ma Marras 04, 2024 12:39 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja pokkapitää »

Oliko kyseessä Deep state:n järjestelemä isku. United Healtcare oli vasta äskettäin uutisissa tietovuodoista joissa paljastettiin miljoonien Amerikkalaisten tiedot ja moni poliittinen henkilö kuului noihin vuodettuihin kuten esimerkiksi Nancy Pelosi.



https://www.caclubindia.com/money/finan ... ed-health/
Nancy Pelosi and United Health: Suspicious Insider Trading
Nancy Pelosi’s Insider Trading
On the same day as the breach announcement, former House Speaker Nancy Pelosi purchased $4 million worth of call options in Palo Alto Networks, a leading cybersecurity firm, which resulted in her making a staggering $11.9 million in profits before tax.

What are the odds that Pelosi invested in Palo Alto Networks on the same day United Healthcare experienced a cybersecurity breach? Later, she profits significantly when that company is tasked with investigating the incident.

Today, the individual who could potentially expose her alleged misconduct is killed outside his hotel. Quite a coincidence, especially just before the Trump DOJ might have had an opportunity to investigate the situation.
En minä mitään hämätä koita. En minä sitä kiistä etteikö äärioikeistolaisia tahoja olisi tuettu.

OnyxPhoenix
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Chinaski kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 12:44 pm Kuvaamiasi Shakaali-tason asefetishistejä ja hifistelijöitä on onneksi harvassa. Ehkä tuo oli vain se ase ja panokset mitkä olivat saatavilla. Edesmenneen isän pöytälaatikosta tms. Riskin minimointia. Ei kannata näyttää naamaansa aseliikkeiden turvakameroissa ennen murhaa. Ei tämä minustakaan huippuammattilaisen työltä vaikuta.
Niitä ammattilaisia löytyy suojelemassa näitä ketkuja, joista yksi nyt sai luoteja. Sekä James Bond elokuvissa, jotka ovat amerikkalaista propagandaa.

Sikäli ammattilainen, ettei hätäänny, suorittaa tehtävän loppuun ja katoaa kylmän viileästi paikalta vilkkaasti liikennöidyllä kadulla.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
TosiJees
Martin Riggs
Viestit: 614
Liittynyt: Ke Maalis 13, 2024 7:10 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja TosiJees »

Onkohan tutkivaajournalistia joka keräisi aineiston armahduksista, erikoisista kuolemista, kadonneista ja maasta pois muuttaneista jne sisäpiirisuhmuroinnista (omaisuus- määräysvalta, vastuuasemajärjestelyt Pelosi, Clinton, Biden etc verkostojen paskeilla) ajalta: ”Trumpin murska vaalivoitto - virkaan astuminen”.
Vieno neito
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Ma Elo 04, 2008 3:02 am

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja Vieno neito »

Toinen vakuutusyhtiö ilmeisesti pelästyi tätä ampumista niin paljon, että perui tuoreen hankkeensa kieltää anestesian korvaaminen liian pitkänä kestäneissä leikkauksissa:

Brian Thompson murder investigation and insurer halts anesthesia policy change: Morning Rundown
https://www.nbcnews.com/news/brian-thom ... rcna183143
Anthem Blue Cross Blue Shield has reversed a decision to limit reimbursements for anesthesia during surgery and medical procedures based on time limits it had set. The policy would have capped the length of time anesthesia can be covered during procedures in Connecticut, New York and Missouri beginning in February. Typically, there is no set time limit for anesthesia, and it is administered for as long as a surgery takes — a decision determined by the doctor performing the procedure.

Anthem BCBS’s policy change was quietly announced last month but went unnoticed until the killing of UnitedHealthcare CEO Brian Thompson this week sparked a wave of vitriol about the U.S. health care system and thrust Anthem BCBS’s decision into the spotlight. “It never was and never will be the policy of Anthem Blue Cross Blue Shield to not pay for medically necessary anesthesia services,” a spokesperson for the insurer said. Read the full story here.
Ja moni vakuutusyhtiö on some-kommenttien mukaan nyt piilottanut tiedot johtajistaan.
Avatar
McCall
Michael Knight
Viestit: 4004
Liittynyt: Ma Kesä 25, 2007 9:35 pm

Re: United Healthcaren toimitusjohtaja ammuttu Manhattanilla

Viesti Kirjoittaja McCall »

Vieno neito kirjoitti: La Joulu 07, 2024 7:50 pm ...
Ja moni vakuutusyhtiö on some-kommenttien mukaan nyt piilottanut tiedot johtajistaan.
Ovat piilottamassa tietoja nettisivuiltaan. Hyvä yritys, mutta sijoittajaraporteissa ja tilinpäätöksissä ne pitää olla edelleen. Varmaan ikävä tilanne kun omasta toiminnasta johtuva asiakkaiden tyytymättömyys johtaa tilanteeseen, jossa ei uskalleta enää edustaa yhtiötä.
Vastaa Viestiin