Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Hehe. Vai että al-Assad kuollut? No perkele, jos paikkansa pitää niin maailmassa on yksi diktaattori vähemmän.
-
Honey_Badger
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 581
- Liittynyt: Ke Joulu 27, 2023 9:37 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Tuskin tulee kommenttiakantavapalju kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 8:14 amJa nyt kommenttiapokkapitää kirjoitti: Su Joulu 01, 2024 8:12 pm
Mutta summa summarum Venäjä ja Syyria tulevat viimeistelemään kesken jääneen operaationsa kun nämä "maltilliset kapinalliset" jotka länsimaiden suojissa viime vuodet ovat voimia keränneet tuhotaan nyt lopullisesti.![]()
-
Honey_Badger
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 581
- Liittynyt: Ke Joulu 27, 2023 9:37 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Tuosta on vasta hyvinkin epäsuoraa, flightradar-todistetta. Onhan se voinut koittaa katoamistemppuakin. Mutta U-käännös ennen Libanonin rajaa kyllä indikoi että muutakin on voinut tapahtua.Eriksson kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:04 am Hehe. Vai että al-Assad kuollut? No perkele, jos paikkansa pitää niin maailmassa on yksi diktaattori vähemmän.
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Juu, toistaiseksi tapaus on hyvinkin epävarma eikä sitäkään tiedetä kuka tai keitä siinä koneessa oli. Ja mitä ylipäätänsä koneelle on tapahtunut.
Mutta toivottavasti se oli diktaattorin kone, kone putosi ja diktaattori putosi koneensa mukana.
Mutta toivottavasti se oli diktaattorin kone, kone putosi ja diktaattori putosi koneensa mukana.
-
kantavapalju
- Rico Tubbs
- Viestit: 1201
- Liittynyt: Ke Syys 07, 2022 9:09 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Miksi yleensä lensi Syyrian ilmatilassa seurantalaitteet päällä ? Itse olisin lentänyt pimeenä ja sitten vasta päälle kun lähellä rajaa. Siis jos ammuttu alas
Pikkuryssät Pietarissa näkee pahaa unta, Venäjä on rajamaa ja Suomi valtakunta.
-
Schimanski
- Adrian Monk
- Viestit: 2890
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Lavrov ja Venäjä voivat vaatia ja inistä ihan miten paljon vaan, mutta sillä ei ole tässä vaiheessa paskankaan merkitystä mihinkään asiaan. Venäjän olisi kannattanut valita puolensa vähän paremmin silloin aikoinaan. Putin pääsi pätemään ja pullistelemaan pommittamalla kapinallisia ja siviilikohteita vuosikausia mutta nyt on laskun aika.pokkapitää kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 2:28 am
"Vaadimme vihamielisten toimien välitöntä lopettamista ja tätä tarkoitusta varten vaadimme vuoropuhelua hallituksen ja laillisen opposition välillä"
Lavrov ei tarkentanut mitä oppositiojoukkoja Venäjä pitää legitiiminä mutta teki selväksi että se pitää Turkin tukemaa Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ryhmää terroristeina.
-
Schimanski
- Adrian Monk
- Viestit: 2890
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Tilanne on vähintäänkin epäselvä mutta juurikin tuo U-käännös Libanonin rajan tuntumassa on erittäin mielenkiintoinen yksityiskohta. Olisiko käynyt niin että Libanon ei päästänyt al-Assadia maahan jonka jälkeen kapinalliset ampuivat koneen alas?Honey_Badger kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:10 am
Tuosta on vasta hyvinkin epäsuoraa, flightradar-todistetta. Onhan se voinut koittaa katoamistemppuakin. Mutta U-käännös ennen Libanonin rajaa kyllä indikoi että muutakin on voinut tapahtua.
-
siiantaika
- Vic Mackey
- Viestit: 1938
- Liittynyt: Su Loka 18, 2020 6:58 pm
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Korjataan nyt taas tätä hevonpaskaa pois. Kone ei tehnyt U-käännöstä vaan nimenomaan kääntyi kohti Libanonia ja katosi hieman sen jälkeen lentäessään edelleen suoraan kohti Libanonia. Tutkatiedon mukaan kone katosi noin 20 km:n päässä Libanonin rajasta. Joo, kone on tehnyt jonkin mutkan juuri ennen katoamistaan, mutta sehän voi olla että konetta on ammuttu ohjuksella tai rynkyllä ja se on vain pudonnut hallitsemattomasti alas jonnekin tai yrittänyt hätälaskua vähiten vuoristoiseen suuntaan.Schimanski kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:24 amTilanne on vähintäänkin epäselvä mutta juurikin tuo U-käännös Libanonin rajan tuntumassa on erittäin mielenkiintoinen yksityiskohta. Olisiko käynyt niin että Libanon ei päästänyt al-Assadia maahan jonka jälkeen kapinalliset ampuivat koneen alas?Honey_Badger kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:10 am
Tuosta on vasta hyvinkin epäsuoraa, flightradar-todistetta. Onhan se voinut koittaa katoamistemppuakin. Mutta U-käännös ennen Libanonin rajaa kyllä indikoi että muutakin on voinut tapahtua.
Alemmasta kuvasta näkyy, että kone on kadonnut tutkasta muutamia satoja metrejä mutkan tekemisen jälkeen.
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Tämä on ainut vähemmistö, mikä sieltä kannattaisi eurooppaan pelastaa. Antaa loppujen muslimien tappaa toisensa.
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kom ... re/9062916Syyriassa kapinalliset valtasivat Damaskoksen – lähteet Reutersille: Al-Assad voi olla kuollut
Kommentti: Putinin vuosikymmenen työ "romahti spektaakkelimaisesti" viikossa, koska hänellä oli kiire
Julkaistu 08.12.2024 09:25
Venäjän valta Syyriassa kohtasi nolon lopun, koska kapinallisten hyökkäyksen ajoitus oli täydellinen, kirjoittaa MTV Uutisten toimittaja Jouko Luhtala.
Venäjän presidenttiä Vladimir Putinia kerrotaan "inhottaneen", kun hän seurasi muun maailman tavoin Syyrian armeijan joukkojen hylkäävän asemansa kapinallisjoukkojen yllätyshyökkäyksen edessä.
Syyrian armeija kertoi kovista taisteluista, mutta todellisuudessa kapinalliset etenivät sellaista vauhtia, ettei siinä kovin kummoisesti taidettu ehtiä sotia.
Miljoonakaupunki Aleppo kaatui päivissä, pääkaupunki Damaskoksesta ei käytännössä edes taisteltu. Al-Assad tiettävästi teki johtopäätökset ja pakeni maasta. Hänen kohtalonsa on toistaiseksi epäselvä, sillä presidentin kone katosi tutkasta tehtyään U-käännöksen. Ei ole varmistettu, oliko al-Assad kyseisen koneen kyydissä.
Venäjä hyökkäsi Syyrian kapinallisten kimppuun syyskuussa 2015 sen jälkeen, kun al-Assad oli pyytänyt apua. Venäjän tuella hallinnon joukot valtasivat takaisin noin 70 prosenttia maasta.
Sisällisota ei kuitenkaan missään vaiheessa täysin loppunut.
Viime viikolla kapinallisten hyökkäys yllätti kaikki paitsi ehkä kapinalliset itsensä. Al-Assad saattoi tietää, mutta ei voinut asialle mitään.
Hyökkäyksen ajoitus oli täydellinen. Kapinalliset saivat tilaisuuden, jollainen osuu kohdalle vain "kerran elämässä".
Kaikilla al-Assadin tukijoilla oli yhtäkkiä parempaa tekemistä
Syyriassa talous on kuralla, ja armeijan sotilaat ovat läpeensä väsyneitä. He taistelivat al-Assadin puolesta vuosia ja taas vuosia. Kun rauhaa tai rahaa ei näkynyt, loppui halu sotia.
Al-Assad oli nyt pitkästä aikaa käytännössä yksin. Aiemmin hänellä oli ollut kolme keskeistä tukijaa: Venäjä, Iran ja Hizbollah. Nyt niistä jokaisella oli parempaakin tekemistä kuin tukea Syyriaa.
Venäjä on täysin keskittynyt Ukrainaan ja vaikka sillä on kaksi strategisesti tärkeää sotilastukikohtaa Syyriassa, ei Kreml puolentoista viikon aikana juuri al-Assadia auttanut. Muutama ilmaisku sinne tänne ei sotaa käännä.
Iranin kädet ovat kiinni lokakuun 2023 tapahtumien jälkeisissä sodissa ja konflikteissa. Iranin ja Israelin väliset ilmaiskut, Gazan tilanne ja Hizbollahin heikentyminen ovat kaikki Teheranille kriittisiä asioita.
Israel on tappanut suuren osan Hizbollahin johdosta ja maahyökkäys Libanoniin heikensi järjestön tilannetta entisestään.
Välimeren Afganistan
Syyrian tulevaisuus on kysymysmerkki. Maassa on ollut sisällissota vuoden 2011 arabikeväästä lähtien.
Nyt vallan ottaneen kapinalliset ovat Isisiin ja Al-Qaidaan aiemmin linkittyneen jihadistijärjestö Hayat Tahrir al-Shamin johtamia.
Demokratiasta ja tasa-arvosta voi haaveilla, mutta kovinkaan realistisilta vaihtoehdoilta ne eivät vaikuta. Jonkinlainen Välimeren Afganistan lienee todennäköisempi.
Selvää on, että Putinin maine on kokenut kolauksen. Paljolti Al-Assadia tukemalla hän takoi itsestään valtionpäämiehen, joka seisoo liittolaistensa tukena myös vaikeina aikoina.
Sellaisille on aina kysyntää niin sanotussa globaalissa etelässä, jossa Venäjä on pyrkinyt vankistamaan asemaansa.
Nyt Putin ei pystynyt pitämään lupaustaan.
-
Honey_Badger
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 581
- Liittynyt: Ke Joulu 27, 2023 9:37 am
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
"Hevonpaskaa" sinulta tulevana kommenttina on kyllä huvittava. Menepä sinne nurkkaan ja katsele peiliiin kun aikuiset keskustelee.siiantaika kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:47 amKorjataan nyt taas tätä hevonpaskaa pois. Kone ei tehnyt U-käännöstä vaan nimenomaan kääntyi kohti Libanonia ja katosi hieman sen jälkeen lentäessään edelleen suoraan kohti Libanonia. Tutkatiedon mukaan kone katosi noin 20 km:n päässä Libanonin rajasta. Joo, kone on tehnyt jonkin mutkan juuri ennen katoamistaan, mutta sehän voi olla että konetta on ammuttu ohjuksella tai rynkyllä ja se on vain pudonnut hallitsemattomasti alas jonnekin tai yrittänyt hätälaskua vähiten vuoristoiseen suuntaan.Schimanski kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:24 amTilanne on vähintäänkin epäselvä mutta juurikin tuo U-käännös Libanonin rajan tuntumassa on erittäin mielenkiintoinen yksityiskohta. Olisiko käynyt niin että Libanon ei päästänyt al-Assadia maahan jonka jälkeen kapinalliset ampuivat koneen alas?Honey_Badger kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:10 am
Tuosta on vasta hyvinkin epäsuoraa, flightradar-todistetta. Onhan se voinut koittaa katoamistemppuakin. Mutta U-käännös ennen Libanonin rajaa kyllä indikoi että muutakin on voinut tapahtua.
Alemmasta kuvasta näkyy, että kone on kadonnut tutkasta muutamia satoja metrejä mutkan tekemisen jälkeen.
syr9218.png
syr9218-2.png
U-käännös tai ei, jyrkkä käännös rajan lähellä joka tapauksessa, jonka kykenee erottamaan jokainen joka ei ole täysin morhosilmä.
- pokkapitää
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 591
- Liittynyt: Ma Marras 04, 2024 12:39 pm
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
No tästä on nyt tulossa kapinallisten omien sanojen mukaan juurikin samanlainen Islamilainen kalifaatti näiden ISIS kavereiden johdolla.Solttuetsivä kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 4:41 am Tulee tästä vaikea ja uusi ongelma.
Tämä on kuitenkin Syyrialaisille varmaan parempi vaihtoehto kuin Assadin hirmuhallinto.
Todennäköisesti kapinalliset julistavat uuden islamilaisen kalifaatin.
Toivottovasti tästä kalifaatista ei tule niin väkivaltaista kuin oli ISIS julistama islamilainen kalifaatti.
Takaan ettei olot ainakaan paranemaan tuolla ala vaan juurikin päinvastoin. Tämä ei ole konfliktin loppu vaan nyt se vasta alkaa.
En minä mitään hämätä koita. En minä sitä kiistä etteikö äärioikeistolaisia tahoja olisi tuettu.
OnyxPhoenix
OnyxPhoenix
-
blindpedestrian
- Agentti Scully
- Viestit: 689
- Liittynyt: Ma Heinä 18, 2016 9:26 pm
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
hehSolttuetsivä kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 4:40 am Israel tulittaa kapinallisia jotka lähestyvät YK:n asemia Golanin kukkuloilla Syyrian puolella.
Israel on luvannut pyekiä suojelemaan rauhanturvaajien asemia kapinallisten hyökkäyksiltä.
“It's easier to fool people than to convince them that they have been fooled.”
Iranilla on oikeus puolustautua israelin laittomalta hyökkäyssodalta
Iranilla on oikeus puolustautua israelin laittomalta hyökkäyssodalta
- pokkapitää
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 591
- Liittynyt: Ma Marras 04, 2024 12:39 pm
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Huoh,kuinka pihalla sinä oikein olet siitä mitä tuolla nyt tapahtuu. Etkö lainkaan seuraa tapahtumia ?kantavapalju kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 8:19 amJa väärin taas , porukka on nimenomaan palaamassa syyriaan.pokkapitää kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:19 pm EU odottaa 1,5 miljoonaa Syyrialaista Eurooppaan mikäli Assadin hallinto nyt kaatuu sillä Eurooppaan näistä valtaosa tulee siirtymään.
https://www.usnews.com/news/world/artic ... cial-saysk
Up to 1.5 Million People Could Flee Syrian Escalation, UN Official Says
Sä oot kans yks vitun tyhmä idiootti
En minä mitään hämätä koita. En minä sitä kiistä etteikö äärioikeistolaisia tahoja olisi tuettu.
OnyxPhoenix
OnyxPhoenix
- pokkapitää
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 591
- Liittynyt: Ma Marras 04, 2024 12:39 pm
Re: Syyrian tilanne, vaihtuuko valta ?
Tämäpä juuri. Kristityt ovat Assadin hallinnon alla saaneet elää rauhassa Syyriassa mutta nyt ne päänkatkomiset sitten alkavat ja siviilien teloituksista on jo nähty videoita.qurqo kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 10:57 am Tämä on ainut vähemmistö, mikä sieltä kannattaisi eurooppaan pelastaa. Antaa loppujen muslimien tappaa toisensa.
En minä mitään hämätä koita. En minä sitä kiistä etteikö äärioikeistolaisia tahoja olisi tuettu.
OnyxPhoenix
OnyxPhoenix