Hmm. Lauerma taas piti epätodennäköisenä että Nissellä olisi molemmat muistikatkot päällekkäin, elimellinen -ja psykogeeninen muistikatko, etenkin kun elimellinen muistikatko on ollut erityisen pitkä.Urho kirjoitti:Edelleen, vertaa kolarien uhreihin. Eivät hekään muista aina "viimeistä suoraa ennen kolaria".Loka kirjoitti: Minua suoraan sanottuna ihmetyttää vain yksi seikka tässä muistamattomuudessa. Ymmärtäisin, jos Nisse olisi unohtanut kaiken tapahtuneen päähän kohdistuneen iskun jälkeen. Nythän hänen muistinmenetyksensä kattaa myös ajan jolloin hyökkäys tapahtui.
Suoraan sanottuna tätäkin asiaa on vähän turhauttavaa toistuvasti vääntää rautalangasta. Kyllä kai tätä voi hymiön sanoin sitten sanoa isälliseksi otteeksi, mutta kun tervejärki, elämänkokemus ja esim. Tenovuon lukuisat esimerkit kertovat siitä, että Nissen muistinmenetys ei ole mitenkään harvinaista laatua.
Pahoitteluja vaan, jos menee jankkaamiseksi ja isälliseksi. Mulle saa välillä vääntää rautalangasta kun kyseenalaistan oikeastaan kaiken mitä muut sanoo kun vertaan niitä lähteisiin. Kovaa työtä tämä lähteiden etsiminen, meinaa kotihommat kärsiä.