Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Tupla kirjoitti: Ma Joulu 16, 2024 9:17 am
Tämä on taatusti ainoa puhemies, joka on tuottanut liuskakaupalla vihapuhetta ja saanut siitä tuomioita ja janoamaansa huomiota.
Luetteletko tähän kaikki ne tuomiot, jotka Halla-aho on saanut puhemiehenä ollessaan, kiitos.
Vihapuheiden perään en viitsi kysellä, kun ne ovat mutu-asioita.
Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta; joutuu alentumaan niiden tasolle ja lopulta ne voittaa sut kokemuksella.
Eduskunnan puhemies ei tuomitse kansanedustajan pahoinpitelyä
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Tupla kirjoitti: Ti Joulu 17, 2024 9:35 am
Eduskunnan puhemies ei tuomitse kansanedustajan pahoinpitelyä
Tähän voisit myös pistää linkin, vaikka turhaanhan minä näitä sinulta kyselen. Länkytys ja öyhötys ilman faktoja on ennenkin ollu tupla-annan tapa toimia täällä.
Lukemani perusteella H-a on tuominnut useammankin kerran sen teon. Samaa ei voi sanoa vihervasemmistosta.
Netissä idioottien kanssa väittely on mahdotonta; joutuu alentumaan niiden tasolle ja lopulta ne voittaa sut kokemuksella.
Onko iloitsevien ihmisten määrä sama kuin aikoinaan Sipilän saadessa osumaa tai Syzkcszszgowitzin päälle käynnin jälkeen?
Epäilen, että ei ole koska naisvihaa ja muuta paskaa.
Muistan Zyskowiczin olleen Kiurua mediatietoisempi ja hän poseerasi kuvissa kaaduttuaan vaalilehtisten kanssa.
Pohdin tuolloin, että millä logiikalla kansanedustajan tullessa pahoinpidellyksi kampanjatiimi jatkaa kuvaamista eikä auta häntä ylös maasta. Kai sille jokin looginen syy oli taltioida koko tilanne.
Tämä liioittelu on ilmeisesti jokin demarien juttu, Sipilää tönäistiin ja hän valehteli että oli "nyrkeillä lyöty", Kiuru sanoi saaneensa nyrkistä kasvoihin ja tekijä kertoo sen olleen vain huitaisu - mikä onkin tilanteessa paljon loogisempi.
Lindtman on jo valmiiksi sellainen nillittäjä, ettei halua edes kuvitella mitä sieltä tulisi.
"You Need A Fucking Kick Up The Ass For Being A Bitch, Cunt, Gold-digging Whore - With A Pussy Son."
"I Deserve To Be Blown - FIRST - Before The Fucking Jacuzzi."
Tupla kirjoitti: Ti Joulu 17, 2024 9:35 am
Eduskunnan puhemies ei tuomitse kansanedustajan pahoinpitelyä
Paheksuminen on älykkään toimintaa. Mahdollisen tuomitsemisen hoitavat sitten ihan eri instanssit. Nykyään vaan monesti koetaan omaavansa kaikki oikeudet, niin miksipä ei myös tuomitseminen. Vastuiden osalta sitten vähän hiljaisempaa, varsinkin vasureilla.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua"-POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
Ei nyt yllättänyt, että noilla kulmilla päälle karkaaja paljastui jonkin sortin hörhöksi. Kiuru muutenkaan ole mitenkään persoonallisen näköinen. Sulautuu massaan sukkelasti.
Kukin saa ansionsa mukaan, niin muista... sinäkin saat... Älä väitä, ettet olisi ansainnut
Tupla kirjoitti: Ti Joulu 17, 2024 9:35 am
Persujen parku on parasta viihdettä
Eduskunnan puhemies ei tuomitse kansanedustajan pahoinpitelyä
Eduskunnan puhemies ei tehnyt asiasta poliittista, mikä on eri asia kuin se että ei tuominnut pahoinpitelyä.
Mitä enemmän vihreitä hymiöitä, sitä heikommat argumentit. Eräässä entisessä hallituspuolueessa oltiin erittäin kiinnostuneita uusista pilvipalveluista. Sitten joku kertoi heille, ettei pilvipalveluilla ole mitään tekemistä kannabiksen kanssa...
Kiuru kävi äänestämässä eduskunnassa ja turvajärjestelyt olivat kuin milläkin salamurhayrityksen kohteeksi joutuneella. Kuvattavaksi joutumista Kiuru yritti selvästi välttää kaikin keinoin, mutta ei onnistunut. Naamassa ei näy kerta kaikkiaan minkäänlaista jälkeä, mikä olisi seurausta väkivallasta. Ei mustelmaa, ei turvotusta, ei edes kevyttä punertamista. Jos olisi nyrkillä lyöty, osuttu kunnolla ja käytetty edes kohtalaista voimaa, niin jotain näkyisi edelleen.
Ei mulla muuta, jatkakaa kinastelua siitä, että miksi Halla-aho ei hypännyt välittömästi mukaan hysteriaan ja tuominnut tätä järkyttävää attentaattia koko Suomen yhteiskuntajärjestystä kohtaan.
Onhan se ymmärettävää, ainakin vasureiden kesken, että Kiuru tarvitsee erityiskohtelua jo eduskuntatalon sisälläkin turvahenkilön muodossa. Kuitenkin Kaisaniemen puistossa joutunut lähes murhayrityksen kohteeksi.
Tiedä vaikka joku satunnainen eduskuntatalon työntekijä olisi hyökännyt kimppuunsa. Ehkä hänet kuljetettiin panssarivaunulla eduskuntatalolta Suomen Pankin holviin toipumaan noista vakavista vammoista mitä tuosta murhayrityksestä koitui. Panssarivaunulla ihana siksi ettei mikään oikeistoterroristi pääse enää yllättämään tätä Kiurua.
Kyllähän Kiurun turpavärkissä on aivan karmean näköiset vammat, kun laittaa vähän mielikuvitusta peliin. Ulkomuoto toisn ei ehkä johdu tästä murhanyrityksestä. Vaan kätilön tekemästä virheestä aikanaan, imukuppi osunut synnytyksessä naamaan, kun olisi pitänyt osua päälakeen.
Yhteiskunnan pitää nyt kantaa vastuunsa ja myöntää välittömästi Kiurulle 10 000 euron vammaiseläke loppuelämäksi, koska murhayrityksen takana oli radikalisoitunut yhteiskunnan jäsen.
Ja toki eduskunnan pitää palkata 10 turvamiestä valvomaan Kristan koskemattomuutta loppuelämäksi. Eikä pidä unhotaa että tämä murhayrityksen aiheuttamat vammat estävät Kristaa tarttumasta kattilaan tai paistinpannuun, niin siksipä eduskunta palkkaa henkilökohtaisen kokin Kristan talouden ruokintaan.
Kun nyt ei ole Sanna Marin maisemissa syömässä ilmaisia aamiaisia veronmaksajien pussista, niin ne aamiaisrahat voidaan siirtää suoraan Kristan käyttöön, ettei Krista menetä saavutettuja kilojaan.
Voi Krista poloista, ihan nyyh nyyh.
Äänestäjät, miettikää nyt oikeasti mitä helvetin hattivatteja äänestätte.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.
Demarit ovat tienneet välittömästi, että hyökkääjä ei ole edes sanonut Kiurulle mitään, ja että se "lyönti naamaan" on ollut niin kevyt, että siitä ei ole jäänyt minkäänlaista jälkeä. Sipilän tapausta yritettiin dramatisoida ja suurennella käytetyn väkivallan osalta, mutta siinä sentään oli se selkeä poliittinen motiivi, minkä tekijäkin myönsi. Tässä lähdettiin samantien täydellä höyryllä huutamaan poliittista väkivaltaa ja vaatimaan kaikilta ja niiden kuolleilta mummoilta sen tuomitsemista juuri sillä sanamuodolla, mikä kelpaa demareille ja Ylen toimittajille, vaikka poliittisesta motiivista ei ollut minkäänlaisia viitteitä missään vaiheessa ja väkivaltakin on ollut sen verran kevyttä, että kaikesta päätellen Kiurulle ei ole edes tullut fyysisiä vammoja.
Oma veikkaukseni jatkosta: poliisi muuttaa tutkittavan rikosnimikkeen jossain vaiheessa lieväksi pahoinpitelyksi. Demarit yrittävät vaieta asian kuoliaaksi, paitsi että itkua siitä, että Halla-aho "ei tuominnut hyökkäystä", jatketaan. Oikeuteen asti tämä ei välttämättä koskaan edes mene, ettei oikeudenkäyntiasiakirjoista selviäisi tapahtumien todellinen kulku.
Juu, ja siksi deamrit tekevät kaikkensa ettei menisi oikeuteen, koska lähes Kiurun murhaajan nimi tulisi julki.
Voisi demareiden toimistolla haista demokraattinen paska. Lindemanne ja Titityy Tippurainen paskantaisi housuunsa kun ihmiset alkaisi kaivelemaan lähes murhaajan taustoja.
Tiedä vaikka olisi spraypullo perseessä kulkevan Arhinmäen kavereita.
Odota vain, sinäkin kuolet. Ajankohta on vielä hiukan auki, mutta kuolet kuitenkin, ja tyhjyys siellä odottaa. Kukaan ei muista 10 vuoden päästä että olit edes olemassa. Reilu peli kaikille.