KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
rahima
Neuvoja-Jack
Viestit: 549
Liittynyt: Ti Marras 08, 2011 6:37 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja rahima »

En oikeastaan tiedä asiasta mitään, mutta semmonen intuitio on, että Anneli on tämä tappaja, mutta hän ei ole seksuaalirikollinen. Toisin sanoen kumpikin oikeuden päätös on ollut virheellinen.
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11881
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

rahima kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 10:36 am En oikeastaan tiedä asiasta mitään, mutta semmonen intuitio on, että Anneli on tämä tappaja, mutta hän ei ole seksuaalirikollinen. Toisin sanoen kumpikin oikeuden päätös on ollut virheellinen.
Kannattaisiko vaivautua sen verran, että ottaisi ihan itse asioista selvää, ennen kuin sortuu intuitionsa perusteella levittämään kamalia valheita kanssaihmisistään?

Itsensä sivistämisen voi aloittaa vaikka täältä - muitakin hyviä lähteitä on käytettävissä:

https://tuomioistuimet.fi/hovioikeudet/ ... 35081.html
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Murhahainen
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: La Helmi 11, 2023 10:01 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Murhahainen »

Pieni liekki kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 10:10 am
Onko sinusta oikein vainota ja kirjoittaa syylliseksi ihmisiä, joiden kertomat alkuperäiset todistajakuulemiset eivät istu omaan maailmankuvaasi? Miksi et luota niihin ammatti-ihmisiin, jotka ovat tähän tapaukseen perehtyneet ja jotka pystyvät kertomaan todisteisiin sopivan tapahtumakuvauksen?

Kuuntelen mielelläni, mitä virheitä tai epätarkkuuksia löydät seuraavasta tapahtumakuvauksesta:

https://murha.info/rikosfoorumi/viewtop ... 1#p1191451

Mitä sinun mielestäsi on aikoinaan tapahtunut Jukka S. Lahdelle ja mikä on oma motiivisi olla uskomatta alkuperäisiä silminnäkijäkertomuksia? Miksi olet menettänyt luottamuksesi alkututkinnan tekemään poliisitutkintaan Tähtisentiellä?
Jospa olisit syöttämättä omia tuntemuksiasi minun ajatuksikseni.
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Pieni liekki kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 9:12 am
Sinulla on se ongelma, että et usko, mitä paikalla olleet silminnäkijät (perheenäiti ja vanhin tytär) ovat tapahtuneesta kertoneet. Toisekseen murhapaikalta on taltioitu rikospaikkatutkimusten ammattilaisten toimesta erilaisia jälkiä, jotka liittyvät murhatapahtumaan. Kaikesta muodostuu asiakokonaisuus, jossa yksityiskohtien tulee pitää paikkansa ilman mielikuvitusta.

Fysiikan lait on hyvä pitää mielessä, koska ne rajoittavat tekemisiä, mutta osaltaan myös kertovat, miten jokin tärkeä yksityiskohta on voinut tapahtumakuvauksessa tapahtua juuri tietyssä kohtaa ja tietyllä tavalla.

Ihan vaan tiedoksesi, että jos teet raa'an murhan alasti itseäsi voimakkaampaan henkilöön kohdistuen, niin todennäköisesti vartaloosi jää joitain muitakin jälkiä kuin ainoastaan veriroiskeita ja yksi puukonisku. Käsittääkseni ei ole enää järkeä jatkaa vuosikausia jatkunutta Auerin syylliseksi kirjoittamista, koska Suomesta todellakin löytyy useampi korkeasti koulutettu henkilö, jotka pystyvät hänet syyttömäksi todistamaan. Miksi sinulla ei ole luottamusta tällaisiin asiantunteviin henkilöihin ja miksi et heitä vaivaudu kuuntelemaan?
Kyllä. Rikospaikalla olleet henkilöt tietenkin parhaiten tietävät totuuden. Heitä on parasta kuunnella ja heihin luottaa.

Paikkatutkinta tosiaan oli huippuluokkaa. N. 3,5h tapahtuneen jälkeen oli jo varmistettu pääpiirteinen tapahtumien kulku. Siis että ulkopuolinen henkilö tuli ikkunasta, teki pahansa ja poistui samaa tietä ja että A.A. on uhri, ei suinkaan epäilty.
Tästä oli hyvä jatkaa tutkintaa. Harmi vain että ns huppumieslinjan tutkinta keskeytettiin. Jos J.J. olisi saanut jatkaa, olisi syyllinen jo aikoja sitten tuomittu.
Onneksi KRP epäilemättä jatkaa huppumiehen etsimistä. Enkä usko että menee pitkään kun saamme lukea uutisia että epäilty huppumies on pidätetty. Keskusrikospoliisissa on erittäin hyvää osaamista tällaisiin tutkintoihin.
Raindog
Alibin satunnaislukija
Viestit: 69
Liittynyt: Su Heinä 22, 2018 4:44 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Raindog »

Joosua kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 12:37 pm Onneksi KRP epäilemättä jatkaa huppumiehen etsimistä. Enkä usko että menee pitkään kun saamme lukea uutisia että epäilty huppumies on pidätetty. Keskusrikospoliisissa on erittäin hyvää osaamista tällaisiin tutkintoihin.
Minäkin uskon, että tapauksessa tulee pidätys hyvinkin nopeasti. Sen perusteella, mitä olen tutkintaa seurannut, on ilmeistä että tutkintaa on johdettu tahallaan harhaan. Toivottavasti murhaajan lisäksi tilille saadaan kaikki tutkintaa vaikeuttaneet henkilöt. Vain siten voi luottamus Suomen poliisiin ja oikeusjärjestelmään alkaa hiljalleen kasvaa takaisin.
Nice shirt
Jessica Fletcher
Viestit: 3262
Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Nice shirt »

Kuusiranta tyytyväinen radiossa, että tutkinta avattu uudelleen. Heitän arvaukseni vesiin; Anneli pidätetään vuoden 2025 aikana.
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
Jaguaari
Axel Foley
Viestit: 2254
Liittynyt: Ti Elo 14, 2007 7:19 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Jaguaari »

Toivottavasti Anneli saadaan vielä kiinni tästä. Kukaan,ei KUKAAN muu kuin syyllinen anna lasten olla talossa ja käydä vielä itse muka ottamassa vähän puukosta. Jos siellä olisi ollut joku vieras TAPPAJA kuten Anneli väitti, miksi ei pelastanut lapsia turvaan ja meni muka vielä katselemaan murhaa.. :lol:
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11881
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Jaguaari kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 2:58 pm Toivottavasti Anneli saadaan vielä kiinni tästä. Kukaan,ei KUKAAN muu kuin syyllinen anna lasten olla talossa ja käydä vielä itse muka ottamassa vähän puukosta. Jos siellä olisi ollut joku vieras TAPPAJA kuten Anneli väitti, miksi ei pelastanut lapsia turvaan ja meni muka vielä katselemaan murhaa.. :lol:
Muistutan edelleen, että syyttömän ihmisen vainoaminen on rikos. Toivon, että poliisilla riittää resursseja Ulvilan murhan silminnäkijöiden suojelemiseen ja heidän vainoajarinkinsä paljastamiseen.
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Tervehdys!
Annelin vapauttavan käsittelyn jälkeen en ole käytännössä lukenut koko Ulvilaa ollenkaan.
Olen edellä kirjoittaneen nikin kanssa samaa mieltä siitä, että serisyytteet olivat omituisia ja koko tarina lähti tähtiin.

*****
On kuitenkin uskomatonta, että 3 lasta saadaan aivopestyä täydellisesti ja toisaalta yhtä uskomatonta on se, että kaikki 3 muuttavat yhtenä rintamana näkemystään vuosien jälkeen. Ja vasta todellakin pitkän ajan jälkeen.
******

Huomionarvoista on myös Annelin tuon aikainen elämänhallinta. Ulospäin leivottiin kakkuja ja tehtiin söpöjä kortteja, mutta koti kertoi aivan toista tarinaa.

*******
Jään mielenkiinnolla odottamaan.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Vielä näin 18 vuotta murhan jälkeen on henkilöitä, joiden mielestä ainoa oikea toimintatapa tilanteessa olisi ollut kantaa kolme nukkuvaa lasta yön pimeyteen kolkuttelemaan nukkuvien naapureiden ovia, siitä huolimatta että on puukotusvamma keuhkossa, sen sijaan että soittaa hätäkeskukseen :shock: Sillähän ei ole mitään merkitystä, että jo vuosikymmeniä hätäkeskukseen soitto on ollut virallinen ja kaikkialla ensisijainen ohje toimia - ei, pitäisi toimia vastoin ohjeita ja sen mukaisesti, että naisilta odotetaan epäloogista ja järjetöntä toimintatapaa.

Ihan hyvä, että nimimerkki Pieni Liekki muistuttelee mitä seurauksia vainoamisesta ja kunnianloukkauksista voi olla.
Nice shirt
Jessica Fletcher
Viestit: 3262
Liittynyt: To Joulu 17, 2020 3:58 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Nice shirt »

Oliko se Kuusiranta, joka ihmetteli, miten kaksi aikuista ihmistä makaa/seisoo tumput suorina, kun ikkunaa rikotaan. ihmetteli, että ei aleta puolustusvalmiuteen. Sitä minäkin ihmettelen. Miksi hyökkääjän kimppuun ei vastahyökätä aikaisemmin?

Googlettamalla löytyy; "Auerin mukaan ikkunan rikkoutuminen ja lasinlentely kesti noin minuutin." Ottakaa kello käteen ja kuvitelkaa aika. Ehtisittekö te tehdä siinä jotain.

"Tiedän jo nyt, että on muutama asia, joita pyydän varmistamaan heti pyhien jälkeen, Töyräs kertoo."

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ulv ... na/9072332
Naantalissa paistaa aurinko sinnekin, mihin se ei muilla paista!
Avatar
Jovian
Poliisikoira Rex
Viestit: 283
Liittynyt: Ke Loka 07, 2020 10:58 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Jovian »

Annelia syyllisenä pitäville ihmisille minulla on sangen huonoja uutisia; tutkintaa ei siirretty KRP:eelle sen takia että Annelia lähdettäisiin mitenkään perkaamaan.

Mitään uutta tai uusia todisteita Annelin syyllisyydestä ei ole ilmennyt, koska niitä ei ole. Tutkinnanjohtaja sanoo ettei mitään suljeta pois rikosteknisistä tutkinnallisista syistä. Hovioikeus on hänet kahdesti jo todennut syyttömäksi eikä KRP tai mikään muukaan instanssi voi hänen suhteen löytää mitään uusia todisteita, koska kuten aikaisemmin sanottu niitä ei ole.

KRP keskittyy tutkintalinjoihin, jotka lorahtivat kontaminoituneen halon takia sekä kevyiden alibien antamisten jälkeen. Uskoisin että muuan äärilaitojen miestä saattaa hieman kurmottaa tällä hetkellä, olkootkin hän syyllinen tai ei, mutta kuulusteluihin tulee pääsemään uudelleen se on aivan varma.

Tässä koko prosessissa kesti liian kauan, harmillisesti murha päätettiin vasta siirtää nyt KRP:eelle (tiedä sitten mitkä prosessit tähän päätökseen lopulta ajoivat), mutta tietysti tämä on erinomainen asia. Porin poliisi on hukannut itsensä kastikkeeseen jo aikoja päiviä sitten eikä objektiivisesta rikostutkinnasta ole ollut vuoden 2010 jälkeen enää mitään jäljellä.

Katsotaan, katsotaan. Alkaa vahvasti näyttämään siltä että totuus ja oikeudenmukaisuus saattaa kaikkien näiden vuosien jälkeen jopa olla tapahtumassakin.
"Vaikka meidän oma oikeustajumme miten sanoisi että näitä ihmisiä on kohdeltu väärin, on syytä painottaa että heitä on kohdeltu aivan laillisesti."
Paikalla
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17403
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Moniko täällä on lukenut alkuperäisen käräjäoikeuden tuomion?
Tässä sekä Jukka S. Lahden murhan, että seksuaalirikosjutun tuomiot raastuvasta:

https://gofile.io/d/zyLisI
Jaguaari
Axel Foley
Viestit: 2254
Liittynyt: Ti Elo 14, 2007 7:19 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Jaguaari »

Pieni liekki kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 3:06 pm
Jaguaari kirjoitti: Pe Joulu 27, 2024 2:58 pm Toivottavasti Anneli saadaan vielä kiinni tästä. Kukaan,ei KUKAAN muu kuin syyllinen anna lasten olla talossa ja käydä vielä itse muka ottamassa vähän puukosta. Jos siellä olisi ollut joku vieras TAPPAJA kuten Anneli väitti, miksi ei pelastanut lapsia turvaan ja meni muka vielä katselemaan murhaa.. :lol:
Muistutan edelleen, että syyttömän ihmisen vainoaminen on rikos. Toivon, että poliisilla riittää resursseja Ulvilan murhan silminnäkijöiden suojelemiseen ja heidän vainoajarinkinsä paljastamiseen.
Kuka vainoaa, eikö sinusta ole hyvä että asia tutkitaan nyt kunnolla?
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11881
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »



Kyllä näin on. Hyvä, että asiat tutkitaan ja että mahdolliset syytteet nostetaan epäiltyjen rikosten mukaan.

Lainaukset korvattu nuoliviittauksella
-NILS-
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
Vastaa Viestiin