Eli tuo oli venäläisten laiva
Kyllä sielä Pietarissa nyt kuhina käy
Voi syytöntä uhria itänaapurissa, kyynel oikein. Mitähän jos siitä tehtäisiin aikuisten oikeasti uhri ensialkuunsa. Ensimmäinen kohta kun ei ole mahdollista.kantavapalju kirjoitti: La Joulu 28, 2024 2:50 pm https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010927162.html
Eli tuo oli venäläisten laiva.
Kyllä sielä Pietarissa nyt kuhina käy

Ryssät jatkaa vähän samaa linjaa Pohjois-Korean kanssa, jossa ensimmäistä kertaa golfia kokeillut Kim Jong-il löi heti 11 hole-in-onia.Eriksson kirjoitti: Ti Joulu 31, 2024 8:05 pm Kertoo kyllä kaiken ryssien saatananmoisesta typeryydestä että kitukasvuinen kääpiö joka kaatuu pienestäkin tuulesta ja joka ei edes urheilija ole valitaan vuoden urheilijaksi.
Noi on tietysti sillai kivoja ja viattomia uutisia. Vähän ryssät on mitään hauskaa aikaansaaneet koskaan ja kohta kolmen vuoden aikana ei senkään vertaa mutta nämä kyllä saavat suun messingille.
https://yle.fi/a/74-20134359Venäjä menetti miljarditulot – Ukraina sulki hanat Eurooppaan menevältä venäläiskaasulta
Päätös sulkea kaasuhanat on lisännyt jännitteitä Slovakian ja Ukrainan välille.
10:23 • Päivitetty 11:10
Juttu tiivistettynä
Venäläisen maakaasun vienti Ukrainan kautta Eurooppaan on keskeytynyt, koska Ukrainan ja Venäjän sopimus päättyi 1. tammikuuta.
Ukrainan energiaministeri ilmoitti kaasukuljetusten pysähtymisestä kansallisen turvallisuuden vuoksi, ja tämä voi aiheuttaa Venäjälle miljardien eurojen tappiot.
EU on vähentänyt riippuvuuttaan venäläisestä energiasta hankkimalla kaasua muun muassa Norjasta ja Yhdysvalloista, vaikka Moldova voi kärsiä sopimuksen päättymisestä.
Venäjä jatkaa kaasutoimituksia Eurooppaan TurkStream-putken kautta, joka palvelee Bulgariaa, Unkaria ja Serbiaa.
-----
Venäläisen maakaasun vienti Ukrainan läpi Eurooppaan loppui varhain keskiviikkona.
Syynä on, että Ukrainan kaasutoimitusyhtiö Naftogasin ja venäläisen Gazprom-kaasuyhtiön sopimus umpeutui 1. tammikuuta.
Venäläiskaasu on virrannut Eurooppaan Ukrainan läpi kulkevien Neuvostoliiton aikaisten putkien kautta. Sodassa olevat Venäjä ja Ukraina eivät ole päässeet sopuun kaasuviennin jatkamisesta.
Ukrainan kautta tullutta venäläiskaasua ovat ostaneet esimerkiksi Slovakia ja Itävalta.
– Olemme pysäyttäneet venäläisen kaasun kuljetukset. Tämä on historiallinen tapahtuma. Venäjä menettää markkinoitaan. Se kärsii taloudellisia tappioita, Ukrainan energiaministeri Herman Haluštšenko sanoi uutistoimisto Reutersin mukaan.
Ukrainan energiaministeriö lisäsi, että kaasukuljetukset pysäytettiin maan kansallisen turvallisuuden etujen perusteella.
https://yle.fi/a/74-20134149Harvinainen kuva: Kim Jong-unin tytär käveli rannalla isänsä kanssa – paikkaan aukeaa lomakohde venäläisille
Pohjois-Korean johtajan mukaan uusi lomakeskus on ensimmäinen suuri askel maan turismin kehittämiseksi.
Kuvassa Kim Jong-un kävelee tyttärensä kanssa rannalla kesäisessä säässä, taustallaan ranta ja rakennuksia.
Kim Jong-un käveli tyttärensä kanssa rannalla ”Kalman rannikon turismialueella” 29. joulukuuta.
31.12.2024 10:14
Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un aikoo tehdä maastaan rantalomakohteen turisteille.
Kim osallistui tällä viikolla tyttärensä kanssa tilaisuuteen, jossa paljastettiin suunnitelmia maan itäosassa sijaitsevasta uudesta Wonsan-Kalman matkailukeskuksesta. Tyttären nimen uskotaan olevan Kim Ju-Ae.
Pohjois-Korean valtion uutistoimisto KCNA julkaisi kuvia, joissa näkyy, kuinka Kimit kävelevät merenrannalla ja tyhjällä hotellialueella.