KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Hermione
Horatio Caine
Viestit: 6102
Liittynyt: Ma Kesä 22, 2020 6:38 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Hermione »

Tarinat riitelystä ovat syntyneet vuosia itse tapahtuman jälkeen. Niiden syntyyn on vaikuttanut mm. kuulusteltavalle valehtelu tapahtumien kulusta, johdattelu, uuvuttaminen ja painostus, sekä lasten kertomuksiin mm. elinolosuhteet, vieraannuttaminen ja mediasta saadut tiedot.

Tarinoiden myöhempi tarkentaminen ei tuo lisää tarkkuutta tarinaan, mutta luo merkittävän riskin sille, että tarinaan tulee mukaan ns. valemuistoja. Aivot eivät ole kuin kovalevy, josta voi avata muistoja ja tallentaa ne takaisin muuttumattomana. Jokainen muistelukerta saattaa muuttaa muistoa.

Kuulustelukertomukset ovat aina toissijaisia tekniseen evidenssiin nähden. Tai näin ainakin pitäisi olla varsinkin silloin, kun arvioidaan syyllisyys/syyttömyyskysymyksiä. Tuoreeltaan annetut tiedot ovat suurimmalla todennäköisyydellä tarkimpia. Jos asioihin palataan 3-5 vuoden päästä, on havaintojen luotettavuus jo paljon heikompi.
mikkihirmu
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: La Kesä 24, 2023 4:06 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja mikkihirmu »

↑↑
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tapahtumakulku on tod. näk. syin näin.

Kovasti vaikuttaa siltä ,että Koskisen ja Uotin rekot ovat asemoitu siten että syyllistäminen A.Auria kohtaan olisi mahdollisimman selkeästi
nähtävissä ,elikkä mitään huppista ei olisi koskaan ollut .

Jukkahan on ollut tuossa tilanteessa tiettävästi seisomassa sängyn vieressä ja Anneli on noussut kontalleen tai ainakin herännyt ja Jukka vielä aivan koskematon kun tyttö on käynyt ensi kerran katsomassa. Mitään viitteitä siitä että puolisot olisivat tapelleet ennen hänen saapumistaan ,ei nähtävästi ole ollut ,elikkä tyttö olisi sen kyllä huomioinut koska Jukan käyttäytyminen olisi vaikuttanut olevan jotain muuta kuin rauhallinen ,kun hän kehottaa tyttöä rauhallisesti lähtemään takaisin nukkumaan.
Mikäli Jukka olisi ollut kiihtyneessä mielentilassa tyttö olisi sen varmasti huomannut ja olisi kysynyt luultavasti asiasta muutakin kuin sen,että miks te rikkositte ikkunan.
Tietääkseni hän ei herännyt mihinkään muuhun kuin äitinsä kiljaisuun kun lasiin lyötiin jollain raskaalla välineellä ja jotka molemmat täytyi myös kuulua Amandan huoneeseen.
Tuon ensimmäisen lyönnin jälkeen sisälle tunkeutuva hyökkääjä halusi hetkeen aikaa kuulostella , johtuuko tuosta lyönnistään mitään
mikä osoittaisi sen ,oliko huoneessa ketään vai oliko siellä kenties vain lapsi , Lapsia tai mahdollisesti vanhemmat tai nukkuiko siinä huoneessa yleensä ketään johon tuo ovi johti .
Hän pystyi ehkä ikkunaverhon sivuraosta näkemään kun tyttö tuli katsomaan ja saattoi jopa kuulla hänen kysymyksensä ja vielä sen miten Jukka pyysi tyttöä menemään takaisin nukkumaan ja mitään hätää ei ole.
Tämän jälkeen hyökkääjä oli varma että hänen kohteensa on juurikin tämän oven takana olevassa huoneessa ja kun tyttö oli poistunut paikalta ,hän hetken odotti ja ehkä n. minuutin kuluttua alkoi lyömään lasia rikki kahta kovemmalla voimalla ,jolloin Jukka oli havainnut että sisään todellakin pyrkii joku tuntematon . Hänellä ei luultavasti ollut aavistusta ,missä tarkoituksessa tulija olisi. Kuitenkin
hän huomasi Annelin nousseen sängyssä seisaalleen ja piti peittoa suojanaan ,koska lasia alkoi tulla sisään enemmän .
Jukka huomasi takan vieressä olevat klapit ja ajatteli niillä pärjäävänsä tulijalle jos hänellä olisi jotai aikomuksia tulla kimppuunsa.
Hän otti siitä 2 klapia turvakseen , mutta hyökkääjän päästessä sisään huomasi ,että nämä turvakseen ottamansa klapit olivat täysin riittämättömiä pysäyttämään lähes 2 metrisen hyökkääjän ,joka sai hetkessä klapit pois Jukalta ja puolestaan yritti lyödä niillä Jukkaa ,mutta koska Jukka pystyi lyöntejä vastaan puolustautumaan ,heitti hän klapit pois ja otti vyön alle kiinnittämänsä veitsen käyttöön ja alkoi sillä huitomaan summittaisesti sinne tänne . Lopulta hän pääsi Jukkaan käsiksi ja kaatoi Jukan päinmakuulle sänkyyn ,johon Jukka tuupertui ja kivusta vavisten kun hyökkääjä tikkasi veitsellään yrittäen samalla huutaa Annelia apuun.
Lopulta hyökkääjä sai kymmenien tikkausten jälkeen vedettyä Jukan lattialle ja jossa Jukka oli edelleen hengissä ,tekijä nousi kontaltaan Jukan päältä ja tiesi että Jukkaa ei voi jättä niin että hänet pystyttäisiin pelastamaan ja nouti lasin rikkomisessa käyttämänsä astalon oven nojalla ja tuli vielä tämän jälkeen antamaan ne lopulliset iskut ,joilla varmisti sen ,että Jukka ei koskaan tule kertomaan kuka hänet tappoi mikäli hän olisi hänet tunnistanut.
Tuo oli kuitenkin turhaa ,koska Jukka ei olisi häntä tunnistanut vaikka olisi henkiin jäänytkin
Näin uskon.

Lainaukset korvattu kahdella nuoliviittauksella. Punakynä vaihdettu tummennukseen
-NILS-
Syvänmeren kalmari
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: La Joulu 28, 2024 10:32 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Syvänmeren kalmari »

mikkihirmu kirjoitti: La Tammi 04, 2025 2:30 pm Mitään viitteitä siitä että puolisot olisivat tapelleet ennen hänen saapumistaan ,ei nähtävästi ole ollut ,elikkä tyttö olisi sen kyllä huomioinut koska Jukan käyttäytyminen olisi vaikuttanut olevan jotain muuta kuin rauhallinen ,kun hän kehottaa tyttöä rauhallisesti lähtemään takaisin nukkumaan.

Puolisoiden riidasta on kertoneet niin 9v lapsi kuin 7v lapsikin. Myös jossain vaiheessa anneli itse samassa yhteydessä, kun kertoi että on mahdollista että riita myös lähti molempien hallinnasta, vaikka sitä ei täällä vakavasti tunnuta otettavankaan.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1760
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Private dick »

mikkihirmu kirjoitti: La Tammi 04, 2025 2:30 pm Tähän sijoittuu aivan uskomaton tarina josta Agatha Christiekiin olisi kateellinen.
Mistä vatusta saat tämmöisen fantasian päähääsi vaikket ollut mukana! Tiesit jopa että veitsi kiinnitetty vyön alle ja muita yksityiskohtia. Mä ole kui klapil päähä lyöty! Kohta joku alkaa ottamaan todesta niinkuin olisi silminnäkijän todiste.
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11882
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

Syvänmeren kalmari kirjoitti: La Tammi 04, 2025 4:11 pm Puolisoiden riidasta on kertoneet niin 9v lapsi kuin 7v lapsikin. Myös jossain vaiheessa anneli itse samassa yhteydessä, kun kertoi että on mahdollista että riita myös lähti molempien hallinnasta, vaikka sitä ei täällä vakavasti tunnuta otettavankaan.
Lapset eivät ole puolisoiden väitetystä riidasta kertoneet. 9-vuotias lapsi on kertonut heränneensä paukkeeseen, kun joku paukutti rikki heidän ikkunaansa. 7-vuotias lapsi on kuvaillut kuulemiaan ikkunan rikkomisääniä siten, että oli kuulostanut siltä, kuin joku olisi särkenyt lautasia tiputtamalla niitä lattialle. "Fiksut" aikuiset ovat sitten tulkinneet paukutuksen äänet vanhempien välisen seksin harrastamiseksi ja kuvainnolliset lautasten rikkomisäänet lähtöisin vanhempien välille kehittyneestä riitatilanteesta. Aikuiset (poliisit, sosiaalityöntekijät, psykologit yms.) ovat tulkinneet lasten alkuperäisiä kertomuksia väärin ja saaneet aikaiseksi tämän sopan, jota tässä on yritetty purkaa siitä lähtien, kun sopan keitto alkoi.

Missä vaiheessa sinulta meni usko siihen, ettei alkututkintaa olisi aikoinaan tehty asianmukaisesti ja ettei silloin olisi tehty oikeita johtopäätöksiä tekijän suhteen?
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3961
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

Hermione kirjoitti: Ti Joulu 31, 2024 1:09 pm Minä kuulen tallenteelta todellisen hädän, ja mielestäni saa olla aika tunnekylmä ja empatiakyvytön ihminen, jos ei sitä hätää huomaa.
Auerin lynkkausporukalla on taustalla se (vahvistus)harha, että Auerin olisi pitänyt tällaisessa, täysin käsittämättömässä ja poikkeuksellisessa tilanteessa toimia jollakin tietyllä, täsmälleen oikealla tavalla, jos hän ei ole tekijä.

Korostan, että tämä on vain oma mielipiteeni, joka voisi olla erilainen, jos Auer esimerkiksi olisi kylmänviileästi ja rauhallisesti kertonut hätäkeskukselle heidän kotiinsa murtaudutun ja jonkun tuntemattoman henkilön iskevän Lahtea veitsellä. Siis voisi, sillä en pidä mahdottomana, että psykiatria ja psykologia löytäisivät tällaiseenkin käyttäytymiseen järkeviä selityksiä Auerin syyttömyyden tapauksessa.

Toisaalta hätäkeskustallenne ei edes ole mitenkään oleellinen todiste. Kun tekninen todistusaineisto ei osoita sitten missään määrin Auerin suuntaan (ml. lavastuksen suuntaan), niin ei tässä objektiivisesti arvioiden ole annettu lähellekään väärää tuomiota.
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
Avatar
Cohle
Martin Riggs
Viestit: 644
Liittynyt: Ke Elo 23, 2023 8:51 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Cohle »

Private dick kirjoitti: La Tammi 04, 2025 4:29 pm
mikkihirmu kirjoitti: La Tammi 04, 2025 2:30 pm Tähän sijoittuu aivan uskomaton tarina josta Agatha Christiekiin olisi kateellinen.
Mistä vatusta saat tämmöisen fantasian päähääsi vaikket ollut mukana! Tiesit jopa että veitsi kiinnitetty vyön alle ja muita yksityiskohtia. Mä ole kui klapil päähä lyöty! Kohta joku alkaa ottamaan todesta niinkuin olisi silminnäkijän todiste.
Nimenomaan. Rikoksena tämä on mitä tyypillisin suomalainen henkirikos.

Uskomattomia on lähinnä nämä houreet, joita tänne tarinoidaan.
Kun ei tee mitään, niin ei tee mitään väärinkään.
kapteeni
Sofia Karppi
Viestit: 430
Liittynyt: Ti Kesä 05, 2007 7:13 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja kapteeni »

Poliisia tunnetusti mielistelevä MTV ei tietenkään kysellyt, miksi juuri nyt KRP astuu estradille. Onko tällä yhteys seksuaalirikoksen kumoamiseen?

Aika Orwellia ois, jos Auer vielä kerran joutuisi syytteeseen tästä. Mistä sitä tietää, vaikka poliisi tai syyttäjä löytäisi vielä uuden hokkuspokkus ukon tai akan, joka löytää uusia todisteita planeettojen asennoista tai heinäsirkkojen soitosta.

Kaippa vapauttava tuomio pitäisi purkaa, ennen kuin uusi syyte voidaan nostaa? Luulisi kynnyksen olevan korkealla
Avatar
Pieni liekki
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 11882
Liittynyt: Ke Joulu 25, 2013 9:38 am

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Pieni liekki »

kapteeni kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:30 pm Poliisia tunnetusti mielistelevä MTV ei tietenkään kysellyt, miksi juuri nyt KRP astuu estradille. Onko tällä yhteys seksuaalirikoksen kumoamiseen?
Kyllä sillä hyvin voi olla yhteys serituomioiden kumoamiseen, koska tapaus on noussut jälleen esille. Tutkinnan siirtoa on myös useamman kerran vuosien varrella viranomaistahoilta pyydetty. Kaikki tuntuvat käsittääkseni tällä hetkellä tyytyväisiltä siihen, että KRP on ottanut asiassa tutkintavastuun, vaikka ei aktiivitutkintaa edes asiassa tekisikään.
kapteeni kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:30 pm Aika Orwellia ois, jos Auer vielä kerran joutuisi syytteeseen tästä. Mistä sitä tietää, vaikka poliisi tai syyttäjä löytäisi vielä uuden hokkuspokkus ukon tai akan, joka löytää uusia todisteita planeettojen asennoista tai heinäsirkkojen soitosta.
Olen samaa mieltä, että Orwellia olisi, jos Auer olisi vielä joskus syytteessä tästä asiasta. Syytöntä ihmistä on vaikea saada tuomituksi, mutta Auer on esimerkki, että päätä puuhun hakkaamalla sekin onnistuu ja vielä moneen kertaan. Onneksi tavalliset ihmiset ovat viimein alkaneet kiinnostua oikeusturvastaan.
kapteeni kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:30 pm Kaippa vapauttava tuomio pitäisi purkaa, ennen kuin uusi syyte voidaan nostaa? Luulisi kynnyksen olevan korkealla
Vaasan hovioikeuden vuonna 2015 Ulvilan murha-asiassa antama ratkaisu on todella hyvin perusteltu, vaikka muutama sekava kohta sinnekin mahtuu. En tiedä, mikä taho edes lähtisi kyseisessä asiassa purkua hakemaan.

Mitä mieltä olet Ulvilan murhaajasta tänä päivänä?
"If she confesses the game ends, there's no need to continue this. But if she doesn't confess and is innocent - the game continues."
JasseHames
Perry Mason
Viestit: 3961
Liittynyt: Ke Tammi 06, 2021 4:54 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja JasseHames »

Pieni liekki kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:58 pm Tutkinnan siirtoa on myös useamman kerran vuosien varrella viranomaistahoilta pyydetty. Kaikki tuntuvat käsittääkseni tällä hetkellä tyytyväisiltä siihen, että KRP on ottanut asiassa tutkintavastuun, vaikka ei aktiivitutkintaa edes asiassa tekisikään.
Sitäpä ei tarvitse pyytää, jos kyseessä on KRP, joka muistaakseni nykyisten säännösten mukaan voi ottaa omakseen minkä tahansa rikoksen tutkinnan. Ja muistaakseni tällainen sääntömuutos tehtiin Aarnion johtaman Helsingin huumerikosyksikön perseilyn vuoksi.
"Kostin" sukkanukke/sivupersoona kuvittelee suuruusharhoissaan tuntevansa Castrén & Snellmanin osakkaan:
Ross Sullivan kirjoitti: Ma Tammi 06, 2025 1:42 am Mulla on muuten kaveri Kassun osakkaana!
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Private dick kirjoitti: La Tammi 04, 2025 4:29 pm
mikkihirmu kirjoitti: La Tammi 04, 2025 2:30 pm Tähän sijoittuu aivan uskomaton tarina josta Agatha Christiekiin olisi kateellinen.
Mistä vatusta saat tämmöisen fantasian päähääsi vaikket ollut mukana! Tiesit jopa että veitsi kiinnitetty vyön alle ja muita yksityiskohtia. Mä ole kui klapil päähä lyöty! Kohta joku alkaa ottamaan todesta niinkuin olisi silminnäkijän todiste.
Ei kannata epäillä palstan asiantuntijoiden tutkimuksia. He ovat monien vuosien sitkeällä ja taitavalla tutkinnalla kyenneet erittäin hyvin selvittämään tätä juttua. Harmi että poliisi ei ole halunnut, tai osannut, panostaa tosissaan murhaajan tavoittamiseen vaan on tehnyt työnsä puolitehoisesti, jos edes sitäkään.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1760
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Kenties olen katsonut liikaa tv-dekkareita mutta eikös se ole rikollista jos tietää jotain olennaista murhakeissistä eikä kerro poliisille?
MrEhtivä

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja MrEhtivä »

Private dick kirjoitti: La Tammi 04, 2025 8:15 pm Kenties olen katsonut liikaa tv-dekkareita mutta eikös se ole rikollista jos tietää jotain olennaista murhakeissistä eikä kerro poliisille?
Kyllä on rikollista ja ei ole rikollista jos kertomisen takia itse voi joutua syytteeseen.
kapteeni
Sofia Karppi
Viestit: 430
Liittynyt: Ti Kesä 05, 2007 7:13 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja kapteeni »

Pieni liekki kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:58 pm Mitä mieltä olet Ulvilan murhaajasta tänä päivänä?
En oikein mitään mieltä...hovioikeuden päätös on minunkin mielestäni oikea, vaikka en pienessä päässäni osaa ajatella niin että Auer on 100 % varmasti syytön. Niin ristiriitainen todistusaineisto, että vaikea siitä on kallistaa vaakaa mihinkään suuntaan.

Ei tämän pitäisi olla näin isoa asia ja viranomaisten pakkomielle, jos ajattelee asian alkujuurta. Parisuhdekriisin kytkeytyvä henkirikosepäily on vakava asia mutta ei maailmanloppu jos tapahtumista ei saada selkoa.

Lueskelin Kuusirannan kirjan. Äkkiseltään ihan loogisia ajatuksia ja hyviä kysymyksiä, mutta etenee valikoiduin faktoin( niin kuin toki moni muukin). Ei sano hyvää, jos viranomaisella menee yksittäinen keissi ihon alle näin pahasti. Kuusiranta isossa määrin toistaa kuin papukaija jo moneen kertaan mediassakin pureskeltuja asioita, miksi?

Olisi mielenkiintoista, jos se potentiaalinen "kostomotiiviepäilty" ulkopuolinen saataisiin nyt tutkittua kunnolla.
Gaikowski
Armas Tammelin
Viestit: 85
Liittynyt: To Maalis 31, 2016 10:01 pm

Re: KRP aloittaa Ulvilan murhan tutkinnan

Viesti Kirjoittaja Gaikowski »

Tutkinta aloitettiin ja nyt jo puhutaan yleisesti uudesta oikeudenkäynnistä.Saapa nähdä tuleeko sellaista mutta vähän epäilyttää vaikka omasta mielestä en näe mahdollisuutta että tekijä olisi joku muu kuin Anneli.
Vastaa Viestiin