Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
-
Saimaanorppa
- Martin Beck
- Viestit: 842
- Liittynyt: To Tammi 14, 2021 10:13 am
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Siellä on päässyt joku vähän harjoittelemaan autolla ajoa 
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Mitä enemmän noita kuvia katsoo, sitä selkeämmältä tuntuu että auto suistunut alamäestä oikealle (kuten poliisikin sanonut). Sieltä suunnasta on yhtä jyrkkä mutka sillalle kuin uutisten valokuvissakin.vanhellsing kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:17 pm Mullakin jo pääpyörällä ja mistään en varma ole. itsekin helposti sekoitan asioita jos on karttakuvia joissa yleensä pohjoinen on ylhäällä ja länsi vasemmalla ja rinnalla valokuva. Valokuvasta taas ei näy ilmansuuntia ja päässään helposti ajattelee valokuvasta että pohjoinen on ylhäällä jos samaan aikaan vieressä on karttakuva ja niitä keskenään vertailee, kompassi kyllä helposti menee sekaisin ja sitten keskusteluissa menee puurot ja vellit sekaisin.
Onneks huomenna tulee varmasti lisäselkeyttä. Sit kun poliisi vääntöä asian rautalangasta, 80% ymmärtää ja loput 20% jää edelleen vänkäämään vastaan.
P. S. Köster: Ketään ei liene kiinnosta sun kynttilöiden sytyttely, voisit välillä tuoda asiaa ketjuun tuon kynttilämantran sijaan.
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Kaikissa vag konsernin autoissa ovi aukeaa sisäpuolen kahvasta vaikka ovi olisi lukossa, ei ole mikään Audin erikoisominaisuus.Vesieriste kirjoitti: La Tammi 04, 2025 10:31 pmEi pidä paikkaansa, audin automaatti lukko aukeaa ihan vaan kahvaa kääntämällä, ei edes kahdesti vaan kerran, toisista autoista poiketen. Aivan kuin ei olisi edes ollut lukossa.Jenski.V kirjoitti: La Tammi 04, 2025 6:33 pm Ja tuli mieleen onkohan volkkarissa sama kuin samanikäisessä audissa et keskuslukitus menee muutenkin päälle auton lähdettäessä liikkeelle.... Aukee vasta kun auton sammuttaa/painaa napista...
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Jutut oli kyllä sekavia ylä- ja alamäestä.
Tuo kohta missä on ulosajo tapahtunut on pelkkä alamäki, ja sillan jälkeen vasta ylämäki, joka nousee Klaukkalan tielle. (Nuoret tulivat Klaukkalan kehätieltä kohti Klaukkalan tietä)
Kaikki spekulaatio siitä että on jääty mäkeen kiinni, ei voi olla mahdollista. Muuten olis pitänyt mennä sillan yli ja peruuttaa takaisin sillan toiselle puolelle. Kallistus ulosajon kohdalla ei näy. Edelleen ajattelen et puskenut ulos kohti betoniporsasta ja sit korjattu liikaa, ja tiputtu jokeen.
auton lommot on kaikki oikealla puolella.
Tuo kohta missä on ulosajo tapahtunut on pelkkä alamäki, ja sillan jälkeen vasta ylämäki, joka nousee Klaukkalan tielle. (Nuoret tulivat Klaukkalan kehätieltä kohti Klaukkalan tietä)
Kaikki spekulaatio siitä että on jääty mäkeen kiinni, ei voi olla mahdollista. Muuten olis pitänyt mennä sillan yli ja peruuttaa takaisin sillan toiselle puolelle. Kallistus ulosajon kohdalla ei näy. Edelleen ajattelen et puskenut ulos kohti betoniporsasta ja sit korjattu liikaa, ja tiputtu jokeen.
auton lommot on kaikki oikealla puolella.
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Älä viitsi. Korotat vain itseäsi jalustalle. Tunnen suurta empatiaa tämän tapauksen uhrien omaisia kohtaan. Täällä kuitenkin tietääkseni keskustellaan onnettomuudesta ja sen syistä eikä liiemmin sytytellä kynttilöitä...Köster kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:17 pmSinun ja muutaman muun kommentoijan empatian puutteen ymmärtäminen on vaikeaa. Yhdestoista kynttilä jo menossa.Knobster kirjoitti: La Tammi 04, 2025 10:31 pmTaisi olla jo kahdeksas kynttiläsi koska sytytit sen nimimerkki puhelinkortille jo kahdesti.Köster kirjoitti: La Tammi 04, 2025 10:23 pm Sairasta kommentointia Knobster. Sytytän seitsemännen kynttilän sinulle. Oletko lukenut, miten auto lopulta on ”kaiteen päältä” mennyt? Liukas alamäki tässä todennäköisesti riittänyt, koska kuski ollut nuori.
Ja niin, olen lukenut. Sitähän minä tässä olen kertonut mistä on tultu ja miten. Kuinka perkeleen hankala se on tajuta että ainoastaan tuo kaide ihmetytti? Kuski varmasti nuori, se ei poista syyllisyyttä. Sitä ennenminkin pitäisi olla varovaisuutta jos on kokematon, tie on vieras tai/ja keli ja näkyvyys huonoja. Mikä tässä on niin vaikeaa?
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Ei siinä mitään peruutusta ole ehditty tekemään vaan siinä missä on sutimista, auto on lähtenyt valumaan taaksepäin ihan sama painoiko kuski jarrua vai ei. Kävin paikalla ja sillä kitkalla ei auto pysy edes paikallaan siinä mäessä. Auto on valunut nahkoineen takaperin jokeen ja se selittää myös takapään vauriot kun takapää osui koivuun auton käännyttyä kylkiasentoon.phonyjoker kirjoitti: La Tammi 04, 2025 8:31 pmTämä mullekkin tuli heti mieleen kun näin kuvan, jossa punasta maalia mäessä, että oltais yritetty peruuttaa takaspäin sillalle. Toinen vaihtoehto on, että poliisi olis merkannut jarrutusjäljet maahan, mutta nuo näyttää omaan silmään enempi sutimisesta aiheutuneilta jäljiltä. Eli jäisen mäen nousu osottautunut mahottomaks ja meinattu palata takas mistä tultiin.Ja siis ettei mene liian sekavaksi niin olen ymmärtänyt että etuvetoinen auto on pyrkinyt tuota mäkeä ylöspäin, ei ajanut alas.
Ihmettelen näitä kymmeniä kommentoijia selostamassa alamäkeen ajamista. Jos pito loppuisi alamäessä, abs sallisi ohjaamisen. Kun auto lähtee taas ylämäkeen juututtuaan valumaan väkisin takaperin nollasta pyörien ollessa lukossa, abs ei toimi koska auto luulee olevansa paikallaa, ja silloin auto valuu tangenttia kohti eli just siihen puisen pylväskaiteen päälle.
Se punanen spray on samassa kohdassa jossa se auto on alkanu sutia oikealla etupyörällä, eli siihen asti se etuvetonen auto puolikuntoisilla nastarenkailla pääsi.
-
maxi
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1459
- Liittynyt: La Loka 14, 2017 8:52 am
- Paikkakunta: Joulupukin maa
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Linnanen kirjoitti: La Tammi 04, 2025 10:44 pmJoko et asemasi edellyttämällä tavalla lukenut yksityistielakia tai et ole ymmärtänyt lukemaasi.Ihan huuhaata kirjoitat.
Yksityistie on yksityisomaisuutta eikä sillä ole liikennöinti lupaa muilla kuin osakkailla. Jos yksityistie saa kunnan tai valtion avustusta muiden liikennöintiä ei voi kieltää. Liikennemerkein yksityisyyttä tehostetaan ettei epäselvyyttä käyttöoikeudesta pääse syntymään. Siksi myös suositellaan liikennemerkkien asettamista yksityisteiden alkupäihin. Kunnan tai valtion antama avustus ei velvoita tien talvihoito toimenpiteitä vaan yksityistien hoitokunta päättää kunnossapidon tarpeesta. Kyseistä tulvatietä en tunne enkä tiedä onko yksityistie vai yleinen.
Nämä seikat tiedän yhden yksityistien hoitokunnan tieasiamiehen roolissa.
Aloitetaan siitä, että hoitokunnalla tai tiekunnalla ei ole tieasiamiestä. Tiekunnalla voi olla hoitokunta TAI toimitsijamies (YksTL 49 §). Halutessaan tiekunta tai tieosakkaat voivat ostaa tieisännöitsijäpalveluja.
Ja sitten itse asiaan. Muut kuin tieosakkaat tarvitsevat luvan säännöllisiin ja tilapäisiin kuljetuksiin, säännölliseen kulkemiseen sekä tien kunnossapitokustannuksia selvästi lisäävän toimintaan (YksTL 28 §). Jos kulkeminen on satunnaista, lupaa ei tarvita.
Lupaa tien käyttämiseen ei kuitenkaan tarvita jokamiehenoikeuden nojalla tapahtuvaan kulkemiseen (jalankulku, pyöräily, hiihto, ratsastus) tai välttämättömien viranomaistehtävien tai postilain mukaisen yleispalvelun toteuttamisen edellyttämään tienkäyttöön. (YksTL 28 §)
Tiekunnan kokous tai kaikki tieosakkaat yksimielisesti voivat päättää rajoittaa tai kieltää muiden kuin osakkaiden (tai heille suuntautuvaa) moottoriajoneuvoliikennettä (YksTL 29 §). Valtion tai kunnan tukea saaneella yksityistiellä tämä ei kuitenkaan ole mahdollista kuin hyvin poikkeustapauksissa (YksTL 85 §). Rajoitus tai kielto on osoitettava asianmukaisilla liikennemerkeillä, joihin lisäksi saatava kunnan lupa ja jotka on ilmoitettava valtakunnalliseen tiestötietojärjestelmään (YksTL 50 §)
Maanomistaja ei voi ilman tiekunnan ja kaikkien tieosakkaiden suostumusta sulkea tai rajoittaa maidensa läpi kulkevan tien liikennettä (YksTL 29 §)
Oltaisko nyt sitä mieltä, että yksityistiellä saa ajaa satunnaisesti kuka vaan, ellei rajoitusta tai kieltoa ole yksityistielain ehtojen mukaisesti lainvoimaisesti päätetty ja osoitettu kunnan luvalla asetetuilla tieliikennelain mukaisilla asianmukaisilla liikennemerkeillä?
Tulvatien risteyksessä merkkejä ei ole, joten asiasta vänkääminen tai höpöhöpöluulojen levittäminen on turhaa ja jopa vahingollista.
Yöllinen seurue on liikkunut tuolla täysin laillisesti. Vaikka tien päissä olisi ollut lailliset kiellot, niin mahdollinen osakkaiden luo suuntautunut liikenne olisi silti ollut sallittua.
Yli kymmenevuotta olen ollut tieasiamies ja olen toiminut yksityistien hoitokunnan puheenjohtajana saman ajan, tiekunnassa jossa on 102 osakasta tällähetkellä. Kouluttautunut alalle ja tiedän tarkalleen mistä kirjoitan. Laillisesti yksityistiellä liikkuu osakkaat ja liikenteellisen luvan saaneet ei osakkaat. Ilman lupaa poliisi, pelastus ja palohenkilöstö. Liikennemerkein osoitetulla kiellolla tiekunta siirtää myös vastuuta tien käyttäjälle mikäli käyttäjä rikkoo autoaan tai muuta kulkuneuvoa tiestöstä johtuvasta liikenteellisestä haitasta johtuen ja on ollut luvattomasti ei osakkaana tiestöllä liikennöimässä. Valitettavan usein mikäli tiellä ei ole puomia sulkemis tarkoitukseen tiestöjä käytetään härskisti hyväkseen ilman lupia.
Tämä ei liity mitenkään tähän ko.aiheeseen joten lopetan kirjoittamisen yksityistieasioista tällä erää tähän.
Elämä on laiffii
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Ei tässä varmaan kellään ole tänään enää asiasisältöä lisättävissä. Mitäköhän tietoa oma viestisi tänne lisäsi??? Mielestäni on ollut tärkeää korostaa, ettei nuoren kuskin taidoilla ole tuossa tilanteessa voinut pärjätä ja tilannetta ennakoida. Sinua ei kiinnosta? Minua edelleen kiinnostaa ja olen kaikkien uhrien puolesta surullinen. Sinulle seuraava kynttilä.Amy kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:27 pmMitä enemmän noita kuvia katsoo, sitä selkeämmältä tuntuu että auto suistunut alamäestä oikealle (kuten poliisikin sanonut). Sieltä suunnasta on yhtä jyrkkä mutka sillalle kuin uutisten valokuvissakin.vanhellsing kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:17 pm Mullakin jo pääpyörällä ja mistään en varma ole. itsekin helposti sekoitan asioita jos on karttakuvia joissa yleensä pohjoinen on ylhäällä ja länsi vasemmalla ja rinnalla valokuva. Valokuvasta taas ei näy ilmansuuntia ja päässään helposti ajattelee valokuvasta että pohjoinen on ylhäällä jos samaan aikaan vieressä on karttakuva ja niitä keskenään vertailee, kompassi kyllä helposti menee sekaisin ja sitten keskusteluissa menee puurot ja vellit sekaisin.
Onneks huomenna tulee varmasti lisäselkeyttä. Sit kun poliisi vääntöä asian rautalangasta, 80% ymmärtää ja loput 20% jää edelleen vänkäämään vastaan.
P. S. Köster: Ketään ei liene kiinnosta sun kynttilöiden sytyttely, voisit välillä tuoda asiaa ketjuun tuon kynttilämantran sijaan.
“Luoti kummankin kohtaa, ja paikalle jää vain kaiken turhuus ilmaan väreilemään, vain kaiken turhuus tuon voi ymmärtää” – eput -
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
No nyt! Saimme ensikäden tietoa paikalla käyneeltä. Kiitos! Epäilemättä siellä on jo sotkettu joka suuntaan uusia jälkiä, mihin aikaan olit paikalla?uruzu kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:29 pmEi siinä mitään peruutusta ole ehditty tekemään vaan siinä missä on sutimista, auto on lähtenyt valumaan taaksepäin ihan sama painoiko kuski jarrua vai ei. Kävin paikalla ja sillä kitkalla ei auto pysy edes paikallaan siinä mäessä. Auto on valunut nahkoineen takaperin jokeen ja se selittää myös takapään vauriot kun takapää osui koivuun auton käännyttyä kylkiasentoon.phonyjoker kirjoitti: La Tammi 04, 2025 8:31 pmTämä mullekkin tuli heti mieleen kun näin kuvan, jossa punasta maalia mäessä, että oltais yritetty peruuttaa takaspäin sillalle. Toinen vaihtoehto on, että poliisi olis merkannut jarrutusjäljet maahan, mutta nuo näyttää omaan silmään enempi sutimisesta aiheutuneilta jäljiltä. Eli jäisen mäen nousu osottautunut mahottomaks ja meinattu palata takas mistä tultiin.Ja siis ettei mene liian sekavaksi niin olen ymmärtänyt että etuvetoinen auto on pyrkinyt tuota mäkeä ylöspäin, ei ajanut alas.
Ihmettelen näitä kymmeniä kommentoijia selostamassa alamäkeen ajamista. Jos pito loppuisi alamäessä, abs sallisi ohjaamisen. Kun auto lähtee taas ylämäkeen juututtuaan valumaan väkisin takaperin nollasta pyörien ollessa lukossa, abs ei toimi koska auto luulee olevansa paikallaa, ja silloin auto valuu tangenttia kohti eli just siihen puisen pylväskaiteen päälle.
Se punanen spray on samassa kohdassa jossa se auto on alkanu sutia oikealla etupyörällä, eli siihen asti se etuvetonen auto puolikuntoisilla nastarenkailla pääsi.
-
Puhelinkortti
- Javier Pena
- Viestit: 1785
- Liittynyt: Ma Helmi 15, 2010 2:09 pm
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Waldo sanoo haastattelussa että hänen pojallaankin on kortti erikoisluvalla. Tarkoittaako tämä sitä että tällä turma-auton kuskillakin oli?
-
vanhellsing
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Täysin samaa mieltä siitä että miten auto suistui nykytietojen mukaan. Mutta puhutaan nyt ihan eri asioista, enkä nyt tätä sen enempää jaksa, nämä puheet lähti vissiin mun ja tonnikan pohdiskeluista siitä että oliko ajosuunta hesarissa oikea ja siis siinä karttakuvassa ei näissä valokuvissa missä ei ole ilmansuuntia mainittu. Toistetaan vielä eli lähtikö Tulvatielle Klaukkalantieltä vai Klaukkalan kehätieltä? Klaukkalantieltä nyt tonnikan Maps kuvien perusteella näyttäisi loogisemmalta tuohon sinunkin esittämään "Mitä enemmän noita kuvia katsoo, sitä selkeämmältä tuntuu että auto suistunut alamäestä oikealle (kuten poliisikin sanonut). ja siitä suunnasta ne Googlen street view kuvat sopisi omasta mielestäni paremmin tähän, ei oikein jaksa enään rautalangasta vääntää kun aina esittämiini kommentteihin aletaan puhua jostain ihan muusta kuin mitä olen sanonut enkä tämän paremmin osaa ilmaista asiaani mikä ei edes niin tärkeä ole joten toivon että tähänkään ei ketään vastaa mitään koska pakko taas vastata takaisin ja tässä puhutaan vain yksityiskohdista mitkä itselle on tärkeitä ja toisille ei. Osaatko sanoa noista kuvista ilmansuunnan tai kummalle isommalle tielle suunta johtaa? Mieti vaikka ensin sitä.Amy kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:27 pmMitä enemmän noita kuvia katsoo, sitä selkeämmältä tuntuu että auto suistunut alamäestä oikealle (kuten poliisikin sanonut). Sieltä suunnasta on yhtä jyrkkä mutka sillalle kuin uutisten valokuvissakin.vanhellsing kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:17 pm Mullakin jo pääpyörällä ja mistään en varma ole. itsekin helposti sekoitan asioita jos on karttakuvia joissa yleensä pohjoinen on ylhäällä ja länsi vasemmalla ja rinnalla valokuva. Valokuvasta taas ei näy ilmansuuntia ja päässään helposti ajattelee valokuvasta että pohjoinen on ylhäällä jos samaan aikaan vieressä on karttakuva ja niitä keskenään vertailee, kompassi kyllä helposti menee sekaisin ja sitten keskusteluissa menee puurot ja vellit sekaisin.
Onneks huomenna tulee varmasti lisäselkeyttä. Sit kun poliisi vääntöä asian rautalangasta, 80% ymmärtää ja loput 20% jää edelleen vänkäämään vastaan.
P. S. Köster: Ketään ei liene kiinnosta sun kynttilöiden sytyttely, voisit välillä tuoda asiaa ketjuun tuon kynttilämantran sijaan.
-
phonyjoker
- Neuvoja-Jack
- Viestit: 533
- Liittynyt: Pe Joulu 14, 2018 8:21 pm
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Uruzulle sen enempää lainailematta suoraan hänen kommenttejaan. Sivulla 15 kirjoitin seuraavaa:
Olen seurannut tätä ketjua sivusilmällä tänä iltana ja keskustelu ollut varsinaista jankkaamista. Haluaisin tietää keitä uhrit olivat. Somensa jo varmaan tulvii osanottoja ystäviltä. Voi pistää yv.
Seuraavaksi linkkasin HS:n jakaman kuvan kartasta, jonka lähteenä oli Poliisi. Sekin löytyy sivulta 15.Tuon aikasemmin linkatun HS:n jutun mukaan olisivat tulleet toisesta suunnasta. Luulis heillä olevan tarkempaa tietoa, jos asian julkasevat. Siinä tapauksessa sutimisteoriat ja mäkeen juuttumiset eivät ole mahdollisia. Auto on joko lähtenyt alamäessä lapasesta tai kuski ei ole tajunnut pimeessä miten kapea silta todellisuudessa on ja ohjannut miten sattuu.
Olen seurannut tätä ketjua sivusilmällä tänä iltana ja keskustelu ollut varsinaista jankkaamista. Haluaisin tietää keitä uhrit olivat. Somensa jo varmaan tulvii osanottoja ystäviltä. Voi pistää yv.
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Juu, ja siinä on jäljet mistä huomaa mistä auto on vinssattu ylös. Sivullinenhan tuon huomasi, ei silminnäkijä. Ja näki vain auton perän eikä tienny tai halunnut uskoa että siellä on ihmisiä. Ei sillä, jäiseen veteen meneminen yksin olisi ollut järjetöntä. Soittaja kyllä on tiedossa.EEMELI82 kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:24 pmKuten tuossa aiemmin jo mainitsin, niin hyvin suurella todennäköisyydellä vaurioita on tullut myös silloin, kun autoa on vedetty pois ja käännetty. Ymmärsin, että sitä ei ole päässyt nostamaan tuolta, vaan se on vedetty hinausauton vinssillä sieltä pois. Riittävän lähelle ei oikein pääse nostokalustolla. Tulvatieltä tuskin pystyy nostamaan ja matkaa ison tien reunaan, tuosta paikasta missä auton on ollut, tulee suorintakin reittiä kuitenkin sellainen 80 metriä.Babushka kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:19 pm Jotain vaurioita autoon on voinut tulla pelastuksen aikana ja sitten myös nostaessa. Lehtitietojen mukaan auton nosto on ollut hankala. Liekö sillalla edes kuinka suuri kantavuus?
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Jatka toki huomiohuorausta kynttilöillä niin pitkään kunnes löydät asiaan liittyvää sanottavaa.
Ja poliisia paremmin tietävälle uruzulle suosittelen seuraavaa linkkiä :
https://yle.fi/a/74-20134904
-
maxi
- Andy Sipowich NYPD
- Viestit: 1459
- Liittynyt: La Loka 14, 2017 8:52 am
- Paikkakunta: Joulupukin maa
Re: Auto suistui jokeen Nurmijärvellä 4.1.2025 – Neljä nuorta kuoli
Ymmärsin damfinin viestistä, että tie tulee hänen tontilleen kaupungin maiden läpi ja hänen tonttinsa on tuon ko.tien päässä eli on oikeutettu kieltämään omalla maallansa olevan tien osan käytön liikennemerkein tehostettuna.Linnanen kirjoitti: La Tammi 04, 2025 11:00 pmMaanomistaja ei voi kieltää tai rajoittaa maidensa läpi kulkevan yksityistien liikennettä ilman tiekunnan tai kaikkien tieosakkaiden lupaa.Niin...et voi kieltää kaupungin maa alueen kohdalla kulkevan tien liikennöintiä, mutta voit kieltää siltä osalta missä tie on vain sinun maa alueella. Jos tiellä on perustettu tiekunta ja kaupunki on tiekunnan osakas niin tiekunnan vuosikokouksessa enemmistöpäätöksellä tien hoitokunta hankkii tarvittavat liikennemerkit asettaen ne paikalleen. Mikäli tiekuntaa ei ole perustettu eikä yksiköitä osuuksista jaettu osakkaille voit tosiaan kieltää vain omalla maa osuudella kulkevan tie osuuden käyttämisen liikennemerkein.
Minun tontilleni tulee yksityistie kaupungin omistaman maa-alueen läpi, tien kunnossapito kuuluu minulle mutta kartoissa se on merkattu karttatieksi ja sillä on tien nimi.
Jos haluaisin sen suljetuksi yksityistieksi jolla ajaminen on yleisesti muilta kielletty tulisi anoa lupa ajokieltomerkille ja hankkia yksityistien merkki ja ajokiellon osoittava merkki lisäkilpineen, edes pelkkä yksityistien kyltti ei riitä merkiksi siitä että tiellä ei saa ajaa ilman erillistä lupaa.
Eli, jos yksityistielle ei ole hankittu ja laitettu ajokieltomerkkiä, sillä saa ajaa kuka tahansa ilman erillistä lupaa.
Maanomistaja voi omin luvin kieltää liikenteen omalla maallaan kulkevan tien osalta vain silloin, jos tiehen ei ole kenelläkään muulla tieoikeutta. Tyypillisesti tämä tilanne on silloin, kun tie päättyy omalle maallesi ja tieoikeudellinen osuus (tiekunnan tie) rajallesi. Tai kun on kyse yleiseltä tieltä pihaasi tulevasta tiestä, joka ei kulje metriäkään muiden mailla.
Jos maittesi kautta on yhdellekin muulle kiinteistölle tieoikeus, et maanomistajana voi kieltää keneltäkään kulkemista tuota tietä pitkin maittesi halki.
Elämä on laiffii