Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista - ei sittenkään poistettu

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
ajanpatina
Javier Pena
Viestit: 1787
Liittynyt: Ma Syys 30, 2013 5:08 pm
Paikkakunta: Loimaa, Tampere
Viesti:

Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista - ei sittenkään poistettu

Viesti Kirjoittaja ajanpatina »

AFRIKAN TÄHTI PELI POISTETAAN TURUN PÄIVÄKODEISTA

https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010943838.html

Afrikan tähti -lautapelit aiotaan kerätä pois Turun päiväkodeista. Turun apulaispormestari Piia Elo (sd) kertoo, että asiasta keskusteltiin Turun opetusjohtajan kanssa tällä viikolla.

Elo kertoo, että pelit kerätään pois, koska lapsille halutaan tarjota päiväkodeissa sellaista materiaalia, joka vastaa ”tämän päivän maailmaa”.

– Meillä ei ole syytä olla sellaisia versioita varmaan päiväkodeissa, jotka ylläpitävät sellaista maailmankuvaa, jota me emme halua ylläpitää.

Afrikan tähti -pelin hahmoista syntyi kohu muutamia vuosia sitten, Afrikan tähti -teemaisen opiskelijatapahtuman jälkeen. Helsingin yliopiston maantieteen opiskelijat pukeutuivat tapahtumassa lautapelin pelinappuloiksi, timanteiksi ja rosvoiksi. Pelin sanottiin toistavan rasistisia ja kolonialistisia stereotypioita Afrikan siirtomaa-ajalta.

Pelin valmistajan sivuilla kerrotaan, että siirtomaiden itsenäistymisen jälkeen monia pelissä esiintyviä paikannimiä on muutettu, eivätkä kaikki nimet ole enää todellisuudessa käytössä. Tästä huolimatta pelissä käytetyt nimet ovat entisellään.

Vuonna 2021 pelistä tehtiin juhlaversio pelin 70-vuotisen taipaleen kunniaksi. Juhlapainoksessa pelin rosvohahmot korvattiin panttereilla. Muutos ei ollut kaikkien mieleen ja sitä seurasi jälleen uusi kohu. Elo ei tiedä aiotaanko peli korvata uudistetulla versiolla, vai poistuuko peli pysyvästi Turun päiväkodeista.

– On syytä keskustella, onko syytä tuoda sinne ne uudet versiot ennemmin, jotta kukaan ei tunne turvattomuutta tai ulkopuolisuutta emmekä tue tällaista institutionaalista rasismia. Maailma muuttuu ja meidän on syytä pitäytyä muutoksessa mukana.

Elo kertoo, että keskustelut käynnistyivät alun perin Turun kaupungin varavaltuutettu Paco Diopin aloitteesta (vas). Diap kirjoitti ajatuksiaan pelistä myös Instagramissa.

”Afrikan Tähden kansikuva näyttää ensisilmäyksellä harmittomalta, mutta se paljastaa pelin syvimmän ongelmallisuuden. Kuvassa afrikkalainen hahmo seisoo keihäs ja kilpi kädessään. Tämä hahmo ei kuitenkaan ole neutraali tai sattumanvarainen: se on suora viittaus kolonialismin ajan stereotyyppeihin, joissa afrikkalaisia kuvattiin “primitivistisinä” ja villiä luontoa edustavina sotureina, Diap kirjoittaa päivityksessään.

”Tämä kuvasto ei vain pelkistä Afrikkaa, vaan myös vahvistaa haitallisia mielikuvia, jotka eivät kuulu nykypäivään – saati kasvatus- ja oppimisympäristöihin”, teksti jatkuu.

Vielä ei ole varmaa tietoa siitä, koska pelit kerätään pois päiväkodeista. Päätös on kuitenkin ehtinyt herättää jo vilkkaan keskustelun X:ssä.

– Turun kaupungilla keskitytään olennaiseen. Ja että ihan apulaispormestarin päätöksellä kerätään Afrikan Tähti pelit pois. Varmaan on myös päätös siitä että Turun päiväkodeissa ei ole tyttöjä ja poikia, on vaan lapsihenkilöitä. Mihin tämä Suomi on menossa.#woke, eräs kommentti kuuluu.

– Vai meinaa turun kaupunki kerätä afrikantähdet päiväkodeista pois. Ei saatana mikä sirkuskaupunki.. Taidan antaa pojalle mustapekka pelin mukaan, kun/jos pelipäiviä tulee joskus, toinen kommentoi.

Elo kertoo, ettei heille ole tullut aiheesta palautetta, eikä hän ole nähnyt asiasta virinnyttä keskustelua X:ssä, koska ei enää käytä sovellusta itse.

– Aina joku suuttuu. Toisaalta meidän täytyy luoda monikulttuurista yhteiskuntaa, jossa jokainen kokee kuuluvansa ja arvoa omalle taustalleen.

– Rasismista on vaikea keskustella rakentavasti. On tehtävä toimenpiteitä siihen, ettei suomalainen yhteiskunta olisi enää niin rasistinen kuin se tällä hetkellä on.

Jenny Mäkinen / ILTASANOMAT 5.1.2025

*******************************************************************************
Sairaaksi menee yhä enenevässä määrin tämä vasemmistoliiton ja SDP:n "maailmanparannus". Hulluja ei kynnetä, eikä kylvetä, niitä kasvaa ihan itsestään, mistä tämäkin hyvänä esimerkkinä vasemmiston aivopesuohjelmistosta, mitä suomalainen lapsi saa tietää, kuunnella, katsella, oppia, jne. Tilalle varmaankin "isä aurinkoisen" teloitushistoria ja Marxismi - Leninismin "oppikirjat", kuinka 30 miljoonaa oman maan kansalaista tapettiin yhteiskunnan vihollisena paratiisimaassa Neuvostoliitossa, joka nykyään on Venäjä ja missä onnen auvoisen luo "TOVERI PUTIN".

Otsikon kirjaisinkoko vaihdettu. Oli Caps Lockilla tehtynä. Punaväri poistettu. Tummennus riittänee. Otsikko täydennetty 19.1. kun peliä ei postettukaan
-NILS-
Kaikella on aikansa.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Edistystä, 2v päästä myös perussuomalaiset poistuvat hallituksesta.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Keplotteleva konna
Perry Mason
Viestit: 3964
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 12:07 am

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Keplotteleva konna »

ajanpatina kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 2:49 pm kolonialismin ajan stereotyyppeihin, joissa afrikkalaisia kuvattiin “primitivistisinä” ja villiä luontoa edustavina sotureina
Jo tuolloin siis ymmärrettiin asia, joka nykyisin koitetaan kieltää.
"Kunniaväkivaltaa vaikea torjua" -POLIISI-
Ulkomaalaisten epäiltyjen osuuden kasvusta lähisuhdeväkivaltatapauksissa etenkin pääkaupunkiseudulla.
Lähes puolet Espoossa lähisuhdeväkivallasta epäillyistä ovat syntyneet ulkomailla.
RL11/6
Watson itse
Viestit: 5587
Liittynyt: Pe Elo 07, 2020 9:53 am

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja RL11/6 »

JanitaSlim kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 3:14 pm Edistystä, 2v päästä myös perussuomalaiset poistuvat hallituksesta.
Voisivat poistua kokonaan Suomesta tai ainakin Stadista. Eikös nuo yleensä ole jostain Viitasaarelta niin menkööt sinne takaisin.

Afrikan tähti on tosiaan menneisyyttä. Ei lapset enää pidä tuollaisista antiikkipeleistä, vaan gta vice city ja Tekkenistä, missä veri lentää. Itsekin pääsin kokeilemaan erästä väkivaltaviihdepeliä sellaisilla sukeltajanlasien omaisilla vastaanottimilla. Kyllä oli aivan mielettömän upeaa tuhdissa humalassa hakkaa päitä hajalle, silpoa ja ampua vastaantulijoita. Kuka enää edes tarvitsee katuväkivaltaa, kun sitä voi harrastaa kotona tuollaisilla laseilla? Tekkenissä oma lempihahmo on Heihachi tappeluomimaisuuksien ja erityisen viekkautensa ansiosta. Hän nimittäin tulee kelakorvauksilla toimeen, kuten suurin osa päihdemaailmaan sijoittuvista katuväkivaltapersoonista.
Itsenäisen Suomen Kansallisen Taistelujoukon Rintaman kunniajäsen jo vuodesta 1997. Tarkemmin alkukesästä, kun Captain Jack soi listahittinä radioaalloilla ja maailmassa oli vielä kaikki hyvin.
Lionel Hutz

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Lionel Hutz »

Ei perkele. Hankala tällaiseen on muuta kommentoida kuin VMP.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Lionel Hutz kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 4:08 pm Ei perkele. Hankala tällaiseen on muuta kommentoida kuin VMP.
Täysin samaa mieltä. Aivan järkyttävää millaista rasismia Suomessa on vuosikymmeniä harjoitettu. On ollut mustapekka peliä, kuka pelkää mustaa miestä leikkejä ja Afrikan tähti!
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Avatar
Suihkuputki
Alibin satunnaislukija
Viestit: 62
Liittynyt: Ke Syys 01, 2021 9:36 am

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Suihkuputki »

Niin. Historian kertominen (sisältäen myös arvostus), on nykymittapuulla kielletty.
Puntari
Hetty Wainthropp
Viestit: 483
Liittynyt: La Elo 03, 2024 9:02 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Puntari »

Lautapelejä on aika paljon erilaisia. Yhden poistuminen ei ole mikän iso asia. Ikäihmisillä pelejä oli vähemmän ja riitely tuokin pelin äärellä jonkinlanen sukupolvikokemus. Toinen kysymys on myös mitä pelejä isoissa eskariryhmissä ehditään ja pystytään peluuttamaan lapsille.

Jotenkin ihan turha kohu tämäkin, myös täällä.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15337
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja URSA »

”Afrikan Tähden kansikuva näyttää ensisilmäyksellä harmittomalta, mutta se paljastaa pelin syvimmän ongelmallisuuden. Kuvassa afrikkalainen hahmo seisoo keihäs ja kilpi kädessään. Tämä hahmo ei kuitenkaan ole neutraali tai sattumanvarainen: se on suora viittaus kolonialismin ajan stereotyyppeihin, joissa afrikkalaisia kuvattiin “primitivistisinä” ja villiä luontoa edustavina sotureina, Diap kirjoittaa päivityksessään.

”Tämä kuvasto ei vain pelkistä Afrikkaa, vaan myös vahvistaa haitallisia mielikuvia, jotka eivät kuulu nykypäivään – saati kasvatus- ja oppimisympäristöihin”, teksti jatkuu.
Kuva
https://www.masaimara.com/maasai-people.php#

Joku unohti lähettää muistion masai kansan sotureille...
Knobster
Adrian Monk
Viestit: 2963
Liittynyt: To Loka 08, 2020 10:19 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Knobster »

Hehe, siellä on taas Persujen kerma huutamassa #wokea ympäri incel-Muskin Twatteria (X) lautapelin takia joka on menneestä maailmasta. Kai nämä jonkun 3v tasolla ovat älyllisesti.
Avatar
Villeri
Michael Knight
Viestit: 4189
Liittynyt: Ke Joulu 26, 2018 7:40 am

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Villeri »

Koko paskan paradoksi on siinä, että mitä pidemmälle tämä woketus viedään, sitä kovempi tulee olemaan vastareaktio.
Dople

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Dople »

Siellä taas vasemmistolainen epäruokaa syövä somessa moraaliposeeraava inceli on saanut kiksit ja wokeämmät menneet mukaan. 3 vuotiaan tasolla älyllisesti kaikki vasemmistolaiset.
Viimeksi muokannut Dople, Su Tammi 05, 2025 4:26 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sir Dalud
Armas Tammelin
Viestit: 84
Liittynyt: Ti Maalis 26, 2024 10:36 am

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Sir Dalud »

Ja nyt on maailma "parempi" paikka? Voi kun yhtä hanakasti puututtaisiin koulukiusaamisiin.
Dople

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja Dople »

Sir Dalud kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 4:23 pm Ja nyt on maailma "parempi" paikka? Voi kun yhtä hanakasti puututtaisiin koulukiusaamisiin.
Ei wokeämmät halua puuttua kun turuus ovat S2 oppilaiden tekosia suuremmalta osin.
Viimeksi muokannut Dople, Su Tammi 05, 2025 4:30 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
JanitaSlim
Ben Matlock
Viestit: 8690
Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm

Re: Afrikan Tähti-peli poistetaan Turun päiväkodeista

Viesti Kirjoittaja JanitaSlim »

Knobster kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 4:19 pm Hehe, siellä on taas Persujen kerma huutamassa #wokea ympäri incel-Muskin Twatteria (X) lautapelin takia joka on menneestä maailmasta. Kai nämä jonkun 3v tasolla ovat älyllisesti.
Dople kirjoitti: Su Tammi 05, 2025 4:22 pm Siellä taas vasemmistolainen epäruokaa syövä somessa moraaliposeeraava inceli on saanut kiksit ja wokeämmät menneet mukaan. 3 vuotiaan tasolla älyllisesti kaikki vasemmistolaiset.

Eikai sitä ihan 3v vielä opita noita meidän isä on vahvempi kuin teidän juttuja. Veikkaan, että 6-vuotiaan tasolla.
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.

Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Vastaa Viestiin