Spy computer ja phone sovellukset

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Henrietta Poirot
Nikke Knatterton
Viestit: 167
Liittynyt: Su Elo 30, 2020 9:43 pm

Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Henrietta Poirot »

Oletko löytänyt hyviä sovelluksia? Eli sovellus joka näyttää kaiken käytön ja puhelinsovellus fyysisen sijainninkin. Joskus 10v sitten löysin hyviä mutten nimiä enää muista.
Avatar
Medborgare
Neuvoja-Jack
Viestit: 549
Liittynyt: Ma Joulu 10, 2012 10:40 pm

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Medborgare »

Sky computer kuulostaa aika retrolta :D
Nykyään kai puhutaan pilvipalveluista :D :D :D
Maan tavan mukaan asialla ovat nimettömät sankarit, jotka ovat erityisen aktiivisia murha.info -sivustolla ja Iltalehden keskustelusivuilla, jotka ovat suomenkielisen netin surkeimmat likaviemärit.

http://www.mikkoniskasaari.fi/node/181
Lionel Hutz

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Lionel Hutz »

Kaukaa piti kaivaa, mutta löysinpä perkele sopivan ketjun.

Eli kertokaas kännykkäsovellus, johon voi asettaa muistutuksia paikan mukaan. Siis määrätyn kellonajan lisäksi antaisi muistutuksen myös paikan mukaan. Eli jos vaikka on liikenteessä ja pitää heti kotiin päästyä tehdä jotain, niin sovellus muistuttaa kun saapuu kotiosoitteeseen.

Monella hakusanalla yritin hakea, enkä juuri haluamaani löytänyt. Mielellään haluaisin ihan yksinkertaisen muistutussovelluksen, joka vaan osaisi muistuttaa kellon lisäksi myös paikan perusteella.

Jos muuten juttu tässä ketjussa jatkuu, niin ei käytetä sanaa applikaatio. En tiedä miksi, mutta vituttaa kun siitä on tullut yleisesti käytetty termi.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4541
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Lionel Hutz kirjoitti: La Tammi 11, 2025 10:19 pm
Jos muuten juttu tässä ketjussa jatkuu, niin ei käytetä sanaa applikaatio. En tiedä miksi, mutta vituttaa kun siitä on tullut yleisesti käytetty termi.
Minä tiedän miksi sinua vituttaa: siksi, että application ei ole suomeksi applikaatio, se on sovellus.

Applikaatio tulee sanasta applique ja tarkoittaa kankaasta leikattua ja koristeommeltua kuviota tai merkkiä, jota käytetään vaatteissa tai muissa tekstiilituotteissa.

Esim: "Hänen mekossaan oli kaunis applikaatio, joka erottui kirkkaan värinsä ansiosta."

Varsinaiseen ketjun aiheeseen minulla sitten ei olekaan mitään annettavaa, sorry siitä :oops: .
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Lionel Hutz

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Lionel Hutz »

aivoriihi kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 7:19 am Varsinaiseen ketjun aiheeseen minulla sitten ei olekaan mitään annettavaa, sorry siitä :oops: .
No voi helvetti. Thanks for nothing, pal :D

Anyhow, tässä kun saan perseeni irti sohvasta ja lähden liikkeelle, niin testaan sovellusta nimeltä GPS Alarm. Hiukan on liikaa turhaa tauhkaa siinäkin ja on siitä syystä aika hinnakas, mutta testaan nyt kuitenkin.

Edelleen siis saa kertoa vinkkejä...
Lionel Hutz

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Lionel Hutz »

Ja saa tänne muutakin sovellusaiheista kirjoittaa, annan luvan. Mutta ei sitten painita täällä.
Lionel Hutz

Re: Spy computer ja phone sovellukset

Viesti Kirjoittaja Lionel Hutz »

Vituiksi meni sanoi Vatanen. Eli ei tuo sovellus edes hälyttänyt kun testasin. Eiköhän sen jostain säätämällä saisi toimimaan, mutta siis kun nimenomaan yksinkertaista out-of-the-box toimivaa haen.
Vastaa Viestiin