Niin, mutta palstalla kirjoittelevan meriturvallisuuden dosentin mukaan laiva olisi pitänyt pysäyttää jo, kun ankkuriketjun ensimmäinen varmistussakkeli avattiin. Kuuntelulaitteiden ja AIn olisi pitänyt käynnistää sellainen summeri pressanlinnassa, että Stubbin korvanlehdet olisivat oienneet. Korkeintaan välttävä jopa hylätty arvosana Suomen hitaalle ja saamattomalle toiminnalle. Vihjauluna lisäksi, että se hidastelu oli tarkoituksellista, koska USA, CIA, Illuminati, Deepstate jne. käskytti.Schimanski kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 10:51 amVain lopputulos ratkaisee ja kaikki kunnia turvallisuusviranomaisille, mutta tämä nyt oli vain yksi voitto ikuisella maratonilla. Seuraavalla kerralla homma on ihan varmasti huomattavasti vaikeampaa. Koulukiusaajan mentaliteetin omaksunut Venäjä osaa vain yhden asian erityisen hyvin ja se on perseily siellä ja hölmöily täälläRipeään ja päättäväiseen toimintaan tarvittiin valtiojohdon ja turvallisuusviranomaisten yhteinen näkemys tilannekuvasta. Samalla tuli hyvin esiin se, miten tärkeää on eri viranomaisten ja liittolaisten yhteistyö ja jatkuva harjoittelu. Äkillisen kriisin hetkellä se tuo tulosta.
Siitä voidaan toki keskustella jälkikäteen, miten olisi käynyt, jos Eagle S ei olisi noudattanut Suomen merivartioston käskyjä ajaa Suomen aluevesille tai mitä jos alus olisi ollut kiinalainen tai venäläinen. Näin ei kuitenkaan käynyt eikä ollut.
Lopputulos ratkaisee.Kun yksi keino tulee tiensä päähän, niin ryssät keksivät kymmenen lisää.
Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
-
Even Steven
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Pystyt varmaan osoittamaan tämän todeksi?Brass kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 2:18 pm Niin, mutta palstalla kirjoittelevan meriturvallisuuden dosentin mukaan laiva olisi pitänyt pysäyttää jo, kun ankkuriketjun ensimmäinen varmistussakkeli avattiin.
Ellet, olet pelkkä trolli. Sä olet mennyt aivan kahville. Olit muuten sinä, joka todistit päivästä toiseen kuinka surkea Suomen puolustus on, enkä suostunut uskomaan ja itket sitä vieläkin käyttäen sanastoa, jota en muista itse käyttäneeni.
"Tanskalainen", ja katin viikset. Kopiokeijo.
-
lonesjucca
- Javier Pena
- Viestit: 1823
- Liittynyt: Ke Heinä 26, 2023 9:26 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Tottakai, onhan siellä yli Suomen kokoisessa lätäkössä ympärivuorokautinen valvonta, josta kaikki laivat tunnistetaan äänen perusteella ja näin ei olisi voinut käydä ellei kyseessä olisi salaliitto. Siis, jos näitä meritieteen ja meriturvallisuuden itämaisia tietäjä-dosentteja kuunnellaan, joille laivan haltuunotto menee kovin ihon alle ja aiheuttaa voimakkaita tunnereaktioita.Brass kirjoitti: Su Tammi 12, 2025 2:18 pm Niin, mutta palstalla kirjoittelevan meriturvallisuuden dosentin mukaan laiva olisi pitänyt pysäyttää jo, kun ankkuriketjun ensimmäinen varmistussakkeli avattiin. Kuuntelulaitteiden ja AIn olisi pitänyt käynnistää sellainen summeri pressanlinnassa, että Stubbin korvanlehdet olisivat oienneet. Korkeintaan välttävä jopa hylätty arvosana Suomen hitaalle ja saamattomalle toiminnalle. Vihjauluna lisäksi, että se hidastelu oli tarkoituksellista, koska USA, CIA, Illuminati, Deepstate jne. käskytti.
-
Schimanski
- Adrian Monk
- Viestit: 2890
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Ruotsi lähettää kolme sotalaivaa sekä tiedustelu- ja valvontakoneen Naton operaatioon Itämerelle valvomaan Itämeren tapahtumia. Asiasta kertoi Ruotsin valtiojohto sunnuntaina tiedotustilaisuudessa Sälenissa.
– Tämä on ensimmäinen kerta, kun Ruotsi osallistuu asevoimillaan Naton operaatioon omalla lähialueellamme, Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson sanoi tiedotustilaisuudessa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010958049.html
– Tämä on ensimmäinen kerta, kun Ruotsi osallistuu asevoimillaan Naton operaatioon omalla lähialueellamme, Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson sanoi tiedotustilaisuudessa.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010958049.html
-
Even Steven
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Kiva kuulla elävänsä liberaali demokratiassa juuri kun tällainen ajatusmaailma on väistymässä kaikkialla. Sain eilen toiveen, etten kirjoittaisi enää tähän ketjuun tai oikeastaan mihinkään muuhunkaan missä puhutaan Venäjästä. Sellaisia liberaali demokraatteja, ettei edes omat mielipiteet ole sallittuja. Etenkään sodanvastaiset. Se on erityisen kielletty ajatus, eikä siitä puhu täällä kovinkaan moni. Mielestäni se on sairasta.
Näin kävi kun ankkurin raahaamista ei voinut estää millään tavalla vaikka oli valmistauduttu kriittisen infran suojaamiseen kuukausi aiemmin Suomen kaikkien aikojen suurimmassa merisotaharjoituksessa yhdessä 11 Natomaan kanssa, jonka aikana katkesi kaksi kaapelia. Ei mitenkään läpinäkyvää.Pääkirjoitus
Pääkirjoitus: Itämerestä tuli etulinja – rantavaltioiden johtajat kokoontuvat vastaamaan Venäjän uhkaan
Helsingissä tiistaina pidettävä Itämeren Nato-maiden huippukokous lähettää vahvan viestin Venäjälle – ja toivottavasti myös Donald Trumpille.
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010957787.html
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Tämä median aivopesemä kansakunta on aivan sekaisin. Huudetaan kuinka Venäjä on rikollinen kun sotii, ja samaan aikaan ollaan niin sotakiimaisia. Meilläkin töissä 60v ukot uhoaa kuinka kohta ryssää kaadetaan vaikka omalla hirvikiväärillä. Kuvitellaan että itänaapurin aseet ovat samaa tasoa kuin 80 vuotta sitten. Ei ymmärretä sitä että jos Suomi ja Venäjä ottavat yhteen, ollaan NATOn etulinja ja ainakin koko itärajan lähialueet tuhotaan täysin. Venäjä ei jätä käyttämättä ydinaseita jos rintama meinaa siirtyä niiden puolelle rajaa. Koko Ukrainan tapaus olisi ollut ohitse muutamassa kuukaudessa ilman muiden maiden puuttumista asiaan. Venäjän vaatimukset olivat vain että venäjänkieliset alueet saavat itsehallinnon, missään vaiheessa ei ollut aikomus vallata koko Ukrainaa niinkuin media meille väittää. Ja nämä Itämeren kaapelien, putkien ym tuhoamiset liittyvät samaan agendaan, eli saada sota laajenemaan ja lisää rahaa sotateollisuuden osakkeenomistajille.Even Steven kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 6:35 am Kiva kuulla elävänsä liberaali demokratiassa juuri kun tällainen ajatusmaailma on väistymässä kaikkialla. Sain eilen toiveen, etten kirjoittaisi enää tähän ketjuun tai oikeastaan mihinkään muuhunkaan missä puhutaan Venäjästä. Sellaisia liberaali demokraatteja, ettei edes omat mielipiteet ole sallittuja. Etenkään sodanvastaiset. Se on erityisen kielletty ajatus, eikä siitä puhu täällä kovinkaan moni. Mielestäni se on sairasta.
Näin kävi kun ankkurin raahaamista ei voinut estää millään tavalla vaikka oli valmistauduttu kriittisen infran suojaamiseen kuukausi aiemmin Suomen kaikkien aikojen suurimmassa merisotaharjoituksessa yhdessä 11 Natomaan kanssa, jonka aikana katkesi kaksi kaapelia. Ei mitenkään läpinäkyvää.Pääkirjoitus
Pääkirjoitus: Itämerestä tuli etulinja – rantavaltioiden johtajat kokoontuvat vastaamaan Venäjän uhkaan
Helsingissä tiistaina pidettävä Itämeren Nato-maiden huippukokous lähettää vahvan viestin Venäjälle – ja toivottavasti myös Donald Trumpille.
https://www.is.fi/paakirjoitus/art-2000010957787.html
-
lukutoukka
- Javier Pena
- Viestit: 1738
- Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Syyttämättä ketään yksittäistä tahoa voidaan todeta, että Itämerellä on tapahtunut enemmän näitä kaapelivaurioita kuin voidaan sattumalla selittää. Joku on siellä aktiivisesti toiminut. Todisteet tarvitaan.
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki
Kaapeli on katkottu. Se on Venäjän bulvaanien tekosia. Baltian maat ovat irtautumassa Venäjän sähköverkosta, eikä Venäjä tästä pidä. Kyllä sinä tämän tiedät; et vaan venäjämielisenä sitä halua myöntää. Levität asioita jotka tiedät valheiksi itsekin. Harvinaisen epäisänmaallista toimintaa, mutta ehkä koet isänmaaksi Venäjän. Tämä olisikin hyvä ottaa huomioon Suomen maahanmuttopolitiikassa.H.Moilanen kirjoitti: Su Joulu 29, 2024 8:31 pm
Ketjun otsikossa mainitaan, että Viron ja Suomen välinen sähköyhteys on poikki. Keskustelussa on kuitenkin mainittu jo monta kertaa, että kaapeli on poikki. Ne ovat käsittääkseni eri asioita ja siitäkin on tässä ketjussa jo puhuttu. Sähköyhteys voi katketa syystä tai toisesta, vaikka kaapeli olisi täysin ehjä tai vaikka se olisi vaurioitunut olematta poikki. Lisäksi jos kyseinen kaapeli nyt kuitenkin olisi vaurioitunut tai jopa poikki, niin vauriokohta voi toisiaan olla veden pinnan alla tai päällä.
Mutta entäs jos meitä taas vedätetään? Entäs jos mikään ei ole rikki eikä edes vähän vaurioitunut, mutta sähköyhteys on tarkoituksellisesti ja turvallisesti kytketty pois päältä? Kunhan tässä nyt siis vain spekuloin huvikseni. Minä en nimittäin ainakaan usko pystyväni asiaa - eli kaapelin kuntoa - omatoimisesti selvittämään. Siksi minun ei kai auta muu, kuin uskoa asiantuntijoiksi itseään nimittäviä tahoja. Joku mainitsi kaapelin korjaamisen voivan kestää kuukausia ja maksavan miljoonia euroja. Oletan, että laskun maksaa ennemmin tai myöhemmin, tavalla tai toisella veronmaksajat. Haluaisinkin tietää nyt jo tässä vaiheessa, vaikka kaapelin vaurioitumisen kohtaa tai vaurion tyyppiä ei ole vielä kerrottu, että aiotaanko mahdolliset korjaustoimenpiteet kilpailuttaa? Kuinka moni firma tällaisia korjausduuneja tekee? Minkä nimisiä firmoja alalla ylipäätään toimii? Tahtoisin siis ihan vain huvikseni hieman tutkia asioita enemmän.
Aasialaisista maahanmuuttajista, jotka sopeutuu Suomeen venäläisiä paremmin, levität rasistista ryönää, mutta kun Venäjän bulvaani katkoo kaapeleita yrität viedä huomion muualle.
Paras tapa rahoittaa kaapelien korjaaminen olisi ottaa rahat Venäjältä jäädytetyistä varoista.
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Ei ole pitkä aika siitä kun Venäjä räjäytti nord stream kaasuputken ja nyt sit nää kaapelit. Mitä kaikkea ne saakaan aikaan Suomenlahden pohjamudissa ennen ku kukaan puuttuu asiaan 
-
lukutoukka
- Javier Pena
- Viestit: 1738
- Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Iltasanomat:
"Itämeren alueen Nato-jäsenmaiden huippukokouksessa keskustellaan Venäjän varjolaivaston muodostamaan uhkaan vastaamisesta."
Sitä pystyy nyt alkuun seuraamaan myös yleltä suorana sekä Iltasanomilta.
"Itämeren alueen Nato-jäsenmaiden huippukokouksessa keskustellaan Venäjän varjolaivaston muodostamaan uhkaan vastaamisesta."
Sitä pystyy nyt alkuun seuraamaan myös yleltä suorana sekä Iltasanomilta.
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Kannattiko ronkkia kaapeleita?
Uudet Venäjä-pakotteet iskemässä vaarallisiin varjolaivoihin – jopa puolet laivastosta voi hyytyä
https://yle.fi/a/74-20136830
Uudet Venäjä-pakotteet iskemässä vaarallisiin varjolaivoihin – jopa puolet laivastosta voi hyytyä
https://yle.fi/a/74-20136830
-
JanitaSlim
- Ben Matlock
- Viestit: 8690
- Liittynyt: Pe Syys 18, 2020 5:51 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Venäjä ei räjäyttänyt Nord Stream kaasuputkia.TosiJees kirjoitti: Ma Tammi 13, 2025 7:22 pm Ei ole pitkä aika siitä kun Venäjä räjäytti nord stream kaasuputken ja nyt sit nää kaapelit. Mitä kaikkea ne saakaan aikaan Suomenlahden pohjamudissa ennen ku kukaan puuttuu asiaan![]()
”Suomen ongelma on se, että meillä on liikaa rasisteja”
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
Rasistinen äärioikeistolaisuus mädättää kansaamme vastakkainasettelulla.
Pieni merkityksetön vähemmistö, jonka kuolema korjaa muutamassa vuosikymmenessä.
- Donald McRonald
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1542
- Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
^ Ai eikö? Kuka sitten?
-
Even Steven
- Donald McRonald
- Christopher Lorenzo
- Viestit: 1542
- Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm
Re: Viron ja Suomen välinen tärkeä sähköyhteys poikki - Eagle S tankkeri tutkinnassa
Kuten tavallista: Todisteet kehiin. Ellei tule uskottavia todisteita, niin räjäyttäjä on ryssä.