Veikkaan kans väkeviä, jos ei ole ravannut kusella tilanteen ollessa päällä. Mtä ei käsittääkseni tehnyt.lonesjucca kirjoitti: Pe Tammi 17, 2025 11:32 amhttps://www.laskurini.fi/terveys/alkoholilaskuri tämän laskurin mukaan se vastaisi n. 0,5l viinapulloa eli joivat tosiaan sen jonkun mainitseman litran kossun alkumaljaksi. toinen osas käyttäytyä päissään, toinen ei osannu.Morapuukko kirjoitti: Pe Tammi 17, 2025 11:23 am https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/c ... 4030ce8875
Esimerkiksi 1,6 promillen alkoholipitoisuus edellyttäisi THL:n laskurin mukaan esimerkiksi kuuden 0,4 litran keskioluen ja kahden 4 senttilitran viina-annoksen nauttimista neljän tunnin aikana. Tässäkin esimerkkitapauksessa juomari on 58-vuotias 85-kiloinen mies
Ei nyt lähelläkään kolmea kymmentä, ei edes kymmentä.
Ei kai kukaan tota vähempää juo dokatessa, monelle perus saunakaljat jos on duunipäivä huomenna, viikonloppuna sitten kunnolla.
Edit: jatketaan sen verran, että lentoaika taitaa olla aika pitkä Thaikkuihin. Siinä pitääkin ottaa kunnon känni pohjalle, jos sitä meinaa ylläpitää suosiollisesti koko matkan. Krapulaa ei alkoholisti toivo kesken lennon.