USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Tänne keskustelut politiikasta siihen liittyvästä korruptiosta yms.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

Venäläisen talouslehti Kommersantin analyysin mukaan Trump teki selväksi, että hän aikoo keskittyä sisäpolitiikkaan ja suhteisiin Yhdysvaltain lähimpien naapureiden kanssa.

Käynnissä olevista konflikteista Lähi-itä on se, jonka suhteen on odotettavissa edistystä. Trumpin virkaanastujaisia edelsi Israelin ja Hamasin välinen tulitaukosopimus. Ukrainan suunnalta ei ole mitään vastaavaa.

– Ainoastaan höpinää maailmanrauhasta ja ilmoitus keskustella Putinin kanssa.


https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/8f4 ... 7bbccedba6

Ukrainan kanta rauhaan on edelleen se, että se on mahdollinen vain vahvemmasta asemasta käsin, mutta taistelukentällä tällaista ratkaisua ei ole näköpiirissä.

Pöydällä on lukuisia rauhanehtoja, joista monet eivät käy Moskovalle tai Kiovalle. Edessä on siis suuri diplomaattinen taistelu.

– Tämä on se sotku, joka Valkoisen talon uuden isännän on selvitettävä. Näyttää siltä, että on helpompi lentää Marsiin kuin selvittää tämä kaikki.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

Missähän vaiheessa nuo virtuaalivaluutat lähtevät lapasesta? Siinä voi mennä Bitcoin ym. saman tien pohjamutiin.

Saapas nähdä, jääkö Meksikonlahden nimitys Amerikanlahdeksi Trumpin "perinnöksi" jälkipolville. Hillaryllä petti ainakin pokka ja päästi hörönaurun Trumpin ilmoittaessa ilouutisen.

Yksi seikka jäi mietityttämään noissa virkaanastujaispuheissa. Trumpin salamurhayritys mainittiin kymmenkunta kertaa ja Jumalan johdatus saman tien. Jotenkin olin itse asian melkein unohtanut, mutta tapaus saattoi olla jopa ratkaiseva Trumpin voitolle. Erilaisia salaliittoteorioita on esitetty suuntaan jos toiseen, mutta mitään isompaa juttua edes maga-hörhöt eivät tuosta ole kehittäneet. Youtubessa on joku asefriikki tehnyt testin, jossa osoitettiin, että ei ole mahdollista ampua niin tarkasti tuolla aseella ja tuolta etäisyydeltä, että homma olisi voinut olla lavastettu. Tuosta olen täysin yhtä mieltä, ettei kukaan täysijärkinen olisi ottanut riskiä operaation epäonnistumisesta.

Vaikka löytyy kivääreitä ja ampujia, jotka helposti ampuvat tuolta etäisyydeltä 50 centin kolikoon, niin seisovan ja elehtivän henkilön korvaan varmuudella ampuvia löytyy kyllä todella vähän. Helpompi olisi ollut ampua käteen tms. vaarattomampaan paikkaan. Mutta tulipa mieleeni Hollywoodin elokuvat ja erikoistehosteet. Olisi ollut helppo sijoittaa veripussi ja räjähde Trumpin korvaan ja näytellä loppu. Hienosti oli Trump kuvissa nyrkki pystyssä verisin kasvoin ja tähtilippu taustalla, sattumaako? Verta tuli paljon ja yllättävän nopeasti, koska muutaman sekunnin kuluttua verta oli kasvoilla ja paidalla.Trump ei koskaan julkistanut lääkärinlausuntoja tuosta ampumahaavasta. Ampumahaavoista ei yleensä tule verta heti, vaikka tunnetusti päähaavoista tulee paljon verta, joten ei aivan mahdotonta. Oletin tuolloin osuman olleen pieni nirhaisu ja siksi Trump ei halunnut kampanjan aikana julkaista tietoja osumasta. Tuskin niitä tullaan koskaan julkistamaankaan. Pieni epäilys asiasta minulle jäi varsinkin eilisen hehkutuksen jälkeen.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

Perilla kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 11:12 am Itsekään en paljon perusta Trumpista, mutta

Aivan mahtavaa kuunnella vihavasemmiston rasistista ulinaa.

Epäruokaa syövät mielisairaat muunsukupuoliset ja transut ulisevat kun DEI on mennyttä päivää ja sukupuolia on juuri ne MITÄ BIOLOGIA KERTOOKIN.

Enää ei friikit pysty cancelloimaan normaaleja ihmisiä.

Ihanaa, vasemmiston ulina on musiikkia korville.
Vihervazzareita vituttaa kuin pientä eläintä nyt. Näkeehän sen jo tässäkin ketjussa kamalakakattaja-fanien ulina on melkoista.
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15343
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja URSA »

En muista tarkemmin mutta jossain suomalaisessa uutisessa sanottiin jopa teknologiamiljardöörien kääntyneen Trumpin puolelle ohi menneen luodin takia.

Tämäkö on länsimaista demokratiaa?
Demokraattipoliitikoihin viittaavat hakutulokset katosivat Instagramista

Instagram ei tarjoa hakutuloksia esimerkiksi sanoilla Obama tai demokraatti.

Kuva
Tältä Instagramin hakutulokset näyttivät tiistaiaamuna, jos etsi kuvia tunnisteella #democrat eli demokraatti.

11:11 • Päivitetty 11:55

Sosiaalisen median alusta Instagram rajoittaa pääsyä hakutuloksiin, jos palvelusta hakee kuvia tunnisteella #democrat.

Instagram antoi aamulla käyttäjälle ilmoitukseen, että tulokset oli piilotettu, koska ne ”saattoivat sisältää sensitiivistä materiaalia”.

Asiasta ilmoittivat useat käyttäjät Bluesky-palvelussa.

Instagram on osa Meta-somejättiä.

Yleensä Meta käyttää vastaavaa rajoitusta, jos käyttäjä etsii esimerkiksi seksuaalista sisältöä.

Samanlaisen ilmoituksen palvelusta sai, jos etsi kuvia tunnisteella #obama. Välillä piiloon vaikuttivat jäävän myös tulokset sanalla #trump.

Alustalta ei löydy monen demokraattipoliittikkojen kuvia.

Muun muassa entisen pitkäaikaisen puhemiehen Nancy Pelosin ja entisen presidenttiehdokkaan Bernie Sandersin kuvat oli piilotettu, jos niitä etsii tunnisteella #pelosi ja #sanders.

Kuvat republikaanisesta puolueesta ja monista republikaanipoliitikoista löytyivät pääasiassa ongelmitta tiistaiaamupäivänä.

Samoin palvelusta oli mahdollista hakea kuvia natsi-aiheisia kuvia tunnisteella #nazi.

Meta ei ole kommentoinut muutosta alustallaan tai kertonut sille syytä.

Meta on aiemmin kertonut, että se aikoo luopua aihetunnisteiden käytöstä muun muassa roskapostin leviämisen estämiseksi. Useita tunnisteita voi kuitenkin edelleen käyttää.

Metan omistaa teknomiljardööri Mark Zuckerberg. Hän istui eilen kunniapaikalla republikaanipresidentti Donald Trumpin virkaanastujaisseremoniassa. Hän myös isännöi juhlia Trumpin kampanjan suurlahjoittajille.
https://yle.fi/a/74-20138247
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Trumpin kohdalla ei tiedä mitä tulee, mutta ainakin täysi tuki sille miten Capitolin mielenosoittajia on vapautettu tuomioistaan. Tämä olisi pitänyt tehdä tietysti jo aiemmin, mutta parempi sentään nyt. Täyttä poliittista kusetusta koko touhu.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Pad kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 11:10 am Trump oli aiemmin uhannut määrätä isot tuontitullit tiettyjen maiden tuotteille. Niitä hän ei kuitenkaan määrännyt. Sen sijaan Trump armahti noin 1500 Capitolin mellakoissa tuomion saaneita eli Yhdysvalloissa voit rikkoa lakia kunhan olet ns. "oikealla asialla". Että näin.
Oli erittäin hyvä juttu miten nämä kusetuksella vankilaan saadut poliittiset vangit ja Trumpin tukijat vapautettiin.

Koko tammikuun 6. päivän tapahtumat oli lähinnä iso lavastus ja poliittinen näytös. Tuolloin oli siirretty demokraattipormestarin kautta tietoisesti poliiseja pois paikalta ja jäljelle jääneet poliisit availivat ovia mielenosoittajille.

Mielenkiintoista on sekin, että pahin väkivaltaisuus tuolloin oli siinä miten tummempi ihoinen poliisi ampui valkoisen naisen. Sitä ennen oli vuosia ollut poliisien suorittama väkivalta olevinaan USAn pahinta rikollisuutta (täysi tuki BLMn terroristiryhmälle), mutta tuossa se ei merkinnytkään yhtään mitään. Sen sijaan yritettiin kusetus- ja propagandauutisilla lavastaa mielenosoittajat vankilaan. Esimerkiksi uutisoitiin miten "mielenosoituksessa kuoli x määrä väkeä", mutta ei sanottu minkä takia kuoli.... Poliisien ovien availu mielenosoittajille oli "salaliittoteoria", vaikka samaan aikaan siitäkin liikkui videokuvaa.

Mielenkiintoista oli sekin miten kaikkia mielenosoittajia ei pidätetty. Eräs entinen armeijataustainen mielenosoituksessa mukana ollut yllytti väkeä menemään sisään ja tuhoamaan paikkoja, niin hänet vapautettiin. Kuinkahan paljon tälläsiä tapauksia oli tuolloin. Yksi BLMn tunnettu aktivisti ja oliko myös toimittaja, joka meni sisään huutaen polttamaan paikan, niin olisi päässyt myös ilman tuomioita.

Mielenkiintoista on myös miten viime vaaleissa Proud Boys julistettiin USAn vaarallisimmaksi järjestöksi, kun Bidenin piti mainita USAn vaalikeskustelussa aiheesta, mutta vieläkään ei tiedetä yhtään mitään mihin Proud Boys on syyllistynyt.

Tilanne on siinä mielessä räikeää, että demokraattien ja valtamedian tukeman BLMn kohdalla ohitettiin olankohautuksella ja täydellä tuen osoituksella useat kymmenet selkeät murhat, joissa joutui kohteeksi niin mustia teinejä kuin virka tehtävissä olevia poliiseja. Erikseen sitten äärimmäisen laajat rikosaallot, tuhopoltot. No se oli sitä "parempaa väkivaltaa".
Avatar
Collie
Perry Mason
Viestit: 3653
Liittynyt: Ma Huhti 15, 2019 7:16 pm
Paikkakunta: Kielipoliisin virallinen toimisto

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Collie »

URSA kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 2:00 pm En muista tarkemmin mutta jossain suomalaisessa uutisessa sanottiin jopa teknologiamiljardöörien kääntyneen Trumpin puolelle ohi menneen luodin takia.

Tämäkö on länsimaista demokratiaa?
Demokraattipoliitikoihin viittaavat hakutulokset katosivat Instagramista

Instagram ei tarjoa hakutuloksia esimerkiksi sanoilla Obama tai demokraatti.
****
https://yle.fi/a/74-20138247
Minulla ainakin tulee miljoonia tuloksia esim. #obama haulla. Kirjoittaako Yle taas muunneltua totuutta tuttuun tapaansa?

Screenshot 2025-01-21 at 14-32-40 #obama • Instagram.jpg
Screenshot 2025-01-21 at 14-32-40 #obama • Instagram.jpg (92.56 KiB) Katsottu 1179 kertaa
Kurpa kirjoitti: La Marras 23, 2024 8:41 pm On taas niin viisaita kommentteja. Ketä vittua kiinnostaa onko se joku demari, kun puhutaan valtuustotason poliitikoista eikä mistään kansanedustajasta edes. Se on vaan joku tavis.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

URSA kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 2:00 pm Tämäkö on länsimaista demokratiaa?
Demokraattipoliitikoihin viittaavat hakutulokset katosivat Instagramista

Instagram ei tarjoa hakutuloksia esimerkiksi sanoilla Obama tai demokraatti.

Kuva
Tältä Instagramin hakutulokset näyttivät tiistaiaamuna, jos etsi kuvia tunnisteella #democrat eli demokraatti.
Enpä muista sinun raivonneen, kun google, facebook, twitter ym. sensuroi Trumpin vaalikampanjaa ja kaikkea trumppiin ja rebublikaaneihin liittyvää :roll:

Tuossa tapauksessa kyse kuitenkin luultavasti on suuresta määrästä kyseisiä hakuja, ja hakemista on väliaikaisesti rajoitettu. Tai pantu manuaalisesti poikki hillitsemään MAGA porukan trollausta kyseisille käyttäjille :mrgreen:

Liberaaleilla on rankat päivät edessä 8)



Saataisiinkohan sitä kohta MEGAliike euroopassakin rullaamaan, niin saataisiin tälle EU helvetille loppu ja matut pois maasta.

URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15343
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja URSA »

Mega?
”Teknisesti se oli natsitervehdys”, sanoo asiantuntija
Elon Muskin käsiliikkeestä Trumpin virkaanastujaisissa


Kuva
Elon Must Trumpin virkaanastujaisissa.

16:29

Maailman rikkain mies teki natsitervehdyksen Yhdysvaltain presidentin virkaanastujaisissa. Ainakin siltä se näytti.

Miljardööri Elon Muskin eilistä kädenliikettä Capital One -areenalla on analysoitu niin sosiaalisessa mediassa kuin perinteisessä mediassa.

Somessa kädenheilaus on tulkittu natsitervehdykseksi. Uutisissa liikettä on kuvailtu natsitervehdystä muistuttavaksi.

Erolla ei lopulta ole väliä.

– Teknisesti se oli natsitervehdys, sanoo Taideyliopistolla työskentelevä dosentti Kimi Kärki.

Fasismia ja populaarikulttuuria tutkinut Kärki huomauttaa, että Muskin käytöksestä puuttui fasismiin kuuluva sotilaallinen voiman manifestointi. Musk vaikutti enemmänkin innoissaan olevalta pikkupojalta kuin rautaiselta fasistilta.

Mutta vaikka kädenojennus ei ehkä ollut 1930-luvun saksalaista laatua, vaan enemmän nettifoorumeilla marinoitua edgeilyä, sen voi sanoa olevan natsitervehdys.

Musk on flirttaillut äärioikeiston kanssa jo pitkään


On kiistatonta, että Muskin kädenliike näytti natsitervehdykseltä. Mutta mitä jos se ei ollutkaan?

Yleisölle heilutellessa voi tapahtua mitä tahansa.

Toisaalta Musk järjesti juuri omassa some-palvelussaan keskustelutilaisuuden, jossa hän haastatteli Saksan äärioikeistopuolue AfD:n puheenjohtajaa Alice Weidelia. Keskustelussa kaksikko muun muassa määritteli natsijohtaja Adolf Hitlerin kommunistiksi.

Musk on vaatinut englantilaisen äärioikeistoaktivisti Tommy Robinsonin vapauttamista vankilasta. Robinson on niin äärioikealla, että jopa oikeistopopulistisen Reform UK -puolueen johtaja Nigel Farange ei ole suostunut ottamaan häntä ehdokkaaksi.

Lisäksi Musk on jakanut X:ssä useaan otteeseen äärioikeistolaisia sisältöjä ja meemejä.
https://yle.fi/a/74-20138248

Nyt amerikkalaisilla on kaksi stabiilia neroa johtamassa maata. Muskin silmät pyöri päässä virkaanastujaisissa. Ilmankos se päätti tehdä natsitervehdyksen kun oli selvästi jonkun huumeen vaikutuksen alainen jopa siellä.
https://www.iltalehti.fi/palat/a03f6f39 ... c0410ebaac

Jotain ne vielä keksii sukupuolta korjanneiden kiusaksi, koska Musk suhtautuu niin oudosti omaan lapseensakin.

Lisäksi on selvinnyt ettei Musk ole oikeasti maailman paras joissakin videopeleissä, vaan antaa muiden pelata välillä puolestaan.
Avatar
Pad
Martin Beck
Viestit: 815
Liittynyt: To Joulu 27, 2018 1:47 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Pad »

qurqo kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 12:03 pm
Pad kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 11:10 am Trump oli aiemmin uhannut määrätä isot tuontitullit tiettyjen maiden tuotteille. Niitä hän ei kuitenkaan määrännyt. Sen sijaan Trump armahti noin 1500 Capitolin mellakoissa tuomion saaneita eli Yhdysvalloissa voit rikkoa lakia kunhan olet ns. "oikealla asialla". Että näin.
Trump on ollut virassa vasta yhden illan ja käytti sen ajan tehokkaasti Bidenin katastrofaalisten päätösten kumoamiseksi yötä myöten.
Niin, Trump ja hänen hallintonsa ajattelevat että Bidenin hallituksen päätöksiä piti kumota ja tehdä töitä ns. kelkan kääntämiseksi mutta vastaavasti niin varmasti ajtteli myös Biden ja hänen hallintonsa edeltävästä Trumpin vallan ajasta. Kyse on vain siitä näkökulmasta.
Hei sinä siellä, onks sul kelloo?
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

Pad kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 6:20 pm
qurqo kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 12:03 pm
Pad kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 11:10 am Trump oli aiemmin uhannut määrätä isot tuontitullit tiettyjen maiden tuotteille. Niitä hän ei kuitenkaan määrännyt. Sen sijaan Trump armahti noin 1500 Capitolin mellakoissa tuomion saaneita eli Yhdysvalloissa voit rikkoa lakia kunhan olet ns. "oikealla asialla". Että näin.
Trump on ollut virassa vasta yhden illan ja käytti sen ajan tehokkaasti Bidenin katastrofaalisten päätösten kumoamiseksi yötä myöten.
Niin, Trump ja hänen hallintonsa ajattelevat että Bidenin hallituksen päätöksiä piti kumota ja tehdä töitä ns. kelkan kääntämiseksi mutta vastaavasti niin varmasti ajtteli myös Biden ja hänen hallintonsa edeltävästä Trumpin vallan ajasta. Kyse on vain siitä näkökulmasta.
Kyse on puhtaasti faktoista. Bidenin hallitus teki kaikkensa tuhotakseen amerikan ja Trump taas tekee kaikkensa yrittäessään pelastaa sen.

Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

Collie kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 1:29 pm
Perilla kirjoitti: Ti Tammi 21, 2025 11:12 am Itsekään en paljon perusta Trumpista, mutta

Aivan mahtavaa kuunnella vihavasemmiston rasistista ulinaa.

Ihanaa, vasemmiston ulina on musiikkia korville.
Vihervazzareita vituttaa kuin pientä eläintä nyt. Näkeehän sen jo tässäkin ketjussa kamalakakattaja-fanien ulina on melkoista.
Minua on naurattanut Kurkon ulina ja vaikerrus Bidenin kauden virheistä. Kaveri postaa hengästyksiin asti sivutolkulla kaikenlaista maga-hörhöjen Xsään suoltamaan potaskaa. Eikös nyt voisi jo postata Trumpin kauden ihanuutta ja suuria suunnitelmia.

Trump teki jo orderin, että viranomaisten pitää lopettaa inflaatio. Kumma, että muut eivät ole sitä keksineet? Ruuan hinnasta Trump ei ole puhunut eikä bensankaan hinnasta. Ehkä joku on kertonut Trumpille, että bensan hinta seuraakin raakaöljyn hintaa, johon ei olekaan niin helppo vaikuttaa.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
Brass
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1301
Liittynyt: Ti Loka 04, 2011 6:17 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Brass »

Trumpin ymmärrys taloudesta on tietysti peruskoulun ala-asteen luokkaa ja luvattuja hinnanalennuksia ei kukaan järkevä ihminen ei edes toivo. Deflaatio tarkoittaisi taantumaa ja lamaa ja sitä tuskin kukaan pitää toivottavana kehityksenä. Energian hinta on myös palannut samalle tasolle kuin ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan, joka nosti hinnat maailmanlaajuisesti. USAn öljy- ja kaasuteollisuus tuottaa Bidenin kauden lopussa enemmän kaasua ja öljyä kuin koskaan USAan historiassa. Tuotannon kustannukset ovat kuitenkin korkeita ja hinnanalennukset söisivät katetta. Uutta tuotantoa voidaan aloittaa, mutta ympäristöriskit kasvavat jos Trump myös höllentää turvallisuusmääräyksiä. Uuden tuotannon break-even raakaöljyn hinta on myös huomattavasti korkeampi kuin nykyisen tuotannon. Nykyisen tuotannon break-even on 40-50 USD/barrel, kun uuden tuotannon break even on 60-70 UDS/barrel. Vertailuna Saudi Arabian break-even on luokkaa 10 USD/barrel.

Vuorien ja lahtien uudelleen nimeäminen on paremmin Trumpin alaa.
WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.
Avatar
qurqo
Jessica Fletcher
Viestit: 3338
Liittynyt: Ma Syys 13, 2021 1:25 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja qurqo »

*pltmtxtvp*tm
Energia on se mikä hintoihin eniten vaikuttaa. Kun öljynporausluvat saadaan kuntoon, niin se alkaa välittömästi vaikuttaa maailmanmarkkinahintoihin ja raakaöljyn hinta laskee ja USA muuttu öljyn ostajasta myyjämaaksi.

Laittomat matut on myös ajanut inflaatiota ylös etenkin asuntojen hinnan osalta. Turvapaikka kaupungeissa asuntojen hinnat on noussut pilviin, kun matuja on enemmän, kuin markkinoilla asuntoja.

Trumppi pitää kohta pressitilaisuuden. Saattaa jopa vastailla valemedioiden kysymyksiin, toisin, kuin biden, joka pakeni huoneesta, kun prompterista tekstivirta loppui :mrgreen:

Anoteus
Axel Foley
Viestit: 2167
Liittynyt: Su Tammi 20, 2019 7:12 pm

Re: USA:n presidentinvaalit, politiikka, Donald Trump

Viesti Kirjoittaja Anoteus »

Mielenkiintoista nähdä, miten Musk määrittelee oman transvekkulilapsensa nyt? :D
Vastaa Viestiin