One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Pössiperk
Martin Beck
Viestit: 834
Liittynyt: Ma Marras 27, 2023 10:56 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Pössiperk »

Tiedän yhden naisen joka oli Tehosekoittimen bussissa 14 vuotiaana, enkä jatka tästä tapahtumien kulkua. Nykyaikana bändi olis hajonnut ja bussiin kutsuja tehnyt itsemurhan yleisen ilmapiirin ja paineen vuoksi.
Nykyään ihmiset tietää paremmin mikä on sallittua, hyväksyttyä, kiellettyä ja mitä tuollaisesta seuraa mikä on hyvä asia.
🇫🇮 Syyttömänä syntymään sattui hän
Tähän maahan pohjoiseen ja kylmään
🇫🇮
Poliisinpoika
Poliisikoira Rex
Viestit: 255
Liittynyt: Su Syys 29, 2024 8:44 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Poliisinpoika »

^^ Juurikin näin ja mitä jodeliin tulee niin aikalailla vähintään 90 % sielä on trollausta eli aika kriittisesti ainakin itse sielä kirjoitettuun suhtaudun ja sieltä tullut lähdettyäkin jo pitkän aikaa sitten. Kyllä väitteisiin jotain pitävempiä todisteita tarvisi olla. Lehdetkin lähteneet asiasta kirjoittamaan eikä yhdessäkään jutussa lue, että heillä olisi tiedossa edes kenenkään nimeä joka tuollaisen väitteen on kertonut. Kirjoitellaan siis monessa lehdessä pelkän nimettömän kirjoituksen perusteella? Mielestäni vastuutonta ja vaarallista toimintaa medialta, jos uskovat varauksetta kaiken mitä joku nimettömänä kirjoittaa jossain.. Helppoa näköjään nimettömänä aiheuttaa harmia toiselle ilman, että asiaa tarvii näyttää mitenkään toteen.

edit: kerkesi tulla yksi viesti väliin eli kommentti ei ole yllä olevaan viestiin.
Azaaro
Susikoski
Viestit: 39
Liittynyt: Ke Elo 02, 2017 1:15 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Azaaro »

On nää aika uskomattomia tapauksia. Aikaa kulunut yli 15 vuotta. Tuossa ajassa suurin osa elinkautisvangeistakin on vapaana.

Tässäkin tapauksessa on liikaa jossittelua, joten huhupuheiden annetaan rangaistus. Jokainen voi omalta osaltaan miettiä, kun joutuu tällaisen uhriksi. Vaikka olisikin totta, johan asiat vanhevat. Useimmista voidaan löytää mitä vain, jos oikein kaivetaan,

Tämä on sama kuin Purran kirjoittelu netissä ja niiden kaivelu vuosia myöhemmin. Toivottavasti tämä woke touhu loppuu pian.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11462
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Voisikohan tämä olla taas jonkun tietyn tahon masinoima tapaus tyyliin Punkstoo-vyyhti, jossa anonyymit ilmiantajat levittivät legendaa Suomen punk-piireissä tapahtuneessa naisten hyväksikäytöstä. Helsingin punk-scenestä muiden muassa löytyi kaksimetrinen jätti joka oli ahdistellut punk-tyttöjä ainakin Helsingin baareissa, mahdollisesti myös Lempäälän Puntala-rockissa. Kukaan esimerikiksi Punk In Finland -sivustolle kirjoittaneista ei kyseistä kaveria osannut tunnistaa, mikä herätti epäilyn että kyseinen karrikoitu kaksimetrinen hahmo oli kokonaan keksitty. Punkstoon nimettömät naistodistajathan aika äkkiä - kun kunnon mediamylläkkä oli saatu alulle - löivät lapun luukulle ja katosivat.

Huomasinkin että täällä nostettiin esille tuo yksi MetalsToo:n keskustelu jossa 14-vuotias kertoi kuinka 26-vuotias oli jutellut hänen kanssaan IRC-galleriassa törkeitä juuri 2000-luvun lopulla.

https://www.instagram.com/p/CSGlEnys2xQ ... A2M2RsaTdp

Insta_MT_IRC.jpg
Insta_MT_IRC.jpg (70.36 KiB) Katsottu 2999 kertaa

https://www.inferno.fi/uutiset/punksken ... tapauksia/

Käytännössä myös Erika Wikman tai joku hänen kaverinsa - mahdollisesti myös joku Warnerilla - olisi voinut panna huhun liikkeelle. Wikman täytti 18 vasta 2011 joten hän on ollut alaikäinen vuosina 2007-2010. Ikävä sanoa tämä mutta tässä UMK:n tapauksessa cancelointi olisi helppo tapa järjestää pahin kilpakumppani pihalle olematonta pölinää levittämällä. Kiinnostava seurata millaisia tietoja aiheesta lähipäivänä pulpahtaa pintaan ja käykö niin että näemme lehdessä piakkoin "Nyt puhuu OML:n laulajan 2008 hyväksi käyttämä teini".
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
McPanty
Agentti Scully
Viestit: 680
Liittynyt: Ke Kesä 19, 2013 12:05 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja McPanty »

Sopii toivoa, että tästä on muutakin todisteita kuin:
"Kysymys on tiedotteen mukaan syytöksistä, joiden mukaan yhtyeen laulaja Mika Lahti olisi väitetysti viestitellyt IRC-galleriassa mahdollisesti alaikäisen henkilön kanssa vuosien 2007–2010 aikana."
Jos väitetysti ja mahdollisesti ovat ainoat asiat joiden takia bändi potkitaan ulos UMK:sta ja muut bändin jäsenet hyppäävät kelkasta pois ja bändi lopettaa, on maailmankirjat lopullisesti sekaisin ja tämä woke-pelleilyn edessä nöyristely saanut uudet mittasuhteet.

Uskoisin(toivon), että sisäpiiri tietää asiasta enemmän kuin tiedotusvälineet kertovat ja nämä toimenpiteet eivät ole liioiteltuja.

EDIT: ja olettaa saattaa, että tyypin tekemiset ovat myös olleet vakavuudeltaan sellaisia, että vielä 15 vuoden päästäkin täytyy painaa isoa paniikkinappulaa tähän tyyliin.
Viimeksi muokannut McPanty, To Tammi 23, 2025 9:45 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - muusikko viestitellyt väitetysti alaikäisen kanssa 2007-2010

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Poistettu poliittista julistusta
-NILS-
Stonedar
Axel Foley
Viestit: 2212
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2023 8:45 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Stonedar »

Azaaro kirjoitti: To Tammi 23, 2025 9:08 am Tämä on sama kuin Purran kirjoittelu netissä ja niiden kaivelu vuosia myöhemmin. Toivottavasti tämä woke touhu loppuu pian.
Nyt jotain suhteellisuudentajua näihin kirjoituksiin.
viivahattu
Watson itse
Viestit: 5730
Liittynyt: Ti Touko 02, 2023 10:10 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja viivahattu »

Azaaro kirjoitti: To Tammi 23, 2025 9:08 am On nää aika uskomattomia tapauksia. Aikaa kulunut yli 15 vuotta. Tuossa ajassa suurin osa elinkautisvangeistakin on vapaana.

Tässäkin tapauksessa on liikaa jossittelua, joten huhupuheiden annetaan rangaistus.
Eihän tässä sinänsä ole "annettu rangaistusta", bändin muut jäsenet vaan päättivät että en helvetissä rupea sotkemaan omaa nimeäni tällaiseen millään tavalla. Sitä minä en sinänsä ihmettele yhtään, kun nykyaika on tällaista kun on. Eihän noista nykyisistä tai siis nyt entisistä jäsenistä kukaan muu edes ole ollut bändissä vielä silloin kun tämä väitetty alaikäisen kanssa chattailu on tapahtunut, mutta netti on kyllä täynnä tolvanoita, joiden mukaan he "aivan varmasti tiesivät" ja "suojelevat pedaria", elleivät peräti ole pedareita itsekin. Ei sellaista rahasummaa olekaan, millä minä tuollaiseen lähtisin sen takia, että joku työkaveri on ehkä tehnyt jotain arveluttavaa 15 vuotta sitten.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Ohjaaja Veijo Baltzarista on vaikeaa laittaa pahemmaksi. Kutsui yhden alaikäisen vaimon aikoinaan linnan juhliin.
Baltzar tutustui -13-16-v tyttöihin ohjaajatyössään.
Erikoisuutena hänellä oli oma talo jossain maalaismaisemassa, jossa asui oletetusti n. 6 tyttöä koko ajan. Kaikkien oli pukeuduttava samalla tavalla erikoisiin vanhoillisiin asuihin.
Baltzar oli itse jotain 50-70-v?
Eikä tässä vielä kaikki, vaan suomalaisia ykköspoliitikkoja niin naisia kuin miehiä lappasi Baltzarin luona useita kertoja ja samat vaikuttivat ehdottaneet kulttuuripalkintoja ja muita. Baltzarin kuuluminen vähemmistöön oli myös selkeä etu.
Pitkään touhusta ei uskallettu kertoa missään valtamedioissa mitään ennenkuin HS teki paljastusjutun.
Ihmiskauppaan olisi viitannut toiminta, jossa oli "kaverille kanssa". Epäselvää on mikä oli Suomen ykköspoliitikkojen rooli. Heiltä kun ei oikein kysytty mitään. Vaikeaa olla näkemättä useampaa vierasta teinityttöä pukeutumassa vanhoillisiin asuihin Baltzarin luona ja käydä siellä usein vierailuilla.
Taidettiinko kaikki syytteet kumota. Ehkä sekin oli suomalaista poliittista ohjausta.

Eikö ketjun aiheessa riitä keskusteltavaa, vai miksi Baltzar-viesti tähän ketjuun? Hänelle on oma ketju.
-NILS-
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Hyvin yllättävä kohu on kyseessä. Ajattelin että todella pikkuasioiden perusteella on saatu luotua tämä kohu.
Vaikuttaa siltä kuin bändin laulaja oli IRC Gallerian aikoina 2007-2010- melko aktiivisesti laittanut viestejä varsinkin 14v tytöille. Kyseessä oli tavallaan sen ajan nuorison suosiossa ollut "Facebook". Bändin laulaja onko ollut myös päälle 20-25-???
Viestejä on tainnut laittaa melko laajalla rintamalla, jonka takia kyseinen kohu on tullut esiin. Joitakin viestit ovat ärsyttäneet.
Mitään tämän pahempaa ei ole tullut vielä esille.
Luultavasti suunnilleen kaikki entiset suomalaiset bändit joutuisivat ongelmiin vastaavan takia, mutta ne eivät ole toimineet somessa.

Minkä takia muut bändin jäsenet reagoivat sitten aiheeseen näin voimakkaasti, niin luultavasti siinä alkoi tulla pelko omasta muusikon urasta, koska julkisuuskohun katsottiin vaikuttavan liikaa.

Hyvin erikoinen kohu kokonaisuutena.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

viivahattu kirjoitti: To Tammi 23, 2025 10:46 am
Azaaro kirjoitti: To Tammi 23, 2025 9:08 am On nää aika uskomattomia tapauksia. Aikaa kulunut yli 15 vuotta. Tuossa ajassa suurin osa elinkautisvangeistakin on vapaana.

Tässäkin tapauksessa on liikaa jossittelua, joten huhupuheiden annetaan rangaistus.
Eihän tässä sinänsä ole "annettu rangaistusta", bändin muut jäsenet vaan päättivät että en helvetissä rupea sotkemaan omaa nimeäni tällaiseen millään tavalla. Sitä minä en sinänsä ihmettele yhtään, kun nykyaika on tällaista kun on. Eihän noista nykyisistä tai siis nyt entisistä jäsenistä kukaan muu edes ole ollut bändissä vielä silloin kun tämä väitetty alaikäisen kanssa chattailu on tapahtunut, mutta netti on kyllä täynnä tolvanoita, joiden mukaan he "aivan varmasti tiesivät" ja "suojelevat pedaria", elleivät peräti ole pedareita itsekin. Ei sellaista rahasummaa olekaan, millä minä tuollaiseen lähtisin sen takia, että joku työkaveri on ehkä tehnyt jotain arveluttavaa 15 vuotta sitten.
Tämä näyttää tosiaan siltä, että pelkästään lentäminen pois UMKsta oli syy sille miksi koko bändi päätettiin lopettaa. Ei viitsitty ottaa riskiä tuleeko mitä esiin.

Harmillista sen takia, koska bändi oli selkeässä nosteessa ja luonut hyviä ralleja. Toivon mukaan kyseinen porukka nyt loisi uuden bändin.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

.
Ehkä olen lievästi retardi kun en jaksa lukea jokaista sanaa tästä ketjusta, ja on sitten jäänyt epäselvästi, että kuka/mikä sitä rikosilmoitusta harkitsee...?
X X X X X
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Kuplakone kirjoitti: Ke Tammi 22, 2025 11:18 pm En usko hetkeäkään, että yli 15 vuotta pystyssä pysynyt bändi ois lopetettu saman tien kun yksi anonyymi huhu tulee esiin. Joko ovat epäilleet Lahtea ennenkin muttei ole jäänyt kiinni, tai sitten siellä on todisteita mitä ei ole laitettu julkiseen levitykseen.
Nykyaikana tilanne on hyvin erilainen. Kyllä pelkkä anonyymi huhu riittää bändin hajoamiseen.

UMK ilmoitti bändin joutuvan ulos tuosta syystä, joten julkisuusmyllyn takia ei tainnut olla oikein muita vaihtoehtoja.
holmesin haamu
Sherlock John Holmes
Viestit: 8195
Liittynyt: Pe Huhti 19, 2013 2:44 pm

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja holmesin haamu »

Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: To Tammi 23, 2025 1:18 pm .
Ehkä olen lievästi retardi kun en jaksa lukea jokaista sanaa tästä ketjusta, ja on sitten jäänyt epäselvästi, että kuka/mikä sitä rikosilmoitusta harkitsee...?
Ei tähän taida liittyä mitään rikosta ja rikosilmoituksia. On lähinnä netin somepalstoilta poimittuja viestejä nyt 2025, joissa jotkut sanovat laulajan lähelleen epäasiallisia viestejä 2007-2010 sen ajan somepalvelussa.
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: One Morning Left ulos UMK:sta - laulajan väitetään chattailleen alaikäiselle 2007-2010 - harkitsee rikosilmoitusta

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

holmesin haamu kirjoitti: To Tammi 23, 2025 1:21 pm
Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: To Tammi 23, 2025 1:18 pm .
Ehkä olen lievästi retardi kun en jaksa lukea jokaista sanaa tästä ketjusta, ja on sitten jäänyt epäselvästi, että kuka/mikä sitä rikosilmoitusta harkitsee...?
Ei tähän taida liittyä mitään rikosta ja rikosilmoituksia. On lähinnä netin somepalstoilta poimittuja viestejä nyt 2025, joissa jotkut sanovat laulajan lähelleen epäasiallisia viestejä 2007-2010 sen ajan somepalvelussa.
Niin...
Kun tuohon ketjun otsikkoon vain viittasin. :o
X X X X X
Vastaa Viestiin