Varsinainen adonis ollut vauhdissa Tampereella, kun on innostunut hivelemään jopa naisopettajan selkää.
Se on siis opettajan tehtävä opettaa perheen isää siitä, kuinka kirjastoon hankitaan lapselle kirjastokortti.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/d470 ... abf01f93af
Lapsen isä kähmi opettajaa luokkahuoneessa – Järkyttynyt nainen sairauslomalle
Nelikymppinen mies on tuomittu seksuaalirikoksesta, joka kohdistui miehen oman lapsen opettajaan.
Seksuaalinen kajoaminen tapahtui luokkahuoneessa tamperelaisessa koulussa toissa elokuussa. Opettaja oli tekoaikaan töissä ja mies tapasi häntä oppilaan isänä.
Heti tapaamisen aluksi mies oli halannut naisopettajaa ja antanut tälle kolme poskisuudelmaa. Sitten mies lopetti hetkeksi oudot toimensa. Opettaja sai koottua itsensä, ja hän opasti oppilaan isää muun muassa siitä, kuinka lapselle hankitaan kirjastokortti.
Tapaamisen päätteeksi mies teki kuitenkin uudestaan tekoja, jotka käräjäoikeuden mielestä ovat luonteeltaan seksuaalisia. Tällä kertaa hän paitsi suuteli uudestaan opettajan poskia ja halasi, myös suuteli naista kaulaan sekä hiveli selkää.
Pirkanmaan käräjäoikeuden mukaan halaaminen voitaisiin katsoa vielä juuri ja juuri tavanomaiseksi opettajan ja lapsen vanhemman väliseksi sosiaaliseksi kanssakäymiseksi, mutta etenkin kaulan suuteleminen ja selän koskettelua on jotain ihan muuta.
Mies kiisti syytteen. Hän väitti ainoastaan halanneensa opettajaa.
Kajoamissyyte tuli kuitenkin näytetyksi toteen opettajan yksityiskohtaisella ja johdonmukaisella kertomuksella, toisen opettajan todistuskertomuksella sekä työterveyden lausunnoilla.
Naisen kollega oli tavannut tämän välittömästi teon jälkeen. Toisen opettajan todistuksen mukaan työkaveri oli ollut poissa tolaltaan.
Opettaja kertoi oikeudelle ”jäätyneensä” tilanteessa. Hän oli pitänyt käsiään sivuillaan.
Opettaja joutui lyhyelle sairauslomalle ja hänen piti käydä useita kertoja työterveyden vastaanotolla. Nykyään hänen tilanteensa on jo parempi.
Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi 42-vuotiaan miehen syytteen mukaisesti. Käräjäoikeus huomauttaa, että asianomistaja oli tavannut vastaajan työnsä vuoksi omalla työpaikallaan.
Rangaistus seksuaalisesta kajoamisesta on neljä kuukautta vankeutta. Vankeus on ehdotonta, koska sama mies on aiemmin tuomittu yhdeksän kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.
Käräjäoikeus kuitenkin muutti ehdottoman vankeuden yhdyskuntapalveluksi, jota palvelua on 120 tuntia.
Tuomio ei ole lainvoimainen.
Miehen aiempi tuomio tuli myös seksuaalista kajoamisista. Edellisellä kerralla hänellä oli ollut lukuisia uhreja.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.