Kuopion kaupparyöstöt 12/2023 - 4/2024: KuPSin pelaajalle 3 vuoden 6 kuukauden tuomio

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17422
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: Kuopion kaupparyöstöt 12/2023 - 4/2024: KuPSin pelaajalle 3 vuoden 6 kuukauden tuomio

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Kauppoja veitsellä ryöstäneen nuoren pelaajan tuomio koveni
Jalkapalloilija Paulus Verneri Tuomaisen veitsiryöstösarjan tuomio koveni Pohjois-Savon hovioikeudessa.

Tuomainen tuomittiin elokuussa Pohjois-Savon käräjäoikeudessa kolmeksi vuodeksi ja kuudeksi kuukaudeksi vankeuteen kolmesta törkeästä ryöstöstä, yhdestä ryöstöstä ja yhdestä ryöstön yrityksestä.
Asiaa käsiteltiin uudelleen hovioikeudessa, joka tiistaina annetussa päätöksessään kovensi tuomion neljäksi vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi vankeutta.
Tuomio ei ole lainvoimainen. Hovioikeuden ratkaisuun voi hakea muutosta korkeimmalta oikeudelta, jos korkein oikeus myöntää valitusluvan.

Hovioikeus katsoi tekojen määrän, ajallisen yhtenäisyyden, niistä saadun taloudellisen hyödyn ja useille asianomistajille aiheutetut vahingot raskauttaviksi tekijöiksi. Rangaistusta alentaviksi tekijöiksi katsottiin Tuomaisen nuori ikä ja hänen menettelynsä rikosten vaikutusten poistamiseksi.
Tuomainen raastuvassa.jpg
Tuomainen raastuvassa.jpg (64.53 KiB) Katsottu 1017 kertaa
https://www.is.fi/jalkapallo/art-2000011011138.html
Kattivaara
Nikke Knatterton
Viestit: 183
Liittynyt: Ma Heinä 28, 2008 2:43 pm

Re: Kuopion kaupparyöstöt 12/2023 - 4/2024: KuPSin pelaajalle 3 vuoden 6 kuukauden tuomio

Viesti Kirjoittaja Kattivaara »

Olisikohan tämän herran kannattanut ennemmin vaikka myydä itseään?
Vastaa Viestiin